Nejméně 45 nových CNG stanic v roce 2014

V České republice je v provozu již 52 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Do konce roku zahájí provoz nejméně dalších 45 plnicích stanic – společnost E.ON otevře 12 – 14 stanic, VEMEX nejméně dalších 10 stanic, společnost Vítkovice chce letos vybudovat přes 20 stanic, RWE nejméně 3 další stanice.

Škoda Citigo CNG už je v ČR v prodeji, letos přibude i Škoda Octavia CNG
foto: Jan Horčík pro Hybrid.cz

Podmínky připravovaného Návrhu směrnice EU o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva v oblasti CNG již nyní ČR splňuje. Na jaře roku 2014 bude Evropský parlament hlasovat o Návrhu směrnice o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva.

Protože síť stanic není v Evropě stále rovnoměrná, Evropská unie chce zavést konkrétní počty plnicích stanic na . Podpořit by ho měl i systém evropských finančních programů. Europoslanci navrhují interval rozmístění CNG stanic maximálně po 100 km, v městských oblastech by v tomto případě měla připadnout minimálně jedna stanice na 100 tisíc obyvatel.

Celkově odhadované náklady na vytvoření takové sítě CNG v celé EU jsou odhadovány na 160 milionů Eur. „Do konce roku 2014 by mohlo být v ČR v provozu devadesát plnicích veřejných stanic, v každém kraji alespoň šest, bez problémů podmínky této směrnice už teď plníme,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) a místopředseda představenstva E.ON Energie.

E.ON je v současné době spolu s Vemexem a Vítkovicemi lídrem ve výstavbě plnicích stanic na CNG. Jen letos otevře E.ON stanice ve Zlíně, Písku, Praze, Brně, Žďáru na Sázavou aj., VEMEX nejméně deset stanic v Plzni, Kolíně, Hradci Králové, Brně, Hodoníně, Mostu, Příbrami, Praze, Zábřehu aj., Vítkovice na dalších místech na stávajících čerpacích stanicích Benzina. E.ON plánuje v příštích pěti letech ve spolupráci s českou firmou Next Energy postavit celkem asi padesát plnicích stanic.

„Chceme v následujících třech letech postavit asi patnáct plnicích stanic ročně. Devět z dvanácti naplánovaných plnicích stanic navazujeme na depa České pošty, která postupně přeměňuje svůj vozový park a plánuje provozovat celkem 2 900 vozů na CNG,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti Vemex a dodává: „Tyto stanice budou ale i pro veřejnost.“

V energetické skupině RWE je Programem CNG a infrastrukturou pro CNG pověřena společnost RWE Energo. „Letos otevřeme na čerpacích stanicích Benzina CNG stanice v Plzni, Olomouci a Kosmonosech,“ říká Martin Chalupský, mluvčí skupiny RWE.

„Spolupráce s Benzinou je příznivá v tom, že budou vidět stojany CNG na dálnicích, na hraničních přechodech a bude běžné jako v Rakousku či Německu, že pistole pro CNG najde u nás každý na stejném stojanu jako ty na naftu nebo benzin,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS. Celkově vidí Benzina potenciál zhruba pro 40 CNG plnicích stanic v jejich síti.

ZAJÍMAVOST: Spotřeba CNG stoupá

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) za rok 2013 činila téměř 22 miliony m3, což představuje velmi vysoký 44% nárůst proti roku 2012. Za posledních pět let se spotřeba od roku 2008 CNG ztrojnásobila. Podle Evropské plynárenské asociace Eurogas, ve kterém reprezentuje Českou republiku Český plynárenský svaz (ČPS), se může spotřeba CNG v Evropě zvýšit do roku 2035 až sedminásobně.

Společnost Vítkovice Doprava chce nejpozději do roku 2016 vybudovat na čerpacích stanicích společnosti Benzina dvacet plnicích stanic na CNG. Počítá s jejich výstavbou během dvou až tří let, ale většinu stanic chce společnost stihnout otevřít ideálně ještě v roce 2014.

Mezi prvními stanicemi by měly zahájit provoz především ty na dálničních tazích a rychlostních komunikacích – za všechny lze jmenovat Devět křížů (oboustranná), Zlín, Gajer u Litomyšle a Mladou Boleslav (rovněž oboustranná). Otevření se plánuje na jaře 2014. Další stanice by měly být otevřeny do konce roku 2014, případně na počátku roku 2015.
  
„Nejnověji se v posledním měsíci otevřely CNG stanice v Chodově u Karlových Varů a Jindřichově Hradci. Dnes je motoristům v Praze k dispozici už devět CNG stanic. Ve Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji lze natankovat v každém u šesti stanic, v Jihomoravském a Jihočeském kraji v každém u čtyř stanic atd.,“ doplnil Jan Ruml.

V rámci celé České republiky by do roku 2020 mohlo být motoristům k dispozici až tři sta CNG stanic a tím by se hustotou sítě mohlo Česko vyrovnat například Rakousku nebo Německu, kde má CNG delší tradici.

Na světě je dnes v provozu více než 22 tisíc CNG stanic, v Evropě 4,2 tisíce. Dojezd sériově vyráběných vozů činí běžně 500-600 km (cca 400 km na CNG a 200 km na benzin z přídavné nádrže, kterou jsou vozy vybaveny).

tisková zpráva

9 Comments on “Nejméně 45 nových CNG stanic v roce 2014”

Napsat komentář