Na Filipínách chtějí 100 tisíc elektrických Tuk-Tuků

auto elektrický ZBee Tuk Tuk

Po filipínských silnicích se v současné době pohybuje na 3,5 milionu motocyklů a tříkolek zvaných Tuk-tuk. Z tohoto počtu však jen velmi málo vozidel lze označit za ekologicky přívětivá. Aktuální novinka v podobě elektrické rikši ZBee to má změnit.

Rikša nebo tuk-tuk, jak chcete. Hlavní je, že tenhle je elektrický
foto: ZBee

Vzhledem k tomu, že výskyt tohoto druhu dopravního prostředku na Filipínách je tak četný, jsou Tuk-tuky pochopitelně středem pozornosti veřejnosti. Jejich ekologizace by mohla znamenat průlom ve vývoji alternativních pohonů na ostrovním státě v jihovýchodní Asii.

Výzvy se zhostila největší filipínská energetická společnost Manila Electric, která nyní testuje prototyp rychlodobíječky, která bude schopna motorovým rikšám poskytovat elektrický proud a měla by být instalována po celém ostrově.

Asijská rozvojová banka poskytne na tento projekt 225 milionů eur s tím, že do roku 2016 se bude muset po Filipínách pohybovat nejméně 100 tisíc elektrických vozidel Tuk-tuk.

První nabíjecí stanice by měly být instalovány ve městě Mandaluyong, kde má zároveň sídlo Manila Electric. Očekává se, že výstavba jedné nabíjecí stanice přijde asi na 17 tisíc eur.

Rozhodnutí o instalaci dalších nabíjecích bodů pro zbytek země a rozšiřování elektromobilů bude záviset na výsledcích pilotních testů, které se nyní v sídle Manila Electric konají.

Nelze předpokládat, že půjde o kompletní náhradu pro taxivozidla Tuk-tuk. Např. pro drobné logistické firmy, které uskuteční během dne několik nakládek a vykládek zboží a zásilek, by však elektrické rikšy mohly být velkým přínosem.

Můžeme se tak těšit např. na rozmach nového modelu elektrického Tuk-tuku ZBee, který v Indonésii nedávno zahájil sériovou výrobu. Jeho baterie a hnací jednotka byla navržena švédskou firmou CleanMotion a očekává se výroba 10 tisíc kusů ročně.

Jeden komentář u “Na Filipínách chtějí 100 tisíc elektrických Tuk-Tuků”

Napsat komentář