Milion elektrických aut v Německu? Automobilkám navzdory

Německá kancléřka Angela Merkelová stále jde za svým cílem – dostat na německé silnice do roku 2020 milion elektromobilů a hybridních automobilů. Avšak největší automobilky světa se na tyto plány dívají spíš skepticky.

Volkswagen příliš elektromobilům a hybridům nevěří
foto: Volkswagen

Čtenářům našeho magazínu asi netřeba zdůrazňovat, že není „hybrid“ jako „hybrid“. Kromě klasických hybridních aut jsou na trhu i plug-in hybridy a především tzv. mild hybridy. U mild hybridů elektromotor asistuje spalovacímu motoru jen ve vybraných situacích, např. při zrychlování, a označení „hybrid“ je zde spíš marketingovou hříčkou.

Šéf automobilky Volkswagen Martin Winterkorn, kam patří i česká Škoda, vidí cíl milionu elektromobilů a hybridních automobilů jako reálný. Má to však jednu podmínku. Mezi hybridy se musí počítat právě i mild hybridy, což někteří odborníci odmítají. Winterkorn oznámil, že „tak bude vypadat (mild hybridy – pozn. redakce) náš příspěvek k tomuto cíli.

Volkswagen, největší automobilka na světě, se rozhodně do elektrických a hybridních vozů nijak nehrne. Ač v nedávné době představila elektrický e-Up a e-Golf, jejím hlavním cílem je další zdokonalování úsporných dieselových motorů.

Podle Winterkorna mají největší budoucnost plug-in hybridy, na které se Volkswagen chce zaměřit. Avšak výraznější poptávka se ani po tomto typu vozů v blízké budoucnosti údajně nečeká.

Příliš optimistický není ani Dieter Zetsche, výkonný ředitel Daimler AG. Německá vláda sice plánuje do vývoje elektromobilů investovat 1,4 miliardy dolarů, avšak neplánuje dávat dotace na nákup elektrických aut.

Právě cena elektromobilů (resp. baterií) je podle Zetsche největší překážkou v dosažení cílů stanovených Angelou Merkelovou. Podle něj je realistická varianta, avšak za přispění finančních dotací, kolem 500 000 hybridů a elektromobilů na německých silnicích do roku 2020.

Některé další evropské země také lobují ze větší rozšíření elektrické dopravy. Např. švýcarské ekologické lobbistické skupiny se snaží do roku 2050 ze švýcarských silnic zcela vytlačit auta se spalovacím motorem.

Ještě „agresivnější“ cestou jde jeden z nejvíce provokativních britských politických návrhů. Pokud bude přijat, tak již po roce 2040 na britských ostrovech nesmí jezdit jiná než nízkoemisní auta.

28 Comments on “Milion elektrických aut v Německu? Automobilkám navzdory”

 1. Můj elektro Golf
  Můj elektro Golf CityStromer má po 125.000km pořád původní brzdové destičky, s nimiž před 15 lety vyjel z Eisenachu. Kromě běžných oprav vůlí na podvozku (čepy, silentbloky atd.) nikdy nic nepotřeboval opravit. V původních akuboxech má dnešní LiFeYPO4 akumulátory o kapacitě 30kWh, které mu umožňují za pár desetikorun (než na střechu namontuju solární články) ujet až 200km – a to ne papírově, ale svižně a v reálném provozu. Ty baterky v pohodě přežijí nejen to auto, ale i mne (40+). V tomhle autě jediný hluk, který slyšíte, pochází od okolních aut a od vlastních gum.
  A teď řekněte sami – kdo, kromě Vás uživatelů, takové auto potřebuje?? Co z něj kdo, kromě Vás, získá?? Proč vlastně dávat lidem, zvyklým jezdit za koruny na kilometr, možnost ujet kilometr za haléře?
  Manželka, zvyklá na automat, s elektromobilem zprvu nechtěla jezdit. Nejenže musela řadit, ale kvůli bezhlučnému motoru musela neustále sledovat otáčkoměr, o kterém si doteď myslela, že je v autech spíš jako svérázná dekorace. Když jsem se ale nedávno vrátil domů z dvoutýdenní zahraniční cesty s benziňákem, přišla s tím, že si auto tak oblíbila, že by chtěla svůj vlastní elektromobil, s dojezdem klidně třeba 30km, pro cesty do práce, po městě a po jeho okolí. No, musím se přiznat, že jsem zase jednou něco nedomyslel….. :-).

    1. Je to přesně jak píše
     Je to přesně jak píše Dobyvatel. 1 – jen do kopce, 2 – rozjezdy a po městě (na vyšších otáčkách m.j. účinněji brzdí u křižovatek), jinak 3-5. Do kopců včas podřazovat, aby motor točil aspoň 2000 ot/min. Pro plný výkon rekuperace je potřeba aspoň 3000 ot/min.

  1. zdravím a vřele
   zdravím a vřele souhlasím, protože řeším podobný „problém“. Elektromobil jsem si koupil pro sebe a teď se k němu pomalu nemůžu dostat… 🙂
   Podobnou zkušenost mám i z různých srazů. Je asi našim národním hobby automaticky nesouhlasit, kritizovat, odmítat a potom nenápadně změnit názor. Je fakt, že elektormobil (mám P106) mám vychytaný především na zimní provoz – díky zaizolovaní bateriových boxů a elektrickému přídavnému vyhřívání, které si případně spíná řídící jednotka při připojení k síti, v podstatě nemám rozdíl mezi letním a zimním dojezdem – a to ho při jízdě nešetřím.

 2. Problem s VW je este vacsi a
  Problem s VW je este vacsi a to z osobnej skusenosti s FP7 grantovym programom kde VW blokuje financovanie vyvoja litiovych baterii inym R&D skupinam a to konkretne Li-O2 a Li-S baterie ich cielom nie je vyvijat nove generacie baterii ale bez-ucelne spotrebovat peniaze na vyvoj tak aby dokazali ze baterie tu este minimalne 10 rokov nebudu.

  KAIST vyskmune centrum absolutne vyriesili stabilitu LiS baterii takze DNES NIE JE PROBLEM VYROBIT bateriu LiS s kapacitou 500Wh/kg – 1100Wh/l a 2kW/kg a 2000x cyklov s poklesom na 80%.

   1. 927 milionov € investoval
    927 milionov € investoval VW do novej fabriky na DSG prevodovky v Cine (aj nova 10° DSG sa tam bude vyrabat).

    Kolko sa invstuje do e-mobility?

    BASF pred casom investoval do LiS baterii 50mil USD kupou akcii SION POWER pricom tato firma prezentuje patenty ako dolezite vlastnictvo know-how potrebne k vyrobe LiS komercnej baterie.

    Cca 50 patentov SION POWER k bateriam a ziadne baterie ktore su schopne splnit poziadavky na cyklovatelnost – bezpecnost – kapacitu.

    1. Cina je na tom technologicky
     Cina je na tom technologicky spickovo ale kedze dopyt po bateriach je tak velky takze sa oplati vyrabat baterie za kazdu cenu aj ked uz davno su k dispozicii daleko lepsie materialy pre baterie.

     Najviac problemov tam urobila nova dotacna politika v Nemecku na podporu FVe do 20kWp s uskladnenim energie do baterii.

    2. Abych se Číňana zastal,
     Abych se Číňana zastal, tak ta potenciálně možná nízká výrobní cena byl v podstatě jediný argument proč se LFP dále zabývat. Bohužel doposud není ta cena tak nízká (přesněji řečeno o tolik nižší než u NCA) jak bylo slibováno a to i přes to, že to jednak vyrábí Číňan a jednak to mrská jako Baťa cvičky.

     1. Na tom je právě vidět,
      Na tom je právě vidět, jak se za ta léta vůbec nikam neposunuli. Oproti moderním NMC a NCA článkům jejich parametry připomínají pomalu spíš olověné baterie (až na CHL, který se na to právě nemohl dívat a od Winstona se trhnul). Ale pro nás troškaře, co si nemůžeme dovolit miliardový kontrakt jako Tesla nebo Toyota, nic levnějšího a dostupnějšího bohužel není.

   1. Vyroba litiovych baterii
    Vyroba litiovych baterii stale nema charakter masovej vyroby takze zakupenie licencie pre bateriove materialy a investicie do vyrobnych liniek na Li baterie sa musia najprv vratit a vytvorit zisk az potom sa da prejst na nove lepsie baterie.

    Dalej je na LiS bateriach pripojenych kvantum komercnych firiem ktore cucaju dotacie.

    BASF, SION POWER, OXIS ENERGY, NOHMs technology, VORBECK materials, POLYplus.

    Nikto na svete sa neboji e-mobility a jej rychleho nastupu ked pridu na trh baterie s energiou vyssou ako 500Wh/kg a cenou pod 150€/kWh viac ako vyrobcovia fosil ICE.

    Kto bude potrebovat 10° DSG prevodovku na elektromobile a kto zaplati 1miliardu € straty na vyrobe prevodoviek ktore nebude potreba?

    1. Ale já nemluvím (jen) o
     Ale já nemluvím (jen) o automobilovém průmyslu. Firmy typu Samsung nebo Panasonic mají celý autoprůmysl s jejich převodovkami na háku, ale notebooky, mobily nebo tablety s několikanásobně větší výdrží by neskutečně zahýbaly trhem.

     Proč mám věřit tomu, že tyto firmy na jedné straně investují obrovské peníze do vývoje a postupného zdokonalovaní svých článků a na straně druhé ignorují dostupnou a funkční revoluční technologii?

     1. Ako priklad uvediem novy typ
      Ako priklad uvediem novy typ elektro-aktivneho polymeru vyvinuteho na Lawrence Berkeley National Laboratory pod vedenim Dr. Gao Liu. Tento typ polymeru ma subezne ionovu a elektricku vodivost a zaroven je pojivom pre anodu.

      LBNL je clen nasho vyvojoveho tymu LiTHIO a ked sme spolu preberali nas projekt tak som sa spytal ci uz niekto prejavil zaujem o vyuzitie tohto revolucneho polymeru – nikto NIKTO vy ste jediny.

      Tento polymer dokaze stabilizovat kremikovu anodu az na uroven 3000mAh/g pri spickovej stabilite cez 5000x cyklov.

      Nabijanie 20C pri prude 70A/g aktivnej anody, som rad ze vznikla nova spin-off z LBNL ktore bude komercializovat tieto EAP.

 3. před 5 lety jsem viděl jak
  před 5 lety jsem viděl jak dva studenti do starého golfa nacpali baterky a elektro motor, mělo to celkový dojezd 200km.
  Šli s tím za šéfem Volkswagenu a ten je poslal do prdele. Mimochodem ročně berou od státu miliardu eur na výzkum a vývoj eko pohonu. Eko = bez nafty

  1. Kde není motivace, není
   Kde není motivace, není žádná snaha.

   Pro automobilku není elektromobil motivace, protože je mnohem jednodušší než běžné auto = méně náhradních dílů.
   A to je problém, protože méně peněz..

   Jinak milión elektromobilů není pro automobilky žádný problém vyrobit, jen motivace jim chybí – a přitom by stačilo jenom zavést jednoduché pravidlo v EU = že spotřeba vozidla musí být uváděná reálná = to jest vezmu 1000 vylosovaných dobrovolníků, nechám je projet kontrolní trasu 30% dálnice 40% okresky 30% město, na 100 km a naměřené hodnoty prostě zprůměruji a uvádím v technickém průkazu.

   Klidně se vsadím, že hned následující rok by každá evropská automobilka produkovala 100 000 elektromobilů za rok.

Napsat komentář