Mercedes-Benz EQC: cena elektromobilu začíná v Česku na částce 1 965 000 Kč

Mercedes-Benz EQC jde konečně na trh a v Česku bude jeho startovací cena činit 1 965 000 Kč. Postaví se přímo proti Audi e-tron, Jaguar I-Pace či Tesla Model X.

Elektromobil Mercedes-Benz EQC nabídne, podobně jako Audi e-tron, díky dvěma elektromotorům výkon až 300 kW a zrychlení 0-100 km/h během 5,1 sekundy. EQC je prvním automobilem nové řady EQ, další model bude následovat již letos.
foto: Mercedes-Benz

Společnost Mercedes-Benz Cars Česká republika zahajuje prodej nového modelu EQC. Téměř 4,8 m dlouhý automobil, který v sobě „ztělesňuje to nejlepší z konstruktérského umu tradičního výrobce prémiových vozů“, podle Mercedesu představuje v řadě ohledů revoluční změnu.

Prodejní cena v ČR začíná na částce 1 965 000 Kč za verzi EQC 400 4MATIC. Ve standardní výbavě je řada pokrokových a komfortních prvků, jako jsou světlomety MULTIBEAM LED, multimediální systém MBUX s hlasovým ovládáním, možnost dálkově spustit klimatizaci nebo vytápění před jízdou, optimalizovaný navigační systém EQ zvyšující ekonomiku jízdy a zkracující dobu nabíjení, pohon všech kol, nejmodernější bezpečnostní a asistenční systémy a řada dalších položek.

Při příležitosti zahájení prodeje tohoto modelu připravila automobilka i omezenou sérii EQC Edition 1886, odkazující svým názvem na rok vzniku nejstarší automobilky na světě.

Mercedes-Benz EQC pohánějí dva elektromotory o celkovém výkonu 300 kW, které prostornému SUV udělují mimořádné vlastnosti. Zrychlení 0– 100 km/h proběhne za 5,1 s a vůz je schopen vléci brzděný přívěs o hmotnosti až 1800 kg. Díky kapacitě akumulátorů 80 kWh a řadě technologií pro úspornou jízdu (spotřeba 22,2 kWh/100 km) činí jízdní dosah v kombinovaném cyklu EU více než 450 km.

Údaje o spotřebě elektrické energie a emisích CO2 jsou ovšem pouze předběžné a byly zjištěny poskytovatelem technických služeb. Rovněž údaje o jízdním dosahu jsou předběžné. Typové schválení ES a prohlášení o shodě s úředními hodnotami nejsou dosud k dispozici, a proto může dojít k odchylkám mezi uváděnými a úředními údaji.

Každý zákazník dostane k modelu EQC kapalinou chlazenou nabíječku OBL s výkonem 7,4 kW, díky níž je vůz připraven pro nabíjení střídavým proudem jak z domácí elektrické sítě, tak z veřejných nabíjecích stanic. Použitím nástěnné nabíječky Mercedes-Benz Wallbox lze zkrátit dobu nabíjení až o dvě třetiny běžné doby.

Ještě rychleji lze elektrickou energii doplňovat stejnosměrným napájením. V závislosti na stavu nabití akumulátorů může EQC využívat maximální nabíjecí výkon až 110 kW. Doba nabíjení z 10 na 80 procent kapacity činí přibližně 40 minut.

Vůz EQC prošel nadstandardními testovacími procedurami, které měly za cíl ověřit bezpečnost a kvalitu nově pojatého modelu. Dvě stovky prototypů najezdily několik milionů kilometrů v reálném provozu i za extrémních klimatických podmínek čtyř kontinentů (Evropa, Severní Amerika, Asie a Afrika). Zkoušky bezpečnosti a elektrického systému výrazně překonaly legislativní požadavky.

Model EQC je prvním vozem nové řady EQ a vyrábí se v závodě v Brémách. Akumulátory vyrábí Daimler ve vlastním závodě v Kamenci nedaleko Drážďan. Lokální výroba akumulátorů, blízká výrobnímu závodu automobilu, je jedním ze základních faktorů pro úspěšné působení nového modelu na trhu.

Letos v Ženevě představil Mercedes-Benz studii dalšího elektromobilu, velkoprostorového prémiového vozu EQV, jehož sériové provedení se představí na podzim na frankfurtském autosalonu.

Mercedes-Benz má s elektromobily dlouhou zkušenost. Stal se první automobilkou, která v České republice registrovala sériově vyráběné elektromobily (smart fortwo v prosinci 2010). Po celém světě jezdí řada hybridních i čistě elektrických vozidel koncernu Daimler. Kromě osobních modelů Mercedes-Benz jde také o rozvážkové a nákladní automobily M-B a Fuso či autobusy.

tisková zpráva

170 Comments on “Mercedes-Benz EQC: cena elektromobilu začíná v Česku na částce 1 965 000 Kč”

 1. „Lokální výroba akumulátorů, blízká výrobnímu závodu
  „Lokální výroba akumulátorů, blízká výrobnímu závodu automobilu, je jedním ze základních faktorů pro úspěšné působení nového modelu na trhu.“

  Co to je zase za blábol? Brémy jsou od Kamenze přes půl tisíce km (522km)! Tomu říkáte blízké??

 2. „Téměř 4,8 m dlouhý automobil, který v sobě
  „Téměř 4,8 m dlouhý automobil, který v sobě „ztělesňuje to nejlepší z konstruktérského umu tradičního výrobce prémiových vozů“, podle Mercedesu představuje v řadě ohledů revoluční změnu.“

  Todle si zapamatujte. Až to přijde na trh tak uvidíme čemu říkaj revoluční změna. Zda to bude revoluční pro všechny nebo jenom pro ně protože to už holt není spalovák. 😉

  1. EQC nema ziadny predny kufor. Na autosalone v Bratislave som
   EQC nema ziadny predny kufor. Na autosalone v Bratislave som poziadal o odobratie krytu v prednom motorovom priestore EQC a je to pod nim zaplnene technologiou. Nie sice tak nahusto ako to byva v spalovakoch, ale ziadny suvisly vyuzitelny priestor tam nie je.
   Medzi chladicom a ostatnymi komponentami je nejaky priestor, no tam sa neda nic dat, lebo by sa znefunkcnilo chladenie a ten priestor zrejme sluzi len na vylepsenie prednej deformacnej zony.

   Predok EQC je masivny a vysoky, podobne ako u inych EV, ktore sa za kazdu cenu chcu podobat svojim spalovacim surodencom v znacke, co ma negativny vplyv na aerodynamiku a efektivne vyuzitie predneho priestoru.

  2. Na to zapomeň protože jak píšou v článku tento automobil
   Na to zapomeň protože jak píšou v článku tento automobil „ztělesňuje to nejlepší z konstruktérského umu tradičního výrobce prémiových vozů“ a na to dát tam frunk už jim jejich „nejlepší konstruktérský um tradičního výrobce prémiových vozů“ prostě nestačí. To už by si chtěl moc :)))

  3. Je tam motor, žádný kufr. EQC je ve skutečnosti jen
   Je tam motor, žádný kufr. EQC je ve skutečnosti jen vykuchané GLC. A místo klasického motoru je tam daný motor elektrický. A protože ta karoserie na elektrický motor není stavěná, tak ho museli dát do dvou speciálních rámů protože se jim vibrace šířili do vozu. 😀
   Tohle např. oproti e-Golfu není ani o chlup technicky vyspělejší řešení. Jen další předělaný spalovák. Ale marketing už se s tím popere a „vysvětlí“ nám na jaký pokrok se to ve skutečnosti koukáme. 😀

   https://youtu.be/g94xUi6Suuw?t=204

 3. Tak sa im to moc nepodarilo. Najviac má zaráža uvádzaná
  Tak sa im to moc nepodarilo. Najviac má zaráža uvádzaná spotreba 22kWh s dojazdom cez 400 km a akumulátorom 80kWh – matematika im asi moc nejde a ani v Audi u E-Tron a asi aj I-Pace bude uvádzať podobne nelogické čísla však. Logicky ak aj mám využitelných 80kWh tak dojazd môžem mať max 400 km pri spotrebe 19,99 kWh.

  1. Reklamština. Reálný dojezd bude kolem 300 km. 80kWh
   Reklamština. Reálný dojezd bude kolem 300 km. 80kWh baterka, váha 2 425 kg – větší, než Tesla Model X, výrazně horší součinitel odporu vzduchu 0,24 vs 0,30. To jsou fyzikální fakta. Všechny tři parametry, které nejvíce rozhodují o dojezdu, má Mercedes horší. Valivý odpor neuvádím, protože s ním se dá případně ještě něco dělat. A lepší motory? To bych se fakt zasmál.
   Takže by mě zajímalo, jakým fyzikálním zázrakem z toho dokáže vykouzlit lepší dojezd, než Model X. Ale jak říkám, někteří lidi tomu budou věřit, budou to zuřivě hájit a možná si to i koupí. Až pak teprve poznají, jaký je reálný dojezd. 😉

   1. Jojo. Tak nejak. V Japonsku propagujou Leafa se 42 kWh
    Jojo. Tak nejak. V Japonsku propagujou Leafa se 42 kWh baterkou tak, ze na katalogu uvadej dojezd 400 km! (podle ty japonsky desny normy) Fakt nekecam. Rad bych pak videl ksicht kupce kterej s tim valil v zime na Hokkaidu po dalnici a kleklo mu to driv nez ujel 200 km. Tyhle lzivy reklamy jsou jen medvedi sluzba elektromobilite. Ti lidi se pak pravem cejti podvedeni. A ze takovy kupci jsou. Zrovna nedavno mi jedna pani rikala ze to ze Prime ma jen 4 mista k sezeni si vsimla az pote co ho koupila. Fakt, ted si taky nevymejslim. Jo a taky mi tvrdila ze s tim ujede na elektriku 60km. Jo, podle katalogu (62 km) jo. No radsi jsem se s ni nehadal.

  2. Uváděná spotřeba je včetně ztrát při nabíjení a vy
   Uváděná spotřeba je včetně ztrát při nabíjení a vy počítáte jen tu z baterie. Takhle to v elektromobilu jako u spalováku nefunguje.

   Tím nerozporuji, že ta uváděná spotřeba a dojezd jsou čistě papírové.

   U Vašeho Ioniga to je stejné baterka 28 kWh dojezd 280 Km a spotřeba 11,5 kWh/100 Km.

   By to logicky muselo brát 9,99 aky to ujelo 280 Km

  1. Jen víc takových aut. A hlavně u nás. Oni si to lidi s
   Jen víc takových aut. A hlavně u nás. Oni si to lidi s velkým nadšením vyzkouší a pak s úžasem zjistí, že Tesla killer se nekoná. A pak se konečně proberou z toho snu, že AŽ představí první elektro auta velká trojka, tak to všem (Tesle) natřou. Vždyť Tesla má hroznou kvalitu, žádný luxus a je hlavně hrozně poruchová.
   Ale pak se probudí do reality a zjistí, že Mercedes sice umí skvěle slícovat přístrojovku, ale o baterkách neví nic, přehřívají se, nemají žádnou životnost a jsou minimálně stejně poruchové, jako ta nenáviděná Tesla.
   No a pak jim z toho Tesla killeru zůstane tak akorát lepší kůže v interiéru. Ale ptám se: „Bude to stačit, soudruzi?“ 😀

   1. Koukáte na to ze špatného úhlu.
    Tesla nic jiného než

    Koukáte na to ze špatného úhlu.

    Tesla nic jiného než elektrické vozy nedělá , tak musí dělat auta tak , aby měli co nejméně kompromisů jinak zkrachují.

    Audi Mercedes VW … toto nemusí řešit. Pokud budu chtít Mercedesa na dálky koupím si naftu, případně PHEV
    na takovéto domácí ježdění toto.

    Myslím pro ty co na to mají, na courání po městě, občas nějaký výlet odtáhnout na pár Km koně atd. ideální, musíte brát v potaz na co je to auto určené.

   2. no právě že to Tesle natřou, protože v kvalitě jsou
    no právě že to Tesle natřou, protože v kvalitě jsou úplně někde jinde a jestli to má dojezd 300 nebo 350 km je úplně jedno, každé EV co se týká dojezdu po dálnici je průser, EV si nikdo nekupuje na dálkové cesty, protože v porovnání s naftou je ten dojezd vždy směšný, at je to Tesla nebo něco jiného, pro 95% lidí plně dostačuje dojezd 300km, kdo doopravdy řeší velký dojezd tak si EV nekoupí, jsi jen teoretik který tu plácá nesmysly, každým svým článkem taky to jen potvrzuješ

     1. Bylo, ale to by lidi chtěli a tak by to museli vyrábět.
      Bylo, ale to by lidi chtěli a tak by to museli vyrábět. Pořád si myslím, že tady je to o tom :
      Chcete EV, tak jsme vám ho udělali a vy zase remcáte a nekupujete to.
      Tak si kupte tenhle spalovák, je to stejně lacinější a mlčte.
      (A to mám MB rád, strávil jsem v nich posledních 15 let, než jsem přestoupil do elektriky)

      1. jo právě oni by to museli vyrábět a vyrábět něco na
       jo právě oni by to museli vyrábět a vyrábět něco na čem se prodělává nikdo nechce a nebude, krachovat nikdo dobrovolně nechce, levné EV neumí ani Tesla a i tak je na pokraji krachu opět a to prodává předražená auta jako prase. Jedinný kdo jde do relativně levných EV je VW a je možné že dost tvrdě na to doplatí, EV v masovém měřítku je zatím slepá ulice, nejsou baterie, nejsou suroviny a to se to ještě ani pořádně nerozjelo

        1. no jasný a jiné automobilky přejdou ze spalováku na EV
         no jasný a jiné automobilky přejdou ze spalováku na EV úplně zadarmo 😀

        2. Jj, hrubý zisk už mají nepřetržitě od 4Q 2012.
         Jj, hrubý zisk už mají nepřetržitě od 4Q 2012. Podrobněji odkaz v podpisu, záložka Tesla-produkce.

       1. Speciálně velkodinosaur VW vyráběl s radostí Vejrona na
        Speciálně velkodinosaur VW vyráběl s radostí Vejrona na kterým prodělával 6,2 milionů $ a nikdo ani nepíp :)))) Celekem tam utopili 3 milijardy $!!! :))) Taky vyráběli nevýdělečnýho Phaetona či elektrickýho erona R8 nebo XL1. Teď zrovna doplácej na každý svý Bentley desítky tisíc eur. Takže tydle žvásty o tom jak jsou dinosauři strašně moc pragmatický a ekonomicky ukázněný si strč za klobouk. 😛

     2. Rozhodně bylo, zatím jediný kdo jde touto cestou je VW s
      Rozhodně bylo, zatím jediný kdo jde touto cestou je VW s ID3 a Peugeot s e208, jenže si myslím že se Mercedes obává toho že to bude na svůj segment moc drahé viz Zoe, tak se nejspíš rozhod pro segment kde možná najde pro své velkobaterkáče nějaké kupce.

    1. Nevím jaké jsou vaše požadavky na dojezd (předpokládám
     Nevím jaké jsou vaše požadavky na dojezd (předpokládám 1000km vtahu)? Ale tahle trapná krabice bude mít taky trapný dojez v porovnání s Teslou, která se už dálničním 500 kilometrům blíží. Co je dostatečné pro drtivou vetšinu rozumných lidí, kteří si po ujetí 400km dají malou pauzu.
     PS. podle me tých 300kiláků dá stěží po okreskách. A stejně budou v mercedesu případnému zájemci říkat, že to je vůz do města, tak jako mě v Audi o Etronu.

     1. viděl jsem několik testů e-tron na dálnici kolem 300km
      viděl jsem několik testů e-tron na dálnici kolem 300km dojezd Tesly 360, 500 ani omylem, Teslu tu nesmyslně přeceňujete a cokoliv jiného zbytečně zatracujete, mimo jiné pocit luxusu a pocit z řízení u jaguaru v porovnání s Teslou také jednoznačné a dojezd třeba pro mě 300km a víc v jeden den je tak max jednou za měsíc a má to tak skoro každy v mém okolí, i ve firmě obchodáci kteří lítají po celé ČR nemají většinou za den víc jak 300 km, ani kamarád co má taxi nenalítá za den o moc víc

      1. Koukal jse se na Dojezd Tesly X. Nová Tesla S je ůplne jinde
       Koukal jse se na Dojezd Tesly X. Nová Tesla S je ůplne jinde s reálným dojezdem. Nemůžu to teď najít, ale někde jsem viděl test upgradovaneho modelu S a bylo to po americké dálnici při 120km/hod teměř 600km. Z toho usuzuji, že při 130km/hod ji do 500km moc chybět nebude.

        1. jo a hlavně se tu bavíme o SUV tak nevím co sem zase plete
         jo a hlavně se tu bavíme o SUV tak nevím co sem zase plete S to je tady fakt jako u blbců

        2. Když máš víru, přiohýbáš si vždy realitu tak, aby jsi
         Když máš víru, přiohýbáš si vždy realitu tak, aby jsi o víru nepřišel. To platí v každém náboženství.

        3. Najskôr si pozrite, chytráci, na čo reagujete a o čom bola
         Najskôr si pozrite, chytráci, na čo reagujete a o čom bola diskusia.
         Niekto tu tvrdil, že neexistuje EV s dojazdom 500km. Nikto tu neporovnával Teslu S s Mercedesom, Jaguárom atď.
         Jedine vy dvaja.
         A keby niekoho normálneho zaujímalo aký má dojazd nová Tesla S, tak to najde tu:

         mojelektromobil.sk/test-upgradovaneho-modelu-s-skutocne-prejde-takmer-600-km/

        4. Nikdo tu neporovnával e-trona s Teslou S? A co je
         Nikdo tu neporovnával e-trona s Teslou S? A co je toto:
         „E-tron – 328km
         Tesla 100D – 595km
         Vysledek – TMS100D dojede o 267km(82%) dal nez etron“

        5. Jen je nutné taky přihlédnout k různým využitelným
         Jen je nutné taky přihlédnout k různým využitelným kapacitám baterií:

         Tesla 100D 95 kWh
         e-Tron 83.6 kWh

        6. Realita bude:
         TMX 30kWh na 100km, tedy dojezd 316km, s

         Realita bude:
         TMX 30kWh na 100km, tedy dojezd 316km, s rezervou a 10% degradací baterie řekněme jistých 260 v chladnějším prostředí kolem nuly.

         Etron řekněme 35kWh na 100km, tedy dojezd kolem 240km, mínus 10% degradace a nějakou rezervu ani ne 200km.

         Etron je naživo fakt krásný auto, neznám specifika podvozku etronu, ale třeba Touareg jezdí (tím myslím jak sedí na silnici) o několik generací lépe, než TMX. Každopádně 200km dojezdu Etronu je u auta za 2,5 mil. kč v mých očích strašně málo. To auto by potřebovalo 120kWh využitelných, pak by to už byla zábava.

        7. Môžem vedieť z akého zdroja pochádzajú tie údaje o
         Môžem vedieť z akého zdroja pochádzajú tie údaje o spotrebe? Ak je to od nejakého Lojza, tak s tým sa dá porovnávať …

         electrek.co/2019/02/21/tesla-efficiency-range-test-audi-e-tron-jaguar-i-pace/

         spritmonitor.de/en/overview/198-Tesla_Motors/1581-Model_X.html?powerunit=2

        8. TMX zkušenost z několika cyklů (dva dálnice, jeden okresky
         TMX zkušenost z několika cyklů (dva dálnice, jeden okresky druhý a střední třídy), svižnější jízda, ale bez větších extrémů. Trochu mě překvapilo, že spotřeba dálničních 130-150km/h se lišila maximálně o 10% oproti předpisové okreskové jízdě s častýma změnama rychlosti. Venkovní teplota lehce nad nulou, cestovní komfort – tričko. Jel jsem s tím jako s normálním konvenčním autem, bez ohledů na pohon. Cestovních 100km/h na rovinatých silnicích první třídy mě nebavilo, takže nevím. Podle pár desítek kilometrů jetých tímto způsobem ale předpokládám, že by spotřeba šla dolu. Jet s tím ale za méně než 25kWh si ale určitě nedovedu představit.

         Etron hrubě odhaduju, s ohledem na cenu a dojezd to jde mimo můj zájem i jako druhý auto domů. Ostatně i ta Tesla je pořád strašně na hraně.

        9. Mal som požičanú TMX 75D a na okreskách som sa dostal na
         Mal som požičanú TMX 75D a na okreskách som sa dostal na 20kWh/100km a na dianici 26kW/100km s tým, že to bola kludná jazda s občasným zrýchlením zo 110 na 130-135. Priemer mohol byť tých 120km/hod.
         Každý má iný štýl jazdy a ten váš nie je vhodný pre elektromobil, preto vám vychádzajú také spotreby.
         Skúste si požičať etrona. Tipujem, že na okreskách pod 30kWh/100km sa nedostanete ani náhodou a na dialnici pod 35kWh/100km tak isto.

        10. Tohle tipování je zbytečné, už to testovali v Německu s
         Tohle tipování je zbytečné, už to testovali v Německu s jasným výsledkem, není tedy potřeba fabulovat. Při prakticky stejné kapacitě ujede TMX o 23% dále (tedy má o 23% vyšší spotřebu). Pokud je tohle pro někoho signifikatní rozdíl a vybírá mezi dvěma koncepčně naprosto odlišnými auty pak mu při výběru nezávidím. Ten design Audi je pro mě výrazně hezčí, navíc křídla TMX bych opravdu nechtěl, kdybych měl volit.

        11. Ooprava: (tedy Audi má o 23% vyšší spotřebu)….
         Ooprava: (tedy Audi má o 23% vyšší spotřebu)….

        12. Text si mozte po sebe upravit, dokedy sa moznost jeho upravy
         Text si mozte po sebe upravit, dokedy sa moznost jeho upravy nezablokuje dalsim prispevkom.

        13. To je ale iné vlákno a v tomto to riešite akurát vy dvaja
         To je ale iné vlákno a v tomto to riešite akurát vy dvaja s anonymom.

        14. Nikto tu neporovnáva ECQ s S-kom. Najskôr si prečítaj o
         Nikto tu neporovnáva ECQ s S-kom. Najskôr si prečítaj o čom bola diskusia a prečo sa tu vlastne spomína S-ko

      2. Hele, jsi tu za totalniho debila. Vis proc? Protoze dneska si
       Hele, jsi tu za totalniho debila. Vis proc? Protoze dneska si na internetu kazdy muze dohleda FAKTA. Svoje lzi, dezinformace a vymysly si nech do hospody.

       EPA dojezd:

       E-tron – 328km
       Tesla 100D – 595km
       Vysledek – TMS100D dojede o 267km(82%) dal nez etron

       Tohle jsou FAKTA. Toliko v tvym zajebanym lzim.
       Ale nic si z toho nedelej, takovy debilky tady usazuju kazdy druhy den.

       1. Hlavně že zapomínáš u slova „fakta“ zapnutý Caps Lock a
        Hlavně že zapomínáš u slova „fakta“ zapnutý Caps Lock a pak před to vrazíš EPA, což s realitou nemá moc společného (byť je blíž než ostatní) a k e-tronu vrazíš Teslu S místo Tesly X. To jsou fakta? Ne, to je demagogie.
        Realita je pro mě třeba tento test:
        https://youtu.be/blqZ_rZ7WFI
        A když vidím, že v dílčím testu má Tesla X 23,4 kWh/100km a e-tron 25,6 kWh, tak by mne zajímalo, kde bereš dojezd o 267 km/82% delší než e-tron, byť e-tron má o něco menší kapacitu baterky…

        1. Ano, EPA cyklus jsou FAKTA. Co na tom nechapes? FAKTEM je ze
         Ano, EPA cyklus jsou FAKTA. Co na tom nechapes? FAKTEM je ze etron ma V EPA cyklu nejakou hodnotu a TMSjinou. Nebo chces se snad o tom hadat?Hrabe ti? Etron porovnavam s Skem protoze anonym nespecifikuje o ktere Tesle pise. Uvadi ze Tesla ma dojezd 360 a etron 300. To ocividne neni pravda. I to Xko ma EPA dojezd 540km(o 65%! Vic nez etron). Navic Xko je mnohem vetsi auto s vetsim prostorem nez etron, tak nevim proc bych ho mel s tim zmetkem srovnavat.

         Jako demence lidi me neprestava udivovat. Uvedomujes si ze mi tu podstrkujes nejake video a o etronu a Xku a pak se ptas proc uvadim dojezd o 82% vyssi? Uvedomujes ze pisu o Sku a ne Xku? Navic beru hodnoty v oficialnim EPA cyklu a ne nejakem nahodnem neprofesionalnim anekdotalnim testu STAREHO Xka? Prober se a nedelej tu ze sebe demagogickeho trotla.

        2. Já fakt nevím, jestli to myslíš vážně nebo si fakt
         Já fakt nevím, jestli to myslíš vážně nebo si fakt děláš srandu.
         Jestli jsou EPA fakta, pak jsou fakta i NEDC či WLTP. Nicméně s realitou to nemá nic společného.
         Anonym sice neuvedl jakou Teslu, ale dá se předpokládat, že se tady všichni bavíme o srovnatelném. Jinak tvojí logikou můžeš začít vyprávět o Roadsteru, že ujede o 467% více než e-tron. Ty to možná nechápeš, ale Tesla S NENÍ srovnatelným modelem s e-tronem. Srovantelným modelem k e-tronu je Tesla X a pokud to Anonym nezmiňuje, můžeme my ostatní (krom tebe) předpokládat, že řeč je o X.
         Ano, uvědomuji, že píšeš o o Sku, jestli umíš číst, tak proto jsem ti ti psal onu reakci. Pokud se ptáš, zda si to uvědomuji a umíš číst, tak máš problém s pochopením psaného textu.
         Oficiální EPA test je stejně vypovídající jako WLTP či NEDC. O realitě to neříká nic. Takže pro mne, z tvého pohledu anekdotální test, má větší vypovídací hodnotu než nějaká EPA „fakta“. Protože na silnici jezdíš v reálných podmínkách a ne v EPA testu.
         Honit si ego dle EPA/WLTP/NEDC si můžou akorát teoretici na Internetu, ale jakmile auto máš a jezdíš, tak tě zajímá, jak to jezdí v reálu, na nějaké testy kašleš.

        3. Dobre, vidim ze na tebe se musi hodne pomalu. Tak mi tedy
         Dobre, vidim ze na tebe se musi hodne pomalu. Tak mi tedy odpovez. Je faktem ze E-tron ma EPA rating – 328km a Tesla S 100D – 595km TMX – 523km?
         Az mi na tuto otazku das odpoved, muzeme se posunout dal a vysvetlim ti proc existuji a k cemu jsou dobre standartizovane merici cykly pro POROVNANÍ dojezdu/spotreby MEZI jednotlivymi auty.

 4. „Každý zákazník dostane k modelu EQC kapalinou chlazenou
  „Každý zákazník dostane k modelu EQC kapalinou chlazenou nabíječku OBL s výkonem 7,4 kW, díky níž je vůz připraven pro nabíjení střídavým proudem jak z domácí elektrické sítě, tak z veřejných nabíjecích stanic. Použitím nástěnné nabíječky Mercedes-Benz Wallbox lze zkrátit dobu nabíjení až o dvě třetiny běžné doby. “

  Poprosím nejakého odborníka, aby mi túto piár chujovinu vysvetlil. Ja to po 80tis. km najazdených v EV, proste nechápem.

  1. OBL nebo anglicky OBC onboard charger je snad u vsech EV
   OBL nebo anglicky OBC onboard charger je snad u vsech EV kapalinou chlazeny. Nektera auta maji hlucne cerpadlo a nektera nejsou slyset. Nejedna se o externi elektroniku ICCB (cihlu), ktera neni zadna nabijecka. Ta zajistuje akorat komunikaci mezi OBC a zasuvkou. Ta samozrejme neni kapalinou chlazena.

   1. Myslím toto: „Použitím nástěnné nabíječky
    Myslím toto: „Použitím nástěnné nabíječky Mercedes-Benz Wallbox lze zkrátit dobu nabíjení až o dvě třetiny běžné doby. “
    Ked má raz auto palubnú nabíjačku 7,2kW, tak mi predsa žiadny valbox ten výkon nemôže zvýšiť o dve tretiny. Alebo sa mýlim?
    A to, že k takejto baterke je 7,2kW nabíjačka je jednoducho ostuda!

     1. Kdyby to mělo 22 kW, tak by tam jisto jistě napsali 22 kW.
      Kdyby to mělo 22 kW, tak by tam jisto jistě napsali 22 kW. Často se dokonce stane, že napíšou 7,4 kW a má to ještě méně. Obráceně – tedy, že by něco bylo lepší, než píšou, se díky „zákonům“ marketingu ještě nikdy nikde nestalo. 😀

 5. Tesla ma naskok 5 let .
  Jsem dlouhodoby kupec audi . Mel jsem

  Tesla ma naskok 5 let .
  Jsem dlouhodoby kupec audi . Mel jsem objednane a zaplacene audi e tron . V patek jsem objednavku zrusil a objednal si radsi teslu S . Jelikoz mam informace primo z vyroby o katastrofalnim nezvladnuti chlazeni baterii a dojezdu . Manzelka ma jiz teslu X a musim nechat ze mam vsechny negativni veci ktere mi vadi v tomto aute uz nalezeny , kdyz jsem ale testoval jako druhe auto pro sebe i pace a e trona zdesil jsem se jak tyto automobilky mohli ve sve aroganci hluboko klesnout . Nova tesla S ma dnes uz dalsich 100 km dojezd navic diky novych motoru a tak v klidu mohu jezdit trasu ostrava praha na jedno domaci nabiti. O siti superchargeru po cele evrope o kterych se temto velkym hochum jenom zda nemluve . A staci 4,5 hodiny na 24 A nabijecce stridaveho proudu a mohu jet zase zpatky . Pokud mercedes da do konkurecniho modelu ktery uvadi se 6 letym zpozdenim 80 kwh baterii a 7,5 kwh vlastni nabijecku tak rika se nic nepochopil a prenechava trh tesle . Takze dochazi k tomu ze po 20 letech si manager jako ja vymeni audi A8 za nejnovejsi teslu S . No draha slavna luxusni trojko zvoni vam hrana . Ale bohuzel ve sve hlouposti to vubec nechapete a asi ani nepochopite . Gratuluji Tesle a preji mnoho uspechu a zisky kterych se zaslouzene urcite docka .

   1. Nevím odkud máte takové informace, ale já sem byl v
    Nevím odkud máte takové informace, ale já sem byl v servisu přesně po 30ti a 60tis. km a jednou mi měnily kliku u dveří, kabinový filtr a brzdovou kapalinu. JO a ještě jsem zapoměl na baterky. Ty mi měnily už podruhé a to mám najeto teměř 80tis. Myslel jsem, samozřemě baterky v obou klíčích 🙂

   2. Uprimne, vzdy me prekvapuji komentare o tristni kvalite Tesly.
    Uprimne, vzdy me prekvapuji komentare o tristni kvalite Tesly. Na TMS 85D jsem presel pred vice nez 3 roky z BMW X6 50i. Dnes mam najeto 125.000km a v servisu jsem byl 2x (jednou spatny kontakt na zemnicim kabelu – auto kvuli tomu hlasilo otevreny predni kufr a blikalo mi prave predni svetlo, druha navsteva kvuli vymene zadniho narazniku, ktery mi nekdo „sikovne“ prorazil pri parkovani). Jinak vymeneny 2x stiratka steracu. Tot vse. Nikde mi zatim nic neklepe. Ano, interier a jeho slicovani by mohlo byt lepsi. V tomto byla X6 o neco malo lepsi. Ale uz po cca 30.000km se mi ozvyvaly z celeho auta pazvuky, ktere servis nebyl schopen odstranit. Po 50.000Km jsem pravidelne doleval olej (podle BMW vse v poradku, byl jsem v norme), vymeneny byly vsechny!!! vstriky, protoze auto porad padalo do nouzoveho rezimu, 3 x byla menena DVD mechanika v navigaci, … ve vyctu bych mohl pokracovat da aleluja. Auto za 3 roky prostalo 5 mesicu v servisu ve Stodulkach a nikdo nevedel proc onen nouzovy rezim. Takze v mych ocich je Tesla uplne nekde jinde. Namitnout muzete, ze je to jedna zkusenost z mnoha. Ale… Neresim usporu paliva (ktera ve srovnani s X6 je znacna), ale kdyz srovnam servisni naklady a starosti, ktere mi zpusobovalo BMW a predtim castecne i Mercedes E, to radeji omluvim o 1mm vetsi mezeru mezi palubni deskou a dvermi…

 6. „Postaví se přímo proti Audi e-tron, Jaguar I-Pace či
  „Postaví se přímo proti Audi e-tron, Jaguar I-Pace či Tesla Model X“

  Možná cenou. Ale jinak velikostně (a pokud vím, tak i technicky) vychází z GLC Coupe. Takže je to sice SUV, ale velikostně je to stejně velké, jako Tesla Model 3. V kategorii SUV jsou pak podobně velké BMW X3(X4) Audi A5, atd. Oproti Audi e-tron, nebo Modelu X výrazně menší auto. Srovnatelné je to tedy jen s tím Jaguárem.

  Takže je to docela slušně předražená hračka. Elektrické GLC Coupe za 2 mega v základu? No nevím, nevím. Zase žádná reálná konkurence pro Teslu. Koupí si to jen fanoušek značky, kterému nejde o rozměry, cenu, dojezd a techniku, ale o to, aby to byl hlavně Mercedes.

     1. To se jim samozřejmě nevyplatí. To souhlasím. To máte
      To se jim samozřejmě nevyplatí. To souhlasím. To máte naprostou pravdu. A jsem schopný jim to kdykoliv na reálných číslech dokázat.
      Ale oni pak stejně nakonec řekou, že to mám blbě, protože je to individuální a pro každého jiné. A že vlastně 300 tisíc u mě je méně peněz, než 300 tisíc u něho. 😀

      1. Mate pravdu, hadaji se tady se mnou a potom z nich po dni zive
       Mate pravdu, hadaji se tady se mnou a potom z nich po dni zive diskuze vypadne, ze koupili Ev ojete a srovnavaji ho s novym fosilem-).
       Ja sam si EV auto koupim,ale az budou vychytane prvotni mouchy, auta budou mit rozumny dojezd, vybudovana infrastruktura po cele Evrope a budou cenove primerene fosilum. To jeste naky patek bude trvat.

      2. Prosim, zkuste mne tedy spocitat, ze se nevyplati Ioniq.
       Prosim, zkuste mne tedy spocitat, ze se nevyplati Ioniq. Neprotlacuji tento model, jen bych chtel videt, oproti jakemu spalovacimu modelu to pocitate, s jakou spotrebou, s jakym rozlozenim splatek za auto (nebo klidne za hotovy 100%, at se to lip pocita), muzete vzit najezd 30 tisic rocne, abych vam dal nejake vstupni parametry. Diky

       1. Tak pokud to má být skutečně objektivní, tak samozřejmě
        Tak pokud to má být skutečně objektivní, tak samozřejmě s podobně velkým vozidlem ze stejné třídy. To znamená pokud chcete porovnávat Ioniq např. se výrazně větším Superbem, nebo sice se stejnou velikostí, ale s drahými luxusními modely, jako Audi A3, nebo ještě lépe uděláte tuhle „drobnou“ chybičku jak na straně velikosti, tak v prémiovosti značky a řeknete, že Ioniq musí být úplně to samé, jako je pětkové BMW, když přeci stojí stejně, tak se opravdu nemáme o čem bavit. 😀
        Taky samozřejmě porovnáváme jen cenu a celkové náklady. Na žádné subjektivní dojmy si hlavně nehrajte. Abyste pak neřekl, že je to sice více peněz, ale výhoda je v ekologii atd. Bavíme se čistě jen v penězích. Kolik bude stát jedno vs. druhé. Nic víc, nic míň.
        Ioniq patří do třídy kompaktních vozů. To jsem si já nevymyslel, tak se zahrnuje do oficiálních statistik prodejů. Má velmi podobné rozměry, jako např. Hyundai i30 Fastback.
        Ale samozřejmě nejobjektivnější by bylo srovnávat ten stejný model – jeden konvenční a druhý v elektrické variantě. Třeba jako je Kona, nebo VW Golf, UP! atd.
        Řešil jsem to při nákupu za hotové s dobou provozu celkem běžných 5-6 let a 20-30 tisíci km ročně. Takže si něco vyberte a já Vám to velice rád spočítám. 😉

        1. Ak mozem Ja si vyberiem. porovnanie eGOLF vs GOLF v Higline a
         Ak mozem Ja si vyberiem. porovnanie eGOLF vs GOLF v Higline a doplnkova vybava ako egolfa. Som zvedavy ci bude rozdiel viac ako 10k € a ci Vam teraz nevijde ze je EV verzia na tom lepsie. dakujem R

        2. To nemá smysl moc porovnávat, protože by to nebylo fér.
         1.

         To nemá smysl moc porovnávat, protože by to nebylo fér.
         1. Highline má ve standardu některé věci, které e-Golf ve výbavě nemá.
         2. Highline v automatu se (v Čechách) dělá jen se silnějším motorem a ten je samozřejmě výrazně dražší. A ten těžko z konfigurace odstraním. Na druhou stranu do e-Golfu výkonnější motor přidat nejde. Takže to není moc spravedlivé porovnání.

       2. Spočítal jsme to pro Golfa – 5 let v provozu, koupený nový
        Spočítal jsme to pro Golfa – 5 let v provozu, koupený nový za hotovost, nájezd 20 tisíc ročně, následný výkup do bazaru, případně prodej svépomocí – který ale využívá výrazně méně lidí.
        Pak jsou tam taky dvě varianty podle reálných cen na mobile.de Jedny jsou minimální ceny, za které se vozy nabízejí a druhá varianta že, kdybyste měl super štěstí a prodal za maximální cenu.
        Při prodeji přes bazar je potřeba odečíst provizi Autobazaru – červený řádek. Modrý řádek je prodej na vlastní pěst. Takže dohromady 4 varianty.
        Každopádně ani jedna varianta nevychází pro elektriku dobře. 😀

        https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DinmFcOvJ6-5cXO-94XSMJm0rwjvdZPAkYZYcrbwAhg/edit?usp=sharing

        1. Jako vychozi model vemte Ioniq Future paket Efficiency – at
         Jako vychozi model vemte Ioniq Future paket Efficiency – at mate vychozi srovnavaci porizovaci cenu. Jako model ke srovnani klidne vemte i30 Fastback – ale pozor, vemte model s velice podobnym vykonem a co nejvice podobnou vybavou. To porovnani Golfu bylo pro spalovaci verzi, kterou jsem v konfiguratiru nenasel (je mozne, ze jsem se spatne dival). Me ted zajimaji pouze cisla. Vyhody elektrickych modelu, ktere se “meri” subjetivne (ticho, plynulost atd.) – to nebudu ted resit. Diky

        2. Super ze ste to nahodil do tabulky, ale ak porovnavat chceme
         Super ze ste to nahodil do tabulky, ale ak porovnavat chceme porovnavajme porovnatelne. 1.O tsi trojvalec nespapa 4,8l okrem toho porovnavajme vykonovo rovanek vozidla. Okrem toho ked som porovnaval Ja tak Golf spalovak v rovnakej vybave ako v elektrike som pod 25k€ nevidel. Realne vychadza rozdiel cca 10k€ GOLFvsEGOLF dokonca niekedy sa dostanete aj na uroven 8k€.Podla vasho 16-18k€. Spotreba pri eGolfe je na urovni cca 15kwh realna spotreba 1.0 tsi z praxe 6-7 l v meste, mimo 5-5,5, dialnica opat 6-7l. takze ak zoberieme vsetko vyssie uvedene do uvahy tak eGolf prevalcuje aj cenou spalovacieho konkurenta hravo o niekolko tisic €.

        3. Bylo by férové srovnávat třeba Ioniq a i30 fastback, to
         Bylo by férové srovnávat třeba Ioniq a i30 fastback, to jsou asi nejvíc podobná auta. Cenově se dá sehnat ta i30 kolem 400 tisíc v základní výbavě + nějaký ten paket, dokonce i s tím motorem 1.4T. Před rokem to šlo i za 360… Elektrický Iinoq jsem viděl jako předváděčku, resp. téměř nový vůz u Domanského za 800 tisíc. Myslím, že je to srovnatelné, oba vozy kako skladovka za relativně dobrou cenu, leší než ceníkovka.

         Dynamicky na tom budou oba +- stejně, něco navrch bude mít ta spalovací verze, ale moc ne. Co se týká spotřeby, známá s tím jezdí rok a něco a potřeba za celou dobu je 5,5. Výbavou bude Ioniq mnohem bohatší. A teď otázka… srovnávat Ioniq s i30 ve stejné výbavě? Nebo ho srovnávat s tím základem? Protože někomu to úplně stačí a nepožaduje tu výbavu, kterou Ioniq má a musí za ni zaplatit. Někdo radši ušetří.

         Takže pokud srovnám 400 vs. 800 tisíc, tak to je rozdíl 400 tisíc. Něco se ušetří na povinném ručení a servisu, ale zase na Ioniq bude dražší havarijka. Náklady na PHM na km budou u i30 zhruba 2 KČ, u Ioniqa nějakých 0,50 KČ? Návratnost v nedohlednu spojená s tím nekomfortem EV.

         Pokud by někdo chtěl i30 v automatu a super výbavě a nevadí mu krátký dojezd, tam už ta ekonomika vyjde lépe…

        4. Pokud porovnavam, tak co nejvice srovnatelne. Takze
         Pokud porovnavam, tak co nejvice srovnatelne. Takze automaticka prevodovka, co nejpodobnejsi vykon a co nejpodobnejsi vybava. To, ze budu porovnavat auto s plnou vybavou jiz v zakladu s autem, co toho v zakladu moc nema – tak tam logicky dostanu, ze spalovaci je levnejsi. Nebo pokud budu chtit hodne provokovat – srovnejte Ioniq (jakykoliv) s BMW trojkove rady (spalovaci) v zakladu (jakakoliv motorizace). Tam zase bude (predpokladam) levnejsi elektrika – a takove srovnani nas nevede nikam, stejne jako nas nevede nikam to, kdyz to porovnam, jak jste naznacil vy. Verim, ze uzivatel Kosik nam doda srovnani a vyhodnost co nejpodobnejsich modelu, psal o tom jinde. A nebranim se vzit normovane hodnoty spotreby, abychom se vyhnuli debatam typu “jezdi to za vic”.

        5. Ano, z tohoto pohledu je to opravdu takto fér – srovnat
         Ano, z tohoto pohledu je to opravdu takto fér – srovnat podobná auta, obě s automatem, bohatou výbavou a cca. stejným výkonem. To ano.

         Ale z uživatelského hlediska je férovější ten postup, že srovnám taková auta, jaká by si uživatel koupil, pokud by uvažoval o spalováku vs. EV. A tam to může být klidně tak, že uživatel se klidně spokojí se spalovákem v základu + nějaký ten akční paket + někdo třeba AT. A bude mu to stačit. U EV, bohužel, musí jít do hodně vybaveného auta, zaplatit to, i když by mu stačila výbava jako u toho spalováku. A to je ten problém u EV, nenabízí se v žádné základní výbavě, aspoň teda ten Ioniq.

         Pokud mohu mluvit za sebe, tak u spalováku bych bral i30 1.4T kombi, výbava style + AT. Ale třeba známá kupovala i30 1.4T kombi, ale základ, stačí ji to a dala za to 370 tisíc. Ona prostě nechce tu lepší výbavu, protože to jsou prachy navíc, které člověk buď nemá nebo radši vrazí jinam. A takových uživatelů je většina.

        6. Presne lepe bych to nenapsal.-)
         Vymluva obhajcu Ev aut musite

         Presne lepe bych to nenapsal.-)
         Vymluva obhajcu Ev aut musite srovnavat porovnatelne auto, ok.
         Ale uz nenapisi, ze EV auta jsou sice vybavena, ale ja tu super vybavu nechci.Chci radeji Ev auto o 300litru levnejsi napriklad.-).Aby mi koupe tohot auta davala naky ekonomicky ramec -smysl.Coz nyni nedava vubec zadny.

        7. už jsem pár aut měl,ale nevím nic o ekonomickém
         už jsem pár aut měl,ale nevím nic o ekonomickém rámci-smyslu
         můžete mi prosím napsat nějaké auta jejichž koupě dává
         ten ekonomický rámec-smysl,a vypočítat v čem?

        8. Chtěl jsem napsat to samé co Marek.
         U EV je zákazník

         Chtěl jsem napsat to samé co Marek.
         U EV je zákazník nucený do vysoké výbavy, i když ji většina lidí nechce. Statistiky prodejů výbav myslím mluví jasně. Drtivá většina kupuje u nového auta nižší výbavy + maximálně pár drobností. Ne naopak, že všichni kupují plnou palbu a pak si jen pár zoufalců koupí něco o trochu nižšího.
         U firem to bude asi trochu lepší. Ale tyto vyšší výbavy se k běžným uživatelům dostávají až jako ojeté, nebo z dovozu, kde např. v Německu mají vyšší příjmy a rádi si připlatí. Ne tak ale v Čechách, nebo na Slovensku.
         Jeden příklad. Chodíte s kolegy na oběd a v okolí otevřeli novou restauraci, která hlásí: „Nejvýhodnější obědy ve městě.“ Tak tam vyrazíte a zjistíte, že menu stojí jen 50 Kč, ale musíte k němu koupit velký zmrzlinový dort z pravé italské zmrzliny za 200 Kč. Což je samozřejmě super cena, protože taková zmrzlina stojí normálně 300 Kč. A pak celé menu za 250 vychází super výhodně. Ale samozřejmě drtivá většina lidí žádnou zmrzlinu nechce. Takže na tom ve skutečnosti nic výhodného není. Jen málo kdo si řekne, je to skvělá nabídka. Většina si řekne, že je to sprostý podvod. Protože ve skutečnosti je to jen trik, aby z vás restaurace vymámila více peněz. Protože minimální prodejní cena toho menu bez zmrzliny, aby na tom restaurace neprodělala, samozřejmě není pod 50 Kč. Ve skutečnosti bude minimální cena třeba 100 Kč a zmrzliny taky 100 Kč. Takže na zmrzlinu mají vysokou marži, ale tu pak vydávají jako za marži na jídle. Což samozřejmě není pravda.
         Předpokládáte tedy, že nejprve byly elektrické vozy a jimi by se měla řídit nabídka výbav vozů klasických. Ale je to přesně naopak. Výbavy klasických vozů vznikly dlouhodobým požadavkem zákazníku a silné konkurence která jim chce dát přesně to co oni chtějí a to lépe, než to udělá jejich konkurence. Ale u EVček to zatím tak není. Nabízejí jen ten zmrzlinový pohár, který ale lidi moc nechtějí, že?
         Samozřejmě v reálu to není náhoda, že se EVčka prodávají s vysokou výbavou a s konkrétními prvky, které nejdou jen tak lehce v konfigurátoru naklikat na každou benzínovou verzi. Právě proto, aby to nebylo jednoduše porovnatelné. Protože cena EVčka v základní výbavě by klesla jen minimálně, protože skutečná výrobní cena je vysoká. Jen vám „vysvětlí“ jak je to vlastně díky tak bohaté výbavě výhodné. Nebo to logicky „vysvětlíte“ sám sobě abyste si to sám před sebou obhájil. Zeptejte se schválně sám sebe kolik nových aut jste do teď kupoval v plné výbavě. Nebo jestli mezi známými tohle taky převažuje.
         Každopádně mnou porovnávaný benzínový Golf byl ve střední výbavě Comfortline. Pak už je jen Highline. R-Line není vyšší výbava oproti Highline. Je na podobné úrovni, jen se místo na komfort specializuje na sport. Obětuje některou výbavu na úkor vzhledu, větších kol atd.
         e-Golf oproti Comfortline obsahuje navíc hlavně 8″ navigaci a LED světla. Cena +29 800 Kč a +34 300 Kč dohromady 64 100 Kč. Nic jiného podstatného jsem nenašel. Když tak mě opravte.
         Takže jsem vám udělám i porovnání s tímto Golfem s vyšší výbavou. Je na vás si pak porovnat, jestli je to opravdu spravedlivé porovnání.
         Jízdní vlastnosti e-Golfu jsou už teď velmi podobné s Golf 1.0 TSI/85 KW DSG. Sice o 15 kW menší výkon, ale taky o 35 % nižší hmotnost. Takže ve výsledku velmi podobné zrychlení z 0-100 km/h. e-Golf má sice lepší dynamiku v nižších rychlostech, ale zase nestačí benzínu v max. rychlosti. Já jsem např. i s blbou starou 55kW Fabií byl zvyklí standardně jezdil po dálnici kolem 170 km/h. To víte služebák. 😀 A tady zase ztrácí e-Golf. Takže se výhody a nevýhody myslím krásně vyrovnají.
         Ale pořád mi vychází benzín minimálně o 23 tisíc levnější. 🙂

         https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DinmFcOvJ6-5cXO-94XSMJm0rwjvdZPAkYZYcrbwAhg/edit#gid=0

        9. Dobre, myslim, ze mne to staci. Cekal jsem tvrda
         Dobre, myslim, ze mne to staci. Cekal jsem tvrda nezpochybnitelna data, kdyz jste psal, ze hned dodate cisla o nevyhodnosti EV. Myslim, ze porovnat porovnatelne lze a je jedno, ze EV vybava je jen ta nejvyssi. Proste to tak je. A kdyz chci auto s nejvyssi vybavou, tak mam na vyber. Ale ok, myslim, ze dale nemusime pokracovat (nebo pokracujte, pokud chcete, nic vam neprikazuji), ale za me je zaver ten, ze srovnatelne velka auta s velice podobnou vybavou sice nestoji stejne, ale na provoznich nakladech pri mnou uvazovanych 30000km rocne se EV zacina “tak zvane vyplacet”. Je mne vsak s podivem, proc kazdy pocita, jestli se EV vyplati (ted vynechavam zamestnani pouzivajici auto jako zdroj obzivy). To same muzu rict o spalovacim aute – kdy se vlastne vyplati? Odpoved je asi takova, ze nikdy (kdy se tak asi vrati investice do napr. obycejneho kola, nebo treba televize …?). Auto je prostredek, ktery pouzivame z nejakeho duvodu a vime, ze jeho provoz nas bude neco stat. To je muj postoj, vy muzete mit jiny.

        10. Ta data tam máte. Vycházejí z ceníku. Jen říkám, že by
         Ta data tam máte. Vycházejí z ceníku. Jen říkám, že by bylo dobré u toho i trochu přemýšlet. Nechcete? Ok, tak si porovnejte dvě čísla (která tam jsou) a basta. Pořád nevychází EVčko nijak výhodně. Max. jsou si na stejno. Ale o nějaké výrazné úspoře nemůže být ani řeč.
         Jak jste přišel na to, že EVčko má vždy tu nejvyšší výbavu? Např. u toho Golfu to vůbec není tak jednoznačné. Highline má ve standardu prvky, které e-Golf nemá a vychází právě spíše z Comfortline. Např. parkovací asistent. e-Golf má zase jiné prvky, které zase nemá nejvyšší výbava Highline třeba navigaci. Jsou prostě jiné. Ne že jedna je vyšší a druhá nutně nižší. Zaměřují se každá trochu na něco jiného. Stejně jako Highline vs R-line.
         Samozřejmě EVčko se nemusí nutně vyplatit. Ale je tady hodně lidí, co tvrdí jak ušetřili reálné peníze. Já alespoň udělám rozbor a můžeme se o tom bavit. Oni nabídnou jen fakt, že to tak je a tečka. Nepřipouštějí žádnou diskuzi.

        11. Muzete vzit vypocet i jinak. fosila koupim vzdy zhruba za
         Muzete vzit vypocet i jinak. fosila koupim vzdy zhruba za pulku EV vozu shodneho ci podobneho typu. Ale EV auto nekoupite za pulku ceny ani kdybyste se rozkrajel, Ev auto bylo uplne holatko bez vybavy.Ekonomicka navratnost EV aut je vsude pres 200 000km letmym odhadem.
         Krasny srovnani je I pace a E pace nebo EV kona a Kona. A prikladu je vice.

        12. V Čechách prodávají i verzi Golf 1.0 TSI/85 KW v automatu.
         V Čechách prodávají i verzi Golf 1.0 TSI/85 KW v automatu. To na Slovensku vůbec není. Výkonem naprosto srovnatelné auto.
         Ale každopádně to auto existuje a zjevně to jde, když se chce. Když se nechce, tak to samozřejmě nepůjde. To je jasný. 😀
         Počítám v obou případech s tabulkovou spotřebou. Souhlasím, že benzín si vezme více, než 4,8 litrů. Ale to e-Golf taky. 15 kWh rozhodně není reálná spotřeba. Když se s ním bude jezdit stejně jako s benzínem – po dálnici 130+ tak spotřeba bude vysoko přes 20 kWh. Ale u benzínu se bude pořád držet reálně na těch 6-7 litrech. Ale to je hrozně subjektivní. Každý jezdí jinak. Proto právě beru naměřené hodnoty z fabriky a tam se v obou případech používají naprosto stejné metodiky. Takže je to myslím velice dobře porovnatelné.

        13. Tabulková spotřeba sice ano, ale navýšení u spalováku ve
         Tabulková spotřeba sice ano, ale navýšení u spalováku ve spotřebě o 2 litry oproti tabulce to dělá cca 65 Kč na 100 Km u elektriky navýšení o 5kWh to dělá 10 Kč na 100 Km na 100 tis Km máte rozdíl o 50 tis . Kč s tím v tabulce počítáte?

        14. Jsem rád, že to někdo opravdu čte. 😀
         Máte pravdu,

         Jsem rád, že to někdo opravdu čte. 😀
         Máte pravdu, samozřejmě. A vím o tom, že kdyby se spotřeba zvedla o dva litry, tak to bude dělat velký rozdíl. Ale jak byste to chtěl jinak udělat? Vycucat si nějakou domnělou reálnou spotřebu z prstu? Vy jste si naprosto jistý, že spotřeba bude např. 7 litrů a ne třeba jen 5,3 litrů? A že spotřeba elektřiny nebude ve stejných podmínkách třeba 30 kWh/100 km? Za jakých podmínek byste to chtěl měřit, aby to bylo jako jediné objektivní? Jaké jsou ty správné podmínky?
         I když je deklarovaná spotřeba možná nepřesná, pořád je to zdaleka nejpřesnější údaj, který máme.

        15. Tyhle výpočty vychází z nějakých tabulkových spotřeb a
         Tyhle výpočty vychází z nějakých tabulkových spotřeb a hlavně u EV bude hrozně záležet na tom, kde se nabíjí. Např. ve 130 km/h bude reálná spotřeba dieslu řekněme 5l/100km a reálná spotřeba eGolfu 19 kWh/100km. Na trase Praha Brno s nabíjením na Vystrkově byla cena za nabíjení přibližně 6 Kč/kWh, tedy cena „paliva“ pro obě auta prakticky stejná, dnes je cena za nabíjení na Vystrkově poloviční. Pokud ovšem budu nabíjet na u Lokte na 65km u McDonald, nabijím za paušál u ČEZ a při nájezdu 2000 km/měsíčně a nabíjení pouze u ČEZ mě to bude stát 550,- Kč/měsíc. Druhý extrém je, když budu nabíjet na Slovensku za cca 11 Kč/kWh, tak bude cena za km mnohem dražší než u dieslu. Tedy obecně náklady na elektřinu jsou tak rozdílné, že každému to vychází úplně jinak. Já jezdím cca 2200 km měsíčně (70% město), mám celoroční průměr 15 kWh/100km a ročně mě stojí nabíjení cca 10 tisíc Kč. To samé by u dieslu stálo 50 tis. Kč.

        16. Právě. To souhlasím.
         Bych neřekl, že jsem v té tabulce

         Právě. To souhlasím.
         Bych neřekl, že jsem v té tabulce byl nějak nespravedlivý vůči e-Golfu. Právě naopak. Snažil jsem se nastavit elektrice ty nejlepší podmínky. Aby mi někdo neřekl, že on nabíjí doma a tudíž, že to mám úplně blbě. Počítal jsem např. nabíjení jen doma na nízký tarif. Ale v tabulce to zmiňuju, že při nabíjení venku to může být výrazně dražší.
         Takže za mě ať na to koukám, jak koukám tak celkově e-Golf oproti spalováku levněji prostě nevyjde.

         https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DinmFcOvJ6-5cXO-94XSMJm0rwjvdZPAkYZYcrbwAhg/edit#gid=0

        17. Pokud auto jezdí po městě a nabíjí se doma či za
         Pokud auto jezdí po městě a nabíjí se doma či za paušál, tak je provoz výrazně levnější než na delších trasách. Rovněž je potřeba přihlédnout k tomu, že nový eGolf (ID.3) bude stát cca 780 tis. Kč.

        18. Počítám celkové náklady za 5 let. Tedy nákup vozu,
         Počítám celkové náklady za 5 let. Tedy nákup vozu, provoz a jeho zpětný odprodej. Pak to moc výhodněji pro elektriku nevychází.
         I.D. se začne prodávat až v roce 2020 a to jen v té nejdražší verzi hodně přes milion. Nejlevnější přijde na řadu úplně jako poslední v roce 2021-22. Takže si ještě pěkně počkáme. A ani bych I.D. nenazýval Golfem. Má sice shodné rozměry, ale tím veškerá podobnost končí. Konstrukčně je to úplně jiné auto. e-Golf s nejvyšší pravděpodobnostní úplně skončí. V USA už to oznámili.

        19. A ted jeste k tomu pripocist servisni naklady (muze to byt i
         A ted jeste k tomu pripocist servisni naklady (muze to byt i cca). Na Golfa je neznam, Ioniq electric je, at se to dobre pocita, cca 2000 CZK kazdych 15000 km. Kolik delaji naklady na servis spalovaciho auta, to uz si opravdu nepamatuji. Jak se bude vyvijet vase srovnani ted?

        20. Tak vzhledem k tomu, že samotný VW prodává paušál
         Tak vzhledem k tomu, že samotný VW prodává paušál servisních služeb na 5 let a 100 tisíc km za 23 700 Kč, tak je celkem jasný, že to víc už nikdy nebude – jinak by to výrobce nenabízel. Moc dobře si to spočítá, aby na tom ještě vydělal. Ale rozhodně neprodělal.
         Na všechno ostatní si můžete koupit prodlouženou záruku za 6 400 Kč. Takže je sice pěkný, že jsou spalováky více poruchové, ale to vás vůbec nemusí zajímat, když máte nový auto a prodlouženou záruku.

        21. V tom servisnim balicku asi neni material, ze ne … a pokud
         V tom servisnim balicku asi neni material, ze ne … a pokud ne, tak hned uvidite, jak to vykeze nahoru. No, vite co, chapu vas, ze jste se snazil pocitat. Zacalo to tim, ze dokazete, ze se EV nevyplati. OK, je to vas nazor, ze se nevyplati. Muzete pocitat pres normovane spotreby, muzete zahrnovat servis, davat ruzne ceny za benzin/elektrinu, muzete psat, ze lidi vlastne nechcou vybavene EV, ze chcou EV v zakladu, jako se prodava spalovaci auto a proto je EV drahe atd. To vse je fajn. A reknete nam – v kolika EV jste jel a kolik km? Asi tuto debatu opravdu koncim se slovy „mne se EV vyplaci“ a je mne jedno, jak se na to divaji ostatni. A nejsem sam. Tak jako neni samotnych spousta majitelu jinych spalovacich aut, ktere si ti majitele poridili z duvodu, ktery nemusi nikomu sdelovat. Mejte se fajn, piste konstruktivni prispevky zalozene na vasi praxi

        22. V balíčku je i materiál. Já se nesnažím dokázat, že se
         V balíčku je i materiál. Já se nesnažím dokázat, že se EV nevyplatí. Naopak bych chtěl velmi rád dokázat, že se vyplatí. Jen můžu těžko souhlasit, s tím, že se na EV dá nějak výrazně ušetřit. Jak tady např. tvrdí Radovan, že ušetřil 400 tisíc. To je prostě nesmysl. Chápu, že moje počty jsou do jisté míry nepřesné, ale takhle nepřesné můžou být opravdu jen těžko. A nic lepšího stejně nikdo nemá. Nebo to tají před celým světem.
         Chápu na co narážíte. Praktické zkušenosti jsou asi nade vše. Ale jak byste to chtěl v praxi udělat? To jste si jako koupil e-Golfa a pak jste si postupně kupoval všechny verze s benzínem v různých výbavách abyste to mohl prakticky porovnat? Dělal jste různé testy spotřeby, a zaznamenával kolik jste za rok zaplatil za nabíjení, benzín a za servis a pak jste po rocích testování šel všechna auta prodat, abyste opravdu zjistil, kolik za ně po rocích dostanete a pak jste konečně zvolal Heuréka! EV je o 153 357,30 Kč levnější než Golf 1.0 DSG!
         Asi ne, že jo? Takže na jakém základě je vaše subjektivní totálně nekompletní zkušenost více hodnotnější? Prostě žijete jen v nějaké víře, že se to prostě vyplatí, a žádná tvrdá fakta taky nemáte. Protože možná máte zkušenost z nějakými EVčky, ale nikdy z podstaty věci nemůžete mít zkušenost kompletní. Můžete se max. pokusit jako já to dopočítat. Nic víc. Není to o nic víc pravdivější, než tvrzení, že se EV nevyplatí. Leda že byste se pokusil dodat nějaká reálná data. Zatím jste z reality neřekl ani čárku.
         Ale máte pravdu takhle mi to taky stačí a díky za konverzaci. 🙂

        23. Realne zkusenosti s EV mate v mych clancich:
         Realne zkusenosti s EV mate v mych clancich: http://www.hybrid.cz/zkusenosti-elektromobilem-hyundai-ioniq-electric-do-alp-zase-zpatky
         http://www.hybrid.cz/praxe-elektromobilem-hyundai-ioniq-electric-do-rakouska
         Porovnavam to, co jsem sam zazil se spalovacimi auty a denne zazivam s EV. I proto jsem se vas ptal, kolik mate najeto s EV, nebot dokud jsem s EV nejezdil, tak jsem byl uplne stejne skepticky, jako vy. A zaroven rikam, ze EV neni spasa sveta, je to alternativa, ktera zde je a at si kazdy vyhodnoti, jestli to je dobra, ci nedobra alternativa vyhovujici jeho potrebam/touham. Na druhou stranu – pokud se EV nevyplati, jak jste psal, proc tedy EV jsou a proc si je lidi kupuji? Ted pominte fakt, ze vyrobcum se do EV moc nechce. Proste ten trh s EV tady je, lidi maji moznost vyberu (stejne jako si muzou vybrat LPG/CNG). To, ze je v soucasnosti EV trh maly, to nevadi – budto se trh zvetsi, nebo zustane na stavajici urovni, nebo zanikne – nevim, kristalovou kouli nemam. A jeste jedna poznamka o tom, jestli se EV vyplati/nevyplati – opravdu nechapu, co to je za modu porad psat o tom, ze se vyplati/nevyplati. Kdyz si koupite televizi, take nepremyslite, jestli se vam vyplati/nevyplati.
         PS: jestli Radovan usetril nebo neusetril 400k CZK to nemohu soudit. Pokud usetril, dobre pro nej. Na druhou stranu, pokud auta koupil za jim deklarovanou cenu, tak mel proste stesti na akci a tim padem realne usetril pri nakupu oproti katalogove cene (a ted neresim, ze kupoval ojeta auta, to uz je jeho problem a jeho nasledna interpretace nakladu na EV).

        24. Ale já nejsem skeptický. Vůbec. Kdybych měl přebytečný
         Ale já nejsem skeptický. Vůbec. Kdybych měl přebytečný milión, tak si EVčko koupím hned. Stejně tak nedám jen tak 650 tisíc za benzínové.
         I finanční zdroje slušně vydělávajícího člověka nikdy nebudou neomezené. Milión pořád nejsou drobné. To si raději připlatím a koupím byt a budu ho pronajímat. Nebo ten milión vrazím do něčeho jiného.
         Protože jak píšete, žádné auto se nevyplatí. Ty peníze se nikdy nevrátí. Můžeme tedy jen porovnat nevýhodné auto s ještě méně výhodným. Ale to je pořád potřeba. To neznamená, že když mám přebytečný milión, že ho utratím za cokoliv, co mi kdejaká automobilka předhodí. Vy ne? Já když jdu kupovat televizi, tak pořád koukám na to aby se to vyplatilo. Možná si koupím ten nejvybavenější model, ale když veškerá konkurence bude vybavená stejně a bude stát polovinu, tak bych byl blázen, kdybych koupil něco 2x dražšího. Ne pokaždé to samozřejmě jde takhle porovnat. Ale to neznamená, že když na detailní porovnávání reziknuju, protože je to třeba moc složitý, tak že to znamená, že se z toho stává výhodnější kus. Ne, jen jsem si řekl, tak ať, stejně to chci. A mám na to samozřejmě právo. A pak to doma rozbalím a jsem unesený ze skvělého obrazu, funkcí a zjistím, že spotřeba taky není tak špatná. Ale pak klukům v hospodě budu říkat, že se to vyplatí. A to už samozřejmě je mimo. Protože ty ostatní TV jsou možná stejně dobré, ne-li lepší. Ale to už nikdy nezjistím, protože ty jsem si nekoupil. Ale že je mi to jedno z toho nedělá pravdu.
         Tak by mě prostě zajímalo, co Vás po koupi objektivně přesvědčilo, že je to celé levnější. Jaké jste získal informace, abyste to mohl tvrdit? Myslím si, že se dostáváte do myšlenkového autu, jako s tou TV. On totiž lidský mozek je pěkná svině. 😀
         Všechny znalosti, které o něm máme nám říkají, že nás často klame. A pak ještě má tu drzost, že tato rozhodnutí vydává za naše a mi o tom ani nevíme. Naše smysly nás klamnou. Osobní zkušenost je falešná. A jediný způsob, jak tomu předejít, je držet se striktně fakt a ty tvrdě spočítat. Bez toho to jsou jen dojmy.
         Jeden příklad za všechny.

         https://www.ted.com/talks/petter_johansson_do_you_really_know_why_you_do_what_you_do#t-449375

        25. Vy me bavite 😉 dostavam se do myslenkoveho autu … No,
         Vy me bavite 😉 dostavam se do myslenkoveho autu … No, necham vas v tomto presvedceni. Ale za sveho tiskoveho mluvciho bych vas teda nechtel 😉
         Na zaver vam odpovim – co me presvedcilo o EV? Ticho, plynulost, lokalni bezemisnost a naklady na provoz, abych jmenoval jen to nejzakladnejsi. Proste si EV uzivam. Dojedu s nim vsude, kam chci a potrebuji. Na pohodu.
         A uz to EV zkuste aspon par mesicu, at pisete i vlastni zkusenosti. Mejte se fajn

        26. Proč bych to měl zkoušet? Bavili jsme se celou dobu o
         Proč bych to měl zkoušet? Bavili jsme se celou dobu o celkové finanční výhodnosti. Ne zážitku z jízdy, tichosti atd. Jediné, co by se mi mohl stát je, že bych si auto buďto oblíbil, nebo neoblíbil. A to jen na základě zážitků a svých pocitů. Ale pocity nejsou čísla, pane. Na základě pocitu, že se mi líbí tichost a ekologie, ještě nikdo na světě žádný ekonomický příklad nespočítal.
         Takže jsme se nakonec přeci jen dostali k tomu, na co jsem vás upozorňoval, ve svém úplně prvním komentáři, ať si nehrajete na ekologii atd. 🙂

         „Taky samozřejmě porovnáváme jen cenu a celkové náklady. Na žádné subjektivní dojmy si hlavně nehrajte. Abyste pak neřekl, že je to sice více peněz, ale výhoda je v ekologii atd. Bavíme se čistě jen v penězích. Kolik bude stát jedno vs. druhé. Nic víc, nic míň.“

         http://www.hybrid.cz/mercedes-benz-eqc-cena-elektromobilu-zacina-v-cesku-na-castce-1-965-000-kc#comment-196608

        27. A neslo by vycislit, jake externality produkuje vyroba a
         A neslo by vycislit, jake externality produkuje vyroba a pravoz Vami porovnavanych aut, kolik stoji prumerneho cloveka takova externalita za zivotnost auta a to tamjeste zapocitat?
         Mimochodem, me takove zbozne prani je, aby elektricke auto vydrzelo v provozu dele. Stava se tomu tak ci nikoliv? Pokud ano, nebylo by fer i toto zakalkulovat do Vaseho srovnani? No a ted uz asi chapete, co tim prispevkem chci rici, ze i kdyz Vam ocividne jde matematika, nemate dostatek vstupnich dat, abyste mohl presne vypocitat, zda se elektroauto financne vyplati. Navic pro kazdeho cloveka to bude individualni i v tom, ze kdyz nekdo onemocni v dusledku exhalaci ICE, tak pro jednoho je ztrata X, pro druheho Y a treti vubec neonemocni, protoze k tomu nema predpoklady. Proste kdyz uz neco pocitate, snazte se co nejpresneji, nekalkulujte jen cast vstupnich dat.
         Me naelektru prave zajima vic dopad na zdravi meho okoli (da se prokazat?) nez na tom, ze prijdu o pulrocni uspory na zvysene pocatecni investici. Takze jsem vlastne ekofasista? 🙂

        28. Co znamená „externality produkuje vyroba a pravoz Vami
         Co znamená „externality produkuje vyroba a pravoz Vami porovnavanych aut“?

         Delší životnost? Ale ano, určitě mé delší životnost. A vy když si koupíte nové benzínové auto, tak ho provozujete až do konce jeho životnosti, až se vám po 20 letech rozpadne pod rukama? Nebo si prostě po pár letech koupíte auto nové, i když to staré pořád jezdí, a to jen pro, že jednoduše chcete novější model s novými funkcemi a svěžím novým vzhledem? 😉

        29. Externalitou myslim dodatecne naklady na poskozeni zivotniho
         Externalitou myslim dodatecne naklady na poskozeni zivotniho prostredi, ktere jde z penez nas vsech nebo prave konkrentiho cloveka (napr. nutnosti menit i treba jen chvilkove prostredi, pracovni neschopnosti ci umrtim v produktivnim veku).

         Asi se vymykam normalu, nikdy me nenapadlo si koupit nove auto a zatim jsem menil jen jednou, kdyz se mi rozsirila rodina a nevesli bychom se do stavajiciho. Koupil jsem od kolegy kombika a prodal bratrankovi stavajici. Netouzim po novejsim modelu do te doby, nez bude plne autonomni auto, abych nemusel deti vozit, ale jezdily by sami. Pro me je auto nutne zlo kvuli „neexistenci hromadne dopravy“ (4x za den pouze v pracovni dny je dle me neexistence) ale take zrusenemu obchodu v obci.

        30. A neměli bychom do celkových nákladů, které majitel vozu
         A neměli bychom do celkových nákladů, které majitel vozu zaplatí za provoz, zahrnout i ekonomický vliv na případnou sníženou produkci banánů v Brazílii vinou znečištění ovzduší? Já nevím. Co myslíte? 😀

        31. Meli uplne vse, co na to ma vliv 🙂 Takze znovu a lepe,
         Meli uplne vse, co na to ma vliv 🙂 Takze znovu a lepe, prosim 🙂

        32. Teda klobouk dolu pred vama. Ja zminim jako jednu z vyhod EV
         Teda klobouk dolu pred vama. Ja zminim jako jednu z vyhod EV lokalni bezemisnost a vy hned, ze do toho montuji ekologii. Jeste jednou jsem investoval svuj cas do precteni diskuze. Hrde jste napsal, at vam dame modely a vy spocitate vyhodnost EV. Dostal jste dve zadani: Golf Highline vs. e-Golf a tam jste to nechtel spocitat, protoze “to by tak neslo “ (volna citace). Ja jsem vas pozadal o kalkulaci pro Ioniq vs. Fasttrack a tam jsem nedostal nic. Tak nevim, kde jsou vami tak prosazovana tvrda data? Ale jinak dobry, pisete dlouhe prispevky a hodne casto utecete od tematu. Je to vase volba, nic proto tomu. Ale myslim, ze se par lidi tesilo na ta tvrda data od vas a – nic. Myslim, ze vetsina z nas, co pouzivaji EV, si svoje duvody a vyhody EV naslo a cim vic nas bude v budoucnu, tim lip. Nekdo zase zustane u spalovaciho auta, nebot to vnima jako alternativu. Vam preju, at se projedete par mesicu v EV a porovnate pak “tvrda data a pocity” mezi spalovacim a elektrickym autem.

        33. Celou dobu říkám, že je to diskuze o ekonomické
         Celou dobu říkám, že je to diskuze o ekonomické výhodnosti. A o ničem jiném. Vy mi pak dáte argument, že nemám reálné zkušenosti. Tak se vás ptám, jaké reálné zkušenosti že to teda máte, které já nemám abych to dobře všechno spočítal. V čem, že je to EV výhodnější tedy podle vás. A vy mi na to odpovíte tichost, ekologie a podobné hovadiny. Celou dobu tu řešíme jen náklady. A teď se divíte, že mi argument s ekologií přijde mimo? Opakuju. Jak to prosím vás potvrzuje, že je EV na provoz levnější? No samozřejmě nijak. A to je ta pointa.

         A že jsem, měl jsem udělat výbavu HIGHLINE? Proč, protože jinak by to lépe pro EV nevyšlo? Chápu. A to vám nevadí, že je to trochu jiný auto? Že HIGHLINE se dělá jen v 1.5 TSI/110 KW DSG, který je už výkonnější, než e-Golf? Kdyby dělali HIGHLINE jen v 2,8 turbo 500 KW za 2 milióny, tak bych to měl taky porovnat s tím, že? Od začátku jsem říkal, co nejvíce podobná auta s podobnou výbavou. Jak jste přišel na to, že e-Golf má HIGHLINE, když má soustu prvků jen z COMFORTLINE? A to co má za 70 tisíc navíc, jsem tam nakonec přidal. Tak o co vám jde? Aby to za každou cenu vyšlo lépe pro EV, stůj, co stůj?

         Já jsem slíbil, že každýmu udělám na počkání všechny auta, který si vymyslí? Čekal jsem, nikdo se do večera neozval, tak jsem udělal e-Golfa. Až druhý den jste se ozvali. Neříkal jsem, že budu dělat jeden odhad za druhým, dokud vy neřeknete dost. Chtěl jsem udělat jeden odhad na jakékoliv auto dle výběru a to jsem udělal. Nebo myslíte, že Ioniq dopadne jinak? Že ten oproti i30 ušetří čtvrt miliónu? Ok. Tak prosím. Můžete začít počítat tentokrát vy. Já už jedno auto udělal. Můžete mi na podrobném výpočtu dokázat, jak se mýlím.

         BTW: Kolik jste nakonec najezdil s Ioniqem za rok?

        34. Protoze se mne svym zpusobem libi vase zatvrzelost, tak pojdme
         Protoze se mne svym zpusobem libi vase zatvrzelost, tak pojdme krok po kroku s citaci:
         Vložil/a Lukáš Košík, Čt, 2019-05-09 11:18 jste zopakoval: „Taky samozřejmě porovnáváme jen cenu a celkové náklady. Na žádné subjektivní dojmy si hlavně nehrajte. Abyste pak neřekl, že je to sice více peněz, ale výhoda je v ekologii atd. Bavíme se čistě jen v penězích. Kolik bude stát jedno vs. druhé. Nic víc, nic míň.“

         Takze konec citace a ted trosku faktu:
         – shodneme se, ze uplne stejna auta, jedno jako EV, jedno jako spalovaci, nejsou
         – tudiz si musime vzit co nejblizsi vybavy a proste primhourit oko nad tim, ze „tam neco je a tam neco neni“
         – protoze jsem vas pozadal o kalkulaci pro Ioniq a nedostalo se mne ji, tak jsem si udelal srovnani s i30 Fastback s automatickou prevodovkou (aby aspon „prevodovky“ byly shodne v uvazovanych modelech). A automaticka prevodovka je pouze s vybavou Style – i30 Fastback 1,4 T-GDI 103 kW 7 st. DCT. Ioniq jsem vzal ve vybave Future ECO, ktera je dle meho nazoru velice blizko vybave Style (a naopak Style je blizko Future ECO). Tudiz: Fastback zakladni cena 354990,- + Style vybava 135000,- + automaticka prevodovka 95000,- + integrovana navigace (to je jedine za vetsi cenu, co jsem vzal pro Fastback navic – Ioniq to ma v zakladu) 25000,- + bezpecnosti sada a koberecky 2489,- + cervena barva 16900,- je dohromady 629379,-. Ioniq zakladni cena 832990,- (vim, ze to je ted akcni cena, ale je to proste fakt) + bezpecnosti sada a koberecky 2689,- + cervena barva 16900,- je dohromady 852579,-. Provoz: Fastback spotrebu beru 5.5 l/100km (normovana je 5.4-5.7), cena benzinu pro ucely pocitani 33,- za litr. Ioniq spotrebu beru 13kWh/100km (coz je z mych zkusenosti pres cely rok v pohode dosazitelne, normovana je vsak 11.5), cena za 1kWh pro ucely pocitani 3,- za 1kWh (a vim, ze nocni proud je za dve koruny neco, na DC nabijeni je bud za 550,- mesicne pausal, nebo za treba i 7,-/kWh, nekde nabijete porad zadarmo, vzal jsem proto 3,- jako cenu za nabiti jakekoliv (AC/DC) 1kWh. Rocni najezd: 30000km. A ted muzete pocitat: rozdil v porizovaci cene je 223200,- (porizovaci cenu beru tu, ktera je ted a vim, ze je ted Ioniq „v akci“, ale to neovlivnim …). Rocni naklady pouze na „palivu“ za cenovych predpokladu napsanych vyse a pri uvazovane spotrebe jsou: Fastback 54450,- a Ioniq 11700,- (pokud jezdite za vic/min ve smyslu spotreby, ci ceny za jednotku „paliva“, vypocet dale upravte dle vasich cisel). Cenovy rozdil na „palivu je rocne 42750,-. Tudiz pri tomto modelovem pripade po peti letech, pouze „palivo“ stoji: Fastback 5*54450,- = 272250,- a Ioniq 5*11700,- = 58500,-. Pomijim ted servisni naklady, ktere jsou u obou modelu jine, pomijim jinou cenu pojisteni atd. a take pomijim to, ze s nocnim proudem je levnejsi chod cele domacnosti. Tudiz dohromady po peti letech provozu pri danem najezdu pri dane porizovaci cene a uvazovane cene za „palivo“: Fastback dohromady 901629,-, Ioniq 911079,- coz dela rozdil 9450,- ve prospech Fastbacku (nebo-li je levnejsi).

         ZAVER (pokud kdokoliv docte az sem – tak DIKY!!): pokud vezmu parametry uvedene vyse, tak pri uvazovani porizovacich nakladu a nakladu na „palivo“ pri predpokladanem najezdu 30000km za rok se financni vyhodnost EV zacne projevovat po peti letech provozu. A ted si muzeme jeste hrat s cisly, za kolik po peti letech prodam jak Fastback, tak Ioniq jako ojete modely – ale vzhledem k tomu, ze to nevim, tak to psat nebudu. A pokud ma kdokoliv jinak drahou elektrinu/benzin, ci jezdi za jine spotreby, musi si to spocitat sam ;-). To same plati pro vybavy, kde jsem pro potrebu kalkulace vzal to, jsem povazoval za sobe nejblizsi ze standardizovane nabidky – pokud kdokoliv nesouhlasi s mnou vybranou vybavou, je treba pocitat 😉

         A protoze jste dle meho nazoru aktivni diskuter se vsemi pro a proti, rad bych vam jeste dal zpetnou vazbu na nase nektere vymeny nazoru (opet s citacemi):
         Vložil/a Lukáš Košík, Po, 2019-05-06 18:51 „To se jim samozřejmě nevyplatí. To souhlasím. To máte naprostou pravdu. A jsem schopný jim to kdykoliv na reálných číslech dokázat.“ -> OK, realna cisla jsou z vaseho provozu (z vasich zkusenosti), nebo realna cisla vypocitana z ceny vozu/spotreby atd. uvedenych ve specifikacich?
         Vložil/a PetrB, Po, 2019-05-06 22:55 -> zde jsem 3 hodiny po vasem prispevku dal parametry: Ioniq, 30000km rocne. Vase odpoved byla – viz dalsi radek:
         Vložil/a Lukáš Košík, Út, 2019-05-07 05:37 „Spočítal jsme to pro Golfa – 5 let v provozu, koupený nový za hotovost, nájezd 20 tisíc ročně“ -> jenze zadani znelo: Ioniq, 30000km rocne. A na to neprisla odpoved.
         Vložil/a Lukáš Košík, Čt, 2019-05-09 10:24 tady jsme se shodli (super!!) v tomto: „Protože jak píšete, žádné auto se nevyplatí. Ty peníze se nikdy nevrátí.“ -> nezapominejte vsak na to, ze nekteri lide maji auto jako zdroj obzivy, takze tem se auto „vraci“, ale to pominme v nasem modelovem pripade vyse. A ve stejnem prispevku jste me opravdu pobavil: „Myslím si, že se dostáváte do myšlenkového autu“ – > no vidite a mne to vubec neprijde, ja mam pocit, ze jsem porad myslenkove ve hre. Jen ted nezacnete psat psychologicke rozbory, jsme na hybrid.cz serveru. Diky. Zaroven jste mne polozil otazku „Tak by mě prostě zajímalo, co Vás po koupi objektivně přesvědčilo, že je to celé levnější. Jaké jste získal informace, abyste to mohl tvrdit?“ a aniz bych byl v myslenkovem autu, jsem vam odpovedel – viz dalsi radek.
         Vložil/a PetrB, Čt, 2019-05-09 10:30: „Na zaver vam odpovim – co me presvedcilo o EV? Ticho, plynulost, lokalni bezemisnost a naklady na provoz, abych jmenoval jen to nejzakladnejsi. Proste si EV uzivam. Dojedu s nim vsude, kam chci a potrebuji. Na pohodu.“ -> vite, ja nejak v ten moment neresil penize vydane za auto, protoze to uz mam vyresene, takze jsem resil pouze sam sebe (ted nepiste, ze jsem byl v sobeckem myslenkovem autu. Diky)

         BTW: odpoved na vasi otazku v zaveru: za 9 mesicu ma Ioniq 24000km.

        35. Ak dovolíte, tak sa k vám trochu zamiešam 🙂
         Aby som sa

         Ak dovolíte, tak sa k vám trochu zamiešam 🙂
         Aby som sa zbytočne nerozpisoval, tak hneď na úvod potvrdzujem, z vlastnej skúsenosti, vaše nadšenie pre EV.
         Ja som nikdy nemal nové auto, lebo som čakal na plnohodnotné EV, ktoré pre mňa splňuje zatial iba Tesla. Donedávna som si nevedel predstaviť, že by som za nejaké auto dal takmer 100tis €. Ale dal som a neľutujem. Za spalovák by som nedal ani 30tis a je jedno akú by mal výbavu, značku….
         EV je úplne niečo iné a niektoré aspekty sa proste na peniaze nedajú premieňať. Niekto proste nerieši, či sa mu niečo vráti alebo nie. A nie je to tiež o tom, že by som chcel pôsobiť eko, alebo neviem ako.
         Ak to niekto nechápe, tak bude stále pozerať na návratnosť, ktorá aj tak môže byť, ale ešte raz: -pre mňa je to úplne nepodstatný aspekt.

        36. Ale mi se tu nebavíme o těch dalších aspektech. To nikdo
         Ale mi se tu nebavíme o těch dalších aspektech. To nikdo nerozporuje. Bavíme se tu jen a jen a jen – (ano řeknu to 3x protože to stejně zase někdo překroutí) o tvrzení, že EV je celkově levnější. A o tom je celá debata. O ničem jiném. Až bude někdo tvrdit, na autě jediné co je důležité, je ekonomika provozu. Ekologie a všechno ostatní jsou kraviny. Tak ok, pak přijďte.

        37. Pokud „celkove“, zapocitejte ty externality. Vy pouze pocitate
         Pokud „celkove“, zapocitejte ty externality. Vy pouze pocitate porizeni + palivo a nic vice 🙂

        38. Klidne se zamichejte 😉 Ja resil, jak moc finance narocne EV
         Klidne se zamichejte 😉 Ja resil, jak moc finance narocne EV bude a vzhledem k tomu, ze mne to vyslo tak, jak jsem byl ochotny akceptovat, tak jsem do toho sel. EV je jiz v uzivani a slouzi. A je nas vic, takze „za me dobry“. Mejte se fajn, at vam auto slouzi

        39. Tak za mě nee dobrý, ale výborný.
         A tobě se fakt divím,

         Tak za mě nee dobrý, ale výborný.
         A tobě se fakt divím, že mu na ten špek furt skáčeš.
         Nikdo ho nemá rád a tak si chce aspoň s někým psát, pochop to.
         Kdyby na něj lidi nereagovali, byl by klid.

        40. Ja pokracoval v diskuzi kvuli jinym napr. v soucasnosti jeste
         Ja pokracoval v diskuzi kvuli jinym napr. v soucasnosti jeste nerozhodnutym ridicum. Ono vsude je plno zprav – EV se nevyplati. A kdyz si to kdokoliv precte, tak to bere jako fakt. Tak na zaklade faktu je treba ukazovat, ze EV se tak zvane nevyplati hned, ale postupem casu se to preklopi ve prospech EV. Lidi si totiz neuvedomuji, kolik je vlastne stoji provoz spalovaciho auta (prijedu na benzinku, natankuji, zaplatim, odjedu – a toto delam porad a porad a nepocitam celkovou cenu za provoz). Zaroven nerikam, ze EV je vsespasne. EV neni vhodne pro kazdeho. Ale kdyz si spocitam vsechny naklady, tak muzu byt prekvapeny, ze i pres vyssi porizovaci (katalogovou) cenu EV, je EV vlastne po dobu predpokladane zivotnosti auta levnejsi a to ted uplne pomijim jiny pocit pri jizde, ktery je pro me dost podstatny. A toto je dobre vysvetlovat a sirit dal. Aspon podle meho nazoru 🙂

        41. No, to je komentář! Konečně nějaké skutečné argumenty!
         No, to je komentář! Konečně nějaké skutečné argumenty! Tak se mi to líbí. 🙂
         Máte pravdu, spalovák bude méně výhodný. A v tomto případě možná i o ten čtvrt miliónu. Protože zůstatková hodnota bude zhruba poloviční oproti EV.
         A teď řeknete, že se s tím nechci smířit a že to schválně překrucuju, abych za každou cenu dokázal, že benzín je levnější a že mám pravdu.
         Pravda, zadání bylo stejné auto, stejný výkon, stejná výbava jako u EV a 30 tisíc km roční nájezd. Takže jsme si udělali takové pěkné myšlenkové cvičení. A uznávám vyhrál jste.
         Je totiž naprosto logické porovnávat naprosto stejná auta. Naopak se dá dokonce říct, že je naprosto nelogické porovnávat cokoliv jiného. Ale co má ve skutečnosti toto srovnání společného s realitou? Lidé nežijí v nějakém hypotetickém ideálním světě. Řeší reálné problémy a dělají reálná rozhodnutí. Proč tahle moje všechna omáčka okolo? 😀
         Protože realita je taková, že do teď měl každý v garáži reálné auto, ne nějaký hypotetický ideální konstrukt. A to auto bylo ve většině případů úplně jiné, než jak jsme si ho tady vystavěli. Toto reálné auto si vybral z desítek různých modelů a desítek možností různých motorů a výbav aby co nejvíce splňovaly jeho reálné potřeby. A to i finanční. No a když se pak rozhodne koupit auto nové (jedno jestli EV nebo ne), tak vychází z těchto potřeb. A podle toho hledá ideálního kandidáta na nový vůz. Ale my jsme to úplně obrátili. Vzali jsme nějaké EV a podle něho jsme řekli, jak že to vlastně vypadají reálné potřeby člověka a jak vypadá jeho reálné auto, s kterým už roky reálně jezdí. A to je samozřejmě absurdní. A logické na tom taky není nic. Takže abychom postupovali logicky v prvním případě (porovnávat stejné výbavy) tak se kvůli tomu musíme chovat nelogicky tady. A jaká logika má tedy přednost, když nelze mít obě?
         Myslím, že v rozhodování nám dost pomůže zjištění, jak že takové reálné auto vlastně vypadá. Porovnával jste Ionic a i30. Takže jak taková reálná i30 vlastně vypadá? Co si lidé opravdu kupují? A kolik na to mají peněz? Kolik najedou za rok? Je to vůz v automatu s vyšší výbavou a nájezdem přes 30 tisíc km?
         Dal jsem si tu práci a na sbazaru vzal všechny i30 mladší 5 let koupené v ČR.
         A víte, co jsem zjistil? Že vozů s:
         automatem jsou 4 %
         se satelitní navigací 12 %
         a s ročním nájezdem přes 30 tisíc km za rok je 11 %

         A víte, kolik je vozů v automatu, které mají navigaci a ještě k tomu s nájezdem 30 tisíc km za rok? Jeden jediný! V celé republice! Což dělá. 0,17 %!

         Ano. Takže se tu celou dobu bavíme o prakticky neexistujícím autě a neexistujícím zákazníkovi. Ale od začátku jsme se tvářili, jako že toto auto má snad každý v garáži, že? A že jen toto je správný pohled na věc. Nepřijde vám to úplně absurdní?
         Takže se opravdu omlouvám za to, že si o mě budete myslet, že překrucuji skutečnost. Ale tamto bylo totální překroucení skutečnosti. A já jsem byl úplný blázen, že jsem na tuto hru vůbec přistoupil.
         Souhlasím, že EV jsou budoucnost. Že jsou tichá, nesmrdí, jsou moderní, ekologická a jsou sexy. Ale tvrdit, že snad jen jediný člověk v republice koupil EVčko, aby ušetřil je naprostý nesmyl. A pokud takový člověk přeci jen existuje, tak je to horská bíla gorila. Tedy něco naprosto vzácného a výjimečného. Sice existuje. Ale doma ji nikdo nemá a možná ji nikdy neviděl ani v zoo.
         Ale tady na fóru se z toho dělá norma. A každý, kdo si zde dovolí tvrdit, že prakticky nikdo takovou gorilu doma nemá, je okamžitě zostuzen, ztrapněn a zesměšněn. Přitom jak se ukazuje, je to přesně naopak. Naopak každý, kdo tvrdí, že se EV vyplatí, by měl dát sakra neprůstřelné důkazy (že alespoň on) je obrovská výjimka a že v jeho konkrétním případě se to možná vyplatí. Obecně platná a ověřená pravda, že se EV nevyplatí, se ale díky tomu stejně nezmění. Všechno ostatní jsou jen výjimky, které jen potvrzují pravidlo.

         Každopádně díky za super diskuzi. Alespoň konečně vím, jak se věci opravdu mají. Více takových. Díky. 🙂

        42. Jasne, dodal jsem vam argumenty, nebot od vas neprisly.
         Jasne, dodal jsem vam argumenty, nebot od vas neprisly. Preberte si cisla, jak sam chcete. Taky si preberte, jestli chcete brat jako vychozi srovnavaci model ve vybave, v jake se ted „standardne“ EV dodavaji, nebo jestli chcete brat jako vychozi srovanavaci model spalovaci auto v zakladu. Hodne lidem uz v garazi stoji prave to EV a myslim, ze jim to nejak nevadi, ze na trhu neni absolutne identicke spalovaci auto, aby mohli udelat exaktni financni porovnani mezi EV a spalovacim autem. Ostatne – sam jste ve vasem srovnani 1/ nevzal to, co vam bylo dvakrat dano jako zadani (nebot lidi chteji porovna treba presne to, co vam zadali), 2/ vzal jste si to, co jste uznal za vhodne (viz vas priklad srovnani Golf/e-Golf).
         Dost jste me pobavil ve vasem prispevku, ze se bavime o prakticky neexistujicim zakaznikovi a neexistujicim aute. Jejda, tak to teda nevim, proc Hyundai nabizi Fastback v motorizaci, jakou jsem vybral ke srovnani. Ze by ho nabizeli proto, ze si ho lide taky koupi? Ja myslim, ze jo 😉
         Jsem moc rad, ze ted po nasi diskuzi vite, jak se veci maji. Verim, ze ted budou vase prispevky obohacene zkusenostmi od lidi, kteri EV denne pouzivaji.

        43. Jasně pane gorilo. Půjdu se na Vás podívat do zoo
         Jasně pane gorilo. Půjdu se na Vás podívat do zoo (hybrid.cz) kde se s ostatními gorilami můžete drbat vzájemně po hřbetu a smát se těm, co tvrdí, že za zdmi zoo žádné gorily nejsou. Jak by to bylo přeci možné, když ve vašem výběhu naopak nic jiného, než gorily nejsou. 😀

        44. Kdyby vás to zajímalo, tak u Golfů to bude závratné 1 %
         Kdyby vás to zajímalo, tak u Golfů to bude závratné 1 % všech vozů co mají automat, navigaci a ještě nájezd 30 tisíc ročně.
         Takže pořád 99 % lidí takové auto nemá a ani nechce. To už by si automat, navigaci dávno koupili. A kdyby chtěli s těmito auty najezdit min. 30 tisíc ročně, taky to už dávno udělali. Toto totiž nezáleží na elektrickém pohonu. Každý rok jsou ta čísla stejná. Každý rok stále okolo 1 %. Takže ti, co prodávali auto např. před 5 lety a teď prodávají to další, tak je podle čísel zase z 99 % případů bez automatu, navigace a má najelo méně, než 30 tisíc km ročně.
         Lidi prostě žádnou navigaci a bohatou výbavu nechtějí. Teda ne, když za ni musí platit sta tisíce. A ta čísla hovoří naprosto jasně. Tohle jsou čísla, která prostě neokecáte nějakou podmínkou stejné výbavy a že vy jste gorilka, které na výbavě trvá. Ta drtivá 99% většina hraje hlavní roli. Ta dělá obecně platnou pravdu. Ne nějaká statistická chyba.

        45. Máte pravdu, Fastback v motorizaci, jakou jste vybral ke
         Máte pravdu, Fastback v motorizaci, jakou jste vybral ke srovnani, si lidé samozřejmě kupují. Ale bude jich řádově tak 5 %. A ti, co si k tomu koupí ještě navigaci taky existují. Ale bude jich zase o něco méně – cca 1 % z celkového počtu všech zakoupených Fastbacků. No a těch, co si koupí tuhle verzi, k tomu ještě navigaci a zároveň najednou přes 30 000 km bude zase řádově méně. A to se dostáváme k těm 0,17 % lidí z celkového počtu zakoupených Fastbacků.
         Takže 99,83 % lidí ve skutečnosti nesplňuje ta kritéria, co jste si na začátku vysnil. A o tom to celé je.
         Můžeme tady klidně Ioniq porovnávat s nějakým hypotetickým spalovacím autem. Ale to auto ve skutečnosti prakticky žádný reálný člověk nevlastní. Vyplatí se jen gorilám. 😀
         Takže teoreticky je to neprůstřelné a máte samozřejmě pravdu a já se s vámi o tom hádat nebudu. Raději. 😀

        46. Ještě naposledy k tomu něco řeknu a pak definitivně
         Ještě naposledy k tomu něco řeknu a pak definitivně končím.
         Že jsem vás označil za tu malou 1% skupinu, která i před přechodem na EV měla kompaktní (neluxusní) auto s automatem, vysokou výbavou a navigací a ještě k tomu běžně najezdí přes 30 tisíc a koupila ho nové.
         Ale klidně bych se vsadil, že vůbec žádná gorilka nejste. Přitom tady vehementně bojujete za jejich práva a hrdě se řadíte k jejich řadám a na základě vlastní zkušenosti (které já nemám) tvrdíte, že v republice jsou takových goril spousty. Taky mají i30, nebo něco podobného v automatu, vyšší výbavě, zakoupili si extra navigaci a ještě běžně najezdí 30 tisíc ročně. A za takovou i30 jsou běžně zvyklý dát 630 tisíc.
         Bych se vsadil, že takového člověka jste ve skutečnosti nikdy ani neviděl, natož abyste jim byl sám. Buď jste dříve měl i30, nebo něco podobného v úplně odlišné výbavě. A nebo jste měl něco v podobné výbavě, ale úplně jiný typ vozidla. Větší, nebo z luxusní třídy vozů. Takže si myslím, že tady něco celou dobu plácáte o osobních vlastních zkušenostech, přitom takového člověka jste si jen zkonstruoval v hlavě, aby to mohlo dávat ten logický ekonomický smysl, který tady od začátku hájíte.
         Řekněte, že se mýlím. 😀

        47. Máte vůbec auto? Koukáte na televizi, čtete web? Vy
         Máte vůbec auto? Koukáte na televizi, čtete web? Vy nevíte jaký je rozdíl mezi deklarovanou a skutečnou spotřebou? Na to si opravdu prst cucat nemusíte.

         A kdyby se elektromobil nevyplatil, tak by se asi nevyráběl a nebyla by na elektromobil roční čekačka, to dá rozum.

         Každý si musí sám usoudit co je pro něj vhodné na to žádné tabulky nepotřebuje.

        48. Jo a ještě jsem zapomněl… To ale jsou srovnatelně
         Jo a ještě jsem zapomněl… To ale jsou srovnatelně výkonné vozy.

         1.0 TSI/85 KW DSG
         Výkon: 85 kW
         Točivý moment: 200 Nm
         Maximální rychlost: 198 km/h
         Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,8 s.
         Hmotnost vozu: 1 190 kg.

         e-Golf
         Výkon: 100 kW
         Točivý moment: 290 Nm
         Maximální rychlost: 150 km/h
         Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,6 s.
         Hmotnost vozu: 1 540 kg.

         Výkon a točivý moment má sice benzín menší, ale taky má o 30 % nižší hmotnost. Proto i s menším výkonem má téměř stejné zrychlení. Ale oproti elektrice má o 48 km/h větší maximální rychlost. A to už je celkem znát. Já např. běžně jezdím po dálnici 170 a tohle by mi vadilo.

         Je pravda, že e-Golf má lepší zrychlení v nižších rychlostech z 0 do 50 km/h. Takže se hodí více na rychlé starty na semaforech a „honičky“ v městských uličkách. Ale jelikož má e-Golf prakticky stejné zrychlení z 0 na 100 km/h, znamená to, že ve vyšších rychlostech od 50 do 100 km/h bude zase naopak pomalejší. Takže typická situace na státovce se přede mnou 80km rychlostí plazí kamion a žádný pruh na předjíždění. V této situaci bude e-Golf pomalejší, než litrový benzín.

         Osobně bych teda radši obětoval dynamiku ve městě. Honit se v přeplněných ulicích nepotřebuju. Ale předjetí takového kamiónu je naopak často nebezpečná situace. A když člověk nebude opravdu rychlý, tak hrozí srážka s protijedoucím autem.
         Záleží ale samozřejmě na vás, co je pro Vás důležitější. 🙂

    1. Obecně Evropa… Něco napovídá už statistika prodejů EV
     Obecně Evropa… Něco napovídá už statistika prodejů EV za 1-3/2019 v celé Evropě, nedávno tady byl článek a pak i odkaz na tabulku.

     Pokud si vzpomínám dobře, tak eTron kolem 1800 ks, iPace tam byl taky, jen nepamatuji kolik kusu. No a Tesla S na 20. místě nějakých 800-900 kusů, Tesla X tam nebyla vůbec.§

     Jistě, o kvalitě to neříká nic, jenom to říká něco o tom, co zákazník preferuje. Ale uvidíme na konci roku, nebo za nějaké delší období. Ale odhaduji, že tady v Evropě budou v tomto segmentu (dražší prémiová auta) vždy víc prodávána evropská EV než Tesla a je úplně jedno, jak vymakaná ta Tesla je nebo není. Uvidá´íme jak si povede model 3, který vlastně evropskou konkurenci nemá, už by to něco chtělo…

    1. V Čechách taky Mercedes oproti Škodě nebude mít šanci. I
     V Čechách taky Mercedes oproti Škodě nebude mít šanci. I když je to v Německu přesně naopak. Zvláštní, že? Ale co to vypovídá o kvalitách těch aut? Vypovídá to max. o nacionalistických preferencích obyvatel. Stejně jako PSA- Renault ve Francii atd…

   1. Nejsem Tesla fanatik,pouze víc jak tři roky její uživatel
    Nejsem Tesla fanatik,pouze víc jak tři roky její uživatel s více jak 100t km a mohu říci,
    že na mém modelu S85 s letní dlouhodobou spotřebou 19kWh/100km se k dojezdu 400km dostanu
    jen za ideálních podmínek.Čtyři roky nazpět jsem hledal,váhal,hodnotil klady i zápory a jediné
    čeho dnes lituji,je ten promarněný rok.Možná jsem měl štěstí na kus,ale zatím jediná investice,
    byla do garanček,zimní sady pneu a 22kW walboxu.Ale i tak mercedesu tleskám,pro toho kdo preferuje
    pohodlí,kvalitní zpracování a servisní síť značka ideál,je to slušná volba.Já po všech těchto zkušenostech
    jsem další čekatel na M3 a dovolím si poradit,ať se vám líbí cokoliv,pokud nemusíte,na nic nečekejte,nic
    převratného se v blízké době v EV oblasti nestane.

   1. Pepo. Podívej se nejprve na rozměry (Délku, rozvor,
    Pepo. Podívej se nejprve na rozměry (Délku, rozvor, šířku… EQC, GLC kupé, X3, a Tesla Modelu 3 a pak něco říkej. Abys nebyl za blbce. Já jsem si to nevymyslel. Čtu jen technickou specifikaci. Ta auta jsou stejně velká. Ale chápu. VELKÁ přední maska a velký kola přeci MUSÍ znamenat velké auto. A ani to nemusíš měřit. To je přeci jasný. 😀

        1. Psal jsi X3 a TM3, X4 je něco jiného….
         Psal jsi X3 a TM3, X4 je něco jiného….

        2. X4 je jen X3 s kupé střechou a tudíž s trochu menším
         X4 je jen X3 s kupé střechou a tudíž s trochu menším kufrem. Nebo jako myslíš, že Oktávka v kombíku je úplně jiný auto oproti hatchbacku a je velká, jako Superb? A má místa pro cestující stejný, jako Superb? Pořád je to jen Oktávka s trochu větším kufrem. Nic víc, nic míň.
         Co se týče BMW, tak X3, stejně jako X4 je postavená na podvozku sedanu trojkové řady. Stejně je to s Tesla Modelem 3. Ten je úplně stejně velký, jako BMW řady 3 – 4,7 metrů. A SUV z Modelu 3 je připravovaný Model Y. Takže žádný Model X. Ten má přes pět metrů. Takže sorry, ale EQC je jiná, menší třída.
         Ale ani nemá rovnou střechu, jako klasické SUV. Kvůli aerodynamice, protože pak by mělo vysokou spotřebu. Má seřízlou střechu něco mezi X3 a X4.

  1. Budme za kazdou konkurenci radi. Jsou zde lidi kteri si proste
   Budme za kazdou konkurenci radi. Jsou zde lidi kteri si proste Teslu nekoupi neb si cely zivot kupovali medaka. A opravdu neni to tak ze v Tesle je to samy genius a v nemeckych automobilkach jeden dement vedle druhyho. To je nejhorsi chyba kterou muzeme udelat. Ale s timhle modelem a E-tronem mate pravdu (hlavne ten dojezd je fakt bidnej).

 7. Dojezd by mě celkem zajímal, psali využitelnou kapacitu
  Dojezd by mě celkem zajímal, psali využitelnou kapacitu 78kWh. Při spotřebě 30kWh na 100km (tmx, lehce nad nulou, svižnější jízda) by to znamenalo něco jako 250km. Pokud se to bude blížit spíš 35, jako má Etron, bude to reálně malinko přes 200km. S degradací baterie o pouhých 10% bude už těch 200km nereálných. Na druhou stranu je to jenom trošku dražší než GLC 43AMG, pojede to stejně, zábava bude podobná, takže na rozvoz dětí po městě a nenáročný (vzdálenostmi) provoz po ČR proč ne.

Napsat komentář