Light Rider – unikátní elektromotorka z 3D tiskárny

Společnost APWorks, kterou vlastní skupina Airbus, představila elektromotorku Light Rider. Její rám vzniknul v 3D tiskárně a je to poznat.

Elektromotorka Light Rider byla vyrobena s pomocí laserového 3D tisku
foto: APWorks

Výsledkem použití pokročilé technologie laserového je rám vážící pouze 6 kg. Celková hmotnost elektrické motorky (?) je pak 35 kg.

„Od domácích dekorací po zdravotní prostetiku, robotické součástky, interiér letadel, 3D tisk je budoucností výroby,“ říkají zástupci APWorks.

Rám elektromotorky vznikal tak, že laser tavil miliony malých částeček hliníku a vrstvil na sebe tisíce vrstviček silných pouze 60 mikronů. Motorka je vybavena 6kW motorem a dokáže stroj urychlit z 0 na 80 km/h během blíže nespecifikovaného počtu „několika sekund“. Z 0 na 45 km/h je to za tři sekundy.

Baterie je podobně jako u elektrického kola měnitelná a na jedno nabití ujedete 60 km. Firma chce vyrobit celkem 50 kusů své elektromotorky Light Rider za cenu €50 000 při €2000 záloze.

V zásadě jde hlavně o to ukázat na tomto stroji neuvěřitelné možnosti 3D tisku pro budoucnost výroby – čehokoliv. Jedinečné bionické tvary motorky napovídají, že v příštích desetiletích se můžeme těšit na opravdu zajímavé novinky.

APWorks

6 Comments on “Light Rider – unikátní elektromotorka z 3D tiskárny”

 1. Konstrukce zajímavá.
  Konstrukce zajímavá. Dojezd slabý. Cena šílená .
  Na rámu jsou vidět něco jako sváry. Místa kde je více materiálu na jednom místě . Jako kdyby byl vyroben s více kusů a ty po sléze spojeny v jeden celek ?
  https://www.youtube.com/watch?v=Fad7zXGR85c
  3D Printed Motorbike – The Gadget Show
  https://www.youtube.com/watch?v=wksDI6pvvcg

  Carbon M1 Super Fast 3D Printer Demo!
  https://www.youtube.com/watch?v=O2thSsQrZUM

  1. mala oprava: superdraco
   mala oprava: superdraco nebudou nikdy slouzit pro lety na orbitu (k tomu slouzi motory Merlin), ale budou se pouzivat pro zachranu lodi v pripade selhani nosne rakety, pro pristavani a zejmena pro hypersonic retropropulsion brzdeni pri pristani na Marsu 🙂

   jinak u hlavni motory Metrlin pouzivaji nektere kriticke dily (kryogenni ventily pro LOX a pod) vyrobene na 3D tiskarne

Napsat komentář