Lexus představí unikátní hybrid LS 600h L Landaulet

Vůz bude využit u příležitosti svatby monackého prince . Plně hybridní technologie Lexus umožní, aby upravený absolvoval většinu cesty po knížectví, kterou novomanželé 2. července vykonají, v režimu s nulovými emisemi. disponuje jednodílnou průhlednou střechou vyrobenou pomocí vyspělých technologií používaných v leteckém průmyslu.   

foto: Lexus

Jedinečný vůz Lexus LS 600h L Landaulet s jednodílnou průhlednou polykarbonátovou střechou poslouží v sobotu 2. července 2011 jako oficiální svatební vůz u příležitosti sňatku monackého prince Alberta II. se slečnou Charlene Wittstockovou.

Vůz LS 600h L pro prince Alberta, vybavený hybridním pohonem , poskytuje výkon a pohodlí, jaké lze od vlajkové lodi značky očekávat, a produkuje výrazně menší množství emisí CO2, NOx a pevných částic než jakýkoliv jiný srovnatelný automobil.

„Značka Lexus je velice hrdá na to, že může tento výjimečný darovat Jeho Jasné Výsosti monackému princi,“ řekl Andy Pfeiffenberger, viceprezident Lexus Europe. „Závazek přijatý značkou Lexus týkající se inovací a trvale udržitelné mobility, je plně v souladu s nadšením a zájmem Jeho Jasné Výsosti o propagaci trvale udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí.“

auto Lexus LS 600h L Landaulet

Nejvyšší úroveň použitých technologií při přestavbě vozu zajistila renomovaná belgická karosářská firma Carat Duchatelet v úzké spolupráci s konstruktéry společnosti Lexus se sídlem v Bruselu.

Projekt si vyžádal celkem 2000 hodin práce. Jeho hlavním cílem bylo zajistit, aby si dokončený vůz zachoval kvalitativní a technologickou úroveň, která je vlastní všem vozům Lexus, a také neztratil nic z výkonnostních, bezpečnostních a dynamických atributů původního LS 600h L.

„Máme čtyřicetileté zkušenosti s výrobou pancéřovaných a prodloužených vozů pro hlavy států, královské rodiny a VVIP klienty na celém světě,“ prohlásil Benoit Ceulemans, výkonný ředitel vývoje společnosti Carat Duchatelet. „Toto je však pro nás přelomový projekt. Je to poprvé, co je naše společnost veřejně spojována s takto prestižním projektem a památnou událostí.“

Přestavba začala rozsáhlými designérskými počítačovými výpočty, simulacemi a 3-D modelováním. Zesílení karosérie si vyžádalo použití nejnovějších poznatků z technologie voštinových konstrukcí a kevlarových a uhlíkových vláken, aby po odstranění střechy a sloupků byla u podvozku zachována torzní tuhost.

Součástky vyrobené z kompozitních materiálů vyžadují velmi vysoké teploty pro vytvrzení. Tyto komponenty byly k holému podvozku doslova „připečeny“ ve speciálně připravené peci. Kvůli tomu musela být většina vozu nejprve zcela rozebrána, přičemž bylo vymontováno zhruba 20 000 mechanických součástek, elektronických komponentů, prvků interiéru a čalounění. Aby byla zajištěna shoda se specifikacemi a výkonem původního vozu, probíhalo opětovné smontování pod bedlivým dohledem konstruktérského týmu Lexus.

Klíčovou fází před opětovnou montáží bylo lakování a leštění. LS 600h L pro knížecí svatbu oblékl obzvláště elegantní tmavomodrý livrej. Na zakázku vytvořená ekologická barva na vodní bázi byla nanesena ručně v několika vrstvách.

Průhledná střecha byla výzvou jak z hlediska designerského, neboť sestává z jediného kusu bez dalších zpevnění a sloupků, ale také výrobního. Lexus za tím účelem navázal spolupráci s dodavatelem, který se specializuje na podobné komponenty využívané v leteckém průmyslu.

Odnímatelnou střechu zhotovil ve jeden z předních světových výrobců průhledných součástí. Tato vysoce specializovaná společnost dodává komplexní komponenty s výjimečnými specifikacemi, jako jsou krycí skla kokpitů helikoptér a stíhacích letounů.

Střecha se skládá z jediného lehkého polykarbonátového pláště o síle 8 mm a hmotnosti pouhých 26 kg. Ke karosérii je upevněna pomocí dvou spojů a umožňuje dokonalou viditelnost jak z vozu ven, tak také dovnitř.

auto Lexus LS 600h L Landaulet

Ještě před výrobou samotné průhledné střechy byla vytvořena šablona s voštinovou konstrukcí a uhlíkových vláken za účelem ověření tvaru, konstrukční integrity a dokonalého slícování s karosérií vozu s tolerancí menší než 1 mm. Jakmile byl dokončen design, bylo pro zajištění maximální přesnosti výroby použito robotických strojů, které zpracovaly střechu do konečné podoby v plně automatizovaném procesu.

Konečná fáze přestavby, opětovná montáž a povrchová úprava, zaměstnala tým 10 lidí společně s konstruktéry Lexus, kteří se přestavbě plně věnovali více než dva týdny s cílem zajistit ve všech ohledech dosažení nejvyšší úrovně kvality a sofistikovanosti.

V den svatby využije knížecí pár vozidlo Landaulet LS 600h L po svatebním obřadu k projížďce po knížectví. Trasa projížďky povede z knížecího paláce na Le Rocher de Monaco dolů do přístavu a pak po Boulevardu Alberta I. do kostela Sainte-Dévote, kde nová kněžna podle tradice položí svatební kytici. Po většinu cesty pojede vůz v režimu s nulovými emisemi, pouze za použití elektromotoru, což jen dokládá šetrnost pohonu Lexus Hybrid Drive k .

Po skončení oslav bude unikátní Lexus Landaulet nejprve vystaven v Media Centre a poté v Oceánografickém muzeu, kde si jej návštěvníci budou moci prohlédnout jako pozoruhodnou připomínku této výjimečné události.

Napsat komentář