Koronavirus snižuje v řadě měst výskyt dopravních zácp

Mnoho lidí v souvislosti s aktuální celosvětovou epidemií pracuje z domova. Intenzita dopravy se snižuje až o desítky procent, naopak se zvyšuje průměrná rychlost vozidel v době dopravní špičky.

Tento jev studují odborníci – do budoucna hledají možná řešení, jež by podpořila podíl práce z domova a snížila výskyt dopravních zácp.
foto: Pixabay, al-grishin

V posledních třech dnech poklesla intenzita silniční dopravy v době dopravních špiček na silnicích v New Yorku o asi 15 %. Například v pondělí večer byla intenzita večerní dopravy ve srovnání s rokem 2019 nižší o 14 %.

V neděli okolo páté hodiny odpolední bylo meziroční snížení dokonce o 17 procent. A podobné poznatky hlásí i další města. Jak vyplývá z dat aplikace TomTom, intenzita dopravy byla v úterý ráno meziročně nižší o 54 % v Miláně, o 59 % v Římě a o 30 % v Seattlu.

Posledně uvedené město připomíná město duchů. Zavřené školy, prázdné restaurace, řada lidí zbytečně nevychází ze svých příbytků a využívá možnosti práce z domova. Tomu odpovídá i obrázek z tamních silnic.

Doprava jako kdyby přestala existovat. Průměrná rychlost vozidel se po zavedení restriktivních opatření zvýšila o nemalých 15 mil za hodinu.

„Vlastně nic, co by se nedalo předpokládat. Nicméně uvedený fenomén zaujal odborníky v oblasti silniční dopravy a problematiky tzv. Smart Cities. Studují, zda by nebylo možné ještě více rozšířit podíl lidí pracujících z domova. To by mohlo mj. přispět i ke snížení výskytu dopravních komplikací na řadě dnes beznadějně přetížených silnic,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Tento jev si nesporně zaslouží bližší analýzu. „Bylo by však spekulací dávat vše šmahem do souvislosti s aktuální epidemií koronaviru. A je tu ještě další dvojice protichůdných jevů. Na jedné straně méně lidí cestuje automobilem na své pracoviště, neboť využívají možnosti pracovat z domova, ovšem na straně druhé řada lidí může volit jízdu svým vozem, aby se vyhnuli cestování v prostředcích hromadné dopravy,“ upozorňuje Budský.

Nicméně současná epidemie by mohla napomoci nalézt další možnosti, jak pracovat z domova bez zbytečného dojíždění. To má potenciál zvýšit kvalitu života všech – příslušných pracovníků i ostatních, kteří by se nemuseli setkávat s dopravními zácpami v takové míře jako doposud.

tisková zpráva

17 Comments on “Koronavirus snižuje v řadě měst výskyt dopravních zácp”

 1. Ano dovedu si představit mnoho zbytečných lidí
  Ano dovedu si představit mnoho zbytečných lidí pracujících někde v kanceláři. Naposledy jsem měl dojem, že vydávání nového řidičského průkazu by zvládl dělat automat, nebo cvičená opice. Přitom bych takovou prvotní žádost zvládl napsat na Internetovém portálu a k vyzvednutí řidičského průkazu by na úřadě stačila vrátná, nebo rovněž automat pracující 24hodin denně. Takhle jsem tam musel dvakrát dojít(dojet) a zdržovat se u dvou úřednic. Na našem úřadě je pět kanceláří a v nich je 10 úředníků, kteří se zabývají vydáváním průkazů. Přitom už dnes existuje virtuální řidičák do kterého může nahlédnout každý policista. Proč tedy potřebujeme na malém městě tolik úředníků jenž evidují a vydávají bezvýznamnou plastovou kartičku nějak nechápu.
  Další takovou osobou je bankovní úředník. Spojit se s bankou virtuálně bych v dnešní době považoval za normální.
  Vydávání registrační značky bych přehodil na autosalóny. Stejně je to jen kousek hliníkové destičky, kterou kontroluje pravidelně každá kamera a každá stanice technické kontroly. Proč tedy jezdit někam na úřad pro značku, když každý prodejce ví, že si to auto půjdete za týden vyzvednout, tak tam tu registrační značku může přidělit úplně stejně jako to udělá ten úředník.
  Smart města můžete dělat jen s lidma co o tom přemýšlí. A ti nám bohužel chybí.

  1. Protože by spousta lidí přišla o koryto, o které se
   Protože by spousta lidí přišla o koryto, o které se nemusí nijak snažit. A je to brutální voličská skupina, která vždy ví, proč to nejde. Agent Bureš ji doplnil za dobu, co je ve vládě, o dalších 40 tisíc byrokradů. Občanka by měla obsahovat i kartu ZP, řidičák, zbroják, šalinkartu a xy dalších aplikací. Neobsahuje. Vydávat by se měla po narození dítěte. Stačí se podívat, jak to dělají v Estonsku.

Napsat komentář