Komerční banka si pořídila střešní solární elektrárnu

Komerční banka má jako první banka v ČR na střeše centrály fotovoltaiku. Celkem 210 solárních panelů vyrobí ročně téměř 100 MWh elektřiny.

Komerční banka bude mít jako první banka v Česku na střeše fotovoltaickou elektrárnu. Přispívá tak ke svému cíli být do roku 2026 uhlíkově neutrální. Instalaci už dokončila společnost ČEZ ESCO, která se zaměřuje na energeticky úsporná a klimaticky šetrná řešení pro firmy, obce a veřejnou správu.

Fotovoltaická elektrárna na centrále Komerční banky v pražských Stodůlkách má více než 200 panelů a ročně vyrobí téměř 100 MWh bezemisní elektřiny. Komerční banka chce být uhlíkově neutrální do roku 2026, Skupina ČEZ zase do roku 2030 počítá s omezením využívání uhlí na minimum a jeho nahrazením při výrobě elektřiny nízkoemisními a obnovitelnými zdroji.

Důkazem, že to obě velké firmy myslí vážně a při dosahování těchto cílů chtějí spolupracovat, je společný produkt Fotovoltaika za 1 Kč, na jehož vývoji se podílela také dceřiná společnost KB, SG Equipment Finance (SGEF).

Zákazníkovi umožňuje pořídit si střešní fotovoltaickou elektrárnu bez investičních nákladů. Komerční banka jde příkladem, a stává se jednou z firem, která si nechává instalovat fotovoltaickou elektrárnu tímto způsobem

Fotovoltaika za 1 Kč

ČEZ ESCO panely nejen nainstaluje, ale po dobu 25 let zajistí jejich provoz a bude garantovat budově Komerční banky dodávku elektřiny za smluvenou cenu. Komerční banka pak bude investici splácet v ceně odebírané elektřiny, která bude výrazně nižší, než kterou platí banka v současné době za dodávku ze sítě.

Po 15letém provozu může KB také za 1 Kč elektrárnu odkoupit a dále si vyrábět vlastní energii. Moderní panely typu half-cut o výkonu 450 Wp umožňují v kombinaci se střídači SolarEdge s výkonovými optimizéry vyrábět elektřinu i při částečném zastínění panelů.

Monitoring přes webovou aplikaci je zase zárukou rychlého odhalení případných poruch a minimalizace ztrát na výrobě. Kvůli co nejnižšímu zatížení střechy byla zvolena roznášecí lehká ocelová konstrukce, která počítá i s rezervou na nadprůměrnou sněhovou pokrývku.

„Firmy a obce napříč Českem v poslední době ve velkém poptávají fotovoltaiky. Solární elektrárny jsou domácí zdroj bezemisní elektřiny, účinný nástroj pro snižování výdajů za energie a v časech energetické krize významně posilují energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. ČEZ ESCO chce pomoct vybudovat stovky megawattů výkonu i našim zákazníkům: firmám, obcím a českým městům. Komerční banka a SGEF jsou na této společné cestě partnerem s jasnou vizí, který důvěru v moderní technologie neváhá dokazovat na vlastním příkladu,“ doplňuje Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO. 

Na ploše necelých 1000 m2 vznikla díky více než 200 solárním panelům solární elektrárna o výkonu 94,5 kW, která každoročně přemění energii slunečního záření v 96,6 MWh bezemisní elektřiny. Vyrobenou energii objekt kompletně spotřebuje. Elektrárna je sice dokončena, ale v tuto chvíli ještě probíhají administrativní procesy připojování k distribuční síti.

zdroj: tisková zpráva

12 Comments on “Komerční banka si pořídila střešní solární elektrárnu”

  1. alternatívny dodávateľ elektriny (magna) napísal používateľom virtuálnej batérie, že na leto zrušil obmedzenie čerpania z „batérie“ v do a po poludňäajších špičkách. zatiaľ do 9/23.
    %dalej odporúča montovať panely smerujúce va východ a západ – aby dodávali v čase špičiek.

  2. Dobrá zpráva, zákaz FVE na zemědělské půdě je na dohled. „Podle novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu by měl platit zákaz stavět na nejkvalitnějších půdách takovéto projekty o velikosti nad jeden hektar.“
    A již existujícím elektrárnám na zemědělské půdě nebude prodlouženo dvacetileté povolení, takže půjdou do hajzlu.

    hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-energetika-energie-fotovoltaika-solar.A230404_163638_ekonomika_drh

    1. pro Runnču…. ten návrh novely vypadá opravdu zajímavě a pozitivně … Měly by např. být dotovány krajinné prvky na zem.půdě stejně jako produktivní zem.půda = konec trestání majitelů pozemků, kterým není lhostejný stav místních ekosystémů 👍👍👍
      Ale že si přeješ likvidaci solárních polí, která mají třeba ještě 10 let životnosti?? To je přece stupid mrhání zdroji!! Tomu fakt fandíš??!!…
      Já jsem třeba odpůrce nukleárního štípání, ale abych požadoval předčasné ukončení provozu, to zase nejsem debil 😉

      Doufám že tu novelu ještě upraví…
      Ono ještě třeba 10 roků bez lisování těžkou technikou té půdě neuškodí…

      1. Ano, jsem pro likvidaci funkčních solárů.
        Protože zatímco likvidovat funkční solární elektrárnu je ekonomicky rentabilní a panely s životností 10+ let lze zpeněžit, mrtvou elektrárnu koupí s.r.očko z Kypru a následně skončí v likvidaci a sanace zůstane daňovým poplatníkům, jako se to už teď začíná dít.

        Snad nečekáš, že dotační solární kurvy plánují zacvakat ze svého demontáž a sanaci pozemků? Recyklace je zajištěna jen pro samotný panel.

Napsat komentář