Kanada a Německo startují vodíkovou alianci

Kanada a Německo podepsaly společné prohlášení o výrobě a vývozu vodíku do Německa, kde má v ekonomice nahradit zemní plyn jako palivo. Obě země se dohodly, že export vodíku vyrobeného v Kanadě zahájí v roce 2025.

Dohodu podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a německý kancléř Olaf Scholz. „Vodíková aliance mezi Kanadou a Německem je důležitým krokem v době, kdy urychlujeme budování mezinárodního trhu s ekologickým vodíkem a vytváříme možnosti pro novou transatlantickou spolupráci,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck při podpisu ve Stephenville na Newfoundlandu. První dodávky budou zahájeny v roce 2025.

Právě nedaleko Stephenville se plánuje výstavba větrné elektrárny, která bude pohánět výrobu vodíku pomocí elektrolýzy vody neboli „zeleného“ vodíku. Takzvaný „modrý“ vodík se produkuje z fosilních paliv. Kanada a Německo usnadní investice do projektů výroby vodíku, harmonizují politiky a podpoří rozvoj bezpečných dodavatelských sítí.

Vodík nahrazuje zemní plyn

Trudeau a Scholz zdůraznili, že využívání zemního plynu v hospodářství bude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu nahrazeno právě vodíkem. Scholz také poukázal na současnou závislost na dodávkách plynu z Ruska.

V prosinci roku 2020 přijala federální vláda v Ottawě strategii, která počítá s využitím vodíku jako paliva, přičemž Kanada bude v této oblasti usilovat o pozici lídra. Podle vládních údajů se v Kanadě v současnosti produkují přibližně tři miliony tun „modrého“ vodíku ročně a země se tak řadí mezi deset největších výrobců tohoto paliva. 

Vodík je brán za energetickou alternativu pro budoucnost, zvláště s ohledem na energetickou krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. A to mimo jiné i v dopravě. Například automobilka Toyota nedávno uvedla na trh druhou generaci auta na vodík, Toyotu Mirai. V Česku se zatím prodalo 10 kusů. Chystá se zde také výstavba prvních veřejných vodíkových čerpacích stanic.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář