Japonci šílí po novém malém Priusu

Toyota čelí obrovskému zájmu o nový malý hybrid Prius nesoucí v Japonsku označení Aqua, ve zbytku světa pak prostě c. Automobilce se údajně za jediný měsíc sešlo 120 000 zájemců. A to chtěla prodat přibližně 12 000 aut za měsíc.

Malé šetrné auto v podobě Toyota Prius c/Aqua sklízí doma v Japonsku nečekané úspěchy
foto: Toyota

Toyota Prius Aqua byla ve výrobní verzi pro Japonsko představena na autosalonu v Tokiu 26. prosince 2011. Už předtím měla Toyota na 60 000 předobjednávek. Od 26.12.2011 do 31.1.2012 k tomu přibylo podle ekonomického deníku Nikkei dalších 120 000 objednávek!

Prius c/Aqua se vyrábí v továrně ve městě Kanegasaki. Pokud Toyota opravdu zabere, bude schopná vyrábbět maximálně 30 000 vozů měsíčně. To znamená, že čekací doba na nové auto bude minimálně 6 měsíců.

Ta ale ještě výrazně naroste jakmile se Prius c začne prodávat i ve zbytku světa, zejména v USA – což se stane už letos. Celkem se má Toyota Prius c prodávat v 50 zemích světa. Toyota jej propaguje jakožto “nejúspornější hybrid na světě”.

Je jisté, že s nízkou cenou, která se v USA bude pohybovat kolem $19 000, bude po tomhle malém úsporném autě po celém světě obrovský hlad. Díky průměrné spotřebě 4,4 l/100 km se může “céčko” pro automobilku Toyota, ale i celý segment hybridních aut, stát skutečným “game changerem”.

Kromě zmíněné dlouhé čekací doby je tu však i další problém: silný a stále sílící jen, který auto v zámoří značně prodraží. Toyota prozatím váhá nad možnostmi vyrábět hybridy v zámoří, mimo domácí Japonsko.

Důvod je nasnadě: zatímco doma v Japonsku je Prius nejprodávanější značkou, v USA, Evropě i dalších regionech tvoří hybridy pouze zlomek z celkových prodejů aut. Změní to Prius c?

5 komentářů u “Japonci šílí po novém malém Priusu”

  1. PRIUS je mimoriadne
    PRIUS je mimoriadne úspešný hlavne v japonsku, najmä model PRIUS a PRIUS AQUA (v USA a EU PRIUS C), v USA je najpredávanejší hybrid klasický PRIUS, CAMRY HYBRID, dokonca AURIS HSD a teraz už aj veľký PRIUS V, pravdepodobne podobný ošiaľ ako v Japonsku s Priusom C nastane aj v USA, podľa mňa v EU bude mať omnoho väčší úspech YARIS HSD na ktorý zhodou okolností čakám aj Ja s rodinkou, uvidíme, dúfam že nebude drahší ako honda jazz hybrid.

    1. V hrubém přepočtu je to
      V hrubém přepočtu je to asi 360 000 Kč. Je jasné, že v ČR bude cena vyšší. Nicméně současný trend snižování cen aut (pod 200 000 Kč jich je už přes 30 – nových modelů) jasně velí snižovat ceny také u hybridů. A právě tímhle směrem Toyota v budoucnu půjde.

Napsat komentář