Jaká je minimální částka povinného ručení?

Ať už povinné ručení máte a teď ho chcete aktualizovat, nebo si ho budete teprve ke svému vozidlu sjednávat, určitě přemýšlíte, na kolik se pojistit.

V dnešní době, kdy ceny všeho rostou strmě vzhůru a nikdo ani neví, jaké budou zítra, natož třeba za pár měsíců, se není čemu divit. Jaká výše je minimem a stačí to?

Když se řekne povinné ručení

Než se pustíme do konkrétních částek, je určitě na místě si připomenout, co to povinné ručení je zač a proč si ho vlastně sjednáváme. Každý provozovatel vozidla ho musí uzavřít, vozidlo bez něj nesmí na pozemní komunikaci. Někdo ho zná jako povinné ručení nebo zákonné pojištění vozidla, jiný se setkal s označením odpovědnost z provozu motorového vozidla

Ať tak, či tak, jde o jedno, a to samé pojištění, které vás chrání před finančními dopady škod, které způsobíte vlastním vozidlem někomu dalšímu. Co to znamená v praxi? 

Způsobíte dopravní nehodu, při které nabouráte vozidlo někoho jiného a poškodíte třeba i plot domu, který stojí poblíž místa nehody. Škody, které vzniknou na druhém vozidle a škody, které vznikly majiteli domu nebo plotu, uhradí pojišťovna z vašeho povinného ručení. Na škody, které vzniknou vám se ale tohle pojištění nevztahuje. Buď je zaplatíte ze svého, nebo jste mysleli dopředu, a kromě povinného ručení jste si sjednali i havarijní pojištění.

Proti čemu vás povinné ručení chrání?

V praktickém příkladu jsme zmínili dopravní nehodu, při které došlo k majetkové škodě. To ale není jediná škoda, na kterou se pojištění vztahuje. Dál kryje škody na zdraví nebo životě, škody s povahou ušlého zisku, náklady na odstranění nehody a také náklady na právní zastoupení, které třetí straně vzniknou v souvislosti s uplatněním nároků z povinného ručení.

foto: Pixabay

Jak nastavit ty pravé pojistné limity?

Teď se konečně dostáváme k otázce, kterou jsme si položili v úvodu, tedy jaká je minimální částka povinného ručení. Aktuálně jde o 35 milionů korun na újmu na zdraví či smrt a 35 milionů na celkovou majetkovou škodu, uvažuje se ale o navýšení na 50 milionů korun pro oba případy. A důvod? Vše kolem nás zdražuje, náhradní díly a služby nevyjímaje. 35 milionů korun je sice docela dost, když ale dojde na škodu, vůbec to nemusí stačit. No a když bude škoda vyšší, kdo ji zaplatí? No přece vy. A pěkně ze svého!

Limit pojistného plnění totiž udává maximální částku, kterou pojišťovna v případě vzniku pojistné události někomu třetímu vyplatí. 

Víte, že ideální je nastavit si vyšší pojistné limity? Při cestách do zahraničí to pak platí dvojnásob. Rozdíl v pojistném není tak velký, díky vyššímu limitu se hned budete cítit klidnější.

Čím vyšší limit, tím vyšší pojistné

Každé dobré pojištění něco stojí, když je ale opravdu dobré, nemusíte se bát, že vás život zaskočí. Ano, v dnešní době všichni řešíme rostoucí ceny snad úplně všeho včetně potravin, energií, služeb, pohonných hmot i pojištění, zejména v posledním jmenovaném případě se ale šetřit nevyplácí. Když si sjednáte vyšší limit než ten minimální, projeví se to na navýšení pojistného. Nejde ale o žádný razantní rozdíl. Když pak dojde na pojistné plnění, budete za to rádi.

V poslední době se totiž ukazuje, že 35 milionů bývá málo, rozdíl pak hradí viníci ze svého. A ruku na srdce, kdo má dnes našetřené statisíce nebo dokonce miliony? V dnešní době se opravdu vyplatí nastavit si pojistný limit alespoň ve výši 100 milionů korun.

zdroj: placená inzerce

One Comment on “Jaká je minimální částka povinného ručení?”

  1. Já si pojištění vždy srovnávám napříč pojišťovnami přes srovnávač srovnator a vybírám to nejlevnější, případně zavolám do danné pojišťovny a řeknu, jim, že mám před sebou nabídku, a pokud mají zájem, tak musí cenu snížit tak, aby byli levnější než konkurence. A to by jste se divili, jak to jde :D.

Napsat komentář