Čím rychleji se blíží ropný zlom, tím usilovněji vědecké týmy po celém světě hledají nové možnosti výroby energie. Jednou z takových možností, se kterou vědci koketují déle než desetiletí, je okopírovat mechanismus matky přírody – fotosyntézu.
Cílem je vytvořit umělý list, který za působení světla rozkládá vodu na vodík a kyslík. Vzniklé produkty by pak bylo možno využít v palivových článcích pro výrobu elektrické energie. A jak se zdá, úspěch budou nakonec slavit na americkém MIT, kde před nedávnem oznámili průlom ve vývoji umělého listu.
Doktor Daniel Nocera, vědec z MIT a hlavní tvůrce nové technologie, říká: “Prakticky využitelné umělé listy byly jedním ze svatých grálů moderní vědy. Umělé listy ukazují slibnou cestu pro vytvoření levného zdroje elektrické energie pro domácnosti.“
Doktor Nocera použil slovo „praktické“. Je to z toho důvodu, že umělé listy byly již v minulosti vyrobeny, ale bylo na ně použito velmi drahých a exotických materiálů a zároveň byly v čase velmi nestabilní.
A jak je to tedy s novými umělými listy a výrobou elektrické energie? Umělý list má velikost hrací karty a je vyroben z křemíku, niklu, kobaltu a také „špetky“ elektroniky.
Pro výrobu elektrické energie se celá sada listů umístí do nádrže s vodou, kde za působení světla rozkládá vodu na vodík a kyslík. Tyto vzniklé produkty jsou poté přiváděny do palivových článků, kde poslouží k výrobě elektrické energie.
Při testování v laboratorních podmínkách dokázalo zařízení pracovat nepřetržitě 45 hodin bez poklesu účinnosti. Dle vyjádření vědců vykazuje umělý list až 10× větší účinnost oproti přírodní verzi.
Pro rozvoj a podporu nově vyvinuté technologie byla při MIT založena společnost Sun Catalytix. Z oficiální webové stránky společnosti se dozvíme, že pro zásobování průměrné domácnosti by bylo zapotřebí okolo 10 litrů vody na každý den.
Lacnejsie by uz boli nejake
Lacnejsie by uz boli nejake jednoduche solarne clank. asne, ze v prirode je ucinnost fotosyntezy nizsia, lebo rastliny pracuju len s lahko pristupnymi prvkami v pode. Este som nevidel strom, ktory by si dokazal vytazit nikel z pody a zapracovat ho do svojich listov.
je to destrukce mozkové
je to destrukce mozkové kůry, nebo záměr? stejný článek už tady jednou vyšel. Přece to nebudete recyklovat…
vyšlo to jinde (na
vyšlo to jinde (na ekobydleni.eu)sgb