Hackathon Škoda Auto „BeeGreen“ představil průkopnická IT řešení pro udržitelný rozvoj

 Inovativní projekty se zaměřují na udržitelnější zákaznickou zkušenost, ohleduplné obchodní koncepce budoucnosti a ekologické řízení dodavatelského řetězce.

Od 29. února do 1. března hostila společnost Škoda Auto hackathon BeeGreen. K účasti na této soutěži pozvala automobilka sedm týmů složených z 60 mezinárodních IT odborníků. Účastníci měli za úkol představit inovativní nápady zaměřené na zvýšení udržitelnosti zákaznické zkušenosti, rozvoj obchodních modelů v duchu strategie GreenFuture a zlepšení postupů v rámci řízení  dodavatelského řetězce.

Vítězný tým, firma ETAS, přesvědčil svými nápady porotu a bude mít možnost na projektu ‚The Cycle App‘ dále pracovat společně se značkou Škoda.  Akci zahájili Karsten Schnake, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast  Nákupu, a Soňa Klepek Jonášová, členka Poradního výboru pro udržitelný rozvoj společnosti Škoda Auto a zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). 

BeeGreen – pokrok v oblasti udržitelného podnikání 

V návaznosti na úspěch hackathonu Race2Code uspořádaného v roce 2023 sezvala společnost Škoda Auto dohromady IT specialisty z předních českých, německých, francouzských a polských softwarových firem. Tito odborníci předvedli své schopnosti a kreativitu při řešení konkrétních zadání. Letošní ročník hackathonu BeeGreen byl zaměřen výhradně na udržitelnost.

Účastníci se zabývali třemi tématy: Objevitel okolí (Surrounding  explorer), které bylo zaměřeno na udržitelnost a znalost místního prostředí, Opětovné využití materiálu (Upcycling and material recovery platform), jehož cílem bylo prozkoumat budoucí  obchodní modely udržitelnosti, a Sledování spotřeby (Consumption monitoring), věnované  uplatnění odborných znalostí při vytváření udržitelných dodavatelských řetězců.

Během soutěže mohly týmy využít podněty zkušených mentorů ze společnosti Škoda Auto a dalších  značek koncernu Volkswagen. 

Od konce roku 2021 využívá společnost Škoda Auto při realizaci svých ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti odborné vedení ze strany nezávislého Poradního výboru pro udržitelný rozvoj. Členka výboru a zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Soňa Klepek Jonášová během svého úvodního vystoupení na hackathonu BeeGreen zdůraznila význam opětovného využití materiálů, systémů uzavřené smyčky a také digitálního monitorování materiálových toků, což jsou jen některé příklady pro využití moderních udržitelných přístupů  v průmyslové výrobě. 

Ze sedmi týmů nakonec porotu nejvíce oslovil projekt programátorů týmu ETAS z Německa,  kteří představili řešení na téma Opětovné využití materiálu s názvem ‚The Cycle App‘. Jeho přínosem je podpora recyklace a opětovného použití dílů, prodloužení jejich životnosti a snížení CO2 stopy opravených vozidel prostřednictvím využití použitých dílů. Díky vítězství v  hackathonu budou mít softwaroví specialisté možnost na projektu se značkou Škoda dále pracovat. 

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “Hackathon Škoda Auto „BeeGreen“ představil průkopnická IT řešení pro udržitelný rozvoj”

Napsat komentář