Londýnské letiště Heathrow zavádí elektromobily na vyžádání

Heathrow před pár dny slavnostně spustilo nový systém . Místo klasických dieselových autobusů, které pendlují mezi letištěm a , budou cestující rozvážet malá . Čtyřmístná autíčka, která jako by vypadla z nějakého vědecko-fantastického filmu, jsou plně automatizovaná. Jezdit budou na trase dlouhé 4 km, a na rozdíl od autobusů, jen na přímé požádaní cestujících.

Jezdítka připomínají ta z pouštního eko-města Masdar
foto: DAA Heathrow/Ultra PRT

Vozítka jsou společným dílem firmy BAA (majitel letiště Heathrow) a Ultra PRT. Snahou obou firem je vytvořit bezpečný, ekologický a moderní systém dopravy, který je nezávislý na stávající dopravní infrastruktuře.

Nulové riziko nehody a prakticky nepřetržitý provoz (až 95 %) – to jsou hlavní přednosti nových vozidel. Dále je to také kompaktnost, nulové emise a nehlučný provoz.

A jak to celé funguje? Cestující jednoduše přijdou k modernímu prosklenému terminálu a stisknou tlačítko. Tím se aktivuje příslušné vozidlo, které dovoze cestující na požadované místo. Vše se děje naprosto automaticky bez zásahu cestujících.

elektrické vozidlo ULTra
foto: DAA Heathrow/Ultra PRT

Auta se pohybují po asfaltovém povrchu, po přesně vymezených drahách. vozítek využívá energii z , takže není nutné budovat žádné elektrické vedení.

Rychlost pohybu je omezena na 40 km/h. V současné době je v provozu 22 jednotek, které jsou denně schopné převést až 800 cestujících.

Obě firmy, BAA i Ultra PRT, mají s vozidly smělé plány. Pokud se vše osvědčí, rádi by svůj systém nabídli i mimo prostor letiště. Ideální místem můžou být obrovská nákupní střediska, velké průmyslové aglomerace nebo centra měst.

Tak co myslíte? Jak by se vám líbilo jezdit podobnými vozítky po nákupních střediscích nebo středem měst?

4 Comments on “Londýnské letiště Heathrow zavádí elektromobily na vyžádání”

 1. Tohle je super věc. Na
  Tohle je super věc. Na letišti to je jenom začátek, doufám že se to londýňanům rozleze do celýho města… 🙂 Představte si tim pokrytý cely město – v libovolný zastávce nastoupíte a v libovolný jiný vystoupíte, jedete přímo, bez zastavení v zastávkách, tzn. sice pomalu, ale výslednej čas je menší. Nemusíte se starat o partkování, nemusíte se mačkat s desítkama dalších lidí, nemusíte čekat na zastávkách na správnou minutu kdy přijede bus (jen čekáte na volný vozítko, který tam může už čekat), prostě nádhera. Jen škoda že to tu ve městě asi nikdy nebude 🙁

  1. až na tu „hromadnu“ ..
   až na tu „hromadnu“ .. Niekde som davnejsie videl ze kdesi v azii/jpn maju k preprave z-do niecoho letiskoveho na nieco obecne, riesene rychlochodnikom, ktory sa po zakriveni plochy v uhle pohybu (evokuje po zakriveni casopriestoru) pohybuje velmi rychlo a tak riesia hromadnu prepravu v takych oblastiach. Teda ked na neho vkroci clovek s batozinou, ide to pomali a bez toho aby tam bolo nieco oddelene, vdaka zakriveniu ide v hlavnej casti miesta prepravy rychlo k cielu, a potom pri spatnom zakriveni spomali aby sa z neho dalo normalne vystupit.

   Nebolo by to „hromadne“ lacnejsie ? 🙂

Napsat komentář