Fotovoltaika zažívá v Česku bombastický růst, ostatní OZE stagnují

Analýza nově připojených OZE ukazuje v roce 2022 prudký vzestup fotovoltaiky i nulový nárůst větrníků.

Instalovaná kapacita nově zprovozněných fotovoltaických elektráren vzrostla v roce 2022 meziročně o 366 %. Enormní nárůst je očekáván také v roce 2023. Zatímco vodní elektrárny, v posledních letech zastoupené výhradně elektrárnami malými, vykazují stabilní přírůstky nových licencí, budování větrných elektráren (VTE) se v posledních dvou letech zcela zastavilo.

VTE u nás pokrývají pouze 1 % spotřeby, což je 11x méně než v sousedním Rakousku. Toto i řadu dalších trendů ukazuje právě zpracovaná podrobná analýza společnosti TPA Valuation & Advisory s.r.o. 

Dynamický rozvoj fotovoltaiky 

V roce 2022 jsme zaznamenali největší nárůst počtů licencí i zprovozněné kapacity FVE od roku 2014. Významným trendem se stala instalace domácích elektráren, kterých bylo podle dat Solární asociace v roce 2022 zprovozněno celkem 33 000 s výkonem do 10 kWp. Celkový výkon těchto nově zprovozněných domácích FVE činí 237,3 MWp. Fotovoltaika tedy oproti vodním a větrným elektrárnám stále výrazně vede,“ uvádí Jiří Hlaváč, partner TPA Valuation & Advisory.

Rok 2022 se nesl v duchu turbulentního vývoje na evropských i celosvětových energetických trzích. Příčin bylo několik. Kromě invaze ruských vojsk na území Ukrajiny, která započala v únoru loňského roku, zasáhlo Evropu sucho, které snížilo výrobu energie ve vodních elektrárnách.

Vliv na energetický sektor v EU měla rovněž snížená kapacita v jaderných elektrárnách ve Francii. To vše vedlo k růstu spotových cen elektřiny a plynu na burzách v průběhu roku 2022. Tím se dále posílila motivace k budování solárních elektráren v celé Evropě.  

Enormní nárůst fotovoltaických instalací očekáváme i v roce 2023. A to i v segmentu firemních instalací, kde se očekává čerpání prostředků z Národního plánu obnovy. O dotace již požádalo k dnešnímu dni na 6 000 firem,“ dodává Jiří Hlaváč.

Vodní a větrné elektrárny

Vodní i větrné elektrárny oproti fotovoltaice dlouhodobě výrazně zaostávají. Vodní elektrárny od roku 2005 nezaznamenaly v historii žádný trend u počtu vydání nových licencí a instalovaného výkonu. “V současnosti české řeky a vodní plochy již fakticky nenabízejí místa pro výstavbu nových středních a velkých vodních elektráren. Proto většina nových nainstalovaných kapacit představuje zprovoznění nových malých vodních elektráren (dále jen MVE),“ okomentoval Hlaváč. 

V roce 2022 bylo zprovozněno celkem 51 MVE. V roce 2021 vyrobily vodní elektrárny v ČR o 17 % více než v předcházejícím roce a nejvíce od roku 2013. Největší podíl na tom má rostoucí modernizace a zvyšování efektivity při výrobě elektrické energie z vodních toků.

Technologie větrných elektráren (VTE) patří v ČR ke zdrojům s nejmenší instalovanou kapacitou v rámci OZE. Historicky byl nejvyšší výkon instalován v období od 2007 do 2010. Od té doby nové větrné elektrárny přibývají čím dál méně.

V roce 2021 a 2022 nebyla postavena ani jedna nová větrná elektrárna. VTE pokrývají zhruba pouze 1 % spotřeby elektřiny, což je 11x méně než v sousedním Rakousku, které má přitom srovnatelné geografické podmínky.

zdroj: tisková zpráva

37 Comments on “Fotovoltaika zažívá v Česku bombastický růst, ostatní OZE stagnují”

  1. Zájem o fotovoltaické elektrárny je ohromný. ( minimálně v mém okolí)
    U nás ve firmě dělají instalace 4 sehraní lidé (jsme malá rodinná firma)
    Za rok naistalují kluci cca 50-60 rodinných baráků ( okres praha západ )

    standard je instalace:
    10kWp panely,
    20kWh akumulace (wallbox Rosensolar LiFePO4)
    hybrid inverter 12kW 3f (DEYE)
    11kW nabíjecí stanice pro eletromobil
    300l bojler (přebytky do horké vody)

    …s tím se dnes dá vejít do rozpočtu 500 000Kč (bez dotace)
    …nekterý zakazníci vysloveně o dotace ani nestojí
    …pár zákazníku má zájem o větší výkon (co střecha dá)
    …pár zákazníku má zájem o menší výkon
    …když požadavky zákazníka jsou moc mimo standard, tak kluci zakázku odmítnou, nebo si zákazník připlatí…

    nabíjecí stanici vyžadují všichni zákazníci
    jenom pár je i vlastníkem elektromobilu
    ti co nevlastní, nákup elektromobilu mimimálně zvažují na rok 2024 až 2026

    21. století je super :oD

  2. a ten boom bude u fotovoltaiky jeste vetsi, zatim vesmes nabyhaj velke fotovoltaiky na prumyslovych objektech a fotovoltaiky na rodinnych domech, az zacnou v pristich letech najizdet i fotovoltaiky na panelacich a cinzacich, tak to pujde zase rychle nahoru

    energetickemu businessu vestim tak pristich 15 let, pak to pujde pomalu pod kiticky, takze pokud me CEZ nezestatnej, tak ja do 10 let asi stejne prodam

    ono se staci podivat na technologie ktere se na nas pomalu chystaj, dnes drahe, za 10 let pezproblemu dostupne za smesne ceny, ostatne podivejte se jaky vykon ve fotovoltaice sel poridit pred 10 lety za cca, takova prumerna 10kWp, s 10kW a 10kWh,, panely samotne extremni sesup ceny, v 2003 stalo 10kWp v panelech cca 400-450 tisic, jen panely, dnes za 10kWp v panelech zaplatite 60-65 tisic, v panelech co maji dnes asi o 5-8% lepsi vyteznost na metr ctverecni, co si drzi svoji cenu je elektronika a jisteni, takze menice, stridace, mppt a jisteni, tam to vesmes vykrejva jen inflace, a nakonec baterky, prez 10 lety stavalo 10kWh cca 500-550 tisic, dnes stejnou kapacityu poridite snadno pod 100 tisic, a to jsou dnes baterky kde vyrobci garantuji zivotnost i 2x vetsi nez pred 10 lety a s mnohem pokrocilejsima BMS (ty baterky dnes zastaravaj u OZE spise moralne nez zivotnosti)

    kdys jsem letos koukal na Intersolaru co se da na trhu jiz koupit a co vyrobci chystaj a jak ceny zase klesaj, tak neverim ze velke energetiky budou i za 10-15 let mit tolik zakazniku s takovym odberem elektriny jake maji dnes

      1. tam kde prodavaji panely, elektroniku k OZE a baterie, tam kde neni stabilni samotna vyroba, je stabilni ta ulozena energie v baterii, ne nadarmo se baterie dimenzuje podle spotreby daneho objektu „chytrolínku“ , zpravidla se dimenzuje na 48 hodin plneho provozu, a pro obdobi kdy je bez vyroby dele nez 48 hodin, se to da chytre docucavat ze site, ono totiz zatazeno nebejva na celem uzemi EU, a tak nejak na celem uzemi EU existuje neco jako entsoe, proto taky CR kazdy rok „transferuje“ cca 10-14TWh elektriny

        a az dospejes, treba ti to dojde

        ja takto u jednoho z bytu snizil rocni spotrebu z cca 1,8 na 0,6MWh, za rok 2022, ani sby se v danem byte jakkoliv menili spotreby, proste a jednoduse 1,2MWh dodala mala balkonova fotovoltaika, u druheho bytu to jiz chystam taky, a evidentne se to sousedumz alibilo, protoze se jiz chodi ptat kolik me to stalo a kdy se me to zhruba zaplati, v dome se pak o to zajima i vedeni SVJ ktere me to pred 2 lety odsouhlasilo, ze by to chteli pro celej barak….8 patrovej panelak

          1. Nyní jsou dotace, za pár let bude povinnost mít soláry při rekonstrukci střechy nebo výstavbě nového domu. Cena FVE by měla klesat, takže to stavby prodraží o pár set tisíc, ale ty už jsou beztak drahé – zateplení, TČ, … soláry už je jen pár set tisíc navíc.
            Nezaplatí se to nikdy, ale jinak nedostanete stavební povolení ani neodkolaudujete.

          2. ja mam navratnost cca 9 let, pokud by udesel menic po 10 letech a musel se kupovat novej, tak 11 let, ale ja kupoval jeste za draho, od te doby klesla cena panaleu na polovinu a cena baterii asi o 20%

            na ostrovni nemam dotaci, a vesmes bych se na dotaci nedostal i diky tomu ze to ma mene nez 2kWp, s dotacema se da dnes dostat navratnost i na 5 let, cim vetsi instalace, tim rychlejsi navratnost, samozrejme teda podle objektu a jeho spotreby

      2. Priroda nas nuti v zime topit a v lete nam dava energii zadarmo. Nekdo ten darek odmita a ty chytrejsi ho vyuzijou. Vy asi patrite k te casti populace, ktera to odmita. Nejspis budete take odmitat zemedelskou vyrobu, protoze ta neni schopna celorocne stabilne vyrabet. Takze treba pestovat jahody je podle vas nesmysl.

        1. Pokud je tedy téma fotovoltaika v rodinných dobech, tak si dovoluji upozornit, že v létě nám je v našich zeměpisných šířkách tato energie „zdarma“ celkem k ničemu. Spotřeba v kategorii „maloodběratelé obyvatelstvo“ je v létě poloviční než v zimě, a to ještě díky faktu, že dominuje fosilní vytápění. Pokud bychom zohlednili pouze domácnosti, které pro nějakou formu vytápění používají elektřinu, jejich letní spotřeba je desetinová oproti zimě.

          Z těchto čísel je evidentní, že fotovoltaika pro domácnosti je ve svém fundamentu naprostý nesmysl.

          1. Topime tepelnym cerpadlem a spotreba je 60% ze site a 40% z FVE. Prosinec a leden mene a na jare klidne i 100% topime slunickem. Pereme, susime, TUV a varime cely rok. Proto je vseobecna spotreba celorocne skoro vyrovnana. Jen topeni je pouze 7,5 mesicu.
            Vy v lete perete v potoce, varite na otevrenem ohni a mejete se u studny. Nebo proc nepotrebujete EE?
            Edit. A take nabijime 2x EV.

            1. Dobře, takže na topení to není, takže se bavíme jen o tom zbytku.
              Ano v létě děláme často masa na grilu a otevřeném ohni, prádlo suší slunce, v podstatě se nesvítí a když tak ledkama. Jediné co má jakž takž stabilní odběr jsou invertorové lednice a mrazáky, ale je to nula nula prd.
              A především v létě hodně cestujeme, máme totiž spalovací auta která to umožňují, což domácí spotřebu zásadně ovlivňuje.

              V létě nemá naše domácnost v podstatě žádnou spotřebu, kromě ohřevu TUV. Spotřeba TUV je ale cca pětinová než v zimě – hodně doma nejsme a členové domácnosti se v horkém létě evidentně sprchují na nižší teplotu vody. Nabíjí se to z NT a je to doslova pár tisíc Kč za celé léto.

              Za celé léto probendí naše domácnost na elektřině tak asi 6-7 tisíc Kč, což je vzhledem k parametrům domu naprosto směšné, to jsou tak dvě večeře s přáteli. Nedávno nešel celý den proud, protože se něco nepovedlo při servisu obecního rozvaděče. Nebýt notifikace na mobil, ani jsme si toho nevšimli.

              1. (Baron prasil v plnem proudu. Vypada to, ze nepotrebujete ani tech 40 tisic litru nafty. Kolik ji jeste mate???
                To by take nekdo s FVE mohl argumentovat, ze v lete vyuziva FVE naplno a v zime je na Hawaii a ze zimni obdobi ho u FVE nelimituje.
                Edit. Na topeni to prispiva 40%. To je vyznamny podil.

                1. Nevím, o čem se chcete dohadovat. Letní poloviční spotřeba všech domácností je oficiálně udávaný údaj, což při zohlednění elektrického topení u 300 tisíc domácností znamená, že až čtvrtina domácností má v létě cca průměrně osminovou spotřebu, než v zimě.

                  Už z těchto základních statistických čísel je naprosto zřejmé, že pro nejméně polovinu domácností je FVE k hovnu a naprosto nenávratná investice, aniž bychom se museli zabývat, k čemu elektřinu používají.

                2. tak pokud bude behna fabulovat timto neskodnym zpusobem, je mozne se tomu zasmat a nechat to byt. dokud nebude lhat o rusku a majdanu, mohlo by se mu fakt rikat prasil, souhlasim. ze si nevsiml celodenniho vypadku proudu chapu, jako neplatice ho uz davno odpojili. Me kdyz vypadne doma proud, tak mi do peti minut volaji decka do nemecka, ze nejde wifi 🙂 ale jinak jo, budeme delat ze tomu verime 🙂

                3. To proto, že neumíš. Já umím, takže mám infrastrukturu z větší části přes PoE a pověšenou na UPS a k tomu několik tras, takže bez výpadku.

                4. @lavrov. Jaja, UPS se vyplati a FVE se nevyplati protoze v lete vubec nepotrebujes EE. Ta UPS bezi akorat 1 h, max. 2 h. A kdy ze ti nabehnou automaticky dieselagregaty? A ty se urcite vyplati….

          2. stavim si barak kde bude kombinace fotovoltaika a peletkovej kotel, oboje bude napojene na dva okruhy vytapeni, v podlaze topeni vodou (dve 1000L akumulacni nadrze, spodni patrony na fotovoltaiku, horni na dohrev ze site, a dole snek od okruhu s kotlem + krbem, oboje nezvysle odpinatelne + 300L bojler pro vodu pro normalni pouziti) a u stropu pak moznost topeni ventilaci s cistickou vzduchu, klientovi jsem takovy domek (stejna plocha a stejne technologie) postavili pred 5 lety kousek nad Libercem a rocne protopi na 120 metrove vytapene plose 4-5 pytlu peletek, takze z palety kde je tusim 70 pytlu to je faaakt raketa, asi 700 korun rocne za topeni a ohrev vody, ostatne cela paleta stoji necelych 10 tisic korun 😀

            klient ktery fotovoltaiku rozsiroval pred 2 lety na dvojnasobek, tak vloni a letos kdy teda byla teplejsi zima, hlasil ze byl veskrze energeticky sobestacnej 10 mesicu, a v tech zbylejch 2 mesicich musel dotahat ze site jen cca 50%, na celem baraku kde zijou v 5 lidech coby rodina, maj jen co se elektriky tyce mensi spotrebu nez prumernej panelakovej 3+1 o polovicni metrazi, a to ten byt v panelaku jeste musi topit centralnim vytapenim radiatory

            technologie a vyuzivani energii jde tak rychle dopredu, ze nema smysl to ignorovat

            1. 2×1000 litrů +300 litrů nádrže + kotel na peletky+podavač+místo na skladování peletek zabírají dost místa. Tipuji minimálně 5m2 navíc oproti tomu, kdyby tam bylo TČ s integrovaným bojlerem, které zabírá méně než ta jedna nádrž. Při ceně 50 tis. za m2 nového domu je to 250 tisíc navíc.

              1. stavim svepomoci (krome strechy, tu delala firma), a metr ctvrecni me vychazi pod 17 tisic s dani, 50k je mozna u nejaky firmy co musi zivit na kazdeho delnika nekoho v managmenentu, i na klic me podobne domy vychazeli na 30-35k s dani na metr

                a kompletni technicka mistnost ma 12 metru ctverecnich, tepelne cerpadlo jsem zamitl, u sobestacneho domu s 10-11 kWh/m2 nema tepelne cerpadlo smysl a bylo by jen dalsim spotrebicem ktery by se vesmes nudil, takze jsme radsi zvolili mnohem levnejsi peletkovej kotel a krb, kde ten kotel se bude taky dost nudit

                nekdy nema smysl se hnat za prekombinovanim s vyzsi cenou a efektivneji poslouzi mnohem levnejsi reseni, ktere ale neni jakoze dotovane a tak ho lidi mnohem vice ignoruji 😀

                1. Málokdo zvládne stavbu svépomocí a i na výběrová řízení na jednotlivé činnosti to chce hodně času a zařizování. Mluvím o stavbě na klíč, kdy si firma samozřejmě za zkoordinování všeho nějaký ten milion přidá. 30-35k s dani na metr bylo asi před několika lety. Před půl rokem, když jsem to řešil, tak to vycházelo 40-50 tis m2. S tím, že těch 40 je dřevostavba a typový dům bez úprav.

                1. 1kg pelet = 4,85 kWh energie = 4,3 kWh tepelné energie při 90% účinnosti kotle.
                  4x 15kg pytel = 258 kWh tepla na celou topnou sezónu, tedy ekvivalent tepelných ztrát rozsvícené 70W žárovky.

                  Hodně štěstí.

    1. Dnes nebo zítra by měla přijít hezká dividenda z ČEZu.
      Nejvíce spotřeby je ale v zimě, kdy dá FVE málo. Stejně bude potřeba záloha ve formě plynu nebo uhlí. V zimě bude o to cena elektřiny vyšší, protože se musí zaplatit fixní náklady na elektrárnu, která v létě nepojede.
      Nicméně ČEZ je spíše politická akcie, takže její výše závisí na politicích, co zase vymyslí. Vyvlastnit ČEZ chtějí, aby se dala jednodušeji postavit JE a dokázali jsme servilnost vůči USA. Ekonomicky to moc smysl nedává. Pokud mi ale vykoupí akcie za rozumnou cenu, tak nemám problém prodat.

      1. Elektrarny se musi prizpusobyt na konkurencni FVE uplne stejne jako na rozdil mezi denni a nocni, nebo vikendovou a vsednodenni spotrebou. Zijeme v otevrene spolecnosti a nikdo nema monopol navzdy.
        Solarni panely plni podobnou funkci jako okna. Kdyz sviti slunicko, davaji nam prirodni svetlo nebo elektrinu. Kdyz je slunicka malo, musime pouzit jine zdroje. Okna maji ale jeden nedostatek, v zime nam pres ne utika energie. To panely nedelaji. Kdo vnima okna jako prinos, ten by mel vnimat panely uplne stejne.

      2. fixni naklady na kogeneracni plynovou elektrarnu jsou 500 euro za kW u MW zdroju. To je sranda, kterou si muze dovolit kazde vetsi bytove druzstvo. az budou emisni povolenky pro teplarny, takovemuto reseni se nic nevyrovna. V lete FV, v zime plynova kogenerace, postupem casu vylepsena o vodik. to je vsechno resitelne a v nedaleko budoucnosti i nejlevnejsi reseni, levnejsi nez jadro ci uhli plnici prisne ekologicke limity.

      3. u stavajicich baraku je nejlepsi topit tim co tam jiz je a je to splacene, vesmes zadna dalsi investice krom revizi a udrzby, krom teda samotneho paliva

        u novostaveb se vyplaci kombinace ruznych druhu energii pro vytapeni, a vytapet veskrze rozvodem v podlaze, je to rychle, levne, komfortni a da se to kombinovat pro vicero zdroju, takze jak elektrika, tak plyn, tak treba peletky, krb, tepelko a dalsi

    2. lide si stezuji na cenu emisnich povolenek, ale ta je vysoka prave kvuli vysoke poptavce. Cim vice vyrobi oze v lete, tim mensi poptavka po povolenkach a tim nizsi cena. Palit v lete uhli nebo plyn je ekologicky i ekonomicky hrich. FVE je na toto idealni odpovedi. Za deset let mohou byt k dispozici levne elektrolyzery, a akumulace do vodiku muze byt efektivni. Uvidime, na to je jeste cas.

        1. pokud narust oze bude rychlejsi nez pokles mnozstvi povolenek, tak bude zakonite cena povolenek klesat, v opacnem pripade poroste 🙂 pokud poklesne cena elektrolyzeru podobne ja FV panelu, neni se ceho bat

          evropa muze jet na oze klidne devet mesicu zcela a v tech zbyvajicich trech na jednu tretinu – ten prostor je stale obrovsky

          1. V EU je nastaveno umělé snižování emisních povolenek, takže se již počítá s tím, že velkou část spotřeby udělá OZE a cena emisních povolenek zůstane vysoká. Kdyby náhodou ne, tak se další emisní povolenky stáhnou z trhu, aby cena zůstala vysoká.
            Co se týče elektrolyzérů, tak pokles jejich cen je zatím jen zbožné přání.

              1. V současné době jsou elektrolyzéry drahé a aby se vyplatily, tak nestačí aby fungovaly 1000 hodin v roce, ale ideálně kontinuální provoz. Navíc v současné době pro ně není ani energie a příštích minimálně 5 let nebude. Musela by to být revoluce a ne evoluce, aby se elektrolyzér vyplatil.

                1. Elektrina z OZE ma jit primarne do elektromobility. Vodik jen znehodnocuje uspech tandemu OZE a EV. Odpurci EV maji snahu odklonit cistou EE od EV aby mohli argumentovat potrebou EE z uhli.

                2. No někteří se radují, že elektřina z OZE se bude využívat na výrobu syntetického paliva pro spalováky. Sice ji budou potřebovat 6x víc než kdyby ji vyjezdili přímo ale OZE začínají mít rádi.

Napsat komentář