Fotovoltaika v zimě: 10 tipů co nezanedbat

Jen letos mají na střeše fotovoltaické solární elektrárny nově desetitisíce majitelů. V létě jedou panely naplno, co ale dělat ve dnech, kdy sněhová pokrývka a mlhy způsobí výrazný propad výroby?

„Podobně jako se lidé starají o auto, vyžaduje pravidelnou péči i fotovoltaika, aby ji lidé mohli využívat na maximum. Chladnější počasí zvyšuje efektivitu panelů a zčásti kompenzuje horší světelné podmínky. Panely využijí i pouhé světlo rozptýlené v mracích a atmosféře. Kvalitní údržba, čistění panelů nebo odmetání sněhu a využívání předpovědi počasí pomáhají optimalizovat výkon fotovoltaiky i v zimních měsících,“ říká ředitel ČEZ Prodej pro nekomoditní služby Petr Ouška.

Fotovoltaické elektrárny v dresu ČEZ vyrábějí bezemisní elektřinu ze slunečního záření na území šesti krajů České republiky za každého počasí. Ročně dodají v závislosti na přírodních podmínkách elektřinu pokrývající spotřebu zhruba 40 tisíc českých domácností.

SOUVISEJÍCÍ: Haly po celém Česku dostanou fotovoltaiky díky ČEZ

„Kolegové na elektrárnách mají více než desetileté zkušenosti a přesně vědí, kdy počkat na přírodu a kdy nasadit odmetače. Díky tomu se nám postupně podařilo vytěžit maximum i ze zimních měsíců. Když se podívám na výsledky výroby v zimách před deseti lety a dnes, je tam nárůst o několik procent. Samozřejmě nám musí aspoň trochu přát počasí, ale jdeme mu sami naproti. Podmínkou jsou investice do kvalitní údržby a včasného odhalování závad,“ říká ředitel provozu elektráren ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

Mráz není pro soláry nepřítel aneb Top 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaik

1. ČISTÝ PANEL VYROBÍ VÍCdvakrát ročně (na jaře a na podzim) panely zkontrolujeme a vyčistíme, ideálně tlakovou „vapkou“ naplněnou speciálním čisticím prostředkem nebo ručně pomocí speciální stěrky – i díky čistému povrchu zbavenému pylů, prachu a dalších nečistot sníh v zimě z panelů lépe sjíždí

2. UŽ PŘI INSTALACI POZOR NA SKLONideální sklon panelů, které směrují na jih je – pro větší solární parky 20-25 stupňů, ale pro rodinné domy 25-50 stupňů 

– nižší sklon u velkých parků zajistí, že si řady panelů vzájemně nestíní a zároveň dokážou využít i níže položené slunce v zimě k efektivní výrobě, což přispívá k odtávání sněhu

– pro orientaci a sklon panelů na střeše domů je rozhodující orientace a tvar střechy

– sklon celoročně optimalizuje výrobu během dne a zlepšuje výkon i v zimě

– panely se při první oblevě zbaví sněhu rychleji než okolní krajina či střecha 

3. KVALITNÍ PŘEDPOVĚD JE ZÁKLADkombinujme předpovědi počasí z více kvalitních zdrojů 

– chmi.cz, windy.com, in-pocasi.cz, wunderground.com, meteocentrum.cz 

– cílem je, abychom mohli přizpůsobit spotřebu v domě tomu, kdy fotovoltaika nejvíce vyrábí

4. SPOJME SÍLY S PŘÍRODOUkdyž do 2-3 dnů přijde tání, počkáme

– odmetáme jen když jsme si jisti, že nepoškodíme panely a neriskujeme úraz, za to rozhodně krátkodobé zvýšení výroby nestojí

5. NÁMRAZU NEŠKRÁBEJTE

– opět necháme působit tání

6. DŮM JE JEDNA ENERGETIKA – i v zimě se snažíme o maximální využití solární energie – technologicky vyspělým domácnostem se vyplatí zapojit fotovoltaiku do komplexního systému pro správu domu, např. Tengeo umí řídit podle úrovně výroby nejdůležitější spotřebiče (ohřev teplé vody, tepelné čerpadlo atd.)

7. KVALITA SE VYPLATÍinvestujeme do moderních panelů 

– moderním solárním článkům nevadí ani dílčí zastínění, např. nečistotami ale i sněhem na částech panelů, vyrábí elektřinu zbylou částí

8. PILKU PO RUCEpři údržbě se zaměřujeme i na zdroje zastínění a prořezáváme stromy 

9. BATERIE OCENÍ DOBRÉ ZACHÁZENÍ – i správná péče o baterii zhodnotí přínos fotovoltaiky

– pokud je součástí domácí FVE i baterie, měla by být umístěna na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod 0 °C a v létě nestoupá přes 30 °C; baterie by měla být ideálně v režimu nabití 30-90 %

10. TEN SPRÁVNÝ ČAS NA ODSTÁVKUnejhorší počasí s téměř nulovou výrobou je také jedním možných období, které můžeme po dohodě a s pomocí profesionála využít k diagnostice a preventivní údržbě

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “Fotovoltaika v zimě: 10 tipů co nezanedbat”

  1. K bodom 1 a 2: Máte niekto skúsenosť, či sa oplatí panely nastriekať nejakou nanotechnológiou, aby sa sneh buď vôbec neudržal, alebo čo najskôr „odišiel“? (Ako už bolo uvedené @ElektroDrevnik -om, sklon panelov na streche neovplyvním. A na zasneženú strechu domu radšej nepoleziem.) Dík.

  2. Oni nás asi chtějí odradit.

    Ad 1) Zajímalo by mě zda se už obtěžovali vyčíslit rozdíl. Jinak pro ty co to neví, V ČR normálně prší, celkem každý měsíc několikrát.
    Ad 2) No, asi takhle, panely jsou na střeše, pro ty, kdo jsou dneska první den na světě. Sklon panelů je tedy dle sklonu střechy. Nevím jak bych „si měl dát pozor“. Jako aby montéři to nenamontovali v jiném sklonu než je střecha? Jak by to asi udělali?
    Ad 3) Ne, obráceně. Nejsem magor abych byl o hladu když je zrovna zataženo. Je tam baterka, pro ty kdo si to ještě neuvědomili, když mám přebytek tak se nabije a použije se později.
    Ad 4) Nechte ty panely na pokoji. Ušetříte za pozdější servis, protože ikdyž to jednou odmetete dobře, po desáté něco poškrábete, prasknete, zničíte.
    Ad 5) dtto
    Ad 6) Ale ne. Každá fotovoltaická elektrárna má v základu poměrně slušné možnosti pro řízení nabíjení a vybíjení. Nemusíte se děsit a opravdu není nutné vyhazovat další peníze za to, aby elektrárna fungovala jak má.
    Ad 7) Nevím jak poznat kvalitní. Vše je z Číny. Ani nevim co bych s tim měl po několika letech dělat a vůbec jak tento bod souvisí se zimou a 10 bodů co nezanedbat.
    Ad 8) Stromy prořezávejte v souladu se sadařskými pravidly a pravidly pro prořezávání stromů. Panely na tom opravdu nic nemění. Protože si kvůli elektrárně přece nezničíte strom.
    Ad 9) Ano, teplotu baterky hlídejte, mimo teplotní meze to není dobré.
    Ad 10) Nevim, užitečná informace by byla jak často by měla revize probíhat a co by mělo být obsahem. Takhle bez ničeho přijde chlápek, řekne dobrý a vysmahne fakturu za 10000.

  3. Tak tak, kvalitní předpověď je základ. Aktualizovanou předpověď počasí sledujeme co dvě hodiny, vedeme si to v excelu pro další tři dny a každou hodinu revidujeme podle předpokádané výroby, teploty, jídelníčku manželky a plánovaných návštěv tchýně. Podle vývoje počasí pak plánujeme cestování elektromobilem. Pokud bude zataženo a manželka chce drze péct, přeplánujeme pracovní schůzky raději rovnou o týden.

    M.A.G.O.Ř.I

      1. Podle mě ten, jenž sleduje počasí s „cílem je, abychom mohli přizpůsobit spotřebu v domě tomu, kdy fotovoltaika nejvíce vyrábí“ je magor. Em, á, gé, ó, er. Naprosto stejný magor, jako ten, co přizpůsobuje svoji trasu a pauzy na močení elektromobilu. M.A.G.O.R.

        Čímž nezpochybňuji jeho právo péct cukroví v červenci.

        A děkuji za optání, mám se prima, právě jsem zapálil krb a otevřel springerku pinot noir „Benovu rezervu“. Večer chce žena vyfotit v novém spodním prádle. Život je fajn.

            1. pro Jirkajíra… Když je potřeba nějaký spotřebič nutně použít, tak se použije…
              Ale na druhou stranu nevidím důvod proč trošku víc nezapojit mozek, trochu víc plánovat, mrknout na počasí a případně prohodit harmonogram prací podle energetické náročnosti…
              Vážně mě to nijak nezatěžuje.
              Vem si třeba příklad rychlovarné konvice v běžné domácnosti: Jsou lidi co vaří jen tolik vody co potřebujou, ale taky jsou typy co vaří skoro plnou konvici a pak si zalejou jedno kafe… Je to o přístupu a já patřím k těm prvním.😉

Napsat komentář