Ford zkouší Průmysl 4.0, dělníci a roboti pracují společně

Ford patří k prvním výrobcům automobilů, kteří vyvíjejí integrovaná řešení spolupráce mezi dělníky a roboty na montážních linkách. První takové řešení má v továrně v Kolíně nad Rýnem.

Robot německého výrobce KUKA dokáže pracovat na výrobní lince společně s lidskými dělníky
foto: Ford

Při montáži tlumičů pérování do vozů Ford Fiesta používají dělníci v německém Kolíně nad Rýnem tzv. ko-boty (kooperativní roboty). Montáž tlumiče je úkon vyžadující značnou přesnost, sílu a zručnost.

Zkušební provoz kooperativních robotů v kolínském montážním závodě je reakcí Fordu na tzv. „Průmysl 4.0“. Tento termín se vžil pro označení čtvrté průmyslové revoluce charakterizované pokročilou automatizací a výměnou dat.

Při vytipovávání úkonů, ke kterým by se nová kategorie robotů hodila nejlépe, požádal Ford o zpětnou vazbu více než 1000 zaměstnanců ve výrobě.

Nový robot je vysoký přibližně jeden metr. Dělníci díky němu nemusí manipulovat s těžkým tlumičem a instalačním přípravkem. O umístění tlumiče na správné místo do podběhu se postará robot. Montáž je pak dokončena už jen prostým stiskem tlačítka.

Technicky vyspělé senzory robotů dokážou rozpoznat, pokud se v dráze jejich pohybu ocitnou ruce nebo prsty člověka. V takovém případě se stroj okamžitě zastaví.

Podobná technologie je používána také ve farmaceutickém nebo elektrotechnickém průmyslu. Ford na vývoji nových robotů spolupracoval s předním německým výrobcem KUKA Roboter GmbH.

Aktuálně společnost zvažuje další možnosti využití kooperativních robotů. Naprogramovat je totiž lze k nejrůznějším úkonům od vaření kávy k podávání „ruky“.

tisková zpráva

11 Comments on “Ford zkouší Průmysl 4.0, dělníci a roboti pracují společně”

   1. Já jsem vlezl do
    Já jsem vlezl do místnosti, kde uklízel náš robotický vysavač Irobot Roomba a ten parchant mi zákeřně – vyjedouc skrytě z pod stolu – při otočce najel na palec u nohy. Bolelo to.
    Nejdříve jsem mu to chtěl vrátit vandamovským kopem z otočky s výskokem, ale pak jsem si uvědomil, že mne stál 10 litrů a nemusel by to rozchodit :-).
    Zákeřnější je jeho vytírací robotická ségra Irobot Scooba. Pokud nevysosá z lina veškerou vodu, klouže to jak po másle. Ale ten tenký vodní film není normálně vidět, jen z boku proti světlu. Takže šlápnete a jedete.
    Jinak ke článku – zapnout robota, který se jmenuje Kuka a když jsem v jeho dosahu, může jen Němec. Našinec ví, že Kuka vozy drtí u nás odpad a neradno si s nimi zahrávat. Pár borců, přespávajících v kontejnerech, to už po kouskách taky nerozchodilo. :-))

 1. Aha, tak to jsem špatně
  Aha, tak to jsem špatně pochopil nadpis. Měl jsem za to, že pokud člověk nebude stačit, nebo něco zvorá, přetáhne ho robot potěhem 🙂

  Ale vážně. Pokud vás zajímá, kam až může robotika dojít, a nevadí vám slovenština, tak v minulém tisíciletí vyšla kniha KOMANDO VENUŠA 3 od Karl-Heinz Tuschela.

Napsat komentář