Biopaliva se postupně z nekriticky uctívaného řešení propadla na pozici zatracenců. To však nebrání americké armádě, resp. letectvu, aby zkoušela nové typy biopaliv ve svých stíhacích letounech. Základna Edwards Air Force provedla aktuálně zkušební nadzvukový let stíhačky F-22 Raptor na 50/50 mix klasického paliva a biopaliva.
Stíhačka F-22 Raptor dosáhla při sérii testovacích letů rychlosti až 1,5 machu, tedy 1,5násobek rychlosti zvuku a letové výšky 12,2 km. Cílem bylo ověřit chování a výkon v různých rychostech a výškách.
Stejně tak se technici na základně Edwards Air Force zaměřili na starování letounu a manévrovatelnost. Výsledek byl potěšující – mixované palivo, kde druhou polovinu tvořilo syntetické biopalivo vyrobené z rostliny lnice, se chovalo zcela normálně.
Americké stíhačky F/A-18 Super Hornet pohání biopalivo
Americké námořnictvo otestuje auta na vodík
Americká armáda si objednala elektrické náklaďáky Smith Newton
Jde tedy o další úspěch pro divizi certifikace alternativních paliv. Americká armáda se snaží maximálně snížit svou závislost na dovozu ropy, protože americká domácí těžba ropy vytrvale klesá a zanedlouho dosáhne nuly. Většinu ropy proto musí Spojené státy dovážet.
Dováží ji ovšem z řady nestabilních oblastí světa. Čím méně ropy proto USA budou využívat, tím lépe. Cílem je, aby americké letectvo mohlo už v roce 2016 získávat 50 % pohonných hmot skrze mixy s alternativními palivy, která budou získávána z domácích zdrojů.