Elon Musk ukázal nový vesmírný skafandr společnosti SpaceX

Elon Musk uveřejnil první obrázek nového skafandru, který vyvíjí jeho společnost SpaceX. Nejde o render, ale skutečnou fotku.

Společnost SpaceX se rozhodla vyvinout vlastní skafandry pro své budoucí astronauty. Stejně jako její lodě mají odpovídat dnešní době a nikoliv stavu kosmonautiky před několika dekádami.

Elon Musk k obrázku nového skafandru poznamenal, že bylo „neuvěřitelně náročné vybalancovat estetiku a funkčnost“. A že skafandr byl již otestován ve vakuu.

Už letos v listopadu či prosinci hodlá SpaceX provést první start své zatím největší vesmírné rakety Falcon Heavy. Zároveň vyvíjí novou verzi své lodi Dragon, která umožní let s lidskou posádkou.

Svůj nový vesmírný skafandr vyvíjí také Boeing. Škoda, že vypadá jako potápěčský z 50. let minulého století.

Svůj nový vesmírný skafandr vyvíjí také Boeing. Škoda, že vypadá jako potápěčský z 50. let minulého století.
foto: Boeing, SpaceX

Ten by se měl poprvé odehrát už příští rok, možná v květnu. Původní plán zněl ale konec letošního roku. Odklad byl způsoben mnohaměsíční přestávkou v letech raket SpaceX kvůli výbuchu při testu v polovině minulého roku.

Elon Musk

18 Comments on “Elon Musk ukázal nový vesmírný skafandr společnosti SpaceX”

 1. IVA (Intra-Vehicular Activity) skafandr má oproti EVA
  IVA (Intra-Vehicular Activity) skafandr má oproti EVA (Extra-Vehicular Activity) skafandru jen omezený počet funkcí. Tou hlavní je samozřejmě udržení tlaku dýchatelné atmosféry pro svého nositele v případě dekomprese přetlakového prostoru kosmické lodě. Další ochrannou funkcí je zabránění vdechnutí nebezpečných výparů nebo produktů hoření v případě úniku jedovatých provozních látek nebo požáru uvnitř kabiny. Poslední ochrannou funkcí je částečná tepelná ochrana těla astronauta před plameny – nehorlavý materiál. IVA skafandr také umožňuje komunikaci s dalšími čeny posádky a pozemním týmem. Nemusí ale umožňovat nějak extrémně širokou pohyblivost, protože se jako preventivně záchranný prostředek používá jen během startu, přistání a dokování lodě ke stanici, kdy je posádka stejně připoutána v sedačkách. EVA skafandry jsou jiné kafe – musí astronautu k výše uvedeným funkcím poskytovat také: dokonalou termoregulaci po celém těle, balistickou ochranu proti mikrometeoritům, ochranu proti radiaci a kosmickému záření a vnější vrstva musí být otěruvzdorná.
  SpaceX, pod Muskovým vedením, podobně jako v Tesle, nehledá snadná řešení, ale naopak podle jeho slov ta nejlepší. Proto v rámci NASA programu CCP (Comercial Crew Program) pro něž připravují loď Crew Dragon, neoslovili žádného tradičního dodavatele skafandrů, ale pustili se do vlastního vývoje zcela od nuly. Jelikož je konečným cílem SpX dopravovat jednou v budoucnu velká množství pasažerů na Mars, zdá se pochopitelné, že je chce oblékat do skafandrů vlastní výroby. Relativně jednoduchý IVA skafandr v rámci CCP je dobrou příležitostí, jak nasbírat důležité zkušenosti pro složitější EVA modely.

   1. Ano, před 4 lety Musk najal kostýmního dizajnéra z
    Ano, před 4 lety Musk najal kostýmního dizajnéra z Hollywoodu Jose Fernandeze, aby navrhl estetickou podobu IVA skafandru. Na technicích a inženýrech SpaceX pak zbyl ten těžší úkol, udělat z cool kostýmu funkční skafandr. Nebylo to lehké, ale povedlo se – prošel certifikačním procesem podle zadání z NASA, takže v něm budou létat lidé na ISS. 🙂

  1. Pretože neznamená že keď je to web o elektromobiloch a
   Pretože neznamená že keď je to web o elektromobiloch a hybridoch nemôže písať raz za čas o kozmických technológiach v skutočnosti 99% webov o IT píše často aj o vesmíre atd. Alebo jednoducho povedané veľa ľudí ktorý sa zaujímajú o el. autá, hybridy atd. zaujíma aj kozmonautika.

Napsat komentář