Elektrické dodávky jako základny pro bezpilotní drony

Amazon plánuje rozvážet balíčky pomocí malých elektrických létajících strojů. Překážkou jsou však slabé baterie omezující dolet malých vzdušných dopravců. Univerzita z Cincinnati a AMP Electric Vehicles nabízí řešení – elektrickou dodávku, která poslouží jako startovací platforma pro bezpilotní drony.

Dron FlyHorse pro dopravu zásilek.
foto: Univerzita z Cincinnati

Internetový obchodní gigant Amazon bojuje s malým doletem dronů. Na jedno velké město ve Spojených státech připadá jeden, maximálně dva sklady Amazonu. Pokrytí celého města drony se tak jeví jako zbytečně náročný logistický problém.

Řešením může být nové „dodávkové paradigma“ navrhnuté vědci z univerzity Cincinnati. Vědci navrhují využít elektrické dodávky, které rozvezou balíčky do jednotlivých městských obvodů. Přímo k zákazníkovi pak balíčky doručí dron.

FlyHorse

FlyHorse, neboli ovád, není žádné ořezávatko
foto: Univerzita z Cincinnati

Vědci za účelem testování postavili octocoptéru FlyHorse a využili jednu z elektrických dodávek firmy AMP Electric Vehicles. FlyHorse dokáže nejen automaticky ze speciální plošiny auta přebírat balíčky, ale umí zde také dobít své baterie (do 2 minut).

Jak je to možné? Octocoptéra skrze čárový kód pozná jednotlivé balíčky, „zahákne“ je a pomocí GPS souřadnic se vydá k zákazníkovi.

Po startu dodávka nečeká na návrat dronu, ale pokračuje do dalšího stanoviště. Počítá se také s více drony FlyHorse na jedno vozidlo.

Důležitou částí celého systému je navigační software, jak auta, tak ocotocoptéry FlyHorse.

Pomocí digitální mapy a známe pozice zákazníků navigační program zkombinuje ideální trasu pro dodávku i FlyHorse, včetně startovacích/přistávacích/dobíjecích bodů.

FlyHorse

FlyHorse
foto: Univerzita z Cincinnati

Dodávka tak kupříkladu nemusí zajíždět na druhou stranu řeky nebo se vydat do hustého provozu – drony se vyhnou všem překážkám na zemi.

V případě potřeby lze nad FlyHorse převzít kontrolu z řídicího střediska nebo přímo z dodávky.

Zdá se vám projekt jako technicky komplikovaná zbytečnost? Na první pohled snad ano, dokud si člověk neuvědomí, jak velká společnost Amazon je a kolik zboží denně doručuje zákazníkům.

Přijímání objednávek, jejich vyřízení a rozvážka je pro Amazon doslova logistické peklo. Vždyť Amazon má zhruba 210 milionů zákazníků a každou sekundu prodá několik stovek položek.

O přijímaní a vyřizování zakázek se stará armáda více než 100 000 zaměstnanců po celém světě. Obrat firmy za rok 2013 byl 74,5 miliardy dolarů a 4,6 miliardy dolarů dal Amazon na výzkumné projekty.

Napsat komentář