Delta Green (původně Nano Green) společně s ČEPS jako první v Česku úspěšně ověřili, že domácnosti se mohou zapojit do vyrovnávání sítě.
Zjednodušeně to znamená, že domácnost může dostat zaplaceno naříklad za dobití elektromobilu nebo ohřev vody. Proč? Protože odběrem elektřiny pomůže udržet síť stabilní.
Elektrizační soustava musí být neustále v rovnováze. Pro udržení její stability a rovnováhy mezi spotřebou a výrobou elektrické energie jsou zásadní služby výkonové rovnováhy. Je to vlastně takový pohotovostní regulační výkon, který umí na povel elektřinu ze sítě odebírat nebo ji tam naopak v případě nedostatku dodávat.
Dnes tuto funkci zastávají uhelné elektrárny nebo průmyslové zdroje. V domácnostech ale leží ještě větší, zatím nevyužitý, potenciál energetické flexibility. Tedy možnosti přesunout spotřebu a výrobu v čase. Na rozdíl od průmyslových zdrojů jsou domácnosti přizpůsobivější a nejsou limitované procesy nebo jinými pravidly.
Za vyrovnávání sítě navíc náleží adekvátní finanční kompenzace, ke které domácnosti doposud neměly přístup.
V prosinci 2023 realizoval Delta Green společně s provozovatelem české elektroenergetické soustavy (ČEPS) první test služeb výkonové rovnováhy v domácnostech v Česku.
Služby výkonové rovnováhy dělíme na tři typy – FCR, aFRR a mFRR. Popisují různé záložní služby pro regulaci frekvence a výkonu. Liší se ale dobou aktivace i způsobem, jakým vyrovnávají síť. Domácnosti se mohou zapojit do kterékoliv z těchto tří služeb, pokud splní požadavky na jejich kvalitu.
Pomocné služby, které jsou nezbytné pro udržení spolehlivosti a stability rozvodné sítě. Jde například o vyrovnávání nabídky a poptávky v rámci sítě. Dělí se na dva typy. Prvním jsou služby výkonové rovnováhy (SVR), které se používají k zajištění rovnováhy mezi výrobou a spotřebou. Druhým jsou Ostatní podpůrné služby, které slouží k zajištění kvality napětí a provozu přenosové sítě.
Do vyrovnávání sítě se dnes v Česku zapojují zejména průmyslové zdroje. Podle analýzy Nano Energies ale v domácnostech leží ještě větší, zatím nevyužitý, potenciál energetické flexibility.
Tedy možnosti přesunout spotřebu a výrobu v čase. To je dáno zejména tím, že zatímco v průmyslu jsou na sebe často procesy přesně navázané, u domácností tento problém mizí. Dnes agregované bloky obsahují nižší jednotky zařízení, které jsou téměř výhradně na úrovni vysokého napětí (VN).
Často se jedná o točivé stroje – typicky kogenerační stanice nebo diesel agregáty. V případě agregace na hladině nízkého napětí (NN), tedy i v domácnostech, je potřeba zajistit agregaci nižších stovek zařízení, která dohromady musejí dát řiditelný výkon, nebo spotřebu 1 MW. Řízení takto velkého množství je výpočetně náročnější, ale již reálné.
Energetická spotřeba je tvořena asi z 15 % ohřevem vody a z 60 % vytápěním. U obou procesů je přitom velká míra flexibility. S nárůstem elektromobility (některá data uvádějí, že vozidlo stojí až 96 % času) naroste potenciál flexibility domácností ještě výrazně více.
A velký potenciál je i v bateriích, kterými je vybaveno až až 97% nově instalovaných fotovoltaických elektráren v domácnostech s fotovoltaikou.
Průběh testu
Pro test firma využila baterie napojené na fotovoltaické systémy v předem oslovených domácnostech zákazníků Delta Green. Ti potvrdili dobrovolné a bezplatné zapojení do testu, při kterém nedošlo k překročení jejich rezervované kapacity dodávky do sítě.
Delta Green vytvořili napojení na řídící signál služby výkonové rovnováhy typu aFRR. Ten jsme integrovali do agregační platformy Delta Green. Signál aFRR byl kopií reálného bloku, který je nabízen s nízkou cenou aktivace. K jeho aktivaci tak dochází téměř ve 100 % případů. Agregační blok byl symetrický (stejný výkon up/down) a měl velikost 1 MW. Povely aFRR přicházely s frekvencí cca 1 sekundy.
Všechny fotovoltaiky s bateriemi byly agregovány do jednoho řízeného bloku s 15sekundovou regulační smyčkou. Měření a regulace probíhala na úrovni celých odběrných a předávacích míst. Celkový dopad regulace byl viditelný na průběhovém elektroměru daného OPM.
V případě, že by došlo ke zvýšení/snížení spotřeby uvnitř OPM oproti počáteční hodnotě z důvodu zapnutí/vypnutí spotřebiče, regulace v rámci testu by se tento výkyv snažila vyrovnat. Tento systém řízení doručoval reálný regulační výkon, který byl odstíněn od vlivů spotřebičů domácnosti.
Úspěšný test
Celkem proběhlo sedm regulačních period, z toho pět úspěšných. Důvodem, proč dvě regulační periody neprošly kritérii aFRR, byla špatná regulace celého bloku a nedostatečné vyrovnání změny na OPM. Chyba regulace byla do dalšího testu opravena a všechny ostatní regulační periody byly bezchybné.
Test potvrdil, že domácnosti jsou připraveny zapojit se do poskytování služeb výkonové rovnováhy. Legislativně tomuto kroku nic nebrání. Delta Green plánuje službu spustit ještě v roce 2024 a do řízení zapojit nejen domácnosti s fotovoltaikami, ale rozšířit je i o zařízení jako jsou elektroauta nebo tepelné čerpadla.
Aby bylo možné službu spustit, musí být realizováno několik kroků. V nejbližších měsících proběhnou dalších testy, do kterých bude zapojeno více druhů zařízení a bude také navýšen výkon.
zdroj: Delta Green
A já naivka si myslel, že když mám noční proud, spíná mi ČEZ distribuce bojler pomocí HDO ve chvíli, kdy potřebuje zatížit síť. No když když mrknu na denní graf spotových cen a uvědomím si, že časy spínání HDO mám už asi 25 let stejné, asi bude něco špatně. Bodejť by pak na začátku jara hromadně nevypínali FVE, když s „nabitím“ 3/8 „kapacity“ bojlerů ( mám spínání v týdnu 1:30-6:30 a 16:50-19:50) si počkali na 16:50 odpoledne, vpodstatě dobu odběrové špičky. Řídit frekvenci s bojlery na stykačích a HDO asi nejde, ale ohřívat vodu za nízkou sazbu v době odběrové šičky je proti přírodě i zdravému rozumu.
Ono je to totiž vůbec nezajímá. Rozdíl mezi nízkou a vysokou sazbou je pár desetníků a stejně vám naúčtují daleko více než nakoupenou elektřinu zaplatí.
To pisu uz pres rok. HDO je jeste z doby bolsevickeho planovani. Dnes je to absolutni nesmysl. Ja mam take NT v dobe nejvyssich cen. Uz je na case instalovat smartmeter. Pry to zacnou letos instalovat u vsech spotrebitelu se spotrebou >6000kWh/rok. Zatim se o tom nikde nepise kdy to vypukne. A hlavne zda to bude nejak napojene na jine uctovani. Takove ticho po pesine je podezrele. Kdo vi s cim vyrukujou. Cesko, omyl z roku 1918.
Zde si dovolím nesouhlasit. HDO má velkou výhodu v tom, že ho má kde kdo a regulace s jeho pomocí by byla za „pár korun“, které by neplatili koncoví zákazníci. Pro jeho využití by stačilo rozdělit síť v ČR na více zón s možností samostatné aktivace aby šlo spínat požadovaný výkon (předpokládám nějaké frekvenční filtry na klíčových vedeních + generátory HDO signálu pro každou zónu) a možná nějaké smluvní změny / měnu zákonů.
Chytrá regulace bude mít velké náklady na straně uživatelů a díky tomu se bude prosazovat dost pomalu. A ne – chytré elektroměry toto neřeší. Ale zase s menšími náklady na straně ČEZu.
S HDO muzete menit operativne sazbu dle libosti. Ale to by se delo bez vedomi zakazniku. Trochu blbe, kdyz vam meni dodavatel cenu a vy o tom nemate ani paru. HDO je vazane na stabilni casova pasma ktera budou platit i kdyz to bude kontraproduktivni. Me se casto zapne NT v dobe, kdyz je na burze nejvyssi cena. A nikdo s tim nemuze nic delat. Proto je HDO relikt z minuleho tisicileti.
Řešení s HDO by pochopitelně muselo mít fixní cenu. Ale abychom si rozuměli – nasadit flexibilní časy HDO za současné ceny (a nebo nabídnout drobnou slevu za to, že mi bude spínáno náhodně) ale současně umožnit těm, kdo mají zájem aby si řídili spotřebu podle okamžité ceny na burze. Jenže představa, že bude většina lidí sledovat ceny na burze a podle toho nastavovat, aby se prádlo vypralo v noci v okamžiku nejnižších cen je poněkud naivní. Krabička, která dle ceny sepne bojler / nabíjení elektromobilu / … bude něco stát a rozhodně si ji nepořídí každý.
Tj. řekněme 10 procent nás nadšenců si vymyslí / zrealizuje nějaké to chytré řízení ale zbylých 90 procent se tím obtěžovat nebude ale ty lze využít použitím HDO (oni sice neušetří ale stabilitě sítě to rozhodně prospěje).
Idea budoucí flexibility je taková, že to spotřebiče budou mít přímo v sobě. Třeba pračka bude mít časovač a na displeji volby
1. peru hned za 10 Kč/kWh
2. peru za hodinu za 5 Kč/kWh
3. peru v noci za 3 Kč/kWh
Já jsem plánoval vyrobit do kuchyně displej s hodinovými cenami z burzy ale narazil jsem na tvrdý odpor. Ale ony si ženské časem zvyknou.
Důležité je ono slovo „budoucí“. Tj. snad se něco takového začne objevovat v horizontu jednotek let, a nadpoloviční většina lidí to bude mít nejdřív za deset let (aneb – jak často doma měníte pračku). Oproti tomu „flexibilní“ spínání HDO by šlo nasadit skoro okamžitě.
Flexibilní spínání HDO bylo a fungovalo. Ve městě bylo několik různých okruhů a v každém to spínalo jinak. Dnes mám pevné časy, to se mi sice líbí ale že to sepne NT v době večerní špičky je zvláštní. Když mi připojili FVE tak mi HDO sebrali, že to je přímo ve 4Q elektroměru. Ale nevím jestli je tam pevný časovač nebo to přepínají dálkově přes GSM.
HDO technicky stále umí hromadu různých signálů. tj. je možné spínat různá odběrná místa v různé časy – na přijímači byl uveden ovládací kód a vysílaly se různé kódy v různé časy. Pro regulaci by ale bylo vhodné ještě rozdělit ČR na více zón a tam vysílat ty kódy samostatně. Ale v tom elektroměru je to obávám se nastaveno napevno podle času – mohu se ale mýlit. Pro základní flexibilitu odběru by ale IMHO opravdu stačilo posílat ty kódy v různé časy (v létě když svítí klidně přes poledne), asi by podle toho nefungovaly nové instalace kde to řeší elektroměr ale starých je ještě stále dost.
Takže nadávat na HDO je podle mne pitomost, šlo by jej velice snadno a levně využít a udělalo by ještě „spoustu parády“ 🙂
Manželka nemá pochopené pro režim „uvařím podle počasí“?
No to je ovšem šokující zjištění, že?
Je potřeba přitlačit, učitě si zvyknou. Ovšem tedy s rizikem, že po mezifázi „nevím, kdy uvařím“ přijde „vařím pro souseda, který není debil“.
Toto většina manželek pochopitelně řešit nebude. Ale pro bojler je to jak dělané. Aneb chci mít ráno vodu v bojleru uhřátou na 65 stupňů, bojler se podívá, kolik teplé vody mu v něm ještě je, spočítá si, kolik hodin tedy dnešní noc musí ohřívat, pak si stáhne ceny elektřiny na dnešní noc a najde si nejlevnější dostatečně dlouhé období a pak se v něm zapne. A pokud uvidí, že je cena elektřiny na nule, či dokonce záporná, tak se klidně ohřeje na 85 stupňů. Obdobně pro domácí trolejbusy 🙂
Vaření ovlivňovat nechci. Bylo mi důrazně vysvětleno, že budu o hladu. Ale třeba myčku už pochopila. Ona to tam naskládá a já to zapnu až ve vhodný okamžik.
@blabola Balas: no jisteeee…. Jen ten bojler bude 2x drazsi kvuli tem „features“ a bude mit 3x kratsi zivotnost prave kvuli tem „features“. Vyborna hracka pro eDebily, pro ktere je 1+1 rovno 4 a ho.no je moucnik.
Sranda je, že nemáte pravdu. Doporučuji podívat se na rozdíl cen dražického ohřívače OKHE ONE a OHKE SMART, ten druhej má v sobě vpodstatě vše potřebné aby mnou popsané řízení mohlo fungovat. Stačí jen vědět, kde si má stáhnout ceny a doprogramovat to – spolehlivost to neovlivní a cena toho programování se rozpustí v prodaných kusech – minimální zvýšení ceny.
Jestli není lepší použít boiler s integrovaným tepelným čerpadlem. To vám pak stačí cca 1/4 potřebné elektřiny (v létě to klimatizuje interiér, v zimě je třeba o trochu víc topit).
V zimě krást teplo z koupelny které pak musím stejně doplnit jinak je DOST blbý nápad.
A na léto je IMHO lepší nápad přidat na střechu o pár panelů navíc, pravděpodobně to vyjde levněji než to tepelné čerpadlo. A bude výrazně spolehlivější.
Jen můj názor 🙂
Boiler nemusí a často není v koupelně, že ? Ano, univerzální řešení dokonalé pro 100% případů neexistuje.
Mám bojler natápěný v zimě z kotle na dřevo. Topí se na 75 stupňů. Je to nejzdravější, v bojleru a trubkách nepřežijí žádné bakterie. Náklady nula, protože co z tepla uteče, o to míň se protopí radiátory. Spotřeba paliva je tedy s ohřevem vody a bez ohřevu vody naprosto stejná. V létě jede na HDO a nižší teplotu, ale spotřeba je třetinová, takže taky nula nula nic
V domácnosti nemáme kromě letního provozu bojleru a čištění bazénů nic, co by se dalo provozně „optimalizovat“. Myčka, pračka apod se neřídí tím, kdy to má prát, ale kdy to potřebujeme mít hotové. Nejde to posunovat o několik hodin sem a tam, protože to už má žena jiný program, než vyndávat myčku, která by milostivě konečně dojela.
Náš život neřídí obchodníci s elektřinou.
Pitomci se spalovakem ten posun v case nikdy nepochopi, oni totiz ze zasuvky benzin nenacerpaji. Kdo ma doma EV, ten ma hezkou prilezitost vybirat nejlevnejsi dobu nabijeni. A kdo ma tepelne cerpadlo, ten muze topit take v nejvhodnejsi dobu. El. bojler je take dobry adept na posun v case. Proste kdo ma vlastni RD a jde s dobou, tomu smart elektromery budou vyhovovat a lidem zamrzlych v minulosti nepomuze ani svecena voda.
Nejake vareni obeda je vcelku okrajova zalezitost, protoze neni tak energeticky narocna. No a peceni vanocniho peciva muze byt urcite presunuto do vyhodneho pasma. Prani a suseni je take mozne presunout. Jeste bych chtel upozornit, ze vyhodne ceny na burze jsou hodne casto pres den, kdy bezi FVE na plne obratky a to je take doba aktivity hospodynek. Takze to vareni a prani spada automaticky do vyhodneho pasma. A s domaci baterkou si kazdy upravi svuj rezim podle svych potreb. Vsechny protiargumenty jsou tedy bezpredmetne.
@skopcak: dvojnasobne mrzenicko? Kulantne vyjadreno – ukrajinska ofenziva zamrzla a stejne zamrzla elektrodebilita? To pak mas spatny dny, skopcaku, vim. A bude hure, to vis I Ty.
Leodendulo, ty nemáš elektrický bojler a nenetápíš ho v zimě z elektráren na uhlí?
pro Dlaždicy… Elektromobilita zamrzla leda tak v tvojí řepě kašpare🤡😁
@dlaždič Máš pravdu, električtí i ukrajinští klávesnicoví válečníci zažívají pochmurný začátek roku, zdroje nejsou a jejich fronty jsou hned na několika místech prolomeny.
Lež má krátké nohy a pravda ji nakonec stejně předstihne.
@Drvoštěp Neztrácej nervy, ještě není konec roku a třeba nakonec tu flašku neprohraješ 😀
pro Runnču…. Bacha o flašku jsem se s tebou nevsadil. Pokud vím, poslední prohranou sázku si nebyl schopen dodržet (byly to prachy??)…
Mě bude stačit, když si v lednu nasypeš popel na hlavu a aspoň na pár dní stáhneš ocas mezi nohy.(ono by to na delší dobu stejně nefungovalo 😃)
Všechny sázky vždy dodržuji, takže nevím, kterou myslíš. Jestli narážíš na jednu z mála, kterou jsem prohrál a která se týkala elektromobilů a byla diskutována zde, to byla sázka s Artem, tak tu jsem skutečně prohrál. Protože Art odmítl přijmout plnění a zaslat číslo účtu, s tím že mu stačí vědomí výhry, nedošlo z mé strany k vyplacení výhry. Ovšem nikoliv proto, že bych nechtěl nebo nemohl, ergo je tvoje tvrzení hodně nekorektní, až sprosté.
Co se týká naší sázky, psal jsi, že ti její její parametry vyhovují. Tudíž chápu sázku za uzavřenou. Pokud to tak není, tak upřesni.
Pro Runnču… Jo to je ono… Mě taky bude stačit to tvé uznání prohry a ani ti nechci zdělovat adresu, zachovám si soukromí….
Ale klidně ti v případě prohry tu flašku přivezu až do tvého paláce. Docela mě zajímá, jaké to tam máš 😉
Oprava, komunikaci jsem dohledal, nebylo to vědomí výhry, ale nejasná situace ohledně Tesla Finance LLC, kdy kvůli nezveřejnění jejich výroční zprávy nebylo zřejmé, kolik „prodaných“ vozidel Tesla v předmětném období skrytě sama dále vlastnila. Účetně je „koupila“ je sama od sebe.
I takhle s odstupem času je to pořád pěkně páchnoucí manipulace s akciovým trhem, co tehdy Tesla a Musk předváděli.
Moje svědomí je ale čisté, já ukončení sázky a vyplacení nabídl.
Ano, klidně se můžeme sejí osobně.
pro Runnču…. Pro začátek si přečti znovu můj minulý komentář a omluv se mi… To co jsem napsal nebylo sprosté ani nekorektní, ale přesně popsalo výsledek vaší sázky.🤔
Slovní spojení „nebyl schopen dodržet“ v takovém případě není vhodné, protože označuje neschopnost strany za dohodnutých podmínek splnit závazek, což je meritum sázky.
Pokud protistrana peníze odmítne, nejedná se o neschopnost strany plnit, ale o nereflektování/vzdání se nároku protistranou.
Pokud to nechápeš, tak stejná situace nastala s bájnou ruským bankrotem z důvodu neplacení úroků z úvěru. Pokud věřitel odmítne přijmout plnění, neznamená to, že strana dlužníka nebyla schopna dodržet závazek, ale že k plnění nedošlo z vůle věřitele – straně dlužníka nebylo věřitelem umožněno provést převod.
Meritem věci totiž není stejně jako v případě sázky technická realizace převodu, ale solventnost a vůle platit.
HDO je předpotopní zastaralý systém, který předpokládá jednoho distributora v soustavě a není odolný proti „napadení“. Signál nemá žádnou kontrolu ověření zdroje. Operovat tím, že chytrá regulace je drahá je nesmysl. Není to drahé ve srovnání s úsporami, které Smart Grids přinášejí.
HDO je systém z dob stabilní energetické soustavy a predikovatelné spotřeby a výroby. SmartGrids jsou náklady nestabilní soustavy a nepredikovatelné výroby. Tak to neprezentujte jako úsporu nebo výhodu, protože to výhoda není o nic víc, než aplikace antibiotik na pohlavní chorobu. Je to možná cesta jak hned nechcípnout, ale systémový problém leží někde úplně jinde.
K HDO: https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/14443-hdo-je-duch-minulosti-smart-grid-je-platforma-pro-dobu-zmen
Z roku 2016
Že by domácnosti mohli dostat zaplaceno za ,,dobití EV, nebo ohřev vody“ mi přijde absurdní… Chápu že cena elektřiny může být v době nadbytku sražena na minimum, ale jít až do záporné ceny – tomu nevěřím…. To by si taky někdo mohl smotat odporový drát a ohřívat za barákem potok…
A proč by měl distributor někomu platit za spotřebu, když zbavit se přebytků nějakým jalovým způsobem nemůže být nijak obtížné?
Jinak samozřejmě držím palce ať inteligentní a decentralizované vyrovnání sítě se stane co nejdříve realitou.
Na spotovém trhu již záporné ceny elektřiny v loňském roce byly.
A opravdu vám zaplatí za to, že elektřinu v té době odeberete.
pro Exc a ostatní…. Ano vím že záporné ceny už nyní existují (když je větrno a slunečno)…
Můj komentář spíše chtěl říct, že platit za spotřebu není dobré řešení a mohlo by přinést další společenské tření (jako už by ho nebylo dost) a taky pokusy o podvodné jednání… Přebytky OZE by měly být využívány promyšleně a systémově na výrobu nějakého energetického média, a třeba na spuštění průmyslových procesů s velkou energetickou náročností (psalo se např. o automatizovaných indukčních pecích na tavení kovu).
Vážně si nemyslím že je v pořádku, aby společnost vyplácela odměnu třeba těžařům bitcoinu nebo za něco podobného.
Záporné ceny určitě nejsou v pořádku. Svědčí to o tom, že potřebujeme akumulaci jako sůl. Nejenom my ale celá Evropa. Kolísání ceny v pořádku je, to motivuje spotřebitele aby se aktivně podíleli na vyrovnávání.
pro Visper… Souhlas
Z pohledu rozvodné sítě, její stabilizace a zachování parametrů není podstatné, kdo a jak tu elektřinu spotřebuje.
Motivace cenou je jedna z nejsilnějších:-)
Až budou vyměněné staré elektroměry za 4Q průběhové a každý bude mít možnost rozložit si denní spotřebu podle ceny EE, tak se to bude zlepšovat.
Je to jednoduché a relativně levné řešení.
Akumulace je zatím dost problém, ale věřím, že časem se to bude zlepšovat.
Pro Exc…. Z pohledu rozvodné sítě je to jedno, z pohledu sociálního smíru nikoliv…
Totiž: předpokládám (rád bych se pletl) že smluvním regulátorem se bude moci stát pouze domácnost s nějakými parametry jako je minimální celková spotřeba, dobíjení EV v místě, elektrické vytápění, možná i povinná FV elektrárna…To jsou všechno super technologie, ale chudáci a obyvatelé bytů (i movitější) budou prskat, protože nejen že nedostanou možnost líznout smetany, ale dost možná budou platit zvýšené náklady za distribuci…
Z těchto ukřivděných lidí se pak formují odpůrci a sabotéři nutných změn v energetice a nenávistníci elektromobility. A to není ve finále dobré pro nikoho. Proto by se mělo postupovat citlivě a vymýšlet jak nevylučovat celé skupiny obyvatel.
Připomínám že patřím mezi malou skupinu lidí, která se na záležitost může podívat zcela nezaujatě, protože nejsem připojen k rozvodné síti.
@Drvoštěp:
Nikdy nebude mít každý stejné možnosti.
Obyvatelé paneláku nemohou mít každý na ulici bazén, naopak domkař na vesnici asi nebude mít centrální vytápění nebo metro, MHD po 3min atd..
Ale každý by mohl mít možnost průběhového měření EE a platit podle času spotřeby.
Každý totiž chce používat EE, ale nikdo nechce mít atomovou elektrárnu za barákem, bioplynku přes cestu, velký FV park za plotem nebo uhelku na dohled z okna.
Ať to někdo nějak vyřeší, ale hlavně ať je to neomezuje a pokud možno nic nestojí.
Ano, nebude to jednoduché, svět se mění.
pro Exc…. Ale no tak – nevím proč mi vysvětluješ něco tak triviálního jako je rozdíl mezi bytem ve městě a barákem na vesnici 🙄😁… Kromě toho myslím že jsem vyjádřil dost jasně v čem vidím problém, tak se trochu snaž o pochopení 😉
Ano, pokud si každá připojená domácnost bude moct aktivně
přizpůsobovat spotřebu aktuální ceně elektřiny, viděl bych to jako dobrý kompromis. I když bytaři ušetří jen drobné, zatímco pro smluvního regulátora bude finanční výsledek podstatně sukulentnější…
Nejhorší k čemu by mohlo dojít, by byla obdoba ,,solárního tunelu“, kdy se pár baronů krásně obohatilo a všichni ostatní to zaplatili.
Mimochodem jsem přesvědčen, že ta česká stupidita ohledně přijímání nových technologií (snad nejzoufalejší z celé EU) je přímý důsledek solární zlodějiny …
@Drvoštěp:
Ano, já to pochopil, trochu jsem to zveličil:-)
Jen jsem chtěl říct, že vždy budou rozdíly v míře použitelnosti a vždy bude někdo nespokojený.
Mám ve svém okolí pár lidí, co si myslí, že mají dražší distrubici jen kvůli novým FVE.
A souhlas, solární boom z před 15 lety byl průser.
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždy…..:-D
😉
Jak a kdo spotřebuje elektřinu jedno není. Je potřeba jí spotřebovat co nejvíc smysluplně. To znamená nejlíp do akumulace. Baterie, vodík. Musí se to ale vyplatit. Pak bude stabilní nejen energetická síť, ale i cena na burze. Primárně jsou spotové ceny vytvořené právě proto, aby šlo tržně regulovat siť. Až sekudárně jde o zisky. Že to někteří nechápou, nevadí, pokud to funguje. 🙂
Když jsem měl spotové ceny tak se mi několikrát podařilo, že jsem dostal za nabíjení auta zaplaceno. To ovšem musela jít cena silové elektřiny hodně do záporna aby překonala cenu distribuce která je vždy kladná.
Zbavit se přebytků u velkých výkonů tak jednoduché není. Vypouštění páry dělá kravál a ohřívání řeky se nelíbí rybám. Než aby rychle pochcali ohniště a pak to museli čistit tak radši zaplatí. U OZE je to jednodušší. Ty jdou odstavit rychle a bez problémů.
Samozřejmě že jde do mínusových hodnot. Jsou to ale ceny bez DPH a bez zlodějských přenosových poplatků, které byly zvýšeny skokově o 100%. Nedávno v noci byla cena -0,42 Kč. Dnes ráno + 0,3 Kč, když pak v 8 hodin 4 Kč. A to je rozdíl!
Tam nejde o záporné ceny, ale o to, že v případě, že se zapojíte do sítě jako regulátor, tak nejen, že distribuční poplatky neplatíte, ale naopak, budete palcený z distribučních poplatků. Za regulaci se platí i tehdy, když je cena za elektřinu kladná. Jinak řečeno, váš účet v příkadě odběru z vašeho zdroje (FV, baterie ap.) se bude skládat z aktuální ceny za kW elektrické energie + stabilizační poplatek. V případě odběru ze sítě do stanete zaplacený stabilizační poplatek – aktuální aktuální cenu za kW. Kdo a jak stavovuje cenu za distribujci nevím, ale takhle bych si představoval, že by to dávalo smysl. Budete ale muse souhlasit s tím, že vaše zdroje bude ovládat a využívat nějaká druhá strana. Například u baterie, se dá stanovit, v jakém rozmezí může být baterie pro tyto účely nabitá/vybitá a/nebo kolik energie jste ochotný řekněme během jednoho dne poskytnout/naakumulovat. Asi by se to dalo řešit nějakým eletroměrem, který omezí průtok enegie (oběma směry) na zvolenou hranici. Např. 10kWh.
To není absurdní. Naopak, je to naprosto předpokládaný symptom začátku pozdní fáze centrálně plánované ekonomiky. Dalším krokem je „vyrábíme podle dotačního plánu pro co není odbyt“ a posledním krokem je „spravedlivé rozdělení bídy“.
Podle mě se výrobou produktů na sklad některé evropské podniky zabývají už velmi intenzivně.
Vypada to dobre, uz se i v Cezku zacina blyskat na lepsi casy.
Jak říkala teta Kateřina. Neříkej hop… Kdoví s čím přijdou naši roztomilí distributoři za kulišárnu.