Dánsko se chystá zdražit nákup elektromobilů

Norsko založilo své elektromobilní království na daňové výjimce pro elektromobily. A naopak vysokých daních pro spalovací auta. Podobně je na tom Dánsko. To chce ale výjimku brzy zrušit.

Dnes je možné pořídit elektromobil Tesla Model S v Dánsku za relativně přijatelnou cenu srovnatelnou se zahraničím. Pokud však bude daňová výjimka zrušena, auta neúměrně podraží.
foto: Tesla Motors

Když si v Dánsku chcete pořídit nové spalovací auto, můžete tamní vládě zaplatit až 180% daň. Není divu, že tam většina lidí volí raději alternativu – jízdní kolo nebo hromadnou dopravu. Díky tomu dnes ostatně i zbytek země vypadá tak jak vypadá.

Anebo zvolíte elektromobi a nemusíte platit žádnou daň. Takže například Tesla Model S 70D vás tam vyjde v přepočtu na 2 150 000 Kč. Pokud by byla daňová výjimka pro elektromobily ukončena, stálo by auto 5 575 000 Kč.

Plně vybavená Tesla Model S P90D by pak stála neuvěřitelných 12 250 000 Kč! Tohle nejspíš nikdo v Dánsku, zemi stavebnice , větrné energie a firem jako MAERSK, Bang & Olufsen, Tuborg nebo Carlsberg, nikdo doopravdy nechce.

7 Comments on “Dánsko se chystá zdražit nákup elektromobilů”

  1. A dánští
    A dánští elektromobilisté mají po ptákách. A zbytek obyvatel také, dále bude dýchat zplodiny a poslouchat kravál. Přitom při jejich výrobě elektřiny už desítky let z větrných parků s prakticky konstantním větrem mohly elektromobily sloužit jako chytré řešení k ukládání energie a k dopravní nezávislosti na ropě.
    Ale komu je bližší zdanění, tomu se to těžko vysvětluje. Samozřejmě, že stačilo nastavit daňovou podporu tak, aby se podporovaly jen elektroskútry a malé elektromobily do velikosti max.Leafu. Když je tak štvalo, že si pár bohatých Dánů koupilo díky odpuštění daně luxusní Teslu. Ale to by politici a úředníci museli přemýšlet, a to bolí.

    1. Administrativa v DK není
      Administrativa v DK není blbá, jak jsou někteří češi chytří. Pokud máte v DK adresu, tak musíte auto cca do dvou týdnů co je na území DK přihlásit na finanční úřad. Jinak když vás zkontroluje policie, tak Vám auto může zabavit a zaplatíte pokutu např. 100 000 tis.CZK. POkud na její zaplacení nemáte, tak ho tuším buď prodá v aukci nebo zcela určitě nechá sešrovat. Jelikož je např. v Kodani na mnoha místech rezidentní a zpoplatněné parkování, tak Vás někteří lidé i sami nahlásí nebo ukradnou značku. Existovat bez přihlášení se nějakou dobu dá, ale je to riziko.

Napsat komentář