ČR je připravena na intenzivnější rozvoj plynové mobility,

V ČR vzniknou nové plnicí stanice a , zkapalňovací závody pro BioLNG i bioplynové stanice pro výrobu BioCNG.

Pro rozvoj plynové mobility je vše připraveno, stát musí pouze zrealizovat plánované podpůrné aktivity.
foto: ČPS

Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice.

Tři modely na CNG má ve své nabídce největší tuzemský výrobce automobilů Škoda Auto. „Zemní plyn představuje důležitý článek mezi konvenčními fosilními palivy a elektromobilitou. Je ekologický, ekonomický a okamžitě dostupný. V současné době nabízí naše značka pohon na zemní plyn v modelech Scala, Kamiw a letos představujeme variantu G-TEC i zcela nové čtvrté generace modelu Octavia. U zákazníků jsou tyto varianty stále oblíbenější,“ uvedl Michal Nykl z oddělení fleetového prodeje Škoda Auto Česká republika.

Společnost innogy je největším hráčem na trhu CNG v ČR. „Aktuálně provozujeme 63 plnicích stanic a jejich počet budeme nadále zvyšovat. Zájemcům o vlastní infrastrukturu nabízíme pronájem mobilních stanic nebo služby spojené s výstavbou stacionárních stanic včetně financování,“ uvedl Zdeněk Kaplan, předseda jednatelů společnosti innogy Energo, a dodal:

„V letošním roce jsme rovněž zahájili testování stoprocentně ekologického BioCNG. Cílem bylo vyzkoušet všechny procesy, které s využíváním BioCNG souvisí. Na dalším rozvoji tohoto produktu aktivně pracujeme.“

S rozšiřováním infrastruktury CNG počítá také společnost E.ON Energie, která v současnosti v Česku provozuje 27 plnicích stanic.

„Letos hodláme do nových stanic investovat zhruba 23 milionů korun. Otevřít bychom chtěli tři stanice, konkrétně ve Strakonicích, v Plzni a Lovosicích. Navíc od tohoto roku mohou zákazníci na šesti našich plnicích stanicích odebírat také biometan. Konkrétně jde o stanice v Brně, v Humpolci, v Českých Budějovicích, ve Zlíně, v Nýřanech a v Břeclavi,“ uvedl Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie, jež sama provozuje přibližně sto dvacet vozidel na CNG.

Český plynárenský svaz (ČPS) vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel. Firmám, městům a obcím, které se k rozvoji plynové mobility zavážou, nabízí své služby spojené například se školením řidičů nebo s prosazováním legislativních změn. Výzvu podpořil také Svaz měst a obcí ČR, Svaz dovozců automobilů nebo sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Investiční plány pro rozvoj plynové mobility mohou podle ČPS firmy opřít o garance státní podpory deklarované například v Národním akčním plánu Čistá mobilita. Ten o finanční podpoře hovoří doslova jako o zcela klíčové z hlediska naplňování stanovených strategických cílů.

Konkrétně uvádí například podporu nákupu osobních i nákladních vozidel pro podnikatele nebo podporu výstavby infrastruktury. Za žádoucí pak označuje i formy nepřímé podpory, jako jsou úlevy ze silniční daně pro LNG vozidla nad 12 tun nebo stanovení nulové sazby složky mýtného za znečištění.

tisková zpráva

78 Comments on “ČR je připravena na intenzivnější rozvoj plynové mobility,”

 1. šmarja zas jiný koumesy CNG/LNG jak vochcat elektromobily 😉
  šmarja zas jiný koumesy CNG/LNG jak vochcat elektromobily 😉 Dík ale odpadní plyn při zpracování ropy na plasty tjest pšoukátko LPG 10 BAR jezdí skvěle :)) https://kcc-hho.webnode.cz/lpg/ Netřeba ani ruský CNG 200 BAR https://kcc-hho.webnode.cz/cng/ ani americký břidlicový LNG -162°C https://www.cngplus.cz/lng-vs-cng.html ;))

  chápu že zemák je „ekologičtější“ spálit než jako 3x skleníkovější plyn (z permanentně roztávajícího sibiřskýho permafrostu či americký zhovadile těžený břidlice) vypustit do atmosféry, ale klima tím nezachráníte, spíš navopak ;))
  CO JE HEZKÉ TO JE ČEZKÉ LPG !! :)))

 2. Stat ktery pouziva nervoveparalyzacni bojove latky v civilni
  Stat ktery pouziva nervoveparalyzacni bojove latky v civilni spolecnosti by mel byt odstaven od prijmu z ropy a plynu. Doufam ze NS2 bude pohrben a in NS1 utlumen. Diky EV nebude potreba ani ruska ropa. Plyn muzeme odebirat z jinych statu, treba USA a snizime tim tlak na zavedeni cel. Vse se da komfortne vyresit bez krvavych ruskych nerostu. Bidu na rusko.

    1. Rusové nejsou žádná neviňátka, jsou to Slované, jeden z
     Rusové nejsou žádná neviňátka, jsou to Slované, jeden z posledních silných kmenů. Zde bych parafrázoval Co jsou oni, byli jsme i my, co jsme my, budou i oni.

     Mně mediální kaše nechutná, a to se netýká jen Rusů, vždy se drze ptám

     – mám spolehlivou ověřitelnou informaci o skutku?
     – je vysvětlení skutku dostatečně jednoduché – logicky úsporné, aneb Occamova břitva?
     – kdo má ze skutku prospěch aneb Qui bono.

     Nemůžu si pomoct, ale v tomto případě
     – mám neověřitelnou informaci od angažované, nikoliv nezávislé, strany
     – Putin s absolutní mocí to má místo zmizení oponenta provést nešikovně, složitě a neúspešně
     – a přínos se mi nedaří najít

     Takže tomu může věřit jen jednodušší lid.

     1. Ty otravy ruskych oponentu jsou jasne varovani pro ostatni.
      Ty otravy ruskych oponentu jsou jasne varovani pro ostatni. System tim chce vzkazat, ze nikdo jim nepomuze ani kdyz ma rusko krev az za usima. Vzkazuji vsem, ze jsou nedotknutelni a ze muzou zabit za bileho dne kohokoliv. V rusku, v GB, v Nemecku, vsude. Je to cynicky system ktery ma lidi jako spotrebni material. Psychopati take zabijeji s citelnym podpisem.

      1. A to doteď podle vaší teorie jako nevěděli, ano?
       Že

       A to doteď podle vaší teorie jako nevěděli, ano?

       Že Rusko dokáže zlikvidovat kohokoliv na této planetě je naprosto jasné i duševně insuficientním.

       Zdůrazňovat to podle vás přináší prospěch
       A) Rusku?
       B) oponentům Ruska?

        1. 😀 😀 😀
         Včera jsem se bavil s běloruským párem z Minsku,

         😀 😀 😀

         Včera jsem se bavil s běloruským párem z Minsku, co přijel jako my na vinici a pro vaší informaci, v Bělorusku se dávno neděje naprosto nic – žádné demonstrace, násilí, nic – je to naprostá západní mediální fikce. Po volbách sice byly domnstrace, ale rychle to opadlo.

         A sorry, ale víc věřím obyvatelům Minsku, než německým mediálním šmejdům.

        2. Asi lezi vsichni v posteli s otresem mozku, zlomenou
         Asi lezi vsichni v posteli s otresem mozku, zlomenou koncetinou atd.

        3. A) všichni leží zmasakrovaní v postelích, mají zlámané
         A) všichni leží zmasakrovaní v postelích, mají zlámané končetiny, rodiče dětí se vzájemně drží ze strachu doma, bojí se přijít o práci, nemá se jim kdo postarat o psy…

         B) Domonstrace ničeho nedosáhly a už to lidi nebaví, protože jim zle není

         Německá lžimédia tvrdí A. Já sázím na B.

         A vy?

        4. Tak máte pravdu, že umělá inteligence dnes vyrobí leccos.
         Tak máte pravdu, že umělá inteligence dnes vyrobí leccos. Ale Němci jsou od 2. světové dost pacifisti. Ale to vy asi nevidíte.

      1. To se mýlíte.
       Jestli myslíte geneticky, tak R1a, R1b jsou

       To se mýlíte.
       Jestli myslíte geneticky, tak R1a, R1b jsou slovanské skupiny pocházející z jižního Ruska a u nás dominující s více než 50%, a to do toho nepočítám slovanské I2 apod.

       Takže ano, i Češi jako každá populace jsou namícháni, nicméně naprosto dominantní jsou slovanské geny, protože ostatní skupiny se podobným podílům ani vzdáleně nepřibližují.

       1. Já jsem videl zprávy o dvou studiích a nic takovýho tam
        Já jsem videl zprávy o dvou studiích a nic takovýho tam nebylo. Slovanský geny vedly ale jen o fous. Moje parketa to není a tak se nemůžu hádat. Ale nakonec je to stejně jedno. Já jsem zřejmě namichanej se Španělama. I když hodně vzdáleně.

        1. Tak kdo to udělal samozřejmě nevím.
         Tak kdo to udělal samozřejmě nevím.

        2. Já se na vás nezlobím. Jen jsem chtěl říct jak to
         Já se na vás nezlobím. Jen jsem chtěl říct jak to chodí. Ani přímý podřízený už dnes neposlouchá. Strašná anarchie.

        3. To je teda pruzser kdyz kazdy lokalni Napoleon muze pouzivat
         To je teda pruzser kdyz kazdy lokalni Napoleon muze pouzivat chemicke, biologicke a jaderne pomucky rude armady. To je jeste vetsi pruzser nez kdyby ten novicok vydaval osobne sam velky satan.

     1. Proto si Putin okamžitě po Majdanu vytvořil osobní armádu
      Proto si Putin okamžitě po Majdanu vytvořil osobní armádu po vzoru Hitlerovo SS oddílů, která je podřízena jen jeho velení, stejně jako to mělo SS. Vlastní rudý armádě nevěří a je podělanej až za ušima. :))))

      Putin založil svou Národní gardu. Zbraně může užívat bez povolení
      https://echo24.cz/a/wP4E9/putin-zalozil-svou-narodni-gardu-zbrane-muze-uzivat-bez-povoleni

   1. Zdrásťvuj. Lžou jen ty na západě. Není pravda, že se
    Zdrásťvuj. Lžou jen ty na západě. Není pravda, že se pozná Rus nemluvící pravdu podle toho, že se mu hýbe huba. To je sprostá lež. Rusové nelžou. Taky blbost co. Někdo lže a někdo ne. A každý si vybere komu chce věřit.

  1. A jak by jste potrestal státy, které legálně podavají
   A jak by jste potrestal státy, které legálně podavají svým občanům::::::::::: E110 – Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3) …
   E132 – Indigotin (Cl potravinářská modř 1) …
   E133 – Brilantní modř FCF (Cl potravinářská modř 2) …
   E210 – Kyselina benzoová …
   E250 – Dusitan sodný …
   E320 – Butylhydroxyanisol (BHA) a E321 – Butylhydroxytoluen (BHT) …
   E621 – L-glutaman sodný

      1. Místo toho okecávání, by jste mohl odpovět na to
       Místo toho okecávání, by jste mohl odpovět na to zásadní, jak by jste potrestal státy, které legálně podavají svým občanům ty škodlivý éčka, nebo je vám to jedno, co se prodává, o dvojí kvalitě potravin se radši nezniňuji.A prosil bych jasnou odpověď.

       1. A jsou v nekterych statech zakazane? Pokud se to pridava vsude
        A jsou v nekterych statech zakazane? Pokud se to pridava vsude ve svete, tak by asi bylo tezke to zde zakazat. Ted je mic u vas a dejte seznam kde je co zakazane a u nas to je povolene. Mozna ze v USA, Kanade a Australii bude neco omezene. Ve zbytku sveta placaji mnohem vic fujtajblu do jidla.
        Tema dvoji kvality vidim tak, ze zakaznik v zapadni Evrope vic hledi na kvalitu a maji tam vic nevladnich organizaci, ktere to kontroluji. Jak znamo, jsou dle vetsiny ceskych Pepiku nevladni organizace nevitany a nechteny subjekt a tak budeme zrat dal podradne veci. Obcane to tak asi chteji. Ja jezdim nakupovat do DE, me to nevadi co vy kupujete. Je mi to uplne fuk.

        1. To je pro vás problém na tak jednoduchou otázku místo
         To je pro vás problém na tak jednoduchou otázku místo těch plků jasně odpovědět?Stačilo by, mě to vadí/nevadí.To má podle vás jezdit nakupovat do rajchu celá republika, trochu mimo co?

        2. Doufam ze s tim seznamen zemi a pridavnych fujtajblu kde jsou
         Doufam ze s tim seznamen zemi a pridavnych fujtajblu kde jsou zakazane nebudete hledat tak dlouho vlevo dole jako Milos Prolhany z vule dolni spodiny.

        3. Tak ještě jednou, mě nezajímá, jak to mají v Patagonii,
         Tak ještě jednou, mě nezajímá, jak to mají v Patagonii, mě zajímá zem kde žiju, vás ne?

        4. Puvodne jste se ptal jak bych potrestal staty, ktere ten
         Puvodne jste se ptal jak bych potrestal staty, ktere ten fujtajbl povoluji pridavat do jidla. Tak se ptam, ktere staty to jsou, abych nekoho nezapomel, nebo falesne neobvinil. Pokud to jsou vsechny staty, tak bych jim pohrozil vztycenym ukazovakem.
         Ale zpet k ruskemu pouzivani bojovych latek proti civilistum v miru. To davate novicok na stejnou uroven jako nejake barvivo do majonezy? Sorry, ale nejste v poradku.

        5. Těmi státy jsem myslel naší zemi a hraniční státy ze
         Těmi státy jsem myslel naší zemi a hraniční státy ze kterých bereme potraviny, určitě víte, že po vstupu do EU se naše normy „upravily“A máte pravdu ůdajné ruské použití novičoku několika civilistům není na stejné ůrovní jako „ochucování“potravin stovkám milionů občanů EU.

        6. Samozrejme jsem vedel kam mirite. Vas nepritel je EU a vas
         Samozrejme jsem vedel kam mirite. Vas nepritel je EU a vas bratr je rusak. Cele vase snahy jsou pruhledne. Glutaman sodny davali bolsevici uplne do vseho. Asi jste toho moc snedl, pry to narusuje kognitivni schopnosti. S tim novicokem a poukazanim na nekolik civilistu jste ukazal vas rusko-rudy charakter. Nepatrite do stredoevropske spolecnosti, nesdilite evropske hodnoty a nectite osobni svobodu kazdeho cloveka. Holdujete nasili a poklonkovani diktatorum.

        7. Jste uplně mimo,pro vstup do EU jsem hlasoval a udělal bych
         Jste uplně mimo,pro vstup do EU jsem hlasoval a udělal bych to i přes byrokracii, uprchlíky atd. znovu,a to hlavně z důvodu provázání ekonomik, a tím i menší hrozby nějakých válek.Ale to neznamená, že budu se vším souhlasit jako ovce.Vaše uvažování je jako z padeátých let, kdo není s námi je proti nám.Už jsem vám to psal několikrát, svým fanatismem elektromobilitě jenom škodíte, tím pro dnešek končím.

      1. Jo souhlas, to je také problém a souvisí to celkovým
       Jo souhlas, to je také problém a souvisí to celkovým přežíraním se a nedostatkem pohybu, ale to dá se tak nějak ohlídat, na rozdíl od éček, pokud na to nemáte nějakou aplikaci a neustále to nesledujete.Jako největší problém považuji „chemické chuťovky“ jako Bubble Tea, šmoulí zmrzlina atd.,které se s masivní reklamou cpou dětem.Tady by měli státy i v rámci EU nekompromisně zasáhnout.Pak se divíme proč je tolik alergií a dalších civiližačních nemocí, ale bohužel, prachy na prvním místě.

       1. éčka můžete ohlídat úplně stejně jako skrytej cukr
        éčka můžete ohlídat úplně stejně jako skrytej cukr (ocukrovanou věc poznáte, ale spousta věcí má cukr skrytý). Můžete vše ohlídat tím, že si z toho uděláte životní styl, budete objíždět farmy a farmářské trhy a budete si většinu věcí dělat sám doma. Ty totálně průšvihové věci si odstíníte snadno (třeba vůbec nevím, co je bubble tea), horší je, že se nedrží složení potravin a to nejen že jsou různá složení např. Čr vs Německo a Rakousko, ale i v čase se na jednom trhu složení produktu často mění

       2. Nejhorsi na alergie jsou tzv. vonici stromecky do auta.
        Nejhorsi na alergie jsou tzv. vonici stromecky do auta. Synteticke vune patri do skupiny nejnebezpecnejsich latek. V Cesku to ma snad kazdy v aute. Ten hnus fialovy jsem nikdy nemel. V Nemeckych autech to nenajdete. Fabriky ktere to vyrabi spadaji do nejvyssi kategorie ochrany proti zneuziti. Jsou to pevnosti jako jaderna elektrarna. A vsichni to dobrovolne a s nadsenim dychaji.

        1. Tak to je u většiny populace normální, že jsou to
         Tak to je u většiny populace normální, že jsou to debilové. To není nadávka, ale fakt. Jen debil:
         – přeráží jedovatý smrad spalováku jiným chemickým jedovatým smradem ze stromečku
         – přeráží kravál spalováku jiným kraválem z kvalitní nabušené reprosoustavy, až mu vibrují dveře
         – je nadšený když se za řevu vytáčeného motoru a kvílení pneumatik prvádí driftování spojené s pálením gumy, smradem a dýmem.
         A ti všichni mají volební právo.

        2. Ty to volební právo už dlouho mít nebudeš…..
         Ty to volební právo už dlouho mít nebudeš…..

        3. Zato vy jste ho nikdy ani neměl.
         Zato vy jste ho nikdy ani neměl.

 3. To je všechno hezké, ale na rozdíl od elektřiny, kterou si
  To je všechno hezké, ale na rozdíl od elektřiny, kterou si vyrobím doma z FVE si zemní plyn či propan-butan doma nevyrobím. Prostě elektřina je mnohem univerzálnější a i výroba je různorodá (vítr, voda, slunce,…). Plyn pouze překoupím od distributora, víc možností nemám.

  1. jo ideální je solar na střeše a káru na baterky, ale to
   jo ideální je solar na střeše a káru na baterky, ale to je luxus za který se musí připlatit 😉 Problém totiž diktuje nezastavitelně permanentně oteplující se planeta tím přehršle čím dál víc zemáku metáku na sibiři kerej se uvolnuje a lepí pro klim a je ho chytit a spálit než jako 3x skleníkovější nespálený vypustit do atmosféry. No a když při tom chytání (natahování času oteplování planety) ho není kde spotřebovat tak je na světě problem vo to větší 😉

Napsat komentář