CNG už je k dostání i za polovinu ceny benzínu

Cena stlačeného zemního plynu (CNG) je oproti loňskému září téměř o 60 % nižší. Průměrných 32 Kč/kg je sice stále o něco více než před ruským vpádem na Ukrajinu, vzhledem k poměrně drahému benzínu ale vychází CNG cenově výrazně lépe.

V průměru je ekvivalent litru benzínu levnější o 17 Kč, na mnoha čerpačkách však lze odebírat CNG levněji asi o 20 Kč. Před rokem v září, kdy vrcholilo cenové šílenství, stál kilogram CNG průměrně téměř 75 Kč.

Cenová maxima na některých plnicích stanicích dosahovala i 139,90 Kč/kg. Přepočteme-li tuto rekordní cenu z kilogramu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, dostaneme sumu 99,93 Kč/m3. Je to tedy totéž, jako by litr benzínu stál 100 Kč. 

SOUVISEJÍCÍ: Konec nových CNG vozidel v Česku? Nejoblíbenější model již neobjednáte

„Při srovnání průměrných cen bylo odpovídající množství CNG před rokem dražší než benzín o více než desetikorunu,“ připomíná Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje CNG karty akceptované na plnicích stanicích innogy Energo a E.ON Energie.

V posledním půlroce jsou však již ceny CNG po předchozích výraznějších poklesech stabilní. V průměru stojí nyní kilogram přes 32 Kč, ceny nad 40 Kč/kg vykazuje jen několik plnicích stanic v celém Česku. Ale i 40korunová cena za kilogram CNG je stále výrazně pod úrovní ceny benzínu. Odpovídá totiž ceně 28,60 Kč/m3, přitom litr benzínu stojí v průměru téměř 40 Kč.

Na mnoha plničkách lze však odebírat CNG za méně než 30 Kč/kg. „V případě využití firemní CNG karty může podnikatel nyní odebírat plyn dokonce za 27,90 Kč/kg, což je až na jednu výjimku nejnižší cena na trhu. Je to méně než 20 Kč/m3, což znamená, že CNG stojí i polovinu toho co benzín,“ říká Damir Duraković a dodává, že uvedená cena aktuálně platí v největší síti plniček společnosti innogy.

S návratem ceny plynu k původním úrovním se rovněž oživila poptávka po CNG. Axigon eviduje zrychlující se růst odběrů, a to meziročně více než o třetinu za osm měsíců letošního roku a dvojnásobně jen za srpen.

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “CNG už je k dostání i za polovinu ceny benzínu”

  1. Ted jsem koukal na cenu zemniho plynu pro domacnosti v Praze od nejlevnejsiho dodavatele ze srovnavace TZB. 1kWh stoji 2,14kc, 1m3 odpovida 10,55kWh/m3. 1m3 stoji tedy 22,58kc. Na plnicce cng je plyn levnejsi nez pro domacnosti. Tady se okrada jedna radost. Nastesti mam tepelne cerpadlo a FVE a ty plynove podvodniky nemusim krmit. Cesko, no co chcete, jeden zlodej vetsi nez druhej.

Napsat komentář