Konec nových CNG vozidel v Česku? Nejoblíbenější model již neobjednáte

V České republice bylo registrováno téměř 23 tisíc osobních vozidel (kat. M1) na stlačený zemní plyn (CNG), vyplývá z aktuálních dat webu Čistá doprava.

Během uplynulých šesti měsíců se jejich počet zvýšil o necelých 500, což je nejméně za posledních 10 let. Přibližně polovinu všech registrací evidovala Škoda (49,2 %), následoval Volkswagen (33,6 %) a Opel (5,4 %).

Z 22 986 osobních CNG vozidel bylo 7 317 vozidel registrováno jako ojetých, tj. 31,8 %, 11 957 vozidel bylo registrováno na firmy, tj. 52,0 %. Více než 30 % CNG vozidel bylo registrováno v Praze (7 046), následoval Moravskoslezský (2 630) a Jihomoravský kraj (2 438). Nejoblíbenější model, Škoda Octavia G-TEC, již v tuto chvíli nelze objednat.

Obrázek 1: Vývoj registrací CNG vozidel kat. M1 v ČR v období 2004–2023 [stav k 30. 6. 2023, zdroj: web cistadoprava.cz, MD]

Celkem bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 30 059 CNG vozidel: 22 986 kat. M1, 1 785 kat. M3, 4 928 kat. N1, 221 kat. N2, 133 kat. N3 a 6 zařazených jako ostatní.

Nejregistrovanější CNG vozidla dle kategorie a značky:

 • Kategorie M1: ŠKODA (11 309), VOLKSWAGEN (7 730), OPEL (1 238)
 • Kategorie M3: IVECO (667), SOR (569), SOLARIS (282)
 • Kategorie N1: FIAT (2 087), VOLKSWAGEN (1 870), IVECO (337)
 • Kategorie N2: IVECO (195), MERCEDES-BENZ (16)
 • Kategorie N3: SCANIA (69), IVECO (22), MERCEDES-BENZ (17)

Nejvyšší zájem o osobní CNG vozidla byl v roce 2017, kdy bylo evidováno bezmála 3,5 tis. registrací, v posledních šesti letech však zájem o tento typ motorizace každoročně klesal. Na popularitu tohoto segmentu trhu měl v Česku významný vliv koncern VW, jehož tržní podíl dosáhl 87 % (pozn. ŠKODA 11 309, VOLKSWAGEN 7 730, SEAT 757, AUDI 150 CNG vozidel). Pohon na stlačený zemní plyn byl ve své době zajímavý jak z pohledu ekologie, tak z pohledu provozních nákladů. Jednou z věcí, která nepochybně ovlivnila vyšší zájem, byly poměrně hojně uplatňované zákazy vjezdu do podzemních garáží, které nemalou část zákazníků od pořízení těchto vozidel odradily. V posledních letech má v oblasti alternativních paliv CNG poměrně velkou konkurenci v podobě elektrifikovaných vozidel, ať již bez nebo s externím dobíjením, což je vidět na zvyšujícím se počtu registrací,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

Koncern VW však před časem avizoval, že prodej modelů na stlačený zemní plyn bude postupně utlumovat s tím, že bude další investice přednostně směřovat do elektromobility.

A přestože v průběhu tohoto roku ještě nejčetněji zastoupená značka CNG vozidel, Škoda Auto, přijímala objednávky na svůj nejoblíbenější model Škoda OCTAVIA G-TEC, nyní je i tato možnost minulostí.

Obrázek 2: Počet registrací nových osobních CNG vozidel v ČR dle značky a obchodního označení v období 2007-2023 [stav k 31. 7. 2023, zdroj: web cistadoprava.cz, SDA]

Dle aktuálních skladových zásob na webu skoda-auto.cz již bylo dostupných pouze 5 vozidel na CNG (4x KAMIQ a 1x SCALA). Z vývoje registrací v posledních šesti letech bylo patrné, že segment osobních CNG vozidel každoročně klesá, ukončení nabídky suverénně nejpopulárnějšího modelu v Česku tak bezpochyby přispěje k dalšímu snížení počtu registrací nových CNG vozidel.

zdroj: tisková zpráva – Centrum dopravního výzkumu

41 Comments on “Konec nových CNG vozidel v Česku? Nejoblíbenější model již neobjednáte

  1. Kazda zricenina nejaky cas drzi pohromade a pak staci maly impuls a vsechno se zhrouti. gazprom je uz ve ztrate a tim je rusacko bez nejvetsiho platce do rozpoctu. gazprom je statni firma a odvadi nejen dane ale i dividendu. To ted rusacku bude sakra chybet. I kdyz rusacke hdp udajne roste, tak je to jen ve zbrojnim prumyslu. Vse ostatni musi zakonite umirat. Tak rusaci si musi utahovat opasky a bude hur. Ja to vidim pozitivne, rusak bude brzy zahnan na zlomek dnesniho uzemi. Casem prijdou o Krym. To bude putinuv konec.

   1. Tak jsem dohledal, že propad příjmů je sice impozantní, ale pouze ve srovnání s vejvarem, který jim zajistila Evropa v letech 2021 a 2022.
    Jinak je jejich příjem víceméně v „normě“ a čistý zisk přes velké investice dvojnásobný, než byl v covidovém roce 2020, což je vzhledem k sebevraždě jejich evropských klientů dobrý výkon.
    Podle mě to potvrzuje, že sankce jsou pro ruskou ekonomiku nepříjemnost, ale nic, z čeho by se mohla sesypat a adaptuje se rychleji, než ekonomiky evropské. Zatímco ekonomika Německa a naše jsou v krizi, ruská vykáže tento rok silný růst (uvádí se až 4%).
    Ekonomiku zbankrotované Ukrajiny ani nemá smysl řešit, ta je v defaultu.

     1. Ukrajinská jarní ofenzíva končí, za šest týdnů se Ukrajina potopí do rasputice a nastane chvíle, na kterou ruské armádní velení čeká rok.
      Neúspěšnou ofenzívou vyčerpaná čtyřikrát obnovená ukrajinská armáda bez mobilizačních rezerv bude v zimě na široké frontě bez obranných linií poprvé čelit ruské převaze, záložní armádě, kterou Rusko buduje od loňského podzimu.

       1. To říkají historická data o počasí, šetření a shromažďování raket u jejichž ruská výroba již několik měsíců vysoce překonává spotřebu, satelitní snímky dekonzervace stovek obrněných vozidel a tanků ze skladů, které se však neobjevily na frontě a Rusové s nimi nevedou žádné ofenzivní operace, pokračující mobilizační program a přeskupování jednotek, přestože je situace na frontě v podstatě statická… to jsou všechno indície příprav ruské zimní ofenzívy, kterou Rusko zahájí až odezní podzimní rasputica. Do jejího začátku Ukrajina vyčerpá zbytky druhosledových jednotek, marně se pokoušejících o zásadní průlom v Záporoží, kde prvosledové jednotky neuspěly, a žádná obranná postavení během rasputice již nedobuduje.

        Podle mého názoru si toho je většina západních vládních představitelů vědoma a defétismus, byť verbálně stále pokřikují prázdná hesla, nelze přehlédnout.

        1. Fajn běhno, beru. Ale jen když slibis, že pokud se tvoje predikce nesplní, tak už budeš konečně držet hubu 🙂

        2. Tys toho uz nastekal a nic se z tvych plku nepotvrdilo. Rikaji to historicka data.
         Pamatujes jak rusaci utikali z Charkova, z Chersonu, z Hadiho ostrova a z okoli Kyjeva? To bylo vic jako mistrovstvi v lehke atletice, to byl sprint na vzdalenost maratonu a jeste dal. Pamatujes na ponorku Moskva? Vse jsou realne udalosti. A bacha na cernou stavbu, putinuv most. Demolicni rozhodnuti je uz podepsane.

        3. No tak pardon, ale řekl bych že moje predikce odolnosti ruské ekonomiky, obcházení sankcí, výsledků jarní ofenzívy a dalších jevů vycházejících z ekonomických, vojenských, demografických a geopolitických fundamentů byly mnohem přesnější, než vaše partička „Rusko zbankrotuje, nic nevytěží, nic neprodá, rozpadne se, Bachmut nepadne, Bachmut dobíjí zpět, HIMARS game changer, Leopard game changer, Storm Shadow game changer, Zelího spodky game changer….“.

        4. Mistr světa ve špatném odhadu běhna tady zameta před cizím prahem 😂 tvoje kecy o politice mají stejnou hodnotu jako tvoje alternativní fyzika – obojí funguje jen v alternativním světě tvého choreho mozku. Aerodynamicky odpor neroste s druhou mocninou a vztlakova síla působí proti pohybu 😂 jaké další bludy máš připravené na dnešek ty kremelsky slintale?

        5. Pituru, aerodynamický odpor roste s rychlostí kvadraticky pro tělesa obtékaná turbulentním prouděním, lineárně pro tělesa obtékaná laminárním prouděním.

         Nesymetrické tělesko, kterým je automobil, je obtékáno částečně laminárně, částečně turbulentně. Neplatí pro něj tedy čistě kvadratický ani čistě lineární růst odporové síly.

         Vztlaková síla působí proti pohybové síle. Proti pohybové síle proudění vzduchu usměrňovaného tvarem křídla.

         Pokud to nejsi schopen pochopit ani po sto padesátém polopatickém vysvětlování, buď té dobroty a směřuj další tvé výkřiky na tvého ošetřujcíího lékaře.

     2. pro Nazibambula…. Jdi už doprdele s tou nenávistí..
      Už tisíce let se lidi zabíjí na rozkaz psychopatů …Pak se zase panstvo dohodne a bývalý nepřátelé půjdou SPOLU zabíjet exkámoše…A potom zase napřeskáčku…
      Chceš tady vypsat příklady?? Ale tolik ingoustu asi nemám k dispozici 😜

        1. Ty a pravda, to jsou dve neslucitelne veci. Jarni ofenziva neznamenala okomzite vyhnani rusackych okupantu z cele Ukrajiny. Priposrany zapad se nemohl rozhoupat aby dodal vcas ucinne zbrane a rusak dostal od Scholze a spol. darek ve forme casu se zahrabat pod zem jako krysy. Kdyby podelany zapadni politici meli koule a dodali potrebne zbrane hned na zacatku, rusacko by uz bylo davno mimo uzemi Ukrajiny a nezakonny most na Krym by byl zpracovany na sterk na vystavbu novych domu.
         Jsem zvedav, kdo doda rusakum pristi rok munici az tu severokorejskou vystrili. Eritrea jim toho asi moc nedoda a cim bude rusak pak utocit? Proto se ted zapojil i Lukasenko do propagace mirovych jednani, protoze rusak uz vidi dno svych zasob. Trump jako rusacky lokaj torpeduje ukrajinskou pomoc. No, podkopava tim verohodnost celych USA smerem ke svym spojencum. Toho trumpa by meli poslat jako darek zpet do kremlu.

        2. Říká se tomu nedostatek soudnosti. Přání jsou vykládána za reálnou možnost. Jak ve světle reality proválečná propaganda slábne, stále více lidí střízliví a s nimi slábne i vliv agresivní uřvané menšiny podporující kyjevskou fašistickou juntu. A jak se blíží její nevyhnutelná porážka, stále více z této menšiny bude hledat jiné viníky, přesně jak předvádíš. Doporučuji někdy zavítat na proukrajinské weby typu armadninoviny.cz, ta kocovina je opravdu drsná.

         S vojensky sílícím Ruskem se stále více obávám o naplnění mého nejčernějšího scénáře, že jste vy fašouni rozhýbali parní válec, který teď budeme mít my všichni problém zabrzdit.

         My jsme dodali Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů ráže 152mm, které jsme před válkou pořídili za 37 milionů Kč. Když je nyní chceme doplnit ekvivalent v ráži NATO 155mm, jejich cenovka je 750 milionů Kč (ano, kus je na trhu za 8000 dolarů!). Za stejných 750 milionů Kč Rusko vyrobí 250 tisíc kusů. A zatímco naše výrobní linka ještě z devadesátek je mimo provoz a asi ji nikdy nezprovozníme, navíc nemáme potřebný dodavatelský řetězec na chemikálie, které jsme před válkou dováželi z Ruska, Ruskové vyrábějí non-stop.

        1. Ale vždyť ten russackej fasounek drvostep dělá co může : šíří kremelskou propagandu ospravedlnujici russackou okupaci a jejich vraždy, represe, znásilňování. Je to dobytek, co velmi pravděpodobně i schvaloval sovětskou okupaci naší země a nazýval to bratrskou pomocí a bojem proti americkým imperialistum. Je to mrdka zasrana, která zákonitě musela skončit v sekte kolektivního putina. Každý k svému.

        2. Pro debila… Si tak představuju, jak bys mi to vyprávěl do očí: 😱💩💩💩😆

    1. Sankce jsou věc jedna, věc druhá je to že se všechny vyspělý státy daleko rychleji odvrací od fosilních zdrojů a zbavují se závislosti nejen na rusku, ale obecně na jejich producentech. A to je trend, který rusko postihne daleko víc, než momentálně sankce (který ale taky do určitý míry fungují). Většina HDP ruska je z vývozu fosilních zdrojů, co budou vyvážet za 10 let, až je nebude potřebovat ani západ a dost možná ani Čína? Taky nezapomínat na to, že mohutná ruskem propagovaná ofenziva proběhla už tuto zimu bez větších výsledků (mimo Bachmut a Soledar). To co rusko předvádí na Ukrajině se zároveň podepisuje na jméně jeho zbrojovek, které byly před válkou považovány za nejpokrokovější na světě, dneska je vidět, že jejich wunderwaffen zas tak skvělé nejsou a i desítky let staré systémy jsou proti nim účinné. Válku vyhrává ekonomika, dokud bude západ stát na straně Ukrajiny, Rusko jí nemá šanci porazit. To co prozatím rusáci dokázali je blamáž.

     1. Orbanuv poradce prisel s novym planem na ukonceni valky. Pry lepsi nez vstup UA do NATO je poskytnout rusacku bezpecnostni zaruky. Ja jsem pro, uz se to jednou aplikovalo na Ukrajinu. rusacko odevzda jaderne zbrane a cely svet jim da zaruku „vzdejte se, nic se vam nestane“. 2. Budapestske memorandum🤣

      1. A taky ty záruky byly Ruskem dodrženy po celou dobu kontinuální existence demokratické Ukrajiny (se zástupci volenými ve všeobecných volbách), tedy do roku 2014….
       Nebo snad měli Rusové závazky ke vzbouřencům proti legální moci, podporovaných nepřátelskou mocností ❓

       1. Mezinarodni smlouvy nejsou vazany na konkretni vladu. Smlouva je vazana na statni utvar a plati porad. rusacka logika je cim dal absurdnejsi a kolaboranti si vymknou mozek z lasky k rudemu dobytku.
        Ale 2. budapestske memorandum by bylo fajn. rusacke ZHN proti zaruce, ze rusacku nikdo nebude ublizovat.

        1. Počítal jsem s takovou odpovědí…
         Rusové nemají důvod usurpátory moci na Ukrajině považovat za legitimní vládu a naopak mohou současnou post-Ukrajinu považovat za za ,,území nikoho“, kde se jejich nepřátelé pokouší urvat co největší sféru vlivu….
         Pokud někdo násilím svrhne parlament a vládu volenou demokraticky a většinou (i když to bylo jen s malým rozdílem), zadělává si na obrovské problémy do budoucna… Někdy to vyjde a pučisti se postupně etablujou, dost často následuje krveprolití….
         Za rvačku je zodpovědný ten, kdo dá první ránu a to Rusové a ani proruští separatisti rozhodně nebyli…

        2. @vostep. To uz je aspon 150. oduvodneni proc tam rusaci vrazdi. komunisticka vřsr je pramatka vsech krvavych prevratu a nikdo z toho nevycetl takove zavery jako ty a tvoji rusacky vrazi. Kdyz pises ze Ukrajinci usurpuji moc a rusaci maji pravo povazovat Ukrajinu za uzemi nikoho… a tedy si toto uzemi muzou vzit. Tvl, ty uz to mas za sebou. Ukrajina patri Ukrajincum. Proc rusaci nereknou jednoduse ze to uzemi chteji pro sebe a basta. Janukovic (rusacky heydrich) opustil kvapem Ukrajinu dobrovolne a byl nasledne obvinen z vlastizrady. Kazdy narod ma takove pravo. Jakym pravem tam rusak neco chce rozhodovat? Cele to zvaneni je zbytecne, rusak Ukrajinu chce spolknout a neni nutne hledat duvody. Proste to chce za kazdjou cenu. No a z toho vyplyva, ze nejake mirove jednani nema smysl, protoze rusak stejne udela to co ma za lubem. Tak jedina moznost je, rozhodnout vojensky. A proto rusak musi dostat pres drzku aby ho presli choutky.

        3. pro Nazibambula…. A ,,Čechy Čechům“ že 🙄
         Hezky ses nám vybarvil ty nácku plesnivej 👎

        4. @vostep. Rozhodne nepodporuji „Cechy rusakum“ jako ty kolaborante

        5. pro Visper … Tvůj odkaz mě nezajímá, ale je tam něco o velebení Putina…
         Koho myslíš těma chlapcema, co by si něco měli zkusit???
         Jestli máš na mysli mě, tak jsi těžce vedle…
         Prober se – nebo chceš být za prolhaného křiváka jako Leo??
         Možná ano 😱

        6. pro Nazibambula…. Jak se říká: Tisíc a jeden důvod…
         Důvod proč se na Ukrajině vraždí je furt stejný: Protože je to pro Hegemona super kšeft.🤑

        7. Drvoštěpe, ty soustavně někoho napadáš. Já ti to odpouštím protože ekologické názory máš dobré. Co je na tom křivého když sem dám zprávu z českého a slovenského tisku jako varování pro všechny chlapce kteří si Rusko zidealizovali a považují ho za ráj na zemi? Přitom tam nikdy nebyli ani v míru. Jako představitel podřadné západní rasy bych tam teď vůbec nelezl. A kdybych byl Rus tak taky ne protože bych hned narukoval.

        8. Pro Visper… Hezké kličky 😃 Jak už jsem psal, tvůj odkaz jsem nerozklikl, ale nadpis je o ,,velebení Putina“ a z chronologie příspěvků jsem nabyl dojmu, že míříš (i) na mně…
         Dobrá…Ty mi odpouštíš – já ti odpouštím😁
         Mimochodem to napadání: Dávám si docela dost pozor, abych konkrétního člověka nesejmul jako první (nemám za potřebí udeřit první)…
         Ale uznávám že minimálně jednou, možná dvakrát (za ty léta tady) jsem zaútočil neadekvátně a jako první…
         Kdo nic nedělá, nic nezkazí 😉

 1. Ja bych takovy motor bral a udelal z neho kogeneracni jednotku na zimu. Topeni a elektrina z jednoho zdroje by nebylo spatne kdyz slunicko tolik nesviti. Bezelo by to 2-3 mesice v roce vzdy max 5 hodin. Odhaduji, ze bych mel behem roku 80% z FVE a 20% z cng. Tim bych splnil green deal drive nez cela EU.

Napsat komentář