Číňané se pokusili ukrást přelomovou technologii výroby baterií HE3DA

Kolem české společnosti HE3DA aktuálně probíhá velmi nepřehledný boj. V magazínu E15 se nedávno objevily informace o problémech firmy HE3DA, které ale firma nyní dementovala.

Výroba revolučních baterií HE3DA se v Česku nedávno rozběhla. Podívejte se, jak se vyrábějí bateriové články.
foto: HE3DA

„Ve zprávě se nalézají mnohá nepravdivá tvrzení, které bychom chtěli uvést na pravou míru,“ píše se v aktuálním dementi ze de 15.8.2017.

HE3DA podle něj nikdy v historii neměla a nemá obstavené žádné bankovní účty a s nikým se nikdy nesoudila. Ve článku zmíněná firma CDG předstírala zájem o bateriovou technologii. Viz. náš článek „Přelomové české 3D baterie budou vyrábět Číňané“.

Provedla kompletní Due Dilligence, kde HE3DA bohužel důvěřivě sdílela téměř všechny kritické informace technologického a finačního charakteru.

Následně při návštěvě CDG došlo k incidentu v červnu, kdy se profesor z jejich technologického týmu pokusil ukrást materiál pro katody z ochranného boxu a byl přitom přistižen.

CDG sice ujistila HE3DA o další spolupráci a její zástupci s omluvou odletěli do Číny, ale následně napadla dceřinou firmu HE3DA Technologies s.r.o., kde je do rozhodnutí soudu skutečně obstaven bankovní účet na který CDG poslala poplatek za předkupní právo a kde skutečně běží spor, který zatím řeší, do jaké působnosti soudu spor náleží.

„HE3DA považuje za zásadní, že zachránila svoje duševní vlastnictví před jeho krádeží a plně akceptuje, aby o osudu zmrazené částky nyní rozhodl rozhodčí soud,“ píše se v dementi, pod kterým jsou podepsány obě hlavní postavy za HE3DA, vědec Jan Procházka a investor Radim Heczko.

CDG podle nich nikdy nevyužila svoje smluvní přednostní právo možnost investovat do výroby HE3DA baterií a vytvořit joint venture s dceřinou firmou HE3DA Technologies s.r.o., odmítla také nabídku o navrácení částky za předkupní právo i možnost tuto částku kapitalizovat.

Dnes je podle nich naprosto zřejmé, že se nejednalo o čistý obchodní záměr, ale o průmyslovou špionáž přičemž provedené Due Dilligence sloužilo jako získání podkladů pro vedení útoku proti HE3DA.

„Celá akce zmocnění se technologie a firmy musela být čínskou stranou připravována od samého začátku a jejím účelem nebylo se spolupodílet na rozvoji firmy, ale naopak její likvidace, získání intelektualního vlastnictví a odvedení této moderní technologie a výroby do Číny,“ končí oficiální tiskové vyjádření HE3DA.

tisková zpráva

58 Comments on “Číňané se pokusili ukrást přelomovou technologii výroby baterií HE3DA”

  1. Hysterický ženský jsou nejhorší, aby zvýšili citový
    Hysterický ženský jsou nejhorší, aby zvýšili citový vydírání tak simulujou sebevraždy apod. To je myslím další stádium, s kterým HEDA přijde. Nejdřív se snažej nalákat pozornost a sympatie údajným okradením a pak přitvrděj. Jsou to jen attention whores a drama queens. Pryč od nich!

  2. Tomuto tvrzení se dá těžko uvěřit.
    V článku je

    Tomuto tvrzení se dá těžko uvěřit.
    V článku je uvedeno. „HE3DA podle ní údajně popisovala klíčové parametry baterií v nereálných hodnotách, takže nesplňují původní ujištění a sjednané závazky.“ a stanovisko nezávislého orgánu, které následně Městský a Ústavní soud rozhodnutí potvrdili.

    Doporučuji autorům těchto článků, aby kontaktovali někoho z odborníků na Lithiové akumulátory, kteří jim vysvětlí proč HE3DA konstrukce akumulátoru nemůže takto fungovat jak je prezentováno. Na této konferenci jich určitě naleznete spousty, i ze zahraničí http://www.aba-brno.cz/

    1. Taky si myslím, že baterie HE3DA jsou úplně obyčejné,
      Taky si myslím, že baterie HE3DA jsou úplně obyčejné, proto se poslední 2 roky soustředili hlavně na možnost, že by prodávaly robotické linky na baterie, protože by to pak mohlo vyrábět i baterie o trochu jiné cizí konstrukce.

      1. Bohužel určitě ne.
        Všechny Li-Ion akumulátory jsou

        Bohužel určitě ne.
        Všechny Li-Ion akumulátory jsou vyráběny na bázi nějakého rozpouštědla s pojivem a následně se suší rozpouštědlo. Myšlenka HE3DA je právě to že tam žádné rozpouštědlo ani pojivo není, jen se to tlakem slisuje, takže pro normální Li-Ion akumulátory nepoužitelné.

                1. Na tohle dostali prachy letos.
                  OPPIK byl ještě dříve.

                  Na tohle dostali prachy letos.
                  OPPIK byl ještě dříve.

        1. malinko OT: Prijde mi, ze to maji cinani nejak v programu
          malinko OT: Prijde mi, ze to maji cinani nejak v programu vlady na rok 2017 a dale to vykradani v evropeni. Asi tam na to nemaji mozky, tak je napadlo tohle. Scenar je porad stejny. Predstiraji, ze chteji koupit, vstoupit do firmy, pak si nechaji predlozit veskera data (ekonomicka, vyrobni, dodavatele, ….), aby nasledne z koupe seslo a oni to budou zkouset doma napodobit. Co mam tak trosku poneti, tak takto jim naletla manazerka od tocene ceske zmrzliny. Vsechno jim vyblila, aby oni pak s podekovanim odjelit s tim, ze nic nekoupi a nyni se to snazi doma vyrobit a prodavat na svem trhu. Know how v pr.eli. ;o)

          1. Nekde o tom byl clanek, ze tohle je proste stret kultur
            Nekde o tom byl clanek, ze tohle je proste stret kultur (respektive tvrde pristani naseho patentoveho mysleni) – na „dalnem vychode“ se pry to, ze muj vyrobek stal nekomu za zkopirovani, povazuje za oceneni jeho kvality.

            Kazdopadne je fakt, ze oni proste premysli jinak a pro nas casto dost nepochopitelne (mel jsem tu cest s Japonci).

          2. Toho se obávalo spoustu lidi u Future Farady. Tam dokonce
            Toho se obávalo spoustu lidi u Future Farady. Tam dokonce veškerý know-how a patenty co získají a vyvinou vlastní úplně jiná firma někde na Tajwanu než fabrika, no spíš garáž v Kalifornii. Takže na FF si nikdo z věřitelů nic nevezme. Na Tajwanu je know-how a v Kalifornii how-no.

        1. Firma HE3DA dost dlouhou dobu nedodala žádné konkrétní
          Firma HE3DA dost dlouhou dobu nedodala žádné konkrétní informace k tomu jaké má baterie vlastně parametry jen prohlašovala jak se bude dát rychle nabíjet a vybíjet a bude levná. Styl konstrukce dané baterie však v principu jde proti těmto vlastnostem. V nedávné době byl na jejich stránkách zveřejněn datasheet k jejich akumulátoru a jeho parametry uložené energie na kilogram a kapacity na litr objemu odpovídají hodnotám pro akumulátory na bázi LiCoO2 (LCO) z konce 90 let. Přičemž v akumulátorech HE3DA je použita NMC chemie, která je v současnosti na špičce a používá se v BMW i3 nebo Tesla Powerwall a s touto chemií je dosaženo těchto ne moc oslnivých hodnot. Jen pro srovnání baterie HE3DA při 270 Ah váží 11,9kg, přičemž pouch akumulátor (tvar kvádru podobně jako u mobilu) od Korejské firmy Kokam s kapacitou 255 Ah (min 240 Ah) a stejnou chemií váží 5 kg a jeho objem je 2,3 litu u baterie HE3DA je to 7,4 litru. Baterie dle datasheet nejspíše rychlé nabíjení a vybíjení moc dobře nezvládá, jelikož doporučený nabíjecí proud je méně než 50 A, což odpovídá více než 5 hodinám nabíjení. A špičkový (tedy krátkodobý v sekundách) odpovídající proudu, který akumulátor nabije lehce pod hodinu u akumulátoru Kokam je povolený hodinový nabíjecí proud kontinuální a ne krátkodobý. Z grafů je pak patrné že mezi vybíjením za 9 hodin a 4,5 hodiny je asi stejný pokles kapacity jako při změně rychlosti vybíjení z 3,3 hodiny na 0,5 hodiny u baterie Kokam dle jejich datasheetu, což ukazuje na ne úplně dobrou zatížitelnost tohoto akumulátoru. Stejně tak nevidím důvod proč by měli investoři krást elektrodový materiál, když je používaný komerční materiál NMC nejspíše z Číny, který se následně rozemele (uznávám že mletí má vliv, ale není to nic co by bylo zásadní a složité zopakovat při dostatečném počtu lidí a peněz zvlášť když doma ten materiál syntetizujete) a pak vlisuje do pelety. V poslední řadě patent společnosti HE3DA se netýká materiálů použitých v baterii, ale konstrukce článku, takže opět nevidím důvod, proč by kradli v podstatě komerční materiál.

      1. Já teda nevím… kamarád má celkem velkou firmu a montuje
        Já teda nevím… kamarád má celkem velkou firmu a montuje v Africe fotovoltické elektrárny pro menší města. Kolikrát do firmy HE3DA volal a psal e-maily aby poslali aspoň technické listy k bateriím – a nic. Žádná odezva. Nezájem .A to by potřeboval těch baterek za dva lodní kontejnery. Tak to nakonec s nima vzdal. Paradoxně vypadá nadějně , že zakpupí baterie do Mercedesu. Snažil sa taky v LG chem, ale prej maj totálně vyprodanou výrobu. (A navíc i úroveň komunikace s LG nebyla nijak oslnivá …. )

        1. Díky za praktickou zkušenost. Nechceme HE3DA nijak
          Díky za praktickou zkušenost. Nechceme HE3DA nijak obhajovat, jednáme s nimi z pozice média. Informujeme o tom, co dělají a co nám řeknou, že dělají nebo mají. Nejsme investigativní médium ani odborníci na baterie. Nevylučujeme tedy, že skutečně může jít o podvod, nebo prostě relativně běžné baterie. Ale o tom nejspíš rozhodne až případný soud. My prozatím máme pouze to, co nám poskytne HE3DA, v v úvodu odkazovaném deníku E15 je pak možné se dočíst i stanovisko čínské strany.

                1. Další případ co je tajemnej jak hrad v Karpatech :))))
                  Další případ co je tajemnej jak hrad v Karpatech :))))

                2. Jojo, taky jsem si všimnul, že se tady často mluví o tom v
                  Jojo, taky jsem si všimnul, že se tady často mluví o tom v diskuzích, že to jsou podvodníci, že to nemůže fungovat apod. Ale vždy, když se zeptám na zdroj informací, tak je ticho. Takže si začínám spíše říkat, že ti podvodníci budou jinde. Na diskuzích bývají často zástupci konkurence, kteří se snaží špinit.

                  Zrovna včera jsem četl jednu takovou diskuzi o kotli na tuhá paliva, kdy si pán stěžoval, jaký je to šrot a že si u něj servisní technici podávají dveře. Na následnou reakci zástupce firmy, že zákazníka s uvedeným jménem nemají v databázi a nikdo z techniků o někom s popisovanými problémy neví, pán už raději nereagoval.

                  Takže opět, můžete někdo ze „zaručených českých odborníků“ uvést svůj zdroj? 😉

                3. Na druhou stranu, vy zase mlčíte u příspěvků, které
                  Na druhou stranu, vy zase mlčíte u příspěvků, které věrohodně vysvětlí, proč to není nic extra, ale zato se bijete v prsa u nic neříkajících komentářů. Proč asi?

                4. HE3DA je firma, založená za účelem zisku.
                  Prostředkem k

                  HE3DA je firma, založená za účelem zisku.
                  Prostředkem k jeho dosažení je mediální působení.

                  Co se týká pána s kotlem, případ znám a četl jsem i jeho korespondenci s firmami.
                  Jde o nekvalitní výrobek.

                5. Viz porovnání v textu na konci diskuze, které vychází z
                  Viz porovnání v textu na konci diskuze, které vychází z dat, která jsou veřejně dostupná.

                6. Jen taková iniciativa bokem, protože sami ví, že v tom
                  Jen taková iniciativa bokem, protože sami ví, že v tom jedou jiné štiky.

                1. Je jisté, že HE3DA vyrábět akumulátory nebude.
                  Cílem je

                  Je jisté, že HE3DA vyrábět akumulátory nebude.
                  Cílem je zisk a toho již do určité míry dosáhli.

            1. To co vyrábí je na bázi NMC technologie, takže napěťový
              To co vyrábí je na bázi NMC technologie, takže napěťový rozsah článků je klasických 2,5-4,2V. Zatím vyrábí pouze jednu velikost článku s kapacitou 270Ah a energii 1kWh v pevném plastovém obalu se šroubovacími terminály. Na webu se k tomu dá najít datasheet.

          1. Čtu hybrid od roku 2009 a teda fakt už nepamatuju, ve
            Čtu hybrid od roku 2009 a teda fakt už nepamatuju, ve kterém roce byla vůbec první zpráva o firmě HE3DA. No je to už nějakej pátek. Jako snad každý majitel fotovoltiky vystrčím všechny snezory, když se objeví nový článek o této technologii. Vždyť kdo by to v kotelně nechtěl… Postupně šetřím finance na baterie, ale bohužel, kydž se podívám na cenu LiON od LG-Chem, k tomu počet nabíjecích cyklů (cca 4000) než budou na odpis a pak to vynásobím počtem efektivně uložených kiloWatt (Příklad 4000 cyklů x 5 kw baterie = 20 000 KwH) Těch 20000 kW nemusím za životnost baterie koupit od ČEZ-u. Bohužel při ceně cca 0,11 €/Kw je baterie minimálně 2x vyšší investice ,než když budu kupovat energii ze sítě… A to počítám i se zvyšováním ceny energií v budoucnosti. Kdyby to bylo na nule, tak se člověk rozhoduje, zda utratí peníze u monopolu, resp podpoří technologickou firmu. Zde je už volba jasná.
            S deklarovanými parametry je HE3DA o galaxii jinde. Tak snad jim to vyjde. Držím všechny palce….

Napsat komentář