Česká HE3DA začne s Australany na Cínovci těžit lithium

Zdá se, že vývoj a výroba nového typu baterií HE3DA vstupuje v Česku do další fáze. Dlouho diskutovaná těžba lithia na Cínovci by měla brzy odstartovat.

Jan Procházka a další zástupci společnosti HE3DA podepisují s australskou společností memorandum o těžbě lithia na Cínovci
foto: HE3DA

Dne 14.3.2017 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi australskou akciovou společností European Metals Holdings, českou firmou Geomet a českou společností HE3DA.

Hlavním důvodem, proč společnost European Metals Holdings vstupuje do tohoto kontraktu je projekt Magna Energy Storage (MES). Tento projekt se zabývá výrobou stoprocentně recyklovatelných li-ion baterií na základě technologie HE3DA a reaguje tím na čím dál tím větší celosvětovou poptávku.

Pro výrobu těchto baterií je však třeba alkalický kov lithium. Tato komodita neustále na světových trzích cenově stoupá, a tak si projektem MES společnost HE3DA zajišťuje dostatečné dodávky tohoto kovu pro budoucí růst a přístup na světové burzy a Australané zase odbyt lithia na českém území.

Projekt MES bere výrobní kapacitu 1 GWh jako startovací, nikoliv konečnou. Management společnosti MES má už dnes podstatně vyšší cíle a plány. Obavy, že lithium bude vyvezeno v surové formě z Čech a Česko dodá pouze levnou pracovní sílu, lze tímto krokem vyvrátit.

Snahou je využít tohoto cenného alkalického kovu zde v Čechách pro české firmy a jejich výrobky jako jsou například právě baterie s vysokou přidanou hodnotou.

Společnost HE3DA se rozhodla podepsat memorandum na žádost veřejnosti a některých zástupců vlády a díky projektu MES bude v budoucnu schopna zajistit odbyt veškerého vytěženého lithia do baterii vyrobených v Čechách.

Vzniknou tím i další pracovní místa mj. též v návazných oborech např. v chemickém průmyslu, ve výzkumu a vývoji, kde se dá očekávat veliký rozkvět.

Z ekonomického hlediska je jednoznačné, že z lithia bude profitovat především Česká republika, protože společnosti zapojené do projektu jsou registrované v ČR, takže veškeré zisky plynoucí z lithia včetně licenčních poplatků budou daněny zde. Česká republika takto může získat miliardové každoroční přijmy do rozpočtu.

Cínovec skrývá tuny nerostného bohatství

Mezi všemi aktéry byla zmíněna i společnost Geomet. Kdo je tedy firma Geomet? Tato společnost byla založena v roce 2007 čtyřmi českými geology s dlouholetou zkušeností v oboru ložiskové geologie a geologického průzkumu.

Geomet vytipoval bývalé ložisko Cínovec jako projekt, který by mohl poskytovat tzv. kritické suroviny pro český a evropský průmysl budoucnosti. Jedná se o tyto komodity: cín, wolfram a zejména lithium. Geomet požádal o povolení k provádění průzkumných prací a po jeho obdržení na Cínovci od roku 2010 geologický průzkum provádí.

Geologický průzkum je však nákladné a riskantní podnikání, které za minulého režimu prováděl stát. A proto se po transformaci hospodářství v roce 1989 průzkum zastavil, jelikož vyschly zdroje státního financování a nestátní sektor neprojevil o průzkum žádný zájem.

Geometu se podařilo navázat na tradici a obnovit geologický průzkum kovů v ČR, který je nyní financován právě Australany. Geomet je v současné době částí australského holdingu European Metals Holdings (EMH), který je akciovou společností, zabývající se výlučně průzkumem ložiska Cínovec.

Dubí s těžbou souhlasí

Město Dubí, pod které Cínovec spadá, se záměrem těžby lithia nemá problém. „Důlní těžba do Cínovce historicky patří. Dubí a okolním obcím by navíc přinesla peníze a pracovní příležitosti, kterých je v regionu s vysokou nezaměstnaností nedostatek,“ uvedl již dříve svůj postoj starosta Dubí Ing. Petr Pípal.

Ministerstvo životního prostředí souhlasí s těžbou lithia v okolí Cínovce na Teplicku. Vyplývá to z jeho stanoviska v rámci posudku vlivu na životní prostředí (EIA).

Ministerstvo stanovilo 50 podmínek, které musí být před a během těžby dodrženy. Při těžbě vzácného kovu, využívaného zejména pro výrobu baterií, mohou vzniknout stovky pracovních míst, které tento kraj nezbytně potřebuje. Doposud téměř všechno lithium se těží v Jižní Americe. Tudíž těžba v ČR by byla velmi strategická a přínosná.

tisková zpráva

40 Comments on “Česká HE3DA začne s Australany na Cínovci těžit lithium”

    1. Baterii lze koupit jen od pana Procházky.
      Má je zamčené ve

      Baterii lze koupit jen od pana Procházky.
      Má je zamčené ve svém tajném skladu s hlídá si jej dnem i nocí se svým věrným samopalem pod polštářem.
      Důkaz, že má pan Procházka samopal, je na youtube:
      youtube.com/watch?v=zXXHAx323P0

  1. Extrakcia litia z odkaliska ako aj hlbkova tazba je totalna
    Extrakcia litia z odkaliska ako aj hlbkova tazba je totalna blbost a na tu temu bolo v CZ spracovanych niekolko dobrych publikacii a prednasok takze ak vsetky data hovoria o tom ze to je pri dnesnej cene Li neekonomicke tak zrejme ide o podvod. Len pre zaujimavost Ruska federacia po prudkom zvyseni ceny litia otvara svoje zavrete mega doly na litium a to len preto ze uz tam infrastrukturu ma.

    Dalej litium je extremne lahke 0.53 g/cm3 pricom polystyren cca 1.04 g/cm3 dalej hmotnostny pomer Li v Li2CO3 je 18.79% co je zase dalsi problem ekonomiky dopravy.

    Dalej ak chcete produkovat svoje vlastne materialy musite zakupit licenciu napr. pre LR NMC potrebujete od ANL a dalej musite riesit syntezu ktora je stale problemom (up-scale) aj pre tak velkych hracov ako Samsung, LG….

  2. Jo takhle se věci mají. HE3DA jako zástěrka pro
    Jo takhle se věci mají. HE3DA jako zástěrka pro vydrancování zásob lithia. Stát finančně podpoří doly, lithium zmizí za hranicemi i s těmi co na něm vydělali a stát potom bude za naše asanovat důlní škody. Klasický scénář

  3. … Společnost HE3DA se rozhodla podepsat memorandum na
    … Společnost HE3DA se rozhodla podepsat memorandum na žádost veřejnosti a některých zástupců vlády … aaahhh konečně to dává smysl. Jak se v celé podivnosti začne objevovat slovo vláda tak to hned začne dávat smysl. Takže tunýlek jako obvykle.

        1. Ano, naivní kecálista Josef ví, co je cílem.
          Jistě také

          Ano, naivní kecálista Josef ví, co je cílem.
          Jistě také věří, že pan Procházka je špičový vědec a vynálezce a jeho baterie jsou převratnou novinkou.
          V reálu je to tunel, na jehož konci je banda vysmátých hajzlíků, povalujících se v luxusu a stát, platící z kapes obyvatel prohranou arbitráž.

  4. Netvrdil pan Prochazka porad, ze zadne baterie vyrabet nebude
    Netvrdil pan Prochazka porad, ze zadne baterie vyrabet nebude a ze bude prodavat licence a vyrobni linky do zahranici?
    Ten pan rika kazdou chvilku neco jineho a porad kde nic tu nic. Kdo jsou vubec ti Australane? Asi neco podobneho jako Prochazka 🙁 Jen aby to nedopadlo jako Diag Human. Oba projekty se nejak podobaji a jednou nas to muze stat spoustu penez.

  5. Tito pánové na Cínovci nic těžit nebudou, prozatím
    Tito pánové na Cínovci nic těžit nebudou, prozatím jediná společnost která má na Cínovci povolení k těžbě je Cínovecká deponie, a povolení je prozatím pouze pro odkaliště.

    Celý článek působí dojmem PR pro Jana Procházku, a asi jako kdyby někdo pořídil louku a prohlásil že tam začne stavět baráky, i bez toho aniž by daná půda byla určená k výstavbě a dotyčný neměl ani stavebního povolení.

Napsat komentář