Čína překvapila: tvrdí, že do roku 2060 bude uhlíkově neutrální

Narozdíl od Spojených států amerických neodstoupila Čína od Pařížské klimatické dohody. Prezident Si Ťin-pching nyní tvrdí, že Čína bude do roku 2060 uhlíkově neutrální.

Čínský prezident Si Ťin-pching
foto: Electrek.co

Čína je dnes největším světovým producentem znečištění ovzduší (a nejen ovzduší). Ťin-pching aktuálně řekl, že jeho země znásobí snahu a přijme ještě tvrdší opatření.

„Lidská rasa nemůže znovu a znovu ignorovat varování přírody,“ řekl doslova. Tato snaha si ovšem zároveň vyžádá radikální transformaci čínské ekonomiky. Si Ťin-pching neřekl, jaké konkrétní kroky hodlá Čína provést.

Prozatím zůstává Čína největším světovým spotřebitelem uhlí, které využívá především pro výrobu elektřiny. Zároveň plánuje během této dekády vybudovat další stovky uhelných elektráren.

V čínských uhelných elektrárnách se spálí 54 % všeho uhlí využívaného v Číně. Poskytují 52 % výrobní kapacity elektřiny a 66 % celkové výroby elektřiny (data pro rok 2019).

Oznámení čínského prezidenta přišlo krátce poté, co americký prezident Donald Trump kritizoval Pařížskou dohodu (je podle něj jednostranná) i Čínu (je největším světovým producentem emisí).

127 Comments on “Čína překvapila: tvrdí, že do roku 2060 bude uhlíkově neutrální”

      1. No, záleží to, zda zvítězí ekototalita nebo svoboda.
        No, záleží to, zda zvítězí ekototalita nebo svoboda. Zatím vítězí totalita, ale kdo ví. Stačí jedna větší katastrofa, což COVID rozhodně není, myslím opravdová katastrofa, kdy lidé budou muset bojovat o život. Pak se dramaticky změní poměr sil.

          1. Odkud, že jsou FVE panely? Kde se bere materiál na
            Odkud, že jsou FVE panely? Kde se bere materiál na permanentní magnety v elektromotorech, kde se berou baterky…jo vlastně ano…ve „Svobodné“ Číně…z tohohle pohledu zajištění zásadních surovin, aby byla kýžená svoboda pohybu po silnici v nějakém voze je to prašť jako uhoď. Vždy prim hraje nestabilní, nevyzpytatelný a potenciálně rizikový stát

              1. Rozdíl je takový, že ani jedno v ruce nemáte…v jednom to
                Rozdíl je takový, že ani jedno v ruce nemáte…v jednom to spalujete, v druhém jste závislý na ND technologie i rozšení technologie…vaše argumentace je obvyklé lhaní si do kapsy a hledání důvodu.. prostě eu není v žádné alternativě mobility soběstačná a je to špatně kapišto?

                1. Tady nikdo netvrdi, ze je Evropa sobestacna. Tady jde o to,
                  Tady nikdo netvrdi, ze je Evropa sobestacna. Tady jde o to, najit ty nejmene spatne podminky zachovat mobilitu a zaroven zit zdrave. S neustalym importem ropy a palenim primo pod nosem jsme zatim v te nejhorsi situaci. Kdyz porovnam elektromobilitu vs. spalovaky, tak me ze vsech uhlu prijde elektromobilita nejlepsi. Ale ropny prumysl by jaksi ostrouhal a ztratil monopol a to se jim nelibi, tak ovlivnuje hlupaky aby sli za ne na frontu. I za tim H2 nesmyslem stoji ropna mafie a pokousi se prodlouzit svuj monopol. Na tvrdem prosazovani H2 je videt, ze i ropna mafie vidi konec spalovaku. Ovsem vojacci na fronte maji jasny rozkaz. Stejne padnou a celkem zbytecne.

                2. Když chci najít ty nejméně špatné podmínky, abych
                  Když chci najít ty nejméně špatné podmínky, abych zachoval mobilitu a chci žít zdravě, tak první co odfiltruju, jsou zbytečnosti a řeším zbytkovost – v tu chvíli zjistím, že emise vzniklé výdělkem a vynaložení na drahou technologii elektromobilu jsou neadekvátní emisní zátěž a těch pár tisíc km ročně můžu ujet prakticky jakýmkoli autem, protože ano – auto není pro přírodu nic hezkého žádné a spalovací je horší, než elektromobil, ale jelikož jsem odfiltroval spoustu blbostí, taksi tenhle prohřešek můžu dovolit a v součtu je moje negativní stopa v přírodě nižší než stopa elektromobilisty, co má bazény, létá na dovolené a žije konzumním způsobem života s vysokým kilometrickým nájezdem – nesmíme zapomínat, že v průměru je 30 procent emisní stopy každého z nás je z dopravy. A to, že třeba vy konkrétně jste výjimka je fajn, ale bez změny celkového přístupu se to neyřeší…jen si prostě řada lidí koupí elektromobilem odpustek..

                3. Kdyz si nekdo stezuje, ze elektromobilita je udajne moc draha
                  Kdyz si nekdo stezuje, ze elektromobilita je udajne moc draha a tim chudina ztrati automobilni svobodu a zaroven kaze sebeodrikani a omezeni pouze na nepostradatelnou potrebu, ten odsoudi chudinu k bide. Bez konzumu neexistuje produktivita a blahobyt pro vsechny. Stejne jako nelze mit jen slunne dny a zaroven pozadovat dostatek srazek. Urcite veci existuji jen v urcitych spojitostech.

  1. off
    Dětská práce v uhelných slojích v Indii je stále

    off
    Dětská práce v uhelných slojích v Indii je stále realitou. Jíst se musí, rodiče jsou alkoholici tak děti z Nepálu pomáhaj v dole kde se doluje tvrdý uhlí v leže krumpáčem.
    https://youtu.be/0ZA5Az09Zj4

    V dolech státu Meghalaya pracuje odhadem 70 tisíc dětí. Doly vlastní lidé co vládnou státu takže ministrině práce v klidu lže a mluví o tom že je potřeba získat důkazy o dětské práci.

      1. Mě trklo kolik roků kdejaký „chytrák“ mele kecy o tom jak
        Mě trklo kolik roků kdejaký „chytrák“ mele kecy o tom jak děti v Kongu těží kobalt do baterek EV. A pro stejné lidi je třeba tohle nebo óbrsviňárny okolo těžby ropy neviditelné. Uvidíme, co si najdou po tom, co se producenti Li-ion článků kobaltu zbavují, viz Tesla.

              1. Svet se deli na dobro a zlo. Kdyz jsou spasitele pro vas to
                Svet se deli na dobro a zlo. Kdyz jsou spasitele pro vas to nehorsi zlo, tak ty zmetkove kteri chteji strhnout svet do pekla jsou pro vas asi ti nejlepsi. Vase hitparada je zrejme:Kim, Xi Ping, Putin, Trump, Duterte, Bolsonaro, Zeman, Babis, Le Pen-ka, Berlusconi.
                Poradi muzete samozrejme zmenit.
                Jen na okraj. Myslite, ze diky nouzovemu stavu v CR budou posunute volby?

                1. Víte co znamenají ty uvozovky, napovím vám
                  Víte co znamenají ty uvozovky, napovím vám ironie.https://cs.wikipedia.org/wiki/Uvozovky.Tu vaši hitparádu jste si mohl odpustit, je to myšlení na úrovni dlaždiče.Volby se podle mě nebudou odkládat, není k tomu důvod.

                2. Odklad voleb se asi nekona, ale nouzovy stav prijde hned po
                  Odklad voleb se asi nekona, ale nouzovy stav prijde hned po odvoleni v pondeli. Kdo vi co maji za lubem. Asi nejakou kulisarnu. Nouzovy stav nema snad zadny stat na svete. Vlada jsou pitomci. Asi trenuji na zneplatneni obcanskych prav.

                3. No, to co zavedl izrael je hodně velké omezení(pouze nutné
                  No, to co zavedl izrael je hodně velké omezení(pouze nutné vycházky do okruhu 500m a zákaz nočního vycházení/40 měst).Podle mě máte dost bujnou fantazii.PS „za všechno můžou iluminati“.

                4. Tak Israel ma uplne jine podminky. Kdyby sme byli ve skoro
                  Tak Israel ma uplne jine podminky. Kdyby sme byli ve skoro valce se sousedy, tak by bylo asi lepsi mit nocni zakaz vychazeni aby tu nakazu nepritel neroznasel po celem uzemi.

                5. Izrael žije na hraně války už desítky let, ale tyhle
                  Izrael žije na hraně války už desítky let, ale tyhle omezení jsou jenom kvůli koronaviru, a největší problém nejsou arabové, ale ortodoxní židé.

              2. Nejhorší jsou kokoti co maj plnou držku protiimigrantskejch
                Nejhorší jsou kokoti co maj plnou držku protiimigrantskejch keců a přitom s každou plnou nádrží svý spalovací popelnice platěj bohatý ropáky, který svejma válkama a terorem vyhánějí lidi z jejich domovů a dělaj z nich ty migranty a zbytek zabíjej a ničej. Viz výstavní kokot Konvička co demonstroval proti migrantům v nenažraným Humeru. :))))

        1. Baterie se postupně zbavují kobaltu, ale kdy se ho zbaví
          Baterie se postupně zbavují kobaltu, ale kdy se ho zbaví rafinérie co ho ve velkém používaj na odsiřování aby ty spaliny byly dýchatelnější? Zajímavý že to před elektromobilama nikomu nevadilo.

          Cobalt is used in desulphurisation in oil refineries. Just to make petrol a little less lethal.
          https://www.cobaltinstitute.org/desulphurisation.html

  2. Slibem nezarmoutíš. Oni nejsou blbí, nebudou si ničit
    Slibem nezarmoutíš. Oni nejsou blbí, nebudou si ničit ekonomiku ekologií, ale takovými prohlášeními budou pomocí užitečných idiotů nutit ty ostatní. Evropa tak pojde na vlastní blbost, zničí si automobilový průmysl a nakonec to tady Čína převezme bez jediného výstrelu. Prostě Evropu koupí. Jak snadné.

    PS: Samozřejmě, že nebudou nic dělat, a někdy kolem 2035 prohlásí, že to byl příliš ambiciozní cíl a posunou na 2090.

    PS2: Ale v zásadě to je dobře, idioti vymřou nebo budou zotročení a ti chytřejší se prosadí. Vše je ok, tomu se říká evoluce.

                1. Copak, trochu vás trápí pocit meněcennosti. Každý tady
                  Copak, trochu vás trápí pocit meněcennosti. Každý tady bohatý, doma jeden spalovák a další elektro a vy nic. Nezoufejte, třeba vám k úspěchu pomůže zlepšit některé své výrazné nedostatky. Začneme slušným chováním.

                  Lekce 1:
                  Osoby, které neznáme velmi dobře oslovujeme 2. osobou množného čísla, nikoli jednotného. Chápu, je to složité, ale když to zvládnou děti kolem pěti let, tak se vám to snad podaří.

                  Takže „Jo primitiv, to ne tebe sedí“ se správně řekne „Jo primitiv, to na vás sedí“

                  Chápete?

    1. Čína má velké ekologické problémy. Nejen s ovzduším,
      Čína má velké ekologické problémy. Nejen s ovzduším, ale i s vodou a půdou. Na jedné straně se tam orevírají nové uhelné elektrárny, ale na straně druhé má jedny z největších ročních instalací FVE a VtE na světě. Pokud se týče elektromobility a výroby BEV, tak ta je tam úplně největší. Tady nejde o nějaké plané sliby, oni na tom už nějakou dobu tvrdě pracují. A ani jim nic jiného nezbývá. Přestože pořád jde o komunistickou totalitu, tak nepotřebují, aby se jim lidi bouřili anebo utíkali ze zamořených měst.

      1. Lidi ze zamořených měst neutečou, naopak se stěhují do
        Lidi ze zamořených měst neutečou, naopak se stěhují do nich. Fascinuje mě, když zelení zahrnuti pohodlím, které mají díky svým xenofobním, rasistickým a pracovitým předkům nechápou, že tato iluze se zmizne s prvním skutečným nedostatkem potravin. A lidé v Číně krom malé skupinky elit řeší jak se najíst a kde bydlet. Ostatně to tady lidé také.

        Číňané mají výhodu v tom, že jejich elita není banda zdegenerovaných humanitních kreténů neschopných logického úsudku. Proto vyhrají.Oni budou měnit životní prostředí tak, aby jim vyhovovalo. Ale to neznamená, že budou prosazovat nesmysly jako uhlíková neutralita apod. Když budou mít záplavy, postaví přehradu, když bude sucho, udělají závlahy. Přizpůsobí se, jak to dělalo lidstvo vždy až do doby dnešních ekoidiotů. Když mám v lodi díru, opravím v lodi tu díru a nebudu se snažit vyčerpat moře kolem. Když se mění podnebí, tak se přizpůsobím a nebudu měnit to podnebí.

            1. Jisté je, že nikdo nemá ponětí jakým dílem se podílí
              Jisté je, že nikdo nemá ponětí jakým dílem se podílí ma oteplení člověk a jakým dílem je to přirozený jev, taky může za sto let nastat další doba ledová, takové vědecké teorie jsou také. Za mě bych byl raději opatrný a choval se k přírodě šetrněji. Bohužel opatření která se dělají jsou hlavně populistická. Já bych začal hlavně přemýšlet o zabránění dalšího růstu populace, nerozšiřoval zastavěnou plochu, hospodařit lépe s odpady a omezit spotřebu, rozuměno zaměřit se na kvalitu a delší životnost výrobků.

                1. Kolika krizky? Jste rusky ynzenyr? затем четыре
                  Kolika krizky? Jste rusky ynzenyr? затем четыре

        1. .=== Když se mění podnebí, tak se přizpůsobím a nebudu
          .=== Když se mění podnebí, tak se přizpůsobím a nebudu měnit to podnebí.===
          Tak to jsem zvědav jak se vaši potomci přizpůsobí podnebí kterému se říká „mokrá žárovka“. To je neslučitelné se životem. Pokud okamžitě nezbrzdíme tak to nastane. To nevymyslela Greta ale vypočítali to vědci na celém světě.

          1. Vypočítali, myslíte ti samí vědci, kteří neumí
            Vypočítali, myslíte ti samí vědci, kteří neumí předpovědět počasí na 14 dní. A myslíte ty samé, co byli mnohokrát usvědčení ze lži a nevědeckého přístupu v zájmu ideologie. Proč jen to neberu úplně vážně? Cui bono?

            My bychom měli především brzdit počet lidí na planetě. Protože jeden nenarozený člověk nevyproduke tolik CO2 (jakkoliv nevěřím na oteplování způsobeneé člověkem), že za to může 10 lidí jezdit s úpořádným autem bez omezení a nemusíme si ničit automobilový průmysl nedostudovanými pošuky z Bruselu, co nikdy fyziku nepochopí.

            PS: A ano, je to blábol v tom, že jsem nespočítal, zda to je 5 nebo dvacet a je to jen číslo vycucáné z prstu. Jak je na tomto fóru zvykem, že.

              1. Věde nepracuje s přesvědčeníma, ale s důkazy. Jinak to
                Věde nepracuje s přesvědčeníma, ale s důkazy. Jinak to není věda, ale náboženství či ideologie. A to ekologie dle mého názoru skutečně je, takové nové náboženství. Jen přemýšlím, kdy nedostudovaná Gréta bude prohlášena za první mučednicí.

            1. Urcit, zda bude za tyden nebo dva prset je dost tezky ukol.
              Urcit, zda bude za tyden nebo dva prset je dost tezky ukol. Ale zjistit ze prumerna teplota bude stoupat diky zmenene energeticke bilanci zeme je jaksi trivialni. Pokusim se dat priklad. Strelite po leticim ptaku ale netrefite. Selhal jste. Ale zjisteni, ze jste strilel spravnym smerem je mnohem jednodussi.

                1. To víme naprosto jistě. Přibyly dvě miliardy aut a
                  To víme naprosto jistě. Přibyly dvě miliardy aut a zmnohonásobil se průmysl a odběr energií. Rozhodně to není ničím z vnějšího kosmu protože aktivita Slunce dlouhodobě klesá.

                2. Odběr energie ve srovnání s energetickou bilnací planety?
                  Odběr energie ve srovnání s energetickou bilnací planety?

                  Tak Země dostává cca 180 000TW, lidé vyrobí 10TW.

                  A proboha, nikde neříkejte že aktivita Slunce dlouhodobě klesá. Jinak budete za neznalce a diletanta, který neví, že aktivita Slunce dlouhodobě stoupá a za cca 1 mld let na planetě Zemi nebude možný život, bude zde více než sto stupňů. Ale to opravdu nesouvisí vůbec s člověkem, souvisí to termonukleární reakci ve Slunci.

                3. Já jsem nemyslel, že to zahřívá ta odebraná energie ale
                  Já jsem nemyslel, že to zahřívá ta odebraná energie ale CO2 které ta výroba energie vytvoří.
                  S tím Sluncem nemáte pravdu. Tam probíhají cykly, 11-ti leté a ty jsou ve větším cyklu stoletém. Sluneční vědci vyslovili teorii, že nás čeká 70 let doby ledové. To už tu jednou bylo tzv. Maunderovo minimum. Takže možná budeme rádi, že nás CO2 trochu zahřeje. Pokud se ale neuvaříme dřív.

                4. Ty teorie jsou velmi rozdílné. Já věřím tomu co vidím
                  Ty teorie jsou velmi rozdílné. Já věřím tomu co vidím na vlastní oči. Život v moři na stejných místech po 10-ti letech. Je to opravdu žalostné jak rychle to mizí. První jsem si toho všiml v Karibiku a myslel jsem, že to je blízkostí civilizace. Není, na jižní polokouli je to stejné. Ty korály rostly tisíce let a během posledních 20-ti jich 90% umřelo. A veškerý život na nich závislý taky. To nespravíme ani kdybychom začali chodit pěšky. Je to způsobenou teplotou a změnou Ph. Planeta se nám za to strašně pomstí. Nikdy jsem nebyl ekolog ale toto mě přesvědčilo.

                5. To já mám přízemnější příklad tak říkajíc z
                  To já mám přízemnější příklad tak říkajíc z našeho dvorečku.
                  Moje babička celý život pila vodu ze studny co měla na zahradě, a do smrti nevyšla z údivu, že byli moji rodiče ochotní si do domu zavést nějakou trubku ze které tekla voda za kterou se muselo platit. Něco jako 1,5 litru v petlahvi za 10,- Kč by si ani nedovedla představit.

                  Je opravdu tak těžké si pro nás představit, že si naše děti (při nejlepším vnoučata) budou muset koupit trubku, ze které půjde do domu dýchatelný vzduch? Opravdu to chceme až sem dopracovat? A kolikpak nám pak asi budou účtovat. Leckdo argumentuje tím, jak by bylo urychlené vzdání se technologií na bázi pálení fosilních paliv DRAHÉ. Ale placené jakou ceninou? Penězi. Nicméně jsou přece mnohem cennější věci než peníze. Až nebude pitná voda, a dýchatelný vzduch, budou všechny ty ušetřené peníze k ničemu.

                6. Jasne a to co2 ze spalovani uhli, ropy a plynu se nepocita.
                  Jasne a to co2 ze spalovani uhli, ropy a plynu se nepocita. Podle toho pana je 1+1=1.
                  edit. Neco jako popijeni jakehokoliv mnozstvi alkoholu v malych davkach je neskodne…

                7. Cykly které zmiňujete jsou periodické, o těch ale
                  Cykly které zmiňujete jsou periodické, o těch ale nemluvím. To o čem mluvím je postupné spotřebovávání vodíku jako paliva a stárnutí hvězdy jako takové. Děje se tak velmi pozvolna a s tím se mění i parametry termonukleární reakce ve hvězdě. Stále dochází ke spalování vodíku, než dojde ke spalování He, ale hvězda velmi pozvolna zvyšuje svou teplotu. Poté co Slunce spotřebuje vodík nás to už opravdu nemusí zajímat.

                  Ohledně CO2. Jednak život na Zemi existuje jen díky skleníkovým plynů a také jak bylo mnohokrát řečeno CO2 je minoritní skleníkový plyn. Majoritní je vodní pára. Jenže zkus někomu zničit ekonomiku pomocí vodní páry, to se fakt blbě dělá. To i tak hloupoučká emotivní stvoření jako ekomatky nezbaští. A tak se CO2 daleko lépe hodí.

                8. Jasně, termonukleární reakce. Ale to jsou řádově
                  Jasně, termonukleární reakce. Ale to jsou řádově miliardy let, to už je mi jedno. Mě zajímá následujících 100 let, i když mi to vlastně taky může být jedno.
                  Vodní pára, ano, to je taky špatné. Ta to tady dorazí tím podnebím „mokré žárovky“. Kdo nebude mít skafandr a zdroj energie tak nepřežije.

                9. Souhlas, s termonukleárníma reakcema ve Slunci opravdu
                  Souhlas, s termonukleárníma reakcema ve Slunci opravdu zatím nic neuděláme.

                  Vodní pára špatně, a co s tím chcete dělat?

                10. Vodní pára? Vypnout Temelín, tam uniká z těch
                  Vodní pára? Vypnout Temelín, tam uniká z těch věží:-)
                  To samozřejmě myslím ze srandy. Vodní páry se nezbavíme jinak než snížením teploty povrchu moří. Tam je exponenciální závislost.

                11. To zní úžasně, jen to má malou chybičku. není jak.
                  To zní úžasně, jen to má malou chybičku. není jak. Nápad? Protože pokud ne, tak skafandr. Ale ten vám neprojde, už jen roušky jsou pomalu vraždou národa, natož pak skafandr. 🙂

                12. Já skafandr nesháním, zemřu jako hrdina u
                  Já skafandr nesháním, zemřu jako hrdina u klimatizace.
                  Nejhorší je, že to chytne řetězovou reakci a může to být dost rychlé.
                  CO2 zvýší teplotu moří, to zvýší množství vodní páry, to zvýší znova teplotu a už to pojede. To už bude pozdě něco dělat.
                  Záchrana je opačný postup. Snížit produkci CO2 a čekat až se ochladí moře. Ale obávám se, že už je pozdě. My se tady budeme dohadovat několik let o dotacích a potom už nebude návratu.

                13. No s ohledem na skutečnost, že v historii Země už byly
                  No s ohledem na skutečnost, že v historii Země už byly koncentrace o hodně vyšší, zůstal bych celkem v klidu. Zatím bych skafandr nekupoval. Stačí jedna sopka a budete shánět spíše topení. 🙂

                14. No, vzhledem k tomu, ze v historii nebyl v atmosfere zadny
                  No, vzhledem k tomu, ze v historii nebyl v atmosfere zadny kyslik, muzeme zustat v klidu.

                15. To ale bylo hodně dávno. Pračlověk měl naopak víc
                  To ale bylo hodně dávno. Pračlověk měl naopak víc kyslíku než my. Kdybychom ho vykopali z ledu a oživili tak by se nám okamžitě zadusil.

                16. CO2 absorbuje zareni v uplne jinem spektru jako vodni para.
                  CO2 absorbuje zareni v uplne jinem spektru jako vodni para. Zda zvysite paru o par procent, nebude to mit takovy vliv jako male zvyseni co2. Kdyz uz ta para znacnou cast absorbuje, tak uz neni prostor pro narust v dane vlnove delce. Co2 okno bylo drive otevrene a timto oknem se vracela energie zpet do vesmiru. Jenomze to co2 okno pomalu zavirame. To ma znacne dopady. Jeste mi reknete kdo na tom omezovani co2 chce zbohatnout. Ropna mafie vynaklada miliardy usd aby zachranili svuj profit. Asi je to pro ne dobra investice zadupat snahy omezovani co2 do zeme.

                17. Spektrum, můžeme být konkrétní? To jsou hodně divoké
                  Spektrum, můžeme být konkrétní? To jsou hodně divoké hypotézy, že vlastně CO2 chytá energii „navíc“. Teda ti klimatologové jsou ale koumáci, určtě to bude speciální spektrun s extrémní energií. To ale spíš bylo záření úplně jiného druhu, třeba gama.

                  A ideálně by to bylo dobré kvantifikovat vůči těm 180 000TW co chytáme od Slunce a 10TW co vyprodukujeme jako lidstvo.

                18. Na webu mate spoustu udaju o absorpci co2 a h20 v atmosfere.
                  Na webu mate spoustu udaju o absorpci co2 a h20 v atmosfere. Najdete si neco co se vam hodi. Je to neco jako propustnost ruznych latek pro svetelne zareni. Neco je pruhledne a neco nepruhledne. To plati ale jen pro urcitou vlnovou delku. Obycejne sklo je propustne pro viditelne svetlo, ale UV zareni absorbuje. Takze sklo berme jako co2 v atmosfere. A pak je kremikove sklo, ktere propousti take uv zareni. To berme jako h2o paru. Kdyz mate jen kremikove sklo, tak propusti urcite mnozstvi zareni a teplota by se ustalila na treba 20 st. Kdyz pridate obycejne sklo, absorbujete uv zareni a teplota se zvysi. To doufam nebudete zpochybnovat. Podobne funguje ten sklenikovy efekt v atmosfere treba

                19. Jednodussi priklad jsou skla ruznych barev cervena, zelena
                  Jednodussi priklad jsou skla ruznych barev cervena, zelena modra. Kazde sklo absorbuje jinou vlnovou delku a propousti komplementerni. Kdyz koukate skrz 1 sklo, porad jeste neco vidite, protoze neabsorbuje vsechny vlnove delky svetla. Pridate druhe, vidite mene a pri tretim nevidite nic. Zareni uz nepronikne skrze 3 filtry. Zareni je vsechno absorbovano. Tak to funguje s parou, co2 a methanem. Kazdy plyn absorbuje jinou delku, nebo spektrum. Ten priklad ukazuje jen efekt vyzarovani nizkofrekvencniho zareni ze zeme do vesmiru. Zareni ze slunicka je vysokofrekvencni a pronika skrze ten nizkofrekvencni filtr na zemekouli. To v podstate je cely problem oteplovani.

                20. Omlouvám se, zajímavá diskuze, ale musím běžet. Hezký
                  Omlouvám se, zajímavá diskuze, ale musím běžet. Hezký den.

                21. Asi bezite na predvolebni slezinu spd.
                  Asi bezite na predvolebni slezinu spd.

                22. Mozna ze je i vic efektu, proc se zeme zahriva. Jeden efekt je
                  Mozna ze je i vic efektu, proc se zeme zahriva. Jeden efekt je zcela jasny a ten je z duvodu absorpce nizkofrekvencniho zareni v co2 v atmosfere. Zvysovani teploty je problem a je nutne hledat moznosti, kde se to da zmirnit. Omezeni spalovani uhlovodiku je jedna z moznosti. Druha je pak likvidace casti populace. Ve vasich vetach to uz take zaznelo. Tak zacnete u sebe.

                23. Likvidace je vaše řešení, já preferuji antikoncepci.
                  Likvidace je vaše řešení, já preferuji antikoncepci.

            2. Rozdil mezi vami a mnou je asi ten, ze ja si ty vypocty muzu
              Rozdil mezi vami a mnou je asi ten, ze ja si ty vypocty muzu overit sam, protoze to bylo soucasti meho studia. Ja nemusim verit a domnivat se jako vy. Me staci proverit par parametru a vse ostatni je nezpochybnitelna veda o prirodnich zakonech. Pokud v tom tapete, tak vam poradim, ze existuji tri trendy. Stoupajici, klesajici a staly. No a pokud je narust absorpcniho parametru pro vyzarovani energie do vesmiru pozitivni, tak je s tim nutne spojeny narust teploty v atmosfere. A tim zvyseni teploty cele zemekoule. A to znamena stoupajici trend teploty.

            3. Tak předně – Meteorolog a Klimatolog, jsou dva fakt hodně
              Tak předně – Meteorolog a Klimatolog, jsou dva fakt hodně vzdálené obory. Motáte páté přes deváté.

              A k té spotřebě. Pominu to co uvádíte v PS: že jste hodnoty nehledal ale jen střílel od boku (i když tedy hodně s nadsázkou 1 člověk VS. 10 aut NO – ale budiž šlo o nadsázku).
              Oč mi ale jde, že se odkazujete jen na CO2, to člověk (a i jiná zvířata také produkují stejně jako auta, to máte pravdu, ale produkují snad lidé či zvířata NOx? Nebo jiné karcinogení látky? A to se bavíme jen o „výfuku“ / zplodinách. Co opačný konec procesu?
              Běžný atmosférický spalovací motor (se spotřebou okolo 7 l / 100 km) na ujetí 100 km spotřebuje cca 10 000 litrů kyslíku. To je pro průměrného dospělého člověka kyslík na cca 25 dní. Takže cesta spalovákem z Prahy do Brna a zpět je ekvivalentem vzduchu pro člověka na 100 dní.
              Mluvíme o jednom autě do z Prahy do Brna a zpět – a teď si to představte ve stavu vůči současné realitě. DENNĚ se v ČR projezdí vzduch na celý průměrný život všech lidí v ČR.

              Tohle už pro ta spalovací auta tak pozitivně nezní co?

              PS: já ty čísla nedohadoval. Je to celkem přesně.

              1. Čísla fajn, ale je spotřebovaný kyslík problém? Pokud
                Čísla fajn, ale je spotřebovaný kyslík problém? Pokud ano, proč? Pro vaši informaci, jeden listnatý velký strom vyprodukuje za 1000l kyslíku za den.

                Ohledně NOx, ano problé řešitelný pomocí addblue, v zásadě již vyřešen.

                Něco dalšího?

            4. Tomu říkám perla, racionalisto. Že jeden nenarozený
              Tomu říkám perla, racionalisto. Že jeden nenarozený člověk umožní provozovat deset aut. Navrhněte třeba, že by hrdinné jednotky NATO mohly v tomto duchu zabít za každé naše vyrobené auto deset bezbranných zoufalců někde v Africe, nebo migranrů v některém utečeneckém táboře! Technickou převahu na to máme, ne?

          2. Sice též neznám pojem „mokrá žárovka“, ale jinak se
            Sice též neznám pojem „mokrá žárovka“, ale jinak se plně souhlasím s myšlenkou, že pokud velmi rychle nepřestaneme klima přetěžovat lidskou činností, zle na to doplatíme – zejména naše děti.

            Vždycky jen kroutím hlavou nad tím, jak někdo to drancování klimatu obhajuje ekonomickou potřebou, a kolik by to stálo to zarazit atd…, jako by si vůbec neuvědomovali, že tady jde o úplně jiné hodnoty než nějaké peníze. Až nebude pitná voda, a dýchatelný vzduch, budou ty potištěné papírky bezcenné.

            1. Vysvětlím klima „mokrá žárovka“. Je to 100% relativní
              Vysvětlím klima „mokrá žárovka“. Je to 100% relativní vlhkost která znemožní ochlazování potem. Když bude současně stoupat teplota tak krev přesáhne 37 stupňů a nepřežijeme. Takové klima na zemi skutečně nastane pokud nezastavíme oteplování. První to postihne země jižní Evropy, lidi i zvířata budou migrovat postupně k pólům. Toto ukazuje každý matematický model pokud mu dosadíme hodnoty za poslední desítky let.
              S těmi dvěma miliardami aut jsme to jednoznačně přehnali. Když to neomezíme tak budou za 10 let 4 miliardy. Vaši potomci vás proklejí. Moji ne protože budou vědět, že pradědeček proti tomu bojoval 🙂

              1. Takovéto počasí je běžné přes léto v Japonsku a lidé
                Takovéto počasí je běžné přes léto v Japonsku a lidé tam hromadně neumírají na přehřátí. Klimatizace je tam běžná jen posledních 30-40 let, takže předchozích 1000 let to zvládali bez pomoci techniky. Takže není to zrovna příjemné počasí, ale není to žádný velký problém. Člověk se aklimatizuje rychle.
                Po pár pobytech tam mě nedělalo problém pohybovat se v testovací komoře kde bylo 50°C a skoro 100% vlhkost.

                1. Skoro 100% je třeba 98% to se asi přežít dá. Ale opravdu
                  Skoro 100% je třeba 98% to se asi přežít dá. Ale opravdu 100% a 40 stupňů nepřežije žádný savec. Horečku 40 stupňů přežijeme ale jen chvilku. Přežijí to možná plazi a hmyz, nevím nejsem biolog.

          1. Racionalista chodi na skoleni do nejake vymyvarny spd. Je
            Racionalista chodi na skoleni do nejake vymyvarny spd. Je fascinovan Cinou a tvrdi jak serou na uhlikovou neutralitu a pritom pise pod clankem, kde Xi ping hlasa uhlikovou neutralitu. Takovy lide jako racionalista jsou pozehnani pro kazdeho lumpa, ktery chce oblbnout svet pro vlastni uspech. Kratce je to uzitecny idiot bez vlastni vule a mysleni.

            1. Sancta simplicitas…
              Ovšem že hlásá, protože to slouží

              Sancta simplicitas…

              Ovšem že hlásá, protože to slouží jejich zájmům a ve stejné chvíli obsazují Africké ropné zdroje.

              Důvěryhodné to je přesně jako kultovní věta SSmana při obléhání kostela z filmu Atentát – Vzdejte se, nic se vám nestane!

              1. Nebojte, nejsem tak naivni abych nechapal tu zlutou
                Nebojte, nejsem tak naivni abych nechapal tu zlutou strategii.
                Jen jsem chtel vypichnout rozpor ve tvrzeni to Cinophila. Nevim, zda racionalista veri Xi pingovi, nebo tusi ze Xi lze. Ale vlastne to je jedno, protoze pritakavanim te cinske propagande ze sebe dela v obou pripadech vola. A vo tom to je.

                1. No to jste ale trefil kozla, já jen smutně konstatuji, že
                  No to jste ale trefil kozla, já jen smutně konstatuji, že tihle žlutí šmejdi, co si koupili Afriku a získávají tak velký vojenský potenciál, že Německo se svými čtyřmi bojeschopnými letouny pro ně nepředstavuje ani zastávku na svačinku v cestě do Francie zvítězí. A vůbec mě to netěší. A vy budete jeden z těch užitečných idiotů, který jim to umožňuje.

                  PS: Věřit Číňanům může pouze čleověk rozumu mdlého.

                2. Tak podle vasich komentu obdivujete Cinu a jejich genialitu
                  Tak podle vasich komentu obdivujete Cinu a jejich genialitu prave vy. Ja jsem Taiwanec.

                3. Zkuste někoho z vašeho okolí požádat, ať vám vysvětlí
                  Zkuste někoho z vašeho okolí požádat, ať vám vysvětlí rozdíl mezi konstatováním faktu a obdivem.

                  Rusové jsou nejsilnější a nejúspěšnější slovanský sjednocený kmen. – fakt
                  Rusové jsou skvělý národ. – obdiv

                4. V RF jsou rusove jen mala vetvicka. Kmen rozeziraji muslimove,
                  V RF jsou rusove jen mala vetvicka. Kmen rozeziraji muslimove, Cinani a jine rasy.

                5. Ta statistika je asi tak presna, jako procento lidi, kteri
                  Ta statistika je asi tak presna, jako procento lidi, kteri uvadi romskou narodnost v CR. Vetsina Romu se oznacuje jako Cesi. I v Rusku je kazdy sikmooky Rus.

                6. Tak ještě jednou:
                  Příklad informace bez obdivu:
                  Číňané

                  Tak ještě jednou:

                  Příklad informace bez obdivu:
                  Číňané budou úspěšní, protože jejich strategie je logická, efektivní a mnohonásobně úspěšnější než strategie EU, která je oproti tomu extrémně hloupá. Závěr: V konkurenci ostatních států EU neuspěje.

                  Příklad obdivu:
                  Číňané jsou úžasní, mají skvělou strategii a všechny nás strčí do kapsy. Fakt: Nejsou úžasní, strategie není skvělá, ale lepší než strategie EU a pořád ještě existuje teoretická možnost, že EU se začne chovat racionálně. I když pravděpodobnost je nyní enormně malá.

                  Pro vaši informaci. Schvaluji cestu na Taiwan předsedy senátu. Proč, jednoduše proto, že to je správné a kecy o tom, co se nám vyplatí a nevyplatí mě štvou. Není žádná jedna Čína, jsou národy které si podrobili a protože historii píši vítězové, snaží se ji změnit k obrazu svému. Tohle je emoce, a současné i můj osobní názor na Čínu. Tibet není a nikdy nebude Čína. I kdyby ji dobyli 100x.

                7. Pokud půjdete po náboženství, ke kterému se hlásí, je
                  Pokud půjdete po náboženství, ke kterému se hlásí, je to 50 procent. To bych tak věřil, že je ta slovanská realita v Rusku.

        2. Máte samozřejmě pravdu a je uklidňující vidět, že v
          Máte samozřejmě pravdu a je uklidňující vidět, že v tom marastu na Hybridu někdo přemýšlí v širším kontextu.

          Vysvětlit místnímu osazensvu, jehož intelektuálním vrcholem je pochopení principu elektrického šroubováku, princip adaptability člověka, varianty kolonizačních strategií sahající 60 tisíc let do historie… to je nad vaše i moje síly.

          Většina evropských národů přistoupila na fatálně chybnou myšlenku zakonzervování stavu a opustila expanzivní strategie. Proto budou tyto národy stějně jako naši nepřizpůsobiví historičtí konkurenti vytlačeny na okraj ekosystému a nahrazeny progresivnějšími druhy člověka.

          Bohužel tento defétismus je jasně pozorovatelný i u Čechů.

          1. Doba, kterou se snazite davat vsem jako vzor pro dnesni reseni
            Doba, kterou se snazite davat vsem jako vzor pro dnesni reseni klimatickeho vyvoje, se neda brat jako vzor. Drive lide vzali svych par svestek na zada a sli hledat zemi zaslibenou. Davate lidem radu, aby zbourali mesta a fabriky na pobrezi a prestehovali je do vyse polozenych mist? Nebo dokonce aby predem vyhubili mistni obyvatele a snedli je a pak obsadili jejich uzemi? Ve svych komentarich naznacujete, ze zijete jinym zpusobem zivota nez je ve stredni Evrope zvykem, ale ze uprednostnujete formu spolecnosti pred 60 tisici lety jsem dosud netusil.

            1. Já to jako vzor nedávám, naopak důrazně upozorňuji, že
              Já to jako vzor nedávám, naopak důrazně upozorňuji, že soudobý člověk je na rozdíl od jeho vyhynulých příbuzných vysoce adaptabilní druh. Tím nepopírám, že uzpůsobuje svoje prostředí, ovšem odsuzuji představu, že musíme a dokážeme změnit přírodní pochody tak, aby Nizozemnci neplavali. Jejich povinností je přizpůsobit se, nebo zaniknout.

              Co se týká doporučení, tak jako cynik bych doporučoval uvolnit Afriku od nejméně inteligentního a produktivní rasy na planetě a její potenciál lépe využívat.

    1. Bude prdět, ale emisí budou Číňané vypouštět méně.
      Bude prdět, ale emisí budou Číňané vypouštět méně. Oni moc dobře vidí na vlastní oči a cítí na vlastní nosy, že je třeba omezovat znečišťovatele, ostatně už to pěkných pár let dělají. A asi jste si všimli, že Čína je obrovským trhem EV aut, největším světovým producentem FV panelů, asi největším producentem baterií, chtějí vyrábět nejvíce větrných elektráren. Nijak tu zemi neobdivuji, jen konstatuji.

      1. Supr článek k nedělnímu obědu. Díky.
        Vůdce Si začíná

        Supr článek k nedělnímu obědu. Díky.

        Vůdce Si začíná pomalu ale jistě utahovat šrouby.

        ***
        Není to z mojí hlavy – někde jsme to četl ale vykouzlí úsměv:

        „Kapitalismus má jednu vadu: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismus má jednu cnost: rovnoměrné rozděleni bídy“

  3. Příjmení pana prezidenta je Si („Ťin-pching aktuálně
    Příjmení pana prezidenta je Si („Ťin-pching aktuálně řekl …“)
    Toto prohlášení má dvě důležité roviny: Čína veřejně proklamuje, že se chce chovat zodpovědně (ostatně sama bude změnou klimatu trpět hodně) a za druhé: už nebude tak jednoduché vymlouvat se „na ostatní, kteří nedělají nic“, jak to slýcháme z úst Donalda Trumpa a jiných myslitelů často.

      1. Největší problém současné Číny je v tom, že
        Největší problém současné Číny je v tom, že provinční správy si až příliš často dělají co chtějí, i v rozporu s politikou centrální vlády. Asi bude třeba utužit morálku a nechat skutálet několik hlav za „korupci“.
        Každopádně je Čína největší globální investor do OZE a elektromobility. Jde spíše o to utlumit investice do fosilních paliv.

          1. Jo, díval jsem se na data na CoalSwarm. V okamžiku, kdy si
            Jo, díval jsem se na data na CoalSwarm. V okamžiku, kdy si „Medvídek Pú“ udělá doma pořádek, tj. provinční vlády nebudou v rozporu s politikou centrální vlády ve velkém stavět uhelné elektrárny, celý globální trh s výstavbou uhelných elektráren zkolabuje a během 10 let to technici přestanou umět, viz jaderné elektrárny. Jinde už se stejně uhelné elektrárny prakticky nestaví, i v Indii a Indonésii už to zdechá.

    1. „Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet
      „Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku.“

      V případě Číny si bude muset čtenář počkat do cca 50 let. Plánovat něco na 40 let dopředu je značně ošidné. Po 40 letech budování socialismu měl u nás být už dávno hotový komunismus.

      1. okolo 1963 nám na politickej ekonómii ukázal súdruh
        okolo 1963 nám na politickej ekonómii ukázal súdruh riaditeľ ako už jednou nohou v komunizme sme – každý si smel v jedálni naložiť polievky koľko tanierov stačil, k nim koľko chleba vládal.
        o necelých 20 rokov nám na roh schôdzi nový šéf závodnej kuchyne povedal, že k jednému tanieru polievky jeden okruštek chleba a šlus!
        a pretože sme boli pod dohľadom štb, usúdil som, že je to odobrené od úvé, prevrat ma teda nezaskočil, už vtedy s ním počítali!

      2. Trošku jste ty pojmy pomíchal. Socialismus je způsob
        Trošku jste ty pojmy pomíchal. Socialismus je způsob společenského uspořádání, kdežto Komunismus je politické uspořádání. Jejich obvyklými (i když ne jedinými) protiklady jsou Kapitalismus a Demokracie. Nicméně klidně můžete mít i neobvyklá spojení jako třeba Kapitalistický Komunismus, či Demokratický socialismu, ač jsou to méně obvyklé varianty.
        každopádně „budováním“ Socialismu (sociálna) nelze vybudovat Komunismus. To je jako kdyby jste prohlásil, že budováním Kapitalismu (kapitálem) vybudujete Demokracii.

        1. Já si nic nepletu, to byl citát oficiální programu
          Já si nic nepletu, to byl citát oficiální programu Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik.

          „…
          To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný.
          …“

          http://www.cesky-dialog.net/clanek/1368-z-casopisu-abc-rok-1960/

          Jak to dopadlo všichni víme. Reálně se postupovalo dle kroků : dohnat a předehnat, udržet krok, neztratit stopu.

          1. Tak ještě jednou.
            Článek jsem si schválně přečetl, a

            Tak ještě jednou.
            Článek jsem si schválně přečetl, a slovní spojení „budováním Socialismu bude dosaženo Komunismu“ tam není, a není tam proto, že je to nesmysl.
            To co máte na mysli vy, byla proklamace že „Budováním socialismu bude dosaženo tzv. Reálného Socialismu“.
            Nijak nerozporuji, že ta ideologie byla milná, chybná, a v některých případech i škodlivá.
            Pouze prosím správné používání termínů označujících společenské zřízení sociální vs. politické.
            Příklad. Politické zřízení můžete mít nejen Komunismus či Demokracii, ale třeba i Monarchii, nebo třeba Autokracii. A každý z nich může být socialistický, nebo demokratický – jen jsme si zvykli na to, že určité systémy jsou obvykle vázány jeden na druhý a máme naučená určitá ustálená slovní spojení. Což ale i nadále nedává možnost budováním něčeho dosáhnout něčeho co s tím nesouvisí.
            Takže vám může vzniknou třeba:
            Socialistická Monarchie, a vedle ní Demokratická Monarchie. Snad už si rozumíme? Mě šlo o správné použití pojmů, nikoli o hodnocení kvality daných systémů.

            PS: když už bych měl hodnotit, ač s Komunismem nesouhlasím, Vám se dnešní propaganda zdá nějak výrazně důvěryhodnější nebo realističtější než bylo to ABýčko? Já myslím, že se nám za 50 let budou smát stejně jako my dnes těm z roku 1960. To co tu dnes máme my, taky není DEMOKRACIE, ač to k ní má mnohem blíže než systém předchozí.

            PSS: když už jste to zakončil humorem, přidám se. 🙂 Znáte definici pětiletky?
            1) Úspěch
            2) Spěch
            3) Pech
            4) Ech
            5) Ch ch ch ch ch

Napsat komentář