Elektrárna Dlouhé stráně přilákala loni přes 7000 návštěvníků

Počet návštěvníků exkurzí do podzemních útrob vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v roce 2022 meziročně zvýšil o 7000 na 30 047 lidí, stále však nedosáhl předcovidové úrovně, kdy si elektrárnu prohlédlo každoročně v průměru 35 000 návštěvníků. Elektrárna je čtvrtstoletí od zahájení provozu jedním z pilířů české energetiky a její význam roste v souvislosti s potřebou vykrývat dodávky z obnovitelných zdrojů.

Celkový počet turistů, kteří na Dlouhé stráně vloni zavítali, se naopak snížil zhruba o 10 tisíc na 85 334 lidí, tato statistika však může být lehce zkreslená. „Celkovou návštěvnost počítáme jako součet návštěvníků exkurzí a turistů, kteří vyjedou k horní nádrži lanovkou. Vloni si ale chlapi z elektrárny všímali, že výrazně rostl počet lidí, kteří lanovku vynechali a k horní nádrži došli pěšky nebo přijeli na stále populárnějších elektrokolech. Z množství turistů, kteří se kolem hodní nádrže pohybovali hlavně v letních měsících, usuzujeme, že se celková návštěvnost opět vyšplhala až téměř ke sto tisícům,“ upřesnil Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ, která elektrárnu Dlouhé stráně provozuje.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Skupina ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala 60 milionů korun do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve. 

Návštěvnost všech elektráren Skupiny ČEZ dosáhla v roce 2022 rekordních 247 250 lidí, a to reálně i virtuálně. Obě jaderná infocentra lákala na ReakTour aneb tour až k temelínskému a nově i dukovanskému reaktoru prostřednictvím nejmodernějších brýlí s virtuální realitou. Více než 35 000 studentů i zájemců z řad veřejnosti zavítalo do vybraných bezemisních zdrojů ČEZ během živě vysílaných on-line prohlídek Virtuálně v elektrárně. Tento oblíbený projekt navíc přinesl v loňském roce novinku – stávající nabídka jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů se rozrostla o prohlídku distribuční soustavy, která diváky seznamuje s kompletní cestou elektřiny.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář