ČEZ investuje do větrných elektráren v Německu

redakce - 21 Prosinec 2018

Projekty větrných elektráren na území Německa o potenciálním celkovém instalovaném výkonu až 190 MW získala v uplynulých dnech Skupina ČEZ. ČEZ vytvořil v Německu společné dponiky s firmami GP Joule a BayWa Wind. Projekty budou soutěžit v systému německých aukcí především v letech 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon těchto elektráren bude záležet právě na výsledku aukcí.

ČEZ vytvořil v Německu společné dponiky s firmami GP Joule a BayWa Wind. Projekty budou soutěžit v systému německých aukcí především v letech 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon těchto elektráren bude záležet právě na výsledku aukcí.
foto: ČEZ

Skupina ČEZ se v německé větrné energetice zaměří více na fázi developmentu. Projekty bude soutěžit v systému německých aukcí především v letech 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon těchto elektráren bude záležet právě na výsledku aukcí.

„Vzhledem ke  klimatickým cílům schváleným nedávno Evropským parlamentem se odhaduje, že evropský trh obnovitelných zdrojů by měl v následujícím období růst o instalovaný výkon 10 GW ročně. Polovina tohoto objemu má vzniknout v Německu a ve Francii. Chceme využít našeho renomé a zkušeností získaných na evropských trzích, a to zejména v oblasti projektů ve fázi developmentu. Naše již fungující větrné elektrárny v Německu vyrábí momentálně přes 300 GWh elektřiny ročně, a pokrývají tak spotřebu více než 100 tisíc domácností,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize Nová energetika a distribuce. Společnosti Skupiny ČEZ provozují v současnosti po celém Německu 53 větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 135 MW.

„Po loňském vstupu do developmentu ve Francii jsme nyní připraveni využít know-how Skupiny ČEZ i pro development větrných farem v Německu. Kombinací kupní síly, dostupného financování a zkušeností z provozu farem, jsme schopni dosáhnout zajímavých návratností investic i na tomto vysoce konkurenčním trhu. Spolupráce s lokálními partnery pomáhá řešit místní specifika developmentu. Oba partneři patří nejen ke špičce v developmentu v Německu, ale také obecně v oblasti obnovitelných zdrojů,“ uvádí Martin Pacovský, ředitel útvaru obnovitelné zdroje ČEZ. Projekty z tohoto portfolia budou soutěžit v systému německých aukcí zejména mezi roky 2020 - 2022.

Německo je dlouhodobě jedničkou mezi obchodními partnery ČR, k západnímu sousedovi mířilo loni 32,8 % našeho exportu, import tvořil 25,8 %. Podobná je situace i na energetickém trhu. Přeshraniční toky ve směru do ČR činily v roce 2017 více než 9 TWh, opačným směrem putovalo 5,5 TWh elektřiny.

Německo je, vzhledem k dlouhodobé stabilitě podmínek investorského prostředí, etablovanému systému aukčních mechanismů pro kompetitivní stanovení výše podpory a celkové rozvinutosti trhu zárukou dobré návratnosti projektů. Působení na německém trhu OZE je zároveň výhodné z pohledu přenosu zkušeností s fungováním systému aukcí, jejichž model by mohl být zaveden i v ČR.

Skupina ČEZ provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW. Díky novým akvizicím se nyní zhruba 70 % portfolia Skupiny ČEZ v sektoru větrných elektráren v západní Evropě nachází ve stádiu developmentu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

To by mne zajímalo, kam tedy exportujeme tu cca třetinu elektřiny (jakože exportujeme) , když dle článku to do DE není (export 9/ import 5.5TWh)?

Obrázek uživatele ozana

http://oenergetice.cz/energostat/

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Elektřina od nás teče hlavně ve směru Slovensko a Rakousko. Tyhle země ovšem obvykle nejsou koneční odběratelé. Deficitní území jsou hlavně Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Itálie.

Z čeho čerpáte? Já našel u Slovinska a Itálie naprosto vyrovnanou produkci a spotřebu a Maďarsko s novou jaderkou už za chvíli bude vývozce (nyní -10 TWh/rok).

https://www.electricitymap.org/

To je ale denní produkce, z té se nedá nic usuzovat. Já bral roční odsud: https://www.worlddata.info

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vycucat vydedukovat zprůměrovat a ve velkým ctrl+v to lifrovat mezi lidi dobré vůle na trh ;))) Nebo sis snad myslel že ti nějaký zaprodaný médium dá snad něco zadarmo? a ještě k tomu pravdu?? nebo snad zpracovanou tabulku na zlatým podnosu??? Kde žiješ, tohle je divoký východ :))))

kcc-hho.webnode.cz/elektrina/

Ale na domacim pisecku si svuj monopol pekne uhlidaji.

Ještě by se mohl spojit s Muskem a investovat na marsu.
U nás je vše zainvestováno a vše funguje.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 99000 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 87 tis. km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ufidíme, řekl slepý šišlal.

V Rumunsku postavil ČEZ tenkrát největší větrný park v EU kolem 700 MW, a místní ho pak rychlou změnou zákonů jako cizáka těžce ojebali.
Ale je pravda, že v Německu a Francii by mohl mít ČEZ nižší nájklady na provoz proti místní konkurenci, jestli bude používat své vyslané české nebo ty rumunské zaměstnance.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

mimo jiné jako třeba předtím Albánský dobrodružství ;)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.