Český hybridní letoun Zuri vzniká i díky virtuální realitě

Český startup Zuri připravuje malý hybridní letoun s vertikálním vzletem a přistáním typu VTOL. Dolet stroje je plánován na 700 km, max, rychlost 300 km/h a max. letová výška 3400 m.

Představte si, že se můžete zažít každý detail letadla dříve, než sjede z výrobní linky. Cítit ten pocit, když sedíte v kokpitu, díváte se kolem sebe a máte možnost “na vlastní kůži” vnímat vlastnosti jakéhokoliv výrobku.
foto: Zuri

Díky pokročilým technologiím, které dodaly společnosti VRgineers a TECHNODAT, mohou komunikovat a současně vzdáleně pracovat v prostředí virtuální reality všichni členové týmu ZURI, vývojáři, konstruktéři, dodavatelé a dokonce i potenciální investoři projektu.

„Zuri je revoluční projekt, který si zaslouží revoluční přístup. Spojením nejnovějších dostupných technologií v oblasti 3D modelování a virtuální reality, se nám podařilo vytvořit unikátní řešení pro vývoj a propagaci inovativních produktů,” říká Marek Polčák, CEO VRgineers a dodává:

„Virtuální realita tak nachází své užití v pracovním procesu, kdy jsou pro vývoj a prezentaci nutné pokročilé nástroje. Díky naší dlouholeté spolupráci s Dassault Systèmes tu máme pokročilý nástroj pro technologie budoucnosti.”

Klíčová vlastnost této nové technologie spočívá v tom, že konečný zákazník si může vyzkoušet letadlo dříve než začne jeho výroba. Vidět ho, zažít, sedět v něm. Díky tomuto získává k produktu důvěru ještě dříve, než je dokončen.

Projekt pak takto získá od investorů snáze prostředky na výrobu a certifikaci již na začátku spolupráce. Jedná se o princip, který je v souladu s principy dnes moderní sdílené ekonomiky, v rámci které se budoucí zákazníci podílejí na nákladech na vývoj a výrobu, již od raných fází projektu.

„Vyvinout letadlo s kolmým startem není jednoduché. Proto bych rád poděkoval všem partnerům, kteří se na vývoji podílejí. Nyní nás čeká dokončení 11 metrového prototypu a jeho první letové testy. Pro budoucnost našeho projektu je naše nová platforma, zejména za účelem prezentace projektu potenciálním investorům či zákazníkům, klíčová,” říká zakladatel Zuri Michal Illich.

3DEXPERIENCE platforma od Dassault Systèmes umožňuje výrobci letounu ZURI a jeho konstruktérům vytvořit úplné virtuální dvojče letounu, před zahájením vlastní výroby. Takový 3D model obsahuje kromě dokonalé geometrie i model vnitřních systémů letadla, platforma 3DEXPERIENCE podporuje vznik projektové dokumentace, pomáhá řídit procesy návrhu a vazby na výrobu.

Díky tomuto úplnému digitálnímu dvojčeti je jednodušší jednání s dodavateli, simulace a certifikace výrobku, jeho samotná výroba, ale také obchod, propagace a zajišťování investic.

Takto vypadá budoucnost vývoje a výroby náročných technologických zařízení. 3DEXPERIENCE platformu nasadila do ZURI společnosti Technodat, CAE systémy s.r.o., certifikovaný zástupce Dassault Systèmes pro Českou republiku a Slovensko.

„V projektu Zuri naplňujeme poslání naší firmy – inspirovat české inovativní firmy. Nasadili jsme špičkovou technologii, vyškolili personál a nyní se radujeme z jejich úspěchů. Zuri byl a stále je ukázka úspěšné spolupráce technologických firem v jednadvacátém století,” říká Aleš Kobylík, CEO, Technodat.

VRgineers je česko-americký startup, který se zabývá vývojem a výrobou profesionálních brýlí pro virtuální realitu XTAL řadící se mezi jedny z nejlepší na světovém trhu v oblasti enterprise.

VR headset XTAL má široké uplatnění v mnoha odvětvích jako je například automobilový průmysl, průmyslový design, vzdělávání a v neposlední řadě virtuální prototypování, a to díky jedinečné kombinaci horizontálního rozlišení 8K a širokému úhlu zorného pole.

Za firmou Zuri stojí podnikatel a vizionář Michal Illich, který se rozhodl změnit podobu současné mobility. Zuri si dalo za cíl zvětšit radius života každého z nás. Letoun Zuri bude vzlétat a přistávat jako helikoptéra, nepotřebuje tedy runway a může být použit jako rychlý dopravní prostředek i na místa, která letová zázemí nenabízí.

tisková zpráva

Napsat komentář