Toyota investuje do elektrických letadel pro městskou dopravu

Toyota investovala 394 milionů dolarů do kalifornského startupu Joby Aviation, který se zabývá vývojem elektrických letadel s kolmým startem připomínajících drony.

Elektrická letadla/osobní drony podle Toyoty představují novou naději na zlepšení poměrů v městské dopravě.
foto: Toyota

Joby Aviation již deset let pracuje na elektrickém letounu pro až pět pasažérů. Elektrický stroj umožňuje kolmý start a přistání díky šestici rotorů, které lze libovolně naklápět. Vedle snadného ovládání v obtížných podmínkách patří mezi výhody stroje i nulové emise, tichý chod a rychlost, nízké provozní náklady a vyspělé bezpečnostní technologie.

Toyota vstoupí do výroby i řízení

Toyota byla lídrem současné investiční série, v rámci které start-up shromáždil dohromady 590 milionů dolarů. Vedle financí se chce Toyota na projektu podílet podporou organizace výroby a nastavením systémů kvality a kontroly nákladů během zavádění letadla do masové výroby. V představenstvu Joby Aviation zasedne viceprezident Toyota Motor Corporation Shigeki Tomoyama, který bude zodpovídat za utváření strategie firmy.

Vzduch je výzva

„Společně s Joby, inovativním autorem letadla eVTOL, jsme se rozhodli přijmout výzvu a vytvořit vzdušnou dopravu na krátkou vzdálenost, jež má potenciál na to, aby v budoucnu vnesla revoluční změny do našich životů. Díky tomuto vzrušujícímu počinu bychom rádi našim zákazníkům poskytli svobodu pohybu jak na zemi, tak i ve vzduchu,“ uvedl prezident Toyoty Akio Toyoda.

„Toyota s námi navázala spolupráci na úrovni, která je v této branži bezprecedentní, jak po finanční, tak po obchodní a organizační stránce. Dosud nikdy se tak významný producent automobilů do takové míry neangažoval v rozvoji vzdušné dopravy,” dodal JoeBen Bevirt, zakladatel a CEO Joby Aviation.

Toyota nejsou jen auta

Toyota vedle produkce automobilů investuje souběžně do autonomních systémů řízení a internetových služeb pro vozidla, založených na sběrech velkých dat a výměně informací po síti, ale i do asistenčních robotů rehabilitačních strojů postavených na umělé inteligenci. Koncern také rozvíjí car-sharingové služby a systémy elektrické individuální mobility.

tisková zpráva

14 Comments on “Toyota investuje do elektrických letadel pro městskou dopravu”

      1. Greenpiss prý spravuje pohunek tykačovy chvaletický
        Greenpiss prý spravuje pohunek tykačovy chvaletický ;))

        https://cs-cz.facebook.com/greenpissCZ/

        Za příspěvky na sociální síti dostává prý „něco málo“ peněz :))))

        https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/profil-elektrarny-chvaletice-spravuje-stejny-clovek-jako-str/r~edf388ba346511ea858fac1f6b220ee8/

        „Prostě si občas vystavím nějakou malou fakturu,“… :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

      2. Však má podle mě pravdu ta slečna. A to i když se to
        Však má podle mě pravdu ta slečna. A to i když se to většině obyvatelstva nemusí líbit a i když ji budou všichni považovat za duševně chorou. Ať na ni nadávají všichni jak chtějí, nic to nemění na pravdivosti a trefnosti jejích prohlášení.

        1. má pravdu holka to víme od Kjottskyho 1996 s klintnemho
          má pravdu holka to víme od Kjottskyho 1996 s klintnemho fkalhotách 😉 Ale nejsmutnější na tom je že se s tím nedá nic dělat páč i kdyby si celej civilizovanej svět zfleku sednul naprdel tak 3.5 milijardy rudejch a bubáků to „zařídí“ ;(

          https://www.windy.com/cs/-Zobrazit—p%C5%99idat-vrstvy/overlays?cosc,30.554,67.430,3

          Do Davosu si přijeli papaláši jen užít poslední sníh 😉

      1. Neprijde Vam na tom clanku a predevsim grafu neco divneho? Ten
        Neprijde Vam na tom clanku a predevsim grafu neco divneho? Ten graf ukazuje pohyb CO2 za poslednich 8 000 let a je tam rozpeti od 257 do 283 ppm. Vite olik mame dnes? Takze z toho pohledu ten clanek i graf maji nulovou vypovidajici hodnotu, vubec totiz nerikaji, jak se chova klima pri 405 ppm a co se stane, az bude v 2050 450 ppm atd. Budu moc rad, kdyz k takovym koncentracim (+ koncentracim metanu, freonu a predevsim vodni pary) najdete nejake clanky o predpokladanem vyvoji klmatu ci korelacich v minulosti.

Napsat komentář