Nová služba od českých vývojářů ve spojení s meteorology z Meteocentra zjednodušuje přístup k předpovědím výroby sluneční a větrné energie. Nabízí přesnou aktuální předpověď výroby z obnovitelných zdrojů pro celý svět. Předpovědi jsou založeny na novém přístupu s využitím umělé inteligence (AI). Aktuální výstupy českého startupu jsou nyní dostupné online.
„V současné době zažíváme boom s automatizací využití energie z obnovitelných zdrojů, kdy nově i malí výrobci na svých pozemcích mohou automatizovat efektivní využití baterií a optimální dodávání přebytků své výroby do sítě. K tomu jsou nezbytná spolehlivá data o očekávané výrobě,“ říká Bohuslav Zeman, projektový manažer Meteosource.
Česká služba s globálními ambicemi přináší výrazně jednodušší přístup k předpovědím výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a cílí i na menší projekty. Aplikace je dostupná na adresách solar.meteosource.com/cs/ a wind.meteosource.com/cs/ a vychází z dlouhodobých zkušeností vývojářů se strojovým učením a modelováním počasí a jeho vlivu na různé obory.
Na webu si mohou i běžní uživatelé zobrazit výrobu pro libovolnou lokalitu – její aktuální předpověď a historickou výrobu až 8 let zpětně. Možné je i upravovat parametry panelů jako jejich sklon či orientaci a pozorovat vliv na výslednou výrobu v kilowattech.
Přesnost díky strojovému učení
V Meteosource využívají k předpovídání výroby unikátní přístup. První vrstva strojového učení pracuje s mnoha různými meteorologickými modely, které se na základě dat z minulosti optimálně kombinují tak, aby pro danou lokalitu a meteorologickou situaci poskytly velmi přesnou předpověď počasí. Na těchto datech se pak počítá reálná výroba solárních nebo větrných elektráren.
„Díky obrovskému množství dat a mnohaletým zkušenostem se strojovým učením umíme vytvářet nejpřesnější možné výstupy. Pro větší výrobce využíváme i jejich historickou výrobu a detailnější technická specifika pro další zpřesnění, nicméně pro menší odběratele toto není nutné,“ doplňuje Zeman.
Od velkých firem k individuálním menším projektům
S předpověďmi pro energetiku mají v Meteosource více jak 10 let zkušeností. Pro solární nebo větrnou výrobu je potřeba uvažovat velké množství parametrů a pracovat s pokročilými modely, které vyvíjeli a postupně zlepšovali několik let. „První odběratelé těchto modelů byli z řad větších solárních a větrných parků, kde je přesnost předpovědi velmi důležitá, protože špatným odhadem výroby lze přijít i o stovky tisíc za den,“ říká Zeman.
Dnes razí Meteosource cestu zjednodušení a zpřístupnění i pro menší projekty a zájemce z řad veřejnosti, kteří si mohou na nových webech zobrazit odhad výroby pro libovolnou lokalitu podle svých definovaných parametrů.
Již od roku 2007 firma pomáhá pod značkami Meteocentrum a Meteosource nejen běžným uživatelům, ale i nadnárodním firmám s vysokými požadavky na spolehlivost a přesnost dat.
Předpovědi počasí vznikají s využitím nejnovějších technologií na základě velkého množství vstupních dat a jsou pod denním dohledem zkušených meteorologů s odpovídajícím vzděláním. Meteocentrum/Meteosource tak na základě zahraničních i vlastních numerických modelů vytváří denně v reálném čase detailní předpovědi počasí pro celý svět.
zdroj: tisková zpráva
euractiv dnes
zo slnka a vetra sa vlani vyrobilo celosvetovo 12% elektriny,
obnovitelné zdroje spolu s nízkoemisnou jadrovou predstavovali 39% svetovejprodukcie elektriny ODHADOL inštitút „ember“.
fosíl má naďalej 36% podiel.
pokračuje ako v socializme že rok 2022 bude v budúcnosti označovaný za prelomový, namiesto NESTABILNÉMU dovoz budeme mať stabilitu, rekordne stúplo nasadenie tepelných čerpadiel, elektrických vozidiel či ELEKTROLYZÉROV.
výroba el z uhlia stúpla vlani o 1.1\ :§)
a kecy o samite 2025, o 1.5! C, autorka Malgorzata Wiatros-Motyka v euractiv.sk
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceps-fotovoltaicke-elektrarny-energeticka-soustava.A230413_175534_ekonomika_tbr
a to bol jeden deň slnečný.
Občasné zdroje energie přinášejí z podstaty svého fungování nestabilitu sítě a nutnost párování s řiditelnými fosilními zdroji nezávislými na počasí.
OZE přinášejí závislost na fosilních palivech a proto jsou hysterické zelené plačky podporovány z peněz jejich dodavatelů.
Fotovoltaisté jako Leodendula jsou v podstatě ruskými agenty 😀
Takze obcasne pouzitie fosilnej elektrarne je vlastne k prirode horsie ako ich nonstop prevadzka na plne pecky? 😀 To nemyslis vazne, vsak?
Nevim proc porad vytahujete uhelky jako zaskok za FVE. V CR je celkem nainstalovano 2,08GW FVE a vodnich elektraren je 1,11GW plus 1,17GW precerpavacich elektraren. FVE se daji docela dobre planovat nekolik dnu dopredu a kdyz skokove vypadne jejich vyroba, tak je muzou zaskocit vodni a precerpavaci. Vse je o dobrem planovani. Navic nikdy nevypadne celych 2,08GW. Skoro vzdy je vyroba aspon 10%. Tak si ty vase brepty nech pro nejaky ruzzacky server. Tam ti to budou honorovat. Zde jsi jako vzdy za pitomce.
To jsou hloupé názory laické veřejnosti. Nestabilitu sítě způsobuje hlavně nevyrovnaná spotřeba. Dříve musel dispečer volat telefonem : „rychle utíkejte pochcat ohniště a vypouštějte páru“! Dnes mu stačí stisknout knoflík a omezit OZE.
Tak jsem si to pro dnesek vyzkousel a hodnoty vubec nesouhlasi. Mam minimalne o 30% vetsi vykon. Jedine co souhlasi je prubeh behem dne. Od rana vykon stoupa a k veceru zase klesa. Za tento poznatek jim davam 10 bodu na libovolne neomezene stupnici.