Bureau Veritas bude v Česku kontrolovat dvě třetiny povolenek

Dvě třetiny povolenek na emise skleníkových plynů bude v Česku ověřovat inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas coby kontrolní orgán s nově prodlouženou akreditací.

S ověřenými povolenkami mohou firmy legálně obchodovat
foto: Bureau Veritas

Firmy mohou s ověřenými povolenkami legálně obchodovat nebo je převádět na jiné subjekty, jestliže prokazatelně vypustily méně emisí, než očekávaly. Povolenková burza stimuluje podnikatele k efektivnějšímu řízení svých firem, zavádění nových technologií a většímu ohledu na životní prostředí.

Mezi klienty Bureau Veritas patří hlavní hráči z různých odvětví, od energetických společností, přes sklárny, papírenské závody až po cementárny. „Jako nezávislí kontroloři posuzujeme, zda firmy evidují emise CO2 v souladu s platnou legislativou a schváleným aktuálním Monitorovacím plánem, používáme k tomu několik typů speciálních analýz. Verifikace probíhá každoročně s cílem potvrdit emisní výkaz, který potom firmy předloží společně s prohlášením o verifikaci na ministerstvu životního prostředí. Lhůta k předložení dokumentů vyprší vždy 15. března,“ informuje vedoucí auditorka Jana Klosová.

S povolenkami na emise skleníkových plynů je možné legálně obchodovat. Systém funguje tak, že každé zařízení produkující určité množství CO2 získá určitý počet přidělených povolenek. Ty pak opravňují k vypuštění určitého počtu ekvivalentních tun CO2 za rok.

„Pokud zařízení vyprodukuje menší množství CO2, než na kolik dostalo povolenky, může zbylé povolenky prodat v evropském systému obchodování, které má podobu povolenkové burzy. V praxi se to stává třeba v situaci, kdy provoz zavedl lepší technologii, případně realizoval méně či více úsporná a efektivnější opatření. V případě, že zařízení vypustilo více CO2, než kolik povolenek mu bylo přiděleno, musí zbylé povolenky nakoupit,“ vysvětluje Jana Klosová, vedoucí auditorka Bureau Veritas.

Stimul pro ekologicky orientované investice

Obchodování s povolenkami, jejichž počet je řádně verifikován akreditovaným kontrolním orgánem, stimuluje k zavádění lepších technologií, zvyšování efektivity stávajícího provozu a k maximálním úsporám zdrojů.

Energetické komodity jsou samozřejmě ovlivňovány řadou faktorů – vývojem politické situace, statistikami o zaměstnanosti nebo kolísáním cen uhlí, zemního plynu, ropy a elektřiny. „Cena povolenky v průběhu roků i jednotlivých dní kolísá. Bezesporu jsou však výrazným motivačním prostředkem pro úsporná a efektivnější,“ dodává Klosová.

tisková zpráva

5 komentářů u “Bureau Veritas bude v Česku kontrolovat dvě třetiny povolenek”

   1. To samozrejme se domnivam take, ale ten proces neni vubec
    To samozrejme se domnivam take, ale ten proces neni vubec popsan. Je nutne klecet na kolenou u ministra zivotniho prostredi nebo MPO nebo provadet jine sebemrskani? Stat si rad privydela, ale zaroven musi byt natlak na firmy aby toho moc nezneuzivaly. Chapu ze je to clanek o te certifikacni firme. Vy a ja si povolenky nejspis na burze kupovat nebo prodavat nebudeme a tak je pro me zajimavejsi cely mechanismus s povolenkama. V clanku se to nedozvim.

    1. popisujete fungovanie štátnej plánovacej komisie (tú so
     popisujete fungovanie štátnej plánovacej komisie (tú so sídlom na gorkého) – na schôdzi roh predseds štátostrany oznámmil, že v jednotlivostiach sme v sklze, celkovo neplníme (cca 80%), ale zajtra idú na spk a požiadajú o úpravu plánu. následne je plán plnený na 110%, takže odmeny všetkých (najmä vedúcich) k vianociam sú „doma“.

Napsat komentář