Výroba energie z uhlí v Evropě je pod významnými ekonomickými tlaky. Je tedy ekonomickou realitou, že v Česku dojde k odklonu od uhlí, a proto je potřeba zabývat se dopady a možnými riziky tohoto odklonu.
Část z otázek, které postupné uzavírání uhelných elektráren vyvolává pokrývá dnes zveřejněná studie Fakt o klimatu zahrnující podrobné modelování. Z tohoto modelování vyplývá, že drahou elektřinu z českých uhelných elektráren mohou už v nejbližších letech dostatečně spolehlivě nahradit levnější zdroje z okolních států.
Naopak v teplárenství se v nejbližších letech bude uhlí dále spalovat, tam bude transformace probíhat o něco pomaleji. Pro udržení nízké ceny elektřiny a tepla je během odklonu od uhlí klíčový rozvoj moderní energetiky založené na obnovitelných zdrojích, flexibilitě, chytrých sítích a vysoce účinné kogeneraci.
Výroba elektřiny a tepla z uhlí je v Evropské unii každým rokem pod čím dál větším ekonomickým tlakem. Česká energetika, která vyrábí z uhlí zhruba 40 % elektřiny a 50 % tepla, stojí před otázkou, jak domácnostem i průmyslu do budoucna zajistit stabilní dodávky elektřiny a tepla za přijatelnou cenu. Nová studie přináší nezávislé analytické podklady a data do diskuze o možnostech a podmínkách odklonu od uhlí v ČR.
Studie je založena na hodinovém optimalizačním modelu evropské elektrizační soustavy, který umožňuje analyzovat, jak se promění výroba elektřiny v Česku i napříč Evropou na základě zmíněných ekonomických tlaků.
Jde hlavně o rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů napříč Evropou a o další zvyšování cen emisních povolenek. Výsledky modelování mimo jiné ukazují, z jakých zdrojů by se při takovém vývoji v Česku vyráběla elektřina (a zda by jí byl dostatek i za nepříznivého počasí), jak by se v Česku proměnila importní bilance, velkoobchodní ceny elektřiny i emisní intenzita výroby elektřiny.
Jaké by byly dopady zvýšeného ekonomického tlaku na uhelnou energetiku v podobě velmi rychlého zdražení emisních povolenek až na úroveň 100 €/t? Byla by na to česká a evropská soustava už okolo roku 2025 připravená? Z ekonomického modelování elektrizační soustavy při odklonu od uhlí v Česku vyplývají dva hlavní závěry:
- Při zvýšení cen emisních povolenek by drtivou většinu českých uhelných elektráren nebylo ekonomicky výhodné provozovat. Z trhu s elektřinou by je vytlačily levnější zdroje především z okolních států, jejichž kapacita je dostatečná i na pokrytí potřeb ČR. Z čistého exportéra by se Česko stalo čistým importérem elektřiny.
- Odlišná situace je v uhelném teplárenství, kde nelze ekonomicky nevýhodnou výrobu tak snadno nahradit jako na společném trhu s elektřinou. Pro udržení přijatelných nákladů za dodávky tepla je proto klíčové teplárenství co nejrychleji transformovat na jiné zdroje energie.
Vyplatí se Česku urychlit rozvoj moderní energetiky? Na základě modelování studie popisuje hlavní čtyři doporučení:
- Česko potřebuje rozvíjet solární a větrnou energetiku. Tento rozvoj by pomohl snížit velkoobchodní ceny elektřiny (a přiblížit je tak ještě nižší německé úrovni) a také snížit import elektřiny.
- Pro integraci obnovitelných zdrojů a pro jejich dobré ekonomické fungování je nutné rozvíjet flexibilitu, akumulaci a zároveň rozvíjet sítě. Rozvoj sítí je nezbytný, aby bylo možné obnovitelné zdroje fyzicky připojovat. Akumulace a flexibilita nejen pomáhají obnovitelným zdrojům, mohou také poskytovat některé podpůrné služby a v budoucnu nahradit část potřebného výkonu špičkových zdrojů.
- Pro úplný odchod od uhlí je klíčový také rozvoj řiditelných zdrojů. To znamená, že je potřeba rychlá transformace teplárenství (zahrnující investice do vysoce účinné kogenerace stejně jako větší využití obnovitelných zdrojů tepla). Také to ovšem znamená, že pro udržení zdrojové přiměřenosti bude třeba rozvíjet špičkové zdroje elektřiny. Tomuto rozvoji dnes brání především nastavení trhu, které špičkovým zdrojům nezaručuje dostatečně vysoké a předvídatelné příjmy.
- K zajištění spolehlivé a cenově dostupné dodávky elektřiny a tepla v průběhu odchodu od uhelné energetiky bude klíčové dočasně udržet v provozu zbývající uhelné teplárny a k tomu nutnou těžbu uhlí, dokud nebudou k dispozici náhradní zdroje.
zdroj: tisková zpráva
Moc dobře zpracovaná studie. Věřím, že si těchto závěrů konečně všimne i naše vláda a zohlední svoje plány. Zatím to vypadá, že je koncepce naší energetiky hodně bezhlavá. Odklon od uhlí jsme měli nastartovat už dávno. Nevím, proč s tím tak dlouho otáleli a na co spoléhali. Trend v EU i ve světě je jasný a daný. Nemůžu na jednu stranu přikyvovat k dekarbonizaci a na druhou stranu nic nedělat. Čím víc UE budeme potřebovat, tím to bude dražší a v roce 2024 máme pořád 44% výroby elektrické energie v uhlí, o teplárenství nemluvě. Čína má 57% eletřiny vyráběné v UE. Zase takový velký rozdíl mezi námi a Čínou není.
Zpracované to je pěkně. Pokud bychom ale tuto studii vytvořili před pěti lety a dnes si to vyhodnotili, nebudou se očekávané výsledky potkávat s realitou ani přibližně.
Je tedy na místě přehodnotit rizika a zohlednit přínos uhelných elektráren k diverzifikaci spolehlivých stabilních zdrojů. Zvláště když studie správně vypočítává objem nespohlehlivosti zdrojů občasných.
realne ten prechod jiz zacal a je ziskovej po cca 5-7 letech a to i prez nepriznive ceny plynu ktere panovaly, s klesajici cenou plynu se to zkracuje, prvni hybridni plynova elektrarna jiz funguje i v CR, a postavena a zprovoznena bez dotaci soukromou firmou, uhli to ma proste v energetice sectene, a ty a tvoje kecy s tim nenadelaj vubec ale vuubec nic 😀
Podívejte se na tu studii víc. Je tam jasně napsané za jakých podmínek jsou schopné obnovitelné zdroje spolu s akumulací nahradit uhelné zdroje. A nebude to zase až tak strašně drané. Může to elektrickou energii zlevnit. Přes zimu můžeme buď dovážet, nebo zajišťovat spotřebu paroplynovými zdroji.
Ano, vyjádřeno je to podle mého názoru v hrubých obrysech správně, pokud odhlédnu od části výpočtu cen a scénářů, kde například největší výroba z FVE je ve scénáři Odpor k OZE. Pochvala za snahu.
Co není správně je chybějící zohlednění rizik nacházejících se vně systému, které ale mají dopad na parametry výpočtu. Tzv pesimistické scénáře nejsou ani zdaleka úplné (a fakticky ani pesimistické, protože ve světle výsledků referend je pesimismus autorů je ve skutečnosti extrémní optimismus).
Považovat za optimální scénář maximální import v situaci, kdy jsme utrpěli vysloveně názornou ukázku rizik importovaných energií, je přinejmenším nezodpovědné a v horizontu výpočtu 25 let míra nejistoty podle mého názoru znehodnucuje reálnost jakýchkoliv výpočtů jak objemů, tak především ceny.
V zimě dovážet odkud ?
My nedovážíme zemní plyn? Pokud dovážíme, odkud? Nejsme energeticky nezávislá země a ani v budoucnosti se nedá předpokládat, že kdy budeme. Bylo by to i zbytečně drahé. Koukal jsem se na Lazards. Tato americká investicní společnost zase zhoršila rating jaderných elektráren. Z průměrných 180$/MWh na 190$/MWh (LCOE, to není reálná cena na spotu, to je amortizace nákladů) a jak se budou dostavovat další JE, které jsou příšerně drahé a pomalé na výstavbu, tak to nejspíš jen poroste. Že si česká vláda slibuje 90€/MWH v roce 2036? No je otázka, jestli tvůbec něco v té době dokážeme postavit, ale že to bude za tolik, tak to určitě ne.
Plyn to je jasné, ale odkud konkrétně půjde dovážet elektřinu, když všichni zruší stabilní zdroje ?
Vzdy se jedna o pomeru 80/20. 80% OZE a 20% konvencni zdroje. 9 mesicu budou vyrabet prevazne OZE a 3 mesice konvencni. Kdyz se v lete nebude palit fosil, tak bude v zime dostatek. Chce to ale aby se konecne lidi vzpamatovali a neverili porad ruznym hloupostem kdesi z vychodnich stepi. Svet uz tisice let spoleha pres den a vetsinu roku na slunicko a ma v domech okna. Kdyz je dostatek slunicka, neni nutne svitit umelym svetlem. A kdyz nesviti slunicko, rozsvitime umele svetlo. Presne tak musime pouzivat i fotovoltaicke elektrarny. Kdyz sviti, musime je vyuzit. Okna jsou svetelne kolektory, panely jsou fotoelektricke kolektory. Tak proste.
Poměrově srovnávat počet měsíců s výrobou a nevýrobou OZE může jen idiot. Kdo má IQ > 60, tomu je zřejmé, že musí vycházet z objemu spotřeby v průběhu roku. A ejhle, více jak polovina z 283 TWh celkové energetické spotřeby ČR je alokována do tří měsíců, nepřekvapivě těch nejvíce temných a chladných, a současně měsíců nevýroby OZE – polovina listopadu až polovina února.
OZE, především malé soukromé FVE, jsou vítaný vedlejší decentralizovaný zdroj. Ale i když se fanoušci OZE poserou, tato země s nimi nemůže a nikdy nebude fungovat jako s významným zdrojem. To je matematická jistota.
Je zajímavé jak dojemně se staráš, že naše země bude muset v zimě trochu elektřiny nakupovat a přitom ti vůbec nevadí, že veškerá doprava je 100% závislá na dovozu ropy z nestabilních zemí. Kdyby bylo nejhůř tak v těch uhelkách zatopíme ale s auty nenaděláš nic.
Debile, podzimni mesice jsou nejvetrnejsi cast roku. Samozrejme ze Cesko nema z vetru skoro zadnou elektrinu. To je ale problem teto zeme, zdejsich idiotu jako jsi ty.
Proc pises o celkove spotrebe energie? Ja psal o elektrine. Co se tyka vytapeni, tak tam je nutne mit jine strategie. Vse bude zalezet na fungovani vodikoveho hospodarstvi. Zatim to neni plosne vyzkousene a neni dost zkusenosti. Kdyz se to osvedci, muzeme vyrabet na svete vic zeleneho vodiku nez potrebujeme.
Asi to nesledujete. Jinak byste věděl, že neexistuje jenom Evropská vodíková aliance, ale dokonce i Africká vodíková aliance (Maroko, Jihoafrická republika, Etiopie, Egypt,….), pak tu máme jako významného hráče Čínu a Indii. Indie nedávno uzavřela významný kontrakt na dovoz zeleného amoniaku do Japonska. Bude mít kapacity i pro Evropu. A to nemluvím o Austrálii a Jižní a Severni Americe. Některé terminály severním moři jsou koncipované tak, aby byly schopné zpracovat i kapalný amoniak a znovu ho přeměnit na vodík (dělá to asi 2kWh na 1kg H2, tj. ani ne 10% energie ve vodíku uložené). Jsou tu obrovské možnosti a samozřejmě, postupně bude sleva z rozsahu. Pokud budeme dostatečně flexibilní, tak energie na zimu by byla.
Dokonce Saudska Arabie sazi na export zeleneho vodiku nebo amoniaku. Uz stavi obrovskou FVE a az tomu prijdou na chut, bude cely arabsky poloostrov jedna velka FVE.
Na Blízký východ jsem zapomněl. Tam sestaví hodně FVE a elektrolyzéry taky. 🙂
Tak snad máte pravdu a nabídka bude dostatečná za dobrou cenu 🤔🤑
Bude to trvat. Teď hned vodík levný nebude. Odvíjí se to od ceny FVE, elektrolyzérů a jejich účinnosti a od ceny za chemickou přeměnu na amoniak a zpětnou konverzi. Mě na tom fascinuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy lidstvo stojí před volbou, kdy nebude muset nic dalšího těžit. Všechno se to dá recyklovat. Jakmile si to jednou od planety vezmeme, tak to x krát použijeme. Samozřejmě, včetně vodíku. 🙂