BioLPG je poprvé v Česku, vyrábí se z cukrové třiny a zbytků jídla

Na český trh bylo dodáno prvních 15 tun Bio LPG. Z hlediska uhlíkové stopy může být až o 90 % šetrnější než nafta.

Nejrozšířenějším alternativním palivem v Česku i ve světě je zkapalněný ropný plyn (LPG). I když jde z hlediska emisí o mimořádně čistý produkt, nemusí to v budoucnu stačit.
foto: Primagas

Nejrozšířenějším alternativním palivem v Česku i ve světě je zkapalněný ropný plyn (LPG). I když jde z hlediska emisí o mimořádně čistý produkt, nemusí to v budoucnu stačit.

Řešením je Bio LPG, které je vyrobené z obnovitelných zdrojů a chemickým složením je naprosto totožné s klasickým fosilním .

Z hlediska uhlíkové stopy může být Bio LPG až o 70 % šetrnější než LPG a až o 90 % ve srovnání s kapalnými fosilními palivy. Konkrétní produkt aktuálně dodávaný na český trh je vyroben ze zbytků jídla a cukrové třtiny a má dokonce o více než 80 % nižší emise než fosilní LPG.

Bio LPG se na evropském trhu poprvé objevilo předloni. První dodávka tohoto produktu z rotterdamské továrny společnosti Neste byla realizována v březnu 2018 pro SHV Energy, což je mateřská společnost českého dodavatele LPG společnosti Primagas.

SHV Energy prodává Bio LPG na trzích ve Francii, Německu, Beneluxu, Skandinávii a Spojeném království a v roce 2019 již distribuovala 49 tisíc tun Bio LPG. První dodávku na český trh aktuálně uskutečňuje právě společnost Primagas.

„V těchto dnech jsme obdrželi prvních patnáct tun Bio LPG, které bude ve směsi s klasickým fosilním LPG distribuováno na naše čerpací stanice,“ potvrzuje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas s tím, že v ceně na stojanu čerpací stanice se podíl Bio LPG nijak neprojeví.

Podle odborníků z České asociace LPG (ČALPG) přitom nelze v žádném případě Bio LPG chápat jako obdobu biosložek u konvenčních paliv, tedy benzínu a nafty.

„Bio LPG je po chemické stránce zcela identické s klasickým LPG, jediným rozdílem oproti klasickému LPG je způsob jeho výroby. Jde tedy o plyny propan, butan a jejich směsi. Je tudíž libovolně v jakémkoliv poměru mísitelné s klasickým fosilním LPG a v konečném důsledku jej může nahradit ze sta procent,“ vysvětluje Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG.

Díky Bio LPG může spotřebitel snižovat svou uhlíkovou stopu, aniž by musel investovat do nových technologií, vozidel nebo infrastruktury. Dle různých studií a v závislosti na konkrétní technologii výroby je z hlediska uhlíkové stopy Bio LPG obecně o 40 až 70 % šetrnější než fosilní LPG a ve srovnání s dieselovým pohonem lze snížit emise CO2 o 50 až 90 %.

„Bio LPG aktuálně dodávané na tuzemský trh je co do uhlíkových emisí oproti fosilnímu LPG dokonce o 83 procent šetrnější, vůči naftě pak o více než 90 procent. Ve výsledku ale pochopitelně vždy záleží na poměru Bio LPG a LPG, protože se oba produkty v praxi mísí,“ říká Jiří Karlík.

„Smysluplnost míchání obou produktů spočívá v dalším omezení emisí. Než aby dodávku LPG přivezla jedna cisterna a Bio LPG druhá, je lepší, když vyjede jen jedna naplněná směsí,“ dodává Jiří Karlík.

Výhodou LPG, potažmo Bio LPG, je právě již plně rozvinutá stávající infrastruktura a existující zákazník. LPG se ve formě propan-butanu i čistého propanu využívá pro topné a technologické účely. Firmy jej v hojné míře využívají například pro pohon vysokozdvižných vozíků a další mechanizace.

Na LPG neboli autoplyn v Česku jezdí dle odhadů ČALPG asi 170 000 vozidel a lze jej dle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu natankovat na více než 950 odběrných místech.

Standardních čerpacích stanic s prodejem benzínu a nafty jsou přitom necelé 3 000. Nové tovární LPG vozy tvoří jen asi pětinu veškerých nově registrovaných LPG pohonů.

Největší podíl totiž zaujímají přestavby starších a emisně problematičtějších vozidel. Přestaveb bylo dle statistiky Ministerstva dopravy v loňském roce v Česku provedeno 5 869, což výrazně převyšuje přírůstky ostatních alternativních pohonů.

Nedávno aktualizovaný Národní akční plán čisté mobility počítá s budoucí podporou produkce Bio LPG. Jak uvádí dokument, ačkoliv je fosilní LPG samo o sobě z hlediska emisí mimořádně čistým palivem, stávající výhoda v budoucnu nemusí být dostatečná.

Zatímco LPG vzniká jako vedlejší produkt při rafinaci ropy nebo při těžbě zemního plynu, Bio LPG není fosilním palivem. Vzniká výhradně z obnovitelných zdrojů, obvykle také jako vedlejší produkt.

„Prozatím je Bio LPG vyráběno zejména jako vedlejší produkt při výrobě HVO nebo z bioethanolu získaného ze zbytků jídla a cukrové třtiny, což je ostatně zdrojem aktuálních dodávek do tuzemska. Po roce 2020 se ale na trhu očekává postupný nárůst dodávek i cíleně vyráběného Bio LPG. Nově se testují technologie na výrobu Bio LPG z celulózové biomasy, tedy dřevěného odpadu, a lze předpokládat, že budou následovat i další způsoby výroby. Objem Bio LPG vyrobeného výhradně jako vedlejší produkt totiž nebude schopen uspokojit rostoucí poptávku po palivu,“ dodává Ivan Indráček.

tisková zpráva

19 Comments on “BioLPG je poprvé v Česku, vyrábí se z cukrové třiny a zbytků jídla”

 1. Zas ta propaganda ve jménu SS EU fake klima „zelena“, aby
  Zas ta propaganda ve jménu SS EU fake klima „zelena“, aby auta vybuchovala, ničila se příroda i pesticidy místo podpory levného a efektivního jádra, solárních panelů na svých domech (ne solární západní zlodějské barony) a elektro aut. Už takhle nám SS EU zlikvidovala zemědělství i pesticidy, povraždila včelstvo atd.

  Taky škoda toho CO2, co výrazně zazeleňuje planetu, kde když ještě vzroste teplota, jsou rekordní výnosy potravin pro všechny. Když teplota poklesne, jde o decimaci populace na planetě všech organismů. Za posledních 10000 let jsou teploty dnes ještě podprůměrné a díky tomu vzniklo tolik organismů včetně člověka, když bylo díky tomu tolik zeleně.

  tady koukám jede cenzura na plný obrátky, už jste jak SS Facebook, ČT či Bakala, tedy celý ovládaný mainstream nemocnými korporacemi jako na západě 🙂

       1. zanedbává? to si vymýšlíš a šíříš bludy, nebo máš
        zanedbává? to si vymýšlíš a šíříš bludy, nebo máš nějaké důkazy? Já tomu říkám dezinformace od tebe, přesně jako SS EU ČT 🙂

        na západě se to zanedbává, ostatně vše, co je pro lidi pro maximalizaci zisků pro korporace, sem to naštěstí ještě nedošlo, co se týče našich jaderných elektráren 🙂

        1. Ty to nechápeš, prostě levnější a ekologické je dovést
         Ty to nechápeš, prostě levnější a ekologické je dovést z karibikku cukrovou třtinu a zde z ní vyrobit LPG 😀

         A za druhé, ona si to myslí, tedy to je prostě fakt a ty když tento druh faktů nechceš přijmout, tak vlasntě bojuješ proti pravdě a ty jsi šiřitel fakenews…

         Prostě z jaderky co nestojí bude cena jakou řekne ona/on a ty to musíš přijtmout, protože to řekl/a 😉

         Ale uznávám co děláš, z blbostí se musí bojovat, bohužel blbsot nikdy nikdo neporazí 🙁

        2. jistě, zvlášť když víme, že GMO řepka i kukuřice
         jistě, zvlášť když víme, že GMO řepka i kukuřice společně s pesticidy tvoří sucho a likvidují zvířata (hlavně včely)… . vypláchnutý troubo SS EU propagandou 🙂

         tak proč nestojí běžně kwh<1,1 Kč (cena z jaderky i se ziskem), troubo? odpověz 🙂

        3. Tak ono je to trochu jinak. Prodávat se za 1 Kč/kWh musí i
         Tak ono je to trochu jinak. Prodávat se za 1 Kč/kWh musí i kvůli nadbytku elektřiny na trhu. Jedná vždy o nabídku a poptávku. ČEZ vždy musí prodat termínově dopředu část své produkce, aby si zachoval rozumné cash flow. Pokud by nebyla na trhu konkurence a bylo málo elektřiny, tak by rozhodně prodával dráž. Tedy jedná se o mix, kdy běžným domácnostem ČEZ prodává podstatně dráže ( viz. ceníky ČEZ ). Zbylá produkce jde na burzu a prodává se za tržní cenu ( OTE-ČR ), ale to neznamená, že to je cena pro ČEZ zisková. Třeba v neděli okolo 17,00 se prodávala MWh za 3 EURa, což jistě není cena ani zdaleka nákladová u jádra, plynu ani uhlí. Nicméně domácnosti nadále ČEZ dotují ceníkovou cenou a to je panečku MARŽE jak hrom. Energetika není jednoduchá disciplína, ale jsem rád, že se ČEZ začíná připravovat na „chytrou“ energetiku a začíná investovat do ditribuční divize a oboustranných měření ( chytré sítě ). Decentralizace výroby s pár většími zdroji je budoucnost energetiky a může se to líbit či nikoli.

        4. Ale kecy, kde se prodava? Na burze v nemecku? Proc v nemecku,
         Ale kecy, kde se prodava? Na burze v nemecku? Proc v nemecku, protoze kde je burza tam se kontroluje cena a je dulezite, kdyz delate co nemci mit pod konktrolou cenu vetru vs cenu jadra…

         Realne,
         kdy je normalni si priplatit, kdyz mas stabilni dodavku=jadro,
         kdy je normalni davat slevu, kdyz nejsi schopen dodat stabilne=vitr

         Jakym onym zazrakem, burza v nemecku, kde politikcy prosazuji vitr je cena prave naopak 😀

        5. kéž by měli za cíl ochránit planetu, ale oni mají
         kéž by měli za cíl ochránit planetu, ale oni mají právě za cíl přesun peněz od chudých ještě více k mentálně podřadným psychopatickým korporacím a už nehledě za to, že Soros (všechny západní korporace, on je zastupuje) financuje likvidaci deštného pralesa současně jako „major donator“ s neuvedenou částkou Extention rebellion 😀 On ví, jak tvořit nenávist mezi lidmi a současně ničit planetu 🙂

         toto jsou totiž ti západní „demokrati“:
         is.gd/im0Gps

        6. chápu, ale jak zruší jádro a nechají tu jen „zelené“
         chápu, ale jak zruší jádro a nechají tu jen „zelené“ nesmysly, tak nám zdraží el. min 3x, takový je plán…. ČEZ i tak má obrovské zisky, ale „zelenými“ nesmysly pak půjdou všechny zisky do zahraničí, protože my „kupodivu“ žádné továrny na „zelenou“ energii nemáme, takže i energetiku nám plánované ovládnou, už nepůjde do rozpočtu nic

         přesně takhle vydělal miliardy podvodník Al Gore… lhal, dokonce soud uznal, že lhal ve svých dokumentech ve VŠEM, ale vydělal na firmách, co poskytovaly „zelené“ služby a produkty 🙂

        7. No, co napsat, když nepoznáš sarkasus, kdy ti dávám za
         No, co napsat, když nepoznáš sarkasus, kdy ti dávám za pravud, tak si naser vole…

         Asi nebudes mentalne jinde nez ten co mu odpovidas…

        8. tak sorry, tady totiž čtu jen „zelené“ mozky, ty jsi skoro
         tak sorry, tady totiž čtu jen „zelené“ mozky, ty jsi skoro jediný trochu s přehledem, tak jsem takovou reakci na sebe nečekal, jsem zvyklý na vypláchnuté Pavlíčky K 🙂

 2. vyroben ze zbytků jídla a cukrové třtiny
  zírám v

  vyroben ze zbytků jídla a cukrové třtiny

  zírám v němém úžasu. Takže přes půl zeměkoule převezu cukrovou třtinu lodí, které jsou pravděpodobně absolutně největším znečisťovatelem ovzduší a tady z ní vyrobím eko produkt.

  1. Tiež som zostal zaskočený s podivom nad týmto „BIO LPG“
   Tiež som zostal zaskočený s podivom nad týmto „BIO LPG“ (už ten názov je chujovina). Najskôr vyklčujeme to jediné, čo je naozaj bio na tejto planéte, aby následne nejaký primitív mohol vypestovať obrovské množstvo toho zbytočného sladkého svinstva a následne ešte väčší primitív (zrejme ropák) z toho vyrobí „bioplyn“
   To už čo je toto za svet !!!
   :-§

Napsat komentář