Autosalon Ženeva: Volkswagen Bulli – návrat hippie busu v elektřině

Volkswagen Type 1/2 neboli „Transporter“, „Bus“ či „Camper“ je legendární mikrobus s oválným čumákem, který si získal slávu jako oblíbený dopravní prostředek hnutí hippie. Na letos představil jeho modernizovanou verzi s pohonem na elektřinu.   

Volkswagen Bus byl původně představen už v roce 1950. Šlo vlastně o první MPV v historii. Vzduchem chlazený motor, stejný, který pasoval také do legendárního „Brouka“, dával mikrobusu extrémní odolnost a životnost.

Volkswagen pak redesign své klasiky představil už v roce 2001. Teprve o deset let později ale dává znovuzrozenému mikrobusu finální tvar. Nový Bulli je totiž především ekologický dopravní prostředek.

galerie: Volkswagen Bulli 2011 (4 obrázky)
Volkswagen Bulli 2011 Volkswagen Bulli 2011 Volkswagen Bulli 2011

O pohon se stará elektromotor s nejvyšším výkonem 85 kW. Energii dodává lithium-iontový akumulátor s vynikající kapacitou 40 kWh, což dává miniaturnímu elektrickému autobusu dojezd až úctyhodných 300 km (není ovšem řečeno při jakém zatížení).

Dobít baterii údajně trvá ze speciální hodinu. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne elektrický Bulli během 11,5 vteřiny. Maximální rychlosti dosahuje na hodnotě 140 km/h. Rozměry jsou překvapivě kompaktní – délka 3,99 metru, šířka 1,75 metru a výška 1,70 metru.

Volkswagen údajně počítá také s možností, že by se do auta montovaly velmi úsporné zážehové a vznětové motory s objemem od 1,0 do 1,4 litru.

Čtyři komentáře u “Autosalon Ženeva: Volkswagen Bulli – návrat hippie busu v elektřině”

Napsat komentář