Auta poznají emoce řidiče

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroen a Švýcarský federální institut technologie EPFL mají spadeno na emoce řidičů. Obě organizace společně vyvíjejí systém, který dokáže rozpoznat negativní emoce řidiče, jako je hněv, znechucení nebo smutek.

“V pořádku pane řidiči. Vypadáte normálně. Můžete nastartovat.“
foto: EFPL

Auta jsou čím dál více prošpikovaná elektronikou. V poslední době se na auta navíc zaměřují nejrůznější vyloženě technologické firmy, včetně softwarových vývojářů. Lákavá je především šířka a hloubka interakcí řidič-auto-prostředí, kde elektronika může hrát velkou úlohu.

Elektronické vybavení dokáže zpohodlnit jízdu, šetřit palivo nebo zvýšit bezpečnost. Především bezpečnost není prázdným pojmem. Na evropských silnicích každoročně zemře okolo 28 000 lidí a 250 000 lidí je vážně zraněno, v drtivé většině díky lidské chybě.

Stovky, možná tisíce životů mají na svědomí agresivní nebo jinak „emocemi“ postižení řidiči. Právě na kontrolu emocí řidiče se soustřeďuje společný projekt PSA Peugeot Citroen a EPFL.

Ač zní pojem „čtení emocí“ jako vytržený ze sci-fi románu, veškerá potřebná technika je už k dispozici. Základem je infračervená kamera snímající tvář řidiče. Infračervená kamera byla zvolena díky schopnosti zachycovat obrazy i při nedostatečném osvětlení.

Ze snímaných obrazů pak chytrý software dokáže najít známe emoční vzory výrazů tváře. Konkretně jde o sedm univerzálních emocí – strach, hněv, radost, smutek, znechucení, překvapení a podezření. Vědci se pak zaměřili především na dvojici emocí – hněv a znechucení.

Avšak to není vše. Software také dokáže kontrolovat, zda řidiči „padají víčka“ a zda hrozí riziko mikrospánku. Detekce hlasu a snímaní rtů řidiče pak dokáže určit, zda je řidič rozptýlený a dostatečně se nevěnuje řízení.

Problém však je, že každý člověk prožívá emoce poněkud jinak, což přiznávají sami vývojáři. Před použitelným výrobkem tak stojí roky testování a vývoje.

PSA Peugeot Citroen a EPFL nyní budou technologii dále testovat a především vylepšovat software. Zatím není vůbec jasné, kdy se technologie a jakým způsobem objeví v automobilech.

„Pane řidiči, nechcete zpomalit? Vypadáte trochu naštvaně.“ Už se těšíte na auta, před kterými se budete muset přetvařovat?

3 Comments on “Auta poznají emoce řidiče”

Napsat komentář