Auta budou předvídat světla na semaforech

Německá automobilka Audi pracuje na systému předvídání barev světel semaforů Multi Media Interface (MMI). Cílem je zajistit vyšší plynulost a bezpečnost dopravy ve městech a zároveň snížit spotřebu.

Jaké světlo bude na příštím semaforu?
foto: Audi

Automobilky po celém světě se předhánějí v konstrukci „chytrých aut“. Již dnes existují systémy kontrolující rozestupy mezi auty nebo hlídající mikrospánek řidiče. Luxusní auta dokáží dokonce automaticky popojíždět v koloně vozidel.

Svatým grálem chytrých aut jsou plně autonomní vozidla. Avšak vývoj robotických aut ještě nějakou dobu potrvá. Automobilky se tak zaměřují na menší „chytrá“ řešení zpříjemňující jízdu, zvyšující bezpečnost nebo šetřící palivo.

Jedním z takových je i systém MMI schopný předvídat barvy semaforů na následující křižovatce. Systém funguje díky synchronizaci dat z dopravního podniku města a navigačních údajů. Vůz pozná, před kterou křižovatkou se nachází a zjistí, zda a za jak dlouho se rozsvítí zelená nebo červená.

Řidič tak může s dostatečným předstihem zjistit, zda stihne zelenou, či nikoliv. Podle toho může dat dříve nohu z plynu nebo začít pomalu brzdit. Stejně tak lze několik sekund před rozsvícením „zelené“ zapnout motor vybavený systémem start-stop.

Avšak to není vše. Pokud MMI zná směr cesty, dokáže předvídat barvu semaforů po celé trase. Systém dokáže navrhnout optimální rychlost potřebnou pro projetí, co nejvíce křižovatek na zelenou.

Audi věří, že její technologie MMI přinese další snížení spotřeby paliva. Při větším rozšíření technologie do automobilů je také šance zlepšit plynulost dopravy ve městě.

Podle Audi může důsledné využívání technologie předvídání barev semaforů ve všech vozidlech snížit v Německu emise CO2 o 15 %. Úspora paliva pak má dosahovat až 900 milionů litrů ročně.

Audi v současnosti systém testuje v Berlíně, Las Vegas a Veroně. Podle Audi je technologie MMI již plně připravená pro běžný provoz. Čeká se však na posvěcení státních úřadů, které je nezbytností k zavedení systému do ostrého provozu.

5 Comments on “Auta budou předvídat světla na semaforech”

Napsat komentář