Kolektivní systém ASEKOL za rok 2023 sesbíral rekordních 61,8 tisíc tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tímto výsledkem splnil nejen celkovou kvótu sběru ve výši 65 % stanovenou zákonem, ale opět překročil i dílčí sběrové kvóty. Recyklací takového objemu elektroodpadu bylo ušetřeno více než 243 000 tun CO2 a při přepočtu na primární suroviny jich nemuselo být vytěženo 44,8 tisíc tun.
Společnost ASEKOL se jako lídr v oblasti elektroodpadu svou činností významně podílí na ochraně životního prostředí a úspoře přírodních zdrojů. Úsporu na životním prostředí je možné vyjádřit environmentálním vyúčtováním na základě LCA analýzy.
SOUVISEJÍCÍ: Co s vysloužilými solárními panely, turbínami a bateriemi? Odpovědí je recyklace
„Díky recyklaci více než 61,8 tisíc tun elektroodpadu bylo dosaženo úspory více než 243 000 tun CO2. V případě přepočtu na primární suroviny díky recyklaci nemuselo být vytěženo 44,8 tisíc tun primárních surovin,“ říká Daniel Šafář, obchodní a marketingový ředitel společnosti ASEKOL.
Co se týče jednotlivých sběrových kategorií, ASEKOL dosáhl těchto výsledků:
- skupina 1 – zařízení pro tepelnou výměnu – 68,8 %
- skupina 2 – TV a monitory – 72,7 %
- skupina 3 – světelné zdroje – 68,0 %
Díky odpovědnému přístupu občanů ke třídění odpadu, husté sběrné síti a ekologické recyklaci kolektivní systém ASEKOL minimalizuje zátěž na životní prostředí a podporuje cirkulární ekonomiku, což rekordní výsledky z loňského roku potvrzují.
„Naše strategie nespočívá pouze ve splnění zákonných požadavků, ale v neustálém rozšiřování našich služeb, spoluprací jen s certifikovanými zpracovateli a podpoře osob se zdravotním postižením prostřednictvím chráněných dílen,“ říká Daniel Šafář, obchodní a marketingový ředitel společnosti ASEKOL.
Společnost ASEKOL svými výsledky již více než 18 let potvrzuje své závazky k odpovědnému nakládání s elektroodpadem a nadále tak posiluje svou pozici v oblasti sběru a recyklace vysloužilých elektrospotřebičů.
Dlouhodobě přináší inovace a hledá nové způsoby efektivního sběru a recyklace. Cílem je nejen plnění povinností stanovených legislativou, ale hledání nových způsobů vedoucích k trvalé udržitelnosti.
„V roce 2023 to bylo například spuštění nové mobilní aplikace na mobilní svozy pro občany vybraných lokalit. Na základě zpětné vazby obyvatel bude ASEKOL v této aktivitě pokračovat i v dalších letech,“ říká Daniel Šafář a dodává: „Děkujeme našim klientům za dlouhodobou důvěru, partnerům a zaměstnancům za jejich úsilí. V neposlední řadě poděkování patří všem občanům, kteří poctivě třídí odpad.“
zdroj: tisková zpráva