Jihokorejská společnost Respect přišla se zcela novým typem domácí střešní větrné turbíny pojmenované Archimedes. Ročně dokáže vyrobit až 2,5 MWh elektřiny.
Větrná turbína s označením AWM-750D a AWM-1500D je nová generace turbín určených pro domácí použití. Je téměř bezhlučná (<45 dB), má průměr 0,75 nebo 1,5 metru a váží méně než 60 kg nebo 280 kg. Elektrický výkon je 100 W (max. 150 W) u menší a 550 W (max. 700 W) u větší. Roční výroba tak může dosáhnout od 300 kWh do 2500 kWh. Při rychlosti větru 5 m/s vyrobí větší verze průměrně 1500 kilowatthodin energie za rok.
„Konstrukce je založena na rotoru, který zachycuje kinetickou energii větru a přeměňuje ji na mechanickou energii. Díky tvaru šroubu Liam automaticky směřuje do optimální polohy větru, podobně jako praporek, a má tak špičkový výkon,“ říká zástupce společnosti Archimedes. Firma uvádí životnost až 15 let a nabízí záruku 2 roky.
zdroj: Morethangreen
Neviem, kde zobrali tie hmotnosti, ale ja som nasiel Liam F1 – 32 kg mensia a 100 kg vacsia turbina.
Tyto hmotnosti vypadají už přiměřeněji, ale když je porovnáš se stejně výkonnými VE typu ,,letadélko“ váží tyhle pořád ještě trojnásobek…
Jak se staví malá vodní elektrárna – o vzniku MVE rodiny Bartošíkových na katastru obce Zašová
https://www.youtube.com/watch?v=hrqW9BvzMbA&t=217s
S takovou MVE by se ve spojeni s FVE dala udelat i mala precerpavaci elektrarna. Akorat by to chtelo mit v dane lokalite vhodny pozemek proti proudu kde by se vyhloubila nadrz ze ktere by se privadela voda do nahonu. A z prebytku by se cerpala z vypuste zpet do nadrze. A v dobe vyssi spotreby by se vyuzivala elektrina z primeho proudeni, z akumulovane vody v nadrzi a z FVE.
poznáte niekoho kto má/mal podľa USS alternátor s magnetmi …
nemcci vadali knižku skúseností, s návodom aj s možnými dodávkami (savoniuv rotor) a najmä čomu všetkému sa vyhnúť
tam, odkiaľ pochádzam mal sedliak „veterník s dynamom, lúhovými batériami na svietenie doma i v kravíne … fungovalo to vďaka miestu, kde začínali stúpavé prúdy (pod kopcom).
Další roztodivný tvar u které naprosto nikdo neví nijakou praktickou zkušenost kolik to vyrobí v reálu a za jakých podmínek.
Nejdřív by se měli lidi poučit kde je vhodné větrníky instalovat a kde je to nesmysl a pak teprve řešit jaké. To vše by mělo být doloženo praktickejma ukázkama z dlouhodobého provpzu v reálu.
Bohužel vhodných míst je pomálu a často jsou vysoko nad zemí.
Na ty skromné výkony je hlavně strašně těžká.
male vetrniky nedavaj smysl vesmes nikomu, staci si procist zkusenosti lidi vesmes z celeho sveta s ruznyma typama malych vetrnych turbin na ruznych forech, a kdys si to clovek zprumeruje, tak zjisti ze to pri podobne cene hodi rocne cca desetinu elektriky i na docela vetrbnych lokacich…. a nejsmutnejsi je ze spousta lidi si mysli ze to je s udrzbou podobne jakou fotovoltaiky, a pak se desne divej ze za 2-3 roky se jim ta turbina zastavi uplne a je nekdy i na vyhozeni 😀
Máš pravdu, není to kdoví co… Hlavně těch pár metrů nad zemí většinou fouká přes den, kdy je dost z FVE a nepomůže ani v zimě při inverzi… Ne že by byla úplně k ničemu, ale proti fotovoltaice je to spíš taková legrace….
Jen s tou údržbou úplně nesouhlasím: Před 10 rokama namontovaná, a nebyl problém… Ale je fakt, že znám i smutnější příběhy…
Take jsem si kdysi jednu poridil. problem byl, ze odber se smel pripojit az po rozbehu, jinak by i hodne maly odber znemoznil roztoceni pri malem vetru. A pak byl problem pri silnem vetru. Tocilo se to jako turbina u letadla, hucelo to ze se clovek bal ze se lopatky utrhnou a pes se neodvazil na zahradu. Tak jsem to musel uz pred prichodem silneho vetru zablokovat, jinak se to v pohybu nedalo zastavit. A navic menice na takovou turbinu jsou drazsi nez na FVE a tezko se shaneji. Maji jinou regulaci. Tak jsem to daroval kamaradovi. No a jeden FV panel da za rok mnohem vic elektriny. Je fakt, ze zrovna v dobe kdy slunicko malo sviti, tak to dava nejvic, ale male turbiny se nedaji porovnavat s temi velkymi. Mozna nekde u more kde stale fouka, tam to asi dava smysl.