První energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v ČR byla slavnostně otevřena

S novým školním rokem se studenti a učitelé pražské střední školy SOŠ – COP a G (Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium) v Českobrodské ulici mohou těšit na atraktivní, moderní, chytré a zároveň energeticky úsporné místo pro výuku. V rámci komplexní rekonstrukce, která nemá na území ČR obdoby, byla původní školní budova přestavena na chytrou, bezpečnou a trvale udržitelnou. Jde o zcela unikátní projekt, jehož výsledkem je první energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v ČR. Tato stavba, která je jedinečná i v kontextu EU, reprezentuje zcela nový přístup ke školským budovám.

Škola 21. století

Ve čtvrtek 1. září 2022 byla slavnostně otevřena revitalizovaná budova pražské střední školy SOŠ – COP a G v pražských Hrdlořezech. Místo významně energeticky nehospodárné budovy ze 70. let stojí nyní v Českobrodské ulici škola odpovídající standardům 21. století. Budova je nejen energeticky a uhlíkově pozitivní, chytrá a přehledná, ale také komfortní až do té míry, že díky čidlům teploty, vlhkosti, oxidu uhličitého (CO2) a dalších plynů VOC (těkavé organické sloučeniny) se půl hodiny před výukou v učebnách vše nastaví tak, aby studentům nebylo teplo, zima, nesvítilo na ně příliš slunce a měli přísun čerstvého vzduchu. Kromě ideálních podmínek pro výuku bylo ale myšleno také na zázemí pro odpočinek a zábavu. Studenti mohou využít stoly na šachy, stolní tenis, workoutové hřiště, venkovní učebnu či relaxační zónu v átriu. V rámci projektu bylo myšleno také na bezpečnost studentů i učitelů – škola je vybavena novými mechanickými bezpečnostními prvky, různými úrovněmi zabezpečení pro vstup nebo vjezd do areálu školy a tísňovým a poplachovým systémem.

Inovativní a chytré technologie

Hlavním cílem projektu bylo přestavět původní budovu na chytrou, bezpečnou a trvale udržitelnou. Inovativní technické řešení budovy integruje výsledky českého aplikovaného výzkumu a bylo konzultováno s odborníky z UCEEB ČVUT v Praze (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov).

Revitalizací školy se podařilo vytvořit energeticky a uhlíkově plusovou budovu, která splňuje nároky a doporučené hodnoty pro pasivní budovy. Tvoří ji mimo jiné inovativní dřevěná zavěšená fasáda ENVILOP, která vznikla aplikovaným výzkumem ČVUT. Tento lehký obvodový plášť má 30% úsporu primární energie oproti hliníkovým systémům. Větší plochy fasád jsou tvořeny dřevěnou laťovou fasádou z neupraveného sibiřského modřínu. Ostatní plochy fasád jsou opatřeny cembonitovým obkladem.

Vytápění, chlazení a přípravu teplé vody zajišťují 2 tepelná čerpadla země-voda, přičemž až 70 % chlazení se daří zajistit pasivně. Učebny vytápí a chladí konvektory fancoil, v ostatních prostorách jsou navíc ještě radiátory. Budova má nucené větrání se zpětným získáváním tepla. Systém řídí čidla a časové programy a váže se také na školní rozvrh. 

Z klimatického hlediska se budovu podařilo adaptovat na dlouhodobé sucho i přívalové srážky díky zeleným střechám, velkému množství zelených ploch (včetně fasád pokrytých popínavou zelení) a akumulační a retenční nádrží. Tyto prvky pomáhají zadržovat dešťovou vodu v lokalitě, stíní budovu a brání jejímu přehřívání. Akumulovaná dešťová voda se využívá k zálivce zeleně, čímž dochází k úspoře pitné vody. V případě nedostatku se nádrž doplňuje ze studny. V rámci odpovědného hospodaření s vodou je šedá voda ze sprch a umyvadel přečištěna a využita na splachování WC v budově, což ušetří 19 % celkové spotřeby pitné vody ve škole. 

Pasivní budova a chytré technologie  chrání třídy před přehříváním a snižují požadavky na chlazení. Škola je nyní energeticky a uhlíkově pozitivní, protože si díky tepelným čerpadlům a fotovoltaické elektrárně (na střeše se nachází fotovoltaické panely o výkonu 147 kWp doplněné o 300 kWh baterii) vyrobí víc energie, než spotřebuje. 

„Budova vyniká komplexním využitím nejrůznějších technologií, ale pokud bych měl vyzdvihnout jednu z nich, bude to inovativní systém řízení, který předpovídá a optimalizuje nákup i prodej elektrické energie. Den dopředu zná spotřebu budovy, výrobu elektrické energie, spotové ceny na trhu s energiemi (dynamická cena elektrické energie) a stav baterie. Systém na základě těchto údajů připraví algoritmus chování na následující den s prioritou energetické soběstačnosti, ceny elektrické energie v síti a ceny vybití a nabití baterie,“  vysvětluje Ing. Jiří Tencar, PhD. ze společnosti ECOTEN, která je autorem a projektantem revitalizace.

Díky použitým chytrým technologiím dojde ročně ke snížení skleníkových plynů až o 205 tun CO2, což představuje víc jak 104% pokles emisí.

První budova se zlatým certifikátem kvality

Revitalizaci školní budovy charakterizuje její komplexní pojetí a mimořádně precizní a kvalitní příprava projektu. Při návrhu rekonstrukce byl kladen důraz na udržitelnost a její tři základní pilíře – environmentální, sociálně-kulturní a ekonomicko-organizační. Díky tomu se škola stala historicky první budovou, jejíž projekt získal zlatý certifikát SBToolCZ (Sustainable Building Tool) oceňující komplexní kvalitu návrhu udržitelné budovy.

Unikátnost a ojedinělost projektu dokládá také finálová účast v soutěži Adapterra Awards, která oceňuje nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Projekt je dále přihlášen do Cen SDGs, světově unikátního ocenění za naplňování globálních cílů OSN, a aspiruje na úspěch v kategorii Ocenění Evropské komise.

Pilotní projekt stanovující nové standardy v oblasti modernizace škol

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt svého druhu, bude zapotřebí jeho provoz pravidelně monitorovat a na základě sesbíraných dat vyhodnocovat efektivitu použitých technologií. Až reálný provoz budovy ukáže, zda dojde k naplnění navržené koncepce. I z toho důvodu je budova navržena jako Living Lab a její provozní data budou k dispozici studentům, kteří je budou moci využívat při práci na semestrálních či diplomových pracích.

„Sdílení poznatků z provozu této unikátní budovy pokládám za nesmírně důležité pro to, aby budoucí replikace byla ještě více optimalizována a případně se vyhnula opatřením, jejichž efekt se v rámci reálného provozu nedostavil v předpokládaném rozsahu,“ říká Ing. Jiří Tencar, PhD. generální ředitel společnosti ECOTEN.

Investiční rozpočet revitalizace, která byla zahájena na podzim roku 2019, činil cca 250 milionu Kč bez DPH, přičemž 98 milionu Kč pokryla dotace EU (Operační program Praha pól růstu), 78 milionu Kč činil příspěvek Magistrátu hl. m. Prahy a 74 milionu Kč byl příspěvek příjemce, tedy střední školy. Návratnost investice vychází dle Cost benefit analýzy na 14,5 roku. Počítá se zhruba se životností 50 let s tím, že v průběhu let bude potřeba investovat do výměny některých komponent. 

„Mám velkou radost z toho, že se tento zcela unikátní projekt komplexní revitalizace naší školy podařilo dokončit a nyní se můžeme pyšnit moderní, inteligentní a energeticky soběstačnou školní budovou. Věřím, že jak studenti, tak učitelé si budou čas strávený v novém, moderním a chytrém prostředí naší školy užívat a těším se na jejich ohlasy. Zároveň doufám, že budeme inspirací pro  další školy a náš projekt dá vzniknout novým standardům v oblasti modernizace škol,“ říká Mgr. Josef Ležal, ředitel střední školy SOŠ – COP a G.

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “První energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v ČR byla slavnostně otevřena”

    1. Nikdo netvrdi, ze 100% energie ma byt z FVE. 3/4 roku bude vetsina energie z fve a minimum z fosilnich zdroju, ktere se budou setrit na zimu. Jen idiot propali v lete vsechnu energii zbytecne a v zime nadava ze ji je malo a ze za vse muze OZE.
      Pripomina me to jednu pani, ktera v zime kupuje drahe ovoce a v lete kdyz je uroda a vse levne, tak kupuje konzervy.

            1. Zadna elektrarna nefunguje stylem zapni na 100% a vypni na 0%. Vzdy se da vykon modulovat v nejakem rozumnem rozpeti. Kdyz sit nezkolabuje kdyz se pripoji nejaka velka zatez, tak presne tak nezkolabuje kdyz se vypne. Presne to same plati pro dodavky do site z FVE. Vite akorat ze elektrina existuje a tim to zrejme konci.

              1. Ano, však to sama píšete, že se to dá regulovat v nějakém rozumném rozpětí.
                A co myslíte, že se stane, když každý druhý barák bude vyrábět elektřinu s pozitivní bilancí a pak najednou zajde sluníčko a každý druhý barák najednou bude chtít elektřinu místo dodávání odebírat?
                Čím více bude těhle zelených bláznivin, tím více naše síť bude mít problémy s regulací.

                1. Odpovím Ti klidně nejen za Dendulu ale za jakéhokoliv zdejšího eFanatika. Přece budou mít všichni připojen k síti jejich eVergl a jeho baterka bude přeci bryskně vyrovnávat všechny případné negativní bilance. Dyk je to jasné jak facka, odpoví každý z nich. Je my nic nechápeme, prý………Celý svět bude jedna velká propojená elektrárna, stejně jako celý svět bude jeden jediný veliký zelený komunismus…..

                2. Mraky putuji po nebi a tu je jasno, tu je oblacno a v souctu je dodavka a odber ustaleny. Samozrejme ze regulator ma meteorologicke vypocty k dispozici a vi docela presne jak budou fve vyrabet. To se da celkem presne spocitat s vetsi presnosti nez nahodne zapinani a vypinani spotrebicu v domacnosti i firemni. V jinych statech maji podil fve a vte mnohem vetsi nez v cr a oni to bez problemu zvladaji. Nebojte, nedelaji to poprve.

                3. Občas tě manželka do krve zbije jako psa, občas ti upeče dort, takže v součtu máte průměrně šťastné manželství? 😀

                4. Jo a proto třeba v německu mají tolik plynových elektráren, protože jako jedny z mála jsou schopny rychle reagovat na nestabilní zelené zdroje.
                  A proto se teď tak bojí, že jim zavřou kohoutky s plynem a elektřina na burze dělá bordel, který všichni platíme z naší kapsy.

                  To díky. Já jsem spíše zastáncem čistého jádra, než být součástí podobných rádoby zelených pokusů.

                5. Pro všechny konzervy… váš problém je, že sice jako všichni ostatní jdete (špičkama bot) dopředu, ale hlavu máte otočenou dozadu. …Náš problém je, že nutíte ostatní, aby se chovali jako idioti spolu s vámi.🙄🥴

                6. @ Dr. přes dříví: kdybych nevěděl, že máš ten ostrov (saturovaný plynem, heh) myslel bych si, že máš dlouhé vedení. Ale to na ostrově nehrozí, seš jen dřevně natvrdlej. Protože ti, co jdou špičkama dopředu a hlavu mají otočenou dozadu si nenatlučou nebo nestrčí nos do lejna, jako vy, hrdě kráčející neochvějně vpřed… Ale užijte si to.
                  A propos: ráno jsem tu dával odkaz na článek v rubrice Idnes/Auto, kde testovali rychlost ovládání auta přes čudlíky a přes dotýkáče. Že nemusím vypisovat, jak to stoprocentně dopadlo? Vyzýval jsem Tebe, skopčáka, eFanatika, aby se k tomu fiasku vyjádřili. No dalo se čekat, nevydali ani zvuk, měli plná ústa toho lejna, co ho zmiňuju výše. Víme, pokrokáři?

                7. Pro Dlaždič…Saturuj mě financema a slibuju zrušit (nevelkou ale zatím nepostradatelnou) fosilní podporu… Nejedná se o technický nýbrž ekonomický problém 😜 Heh, heh, heh

                8. Opět pro pana doktora: aha, a že vy, neochvějně jdoucí vpřed jste doku.vili ceny všeho pro obyčejné smrtelníky (já si tedy z toho důvodu nezoufám, mně sejří ta nefunkčnost čehokoliv, kam se podívám, která se v rámci „inovací“ odehrává)??? Mám jejich nářky např., že nebudou mít v čem vozit řiť přesměrovat na Tebe, že je jménem pokrokářů saturuješ? Jsme se asi nějak zacyklili, co?

                9. Ano zacyklili… Já totiž z problémů viním tobě (vám) podobné sabotéry…Kdy byl objeven FV jev? A litiové akumulátory? Nemluvě o dalších možnostech OZE… Proč je výroba strategických elementů jako jsou FV panely, akumulátory a elektronika přesunuta do Asie? Atd…
                  Důležité je KDE jsme se zacyklili: zatímco ty (vy) provokuješ a prudíš na ,, Hybrid. cz“, já nenavštěvuju ,,Kouř, smrad a evakuace“ , nebo jak se ty vaše zpátečnické weby jmenujou 😃😁

                10. Kdyby výroba panelů nebyla v číně, tak si tu rozhodně nekoupíme panel s výkonem 400Wp za 4000,- Kč.
                  Takže evropa jen může poděkovat výrobě v číně. Protože tak to většinou úspěšné zemně dělají. Že parazitují na jiných zemích. Bylo to tak vždy a nejspíše to tak ještě nějakou dobu bude.

                  Já třeba osobně proti VFE nic nemám. Ale mám velké výhrady k tomu jak se to používá v čr a vesměs v celé evropě.
                  VFE ano, chceš to, připoj si to do sítě.
                  Ale každý jeden kWp v panelech by měl automaticky obsahovat 1kWh v baterkách.
                  A to vše by bylo řízené z centrály, která by mohla použít za drobný poplatek kapacitu aku v min hodnotě 20%. Kdo by chtěl více, tak by povolil více.

                  A hlavně připojování certifikovaných komponent bez přetoků by mělo být na ohlášku s doložením revize. Tečka. Žádné zdlouhavé vyřízování papírů s molochem čez.
                  Ale jen zaslání oznámení s přiloženou revizí a suchou větou zítra zapínám. Nazdar.
                  A i instalace bez přetoků by museli mít tu baterku. Aby se nemohlo stát, že zajde sluníčko a všichni najednou budou chtít odebírat z DS.

                11. Pro No name…ad Čína — krátkozraký přístup, který je příčinou současných potíží…
                  Souhlasím že potřebujeme MNOHEM více akumulace. Ale zdaleka to nemusí být tak přísné jak píšeš…Jde o chytré využívání zdrojů a jejich řízení… Dokonce je možné řídit spínání spotřebičů (indukční pec na recyklaci hliníku nemusí topit když je zataženo a bezvětří)…Jediná VELKÁ výzva jsou mezisezóní rozdíly ve výrobě. Chce to propojit fotovoltaiku na severní a jižní polokouli.😉

    2. Pro No name…Víš houno ale blá blá blá by ti šlo 😃…Na první pohled je na fotkách vidět neošetřený modřín a v článku je to zdůrazněno …. Takže žádné barvy ani teď ani potom… Kapišto??
      PS: Ta dřevěná fasáda za pár měsíců zešedne a pak vydrží desítky let ve stejném stavu

Napsat komentář