10 věcí, které možná nevíte o Tesla Motors

Magazín Visual Capitalist připravil skvělou infografiku týkající se jedné z mediálně nejoblíbenějších společností současnosti – americké automobilky Tesla Motors. Její šéf Elon Musk aktuálně znovu rozvířil mediální vody, když oznámil, že Tesla dává k dispozici všechny své patenty.

Americká automobilka Tesla Motors umí extrémně dobře pracovat s médii – a média s ní
foto: Visual Capitalist

1. Automobilka Tesla Motors se v aktuálním patentovém oznámení inspirovala původcem svého názvu. Nikola Tesla přes 100 lety prodal své patenty týkající se střídavého proudu za méně než 2 % jejich hodnoty jen proto, aby kupující společnosti pomohl bojovat proti T.A. Edisonovi.

2. Tesla Motors je druhá nejstarší veřejně obchodovatelná americká automobilka za Fordem.

3. Elektromobil Tesla Model S je první elektrické auto, které získalo ocenění Auto roku magazínu Motortrend.

4. Elon Musk vlastní 23 % akcií Tesla Motors, které mají hodnotu necelých $12 mld.

5. Elon Musk ale Tesla Motors nezaložil. Založili ji Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Elon Musk ale vedl první kolo financování v únoru 2004. Tehdy do firmy vstoupil jako předseda správní rady.

6. Automobilka Tesla Motors je velká firma – ale ne zas tak velká. Její hodnota je už dnes vyšší než hodnota automobilek jako Fiat, Mitsubishi nebo Suzuki. Celková tržní kapitalizace je kolem $25 mld, což je asi 15 % tržní kapitalizace společnosti Facebook nebo 40 % tržní kapitalizace automobilky Ford.

7. Tesla chce za $5 mld. postavit giga-továrnu na lithium-iontové baterie. Její produkce má vystačit pro roční výrobu až 500 000 elektromobilů.

8. V USA a Kanadě je zatím pouze 52 showroomů Tesla Motors. Pro srovnání, Chevrolet má k dispozici kolem 3000 dealerství.

9. Pouze šest komponent v elektromobilu Tesla Model S vyžaduje pravidelnou výměnu – čtyři pneumatiky a dvě gumy do stěračů.

10. Akcie Tesla (TSLA) je nejvíce „shortovaná“ akcie na americké burze NASDAQ. Jinými slovy, sází na pokles její ceny. Spousta investorů si totiž myslí, že aktuální cena akcie je příliš vysoko (což ostatně svého času potvrdil i sám Elon Musk)

Kompletní původní infografika:

auto 10 věcí o Tesla Motors které možná nevíte

foto: Visual Capitalist
Visual Capitalist

5 komentářů u “10 věcí, které možná nevíte o Tesla Motors”

  1. Mate spatne prelozeny bod c.
    Mate spatne prelozeny bod c. 4.
    23% z $25mld je $5,75mld. Tech necelych $12mld. je jeho celkove jmeni, ne jen podil v Tesle.

    EDIT: a tak celkove je ta infografika zastarala, aktualni celkova trzni kapitalizace je zhruba $28,5mld – nebo jeste vic pokud bychom pocitali cenu z celkoveho mnozstvi akcii (diluted shares).

Napsat komentář