TransExpo 2013: český SOR zaujal elektrobusem s novým designem

Daniel Kunz - 03 Říjen 2013

Český prapor na Mezinárodním veletrhu veřejné dopravy v polských Kielcích pozvedl konstruktér autobusů SOR z Libchav. Prezentoval se hned pěti vozidly, mezi kterými vyčníval elektrobus SOR EBN 8. auto elektrický autobus elektrobus SOR EBN 8

Elektrobus SOR EBN 8 na veletrhu TransExpo 2013 v Polsku
foto: archiv autora

Elektrobus SOR EBN 8 se sice v Kielcích představil už loni, letos však se zcela novým, veřejnosti stále nepříliš známým designem. Elektrické autobusy SOR s novým designem jsme doposud mohli spatřit jen v Jeseníkách, kde si vůz EBN 9,5 vyzkoušel dopravce Arriva Morava.

Poté se uskutečnila předváděcí jízda pro prezidenta republiky Miloše Zemana v libchavském areálu při setkání se zaměstnanci. Elektrickou výzbrojí se nově designovaný elektrobus příliš neliší od svých předchůdců, ale jak již bylo řečeno, na první pohled však zaujme zcela novým designem, z kterého se může těšit především čelní maska.

Pro pořádek uveďme, že dalšími vystavovanými vozy z Libchav byly kloubový autobus SOR CITY NB 18 v nátěru pro Pražskou integrovanou dopravu, SOR CITY NB 12 s motorem splňující emisní normu EURO VI a dva vozy typu SOR CN 12, z nichž jeden se mohl pyšnit pohonem na .

Mírným zklamáním byla expozice polské společnosti AMZ Kutno. Po loňském velkolepém představení elektrobusu CitySmile CS10E, který byl během léta testován i v Ostravě, se letos u stánku této firmy žádný ekologický autobus neukázal.

AMZ vystavovalo ze své rodiny „usměvavých“ autobusů dieselové vozy AMZ CitySmile 8.5 a AMZ CitySmile CS12LF a mikrobus na podvozku Mercedes-Benz Sprinter.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

podle všeho jsou to tyto články a hodnoty napětí zde udávané sedí správně :)

eskutr.cz/cs/baterie/212-lifepo-lifeypo-lifepo4-clanky-baterie-300ah-40ah-20ah-60ah-90a-200ahh-100ah.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kdo by těm papírovým parametrům věřil? Jednou je max. nabíjecí napětí článku 3,80V , podruhé 4,25V a potřetí třeba 3,65V nebo 3,60V.
Stačí se podívat na nějaké foto z diskuze o skútrech, jak takové přebíjené články dopadnou a kolik dají celkem cyklů.
Hodně informací o těchto článcích naleznete také na mypower.cz

Mimochodem nová SOR EBN 9,5 se nedávno objevila v "ostrém testovacím provozu" v Hradci Králové, viz. http://www.dpmhk.cz/cs/node/404

Obrázek uživatele Roman

Zajímalo by mě, jaké má SOR baterie. A nějaké bližší info.

Obrázek uživatele Daniel Kunz

Jedná se o lithium-iontové trakční baterie značky Winston Battery složené ze 180 článků, každý o kapacitě 300 Ah a napětí 2,5/4,25 V.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Většina technických informací si vzdělaný zájemce najde na stránkách výrobce. Je dobře, že výborný výrobce výborných a u řidičů používajících k seberealizaci Iveco Dally v MHD. Fandím vnitrostátní konstrukci, jak se zachová výrobce luxusních Irisbusů z Vysokého Mýta. Pro většinu městských MHD s denním dojezdem do dvěstě km je k pořízení těchto vozidel překážkou pořizovací cena a případné zadlužení a nejistý splátkový kalendář.

Obrázek uživatele Roman

Děkuji za info.

Jestli ty Winstony opravdu provozují mezi těmito napětími,tak to aby každý autobus měl v depu partu techniků, co při každé otočce budou hledat a měnit vadné články ;)

Obrázek uživatele Roman

proč, nejsou nic moc?

To ani ne, ale pro danou chemii je takovýto rozsah napětí likvidační. Rozumné rozpětí je 3V až 3.6V.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jsou to life články a ty průmyslové mají max nabíjecí napětí vyšší než ty "klasické"

Winston články jsou jenom jedny a kromě toho rozumné hodnoty napětí jsou pro všechny lifepo4 články stejné.


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.