Tesla Roadster nové generace - nejrychlejší auto na světě, dojezd 1000 km!

Jan Horčík - 17 Listopad 2017

Zrychlení 0-96 km/h za 1,9 sekundy. Čtvrt míle během 8,9 sekundy. A to je jen základní prototyp. Tohle je nová generace Tesla Roadsteru!auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

Tesla Roadster nové generace chce především ukázat, že spalovací auta už jsou za zenitem. A už při první předváděčce se mu to docela dobře daří.
foto: Tesla

Elon Musk představil elektrický tahač Tesla Semi a nakonec přidal "ještě jednu věc", na kterou jakoby mimochodem během prezentace tahače zapomněl.

Z přívěsu jednoho z vystavených tahačů vyjel ultimátní sporťák. "Důvod proč tohle děláme je vlepit pořádnou facku spalovacím autům," řekl stručně a jasně Elon Musk.

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

Max. rychlost 400+ km/h. Baterie o kapacitě 200 kWh, max. dojezd asi 1000 km při dálničních rychlostech. Točivý moment 10 000 Nm! Neuvěřitelné.

"Řídit sporťák se spalovacím motorem vám bude připadat jako jízda na parním stroji," dodal Musk a parodoval při tom Donalda Trumpa.

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

Nový Tesla Roadster nabídne pohon všech čtyř kol díky třem motorům - dva vzadu, jeden vpředu. Nabídne 10 000 Nm toč. momentu a čtyři místa pro cestující (2+2).

Jde o kabriolet, takže samozřejmostí je otevíratelná střecha a údajně spousta zavazadlového prostoru. Auto bude k dispozici v roce 2020.

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla

auto elektromobil Tesla Roadster nové generace

foto: Tesla
Tesla
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Elektrickyautomobil

Gratulujem
Vytvorili prekrásny HyperSport alebo MegaCar.
Čísla sú impozantné.
Nádhera

---

Tesla Model 3 Performance - jazdím len na elektriku

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Výživná diskuze. Přidám něco málo faktů. :-)

Každý, kdo kdy řídil jakékoli elektrické vozidlo na pneumatikách nebo i moderní tramvaj, vlastními smysly poznal, o kolik je ve srovnání se spalovacím motorem a hydraulickými anebo pneumatickými brzdami rychlejší reakce elektrického pohonu. Většina lidí nedokáže slovy specifikovat, proč má radši elektromobil. Superrychlá reakce pohonu v člověku navodí pocit, že auto je prodloužením vlastního těla. Toť vše. Žádný spalovací motor nemůže reagovat tak rychle, neboť elektrony běhají rychlostí světla, což palivo, vzduch nebo třeba hydraulická kapalina opravdu nezvládnou. ;-)

Další myšlenku začnu příkladem. Klasický třífazový třípólový elektromotor má (velmi zjednodušeně) cca dvojnásobné otáčky, než diesel, čímž vzniká určitý problém se zadní nápravou. Ten se dá řešit několika způsoby. Prvním je hnací náprava s vyšším převodovým poměrem nápravových převodovek. To znamená cenově náročnou výrobu několika stovek nápravových převodovek a pravděopodbně i úpravy diferenciálu pro dvojnásobné otáčky. Není mi známo, že by se toto řešení používalo.

Druhou možností je převod do pomala (redukční převodovka s pevným převodovým poměrem). To je řešení použité firmou Škoda. Takový převod vcelku nevýznamně snižuje účinnost pohonu, je v něm nějaké minerální mazivo, což znamená určitou (i když malou) ekologickou zátěž a právě v podání firmy Škoda Electric se po několika letech provozu stávají dost hlučnými (vytí zánovních trolejbusů MOR v Hradci Králové je velmi podobné vytí trolejbusů Škoda z padesátých let).

Třetím řešením je šestipólový třífázový motor, který má poloviční otáčky a lze ho připojit ke standardní masově vyráběné autobusové nápravě. Šestipólové motory jsou dodávny firmou Cegelec, vyrábí je snad Pragoimex.

O velký kus dál pokročila firma ZF. Ta vyrábí portálovou hnací nápravu se dvěma asynchronními elektromotory připojenými přímo k nápravovým převodovkám. Odpadá diferenciál, dlouhé hnací hřídele a přibyde spousta místa pro snížení podlahy v zadní části vozu, ale převodů se systém stále zbavit nedokázal.

Dalším vývojovým stupněm jsou motory v nábojích kol. Reálně existují řešení připravená pro sériovou výrobu. Předsudkya mýty o nemožnosti takových pohonů jsou ale velmi silné.

V praxi u nás trh ovládla Škoda se svým archaickými téměř stoletým řešením. A v automobilkách bude proti takovému řešení silná opozice z různých důvodů. Od nedůvěry padesátníků a šedesátníků na vedoucích postech až po neochotu vzdát se loukotí na kolech, protože příplatková kola jsou zdrojem zisků, ačkoli loukotě jsou zbytečná neodprožená hmota a obruče přišroubované na vnější plášť statoru jsou řešením mnohem lepším. Nábojové motory nakonec nejspíš zvítězí. Ale cesta k tomu bude dlouhá.

Nejrychlejší vlak světa se rozjel na 574,8 km/h bez zmny převodového stupně, laikovi to lze zjednodušit tak, ten vlak to dokáže na jedničku. Existuje určitá teorie, že dvoustuňovou převodovkou lze dosáhnout optimálnější výkonové křivky. Ale ta dvoustupňová převodovka má tak mrzutou účinnost, že tuto drobnou výhodu sama eliminuje a cena za její výrobu,.montáž a údržbu je vzhledem k přínosu astronomická.

Elektromotor je možno možno navrhnout tak, aby ho bylo možno krátkodobě extrémně přetížit. Například asynchronní trakční elektromotor o příkonu 175 kW dokáže po dobu několika sekund vyvinout točivý moment přesahující 4300 Nm. Zrychlení Tesel je tedy jaksi samozřejmé a z principu elektrického pohonu plynoucí téměř mimochodem. A na videích s novým rodadsterem je jasně vidět další výhoda elektromobilů. Digitální regulace zvládá v reálném čase sledovat a regulovat otáčky kol a minimalizovat prokluz. To je důvodem, proč Tesla trhne i ta nejvýkonnější vozidla se spalovacím mnbohem obtížněji regulovatelným motorem. Protože dokáže jet na mezi adheze, zatímco ferari atd. se spoléhají na mnohem méně účinné tření. Všimněte si v těch videích, jak málo je v tomto optimalizovaném procesu kvílení pneumatik a kouře.

Při tak extrémním odběru se ovšem baterie značně otepluje a Tesla proto na okruhu nemá žádnou šanci.

Ad vlak - neni to nahodou tak, ze pri rozjezdu "trochu" hrabe?

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Vlak byl zmiňován jako ilustrační příklad nesmyslnosti změn převodů (řazení rychlostí) u vozidel s elektrickými pohony. Vlak může hrabat. Odborně se ztrátě adheze při rozjezdu říká skluz a při brzdění smyk. Ztráta adheze na železnici je stejně nežádoucí, jako na silnici. Existuje i termín zpětný skluz, kdy se vozidlo jedoucí do svahu ve skluzu začne pohybovat vzad. Vlak ve smyku zase může i se stojícími koly zrychlovat při jízdě se svahu. Jak skluz, tak i smyk jsou krajně nežádoucí, dochází při nich (zvlášť ve smyku) k poškozování kol a opravy nejsou ani trošku levné. Pokud tedy vlak hrabe, je to vždy jen při velmi špatných adhezních podmínkách a jen pokud vozdilo nemá protiskluzovou ochranu. Protismykovou ochranou se v našich končinách osobní vozy vybavují nejméně od roku 1958. Já jezdím vlakem velmi často a hrabat jsem viděl jenom v dětství parní lokomotivy. Ty při rozjezdu proklouzly často.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen malá kosmetická připomínka, tohle je velmi častý omyl. Elektrony neběhají rychlosti světla. Mají hmotnost a není možné, aby se pohybovaly světelnou rychlostí. Pokud se pokusíte spočítat jejich rychlost, dojdete k velmi malým číslům. Něco jiného je šíření elektrického potenciálnu ve vodiči, to je rychlé, ale ne tak jak světlo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mrkací smajlík u toho odstavce měl vyjádřit, že se jedná o nadsázku. :-) Ale jinak netrpělivě čekám, až mi střídavý proud konečně dotlačí nějaký elektron z elektrárny až domů. ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dle odstavců

Ad Každý) čím si vysvětlujete, že ve e-golfu ve kteérm jezdím v práci když dupnu na brzdu to brzdí destičkama a né elektromotorem ? A když náhodou nechám brzdit elktromotore při jízdě z kopce, tak oproti dupnutí na brzdu a spuštění pneupmatické síly je to pomalejší?
Když přidám, že každej profík s praxe vám řekne, že pneumatika je vždy rychlejší a silnější, stačí na to i to blbé VUT vzdělání...
Když si uvědomím, že dokonce v norsku je krásné video, kdy rychlost brždění závisí ne na elektromotoru, ale rychlosti reakce elektroniky, pak mylsím, že melete hooodně velké blbosti
A tykolojové vozy, že reagují pomalej? Nebude to spíše hmotností a setrvačností, ale jsem geront 40let a sabotuji světlé zítřky :D

Ad Motor) Super k vysvětlení morotu a co je to náprava. Ale když si uvědomím, že zrovna toto odpůrci nezminují a stále mluví jenom o zroji "elektriky", tak to prosím dokazuje co, kromě toho, že jste na wiki přečetl co je to elektromotor a náprava? A to o té převodovce, přesněj smysl vůbec nechápu... Asi jste na wiki četl taky?

Ad škoda) takže za všechno můžou starší lidi než jsi ty :D To je společensky dokázáno, že když je někdo 20-30let starej tak toho umí víc jak někdo v 50sáti, to je dokázáno na 99,9 procenta :D Určitě to není protože se snaží dostat zpět investice, určitě to je protože jsou staří a blbý :D

AD nejrychlější vlask) no super, takže to co ví všichni už 50 let, že elektrickej pohon je lepší a využití je v lokomotivách i kde je "generátor na elektřinu a pohon elektrikja" a v Čr i za komunistů běžné. Tedy dokazuje vlastně co, že ti hloupý padesátníci vlastně nejsou tak hloupý z pohonem, ale hlupáci i když nemají zdroj elektřiny tak tam dali hlupáci spalovák?

Ad elektzromotor) viz výše že toto nikdo nerozporova, ale dokonce ty staří geronti to montují do vlaků... :D
KAždej fakt ocení, že zrychlí na 100km ne za ubohách 5-6 sekund, ale už za 3.. V běžném životě něco co potřebuje každej :D

Adbaterie) kruci, kde se vám ztratilo, že každej nadává na dojezd a dobu nabíjení ve výčtu dokonalosti elektromobility?

Tak takovou snůžku zvástů co dokazují blbost (brzdy,rychlost pneumatických systému vs elektrika, věk vs debilita), opajují co všichni ví, že elektromotor je fakt dobrej, když má ale šťávu, ale nekomentuje vůbec co vadí na elektromobilitě všem a to dojzed jsem fakt dlouho nečetl...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je vidět, že elektromobilem opravdu "umíte" jezdit, když dupete na brzdy místo toho, že abyste sundal nohu z "plynu" a brzdil el.motorem a pak teprve pak použil brzdy na zastavení.

Toto je naprosto chybná implementace elektrodynamické brzdy. Podobná zvěrstva se používala i v trolejbusech. Ve třicátých letech minulého století ale přišli na to, že neustálé držení pedálu jízdy v poloze výběh doslova umrtvuje celého řidiče a ovládání elektrodynamické brzdy přesunuli na pedál brzdy. Část zdvihu brzdového pedálu byla vyhrazena pro regulované dynamické brzdění a k účinku mechanické brzdy je třeba sešlápnout pedál více. Trolejbusy ze Škody Ostrav mívaly dokonce pedál vzduchové brzdy vlevo na místě pedáluz spojky. Brzdění pedálem jízdy je závažná ergonomická chyba.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fuu, niekto to zabudol povedat Nissanu.
lnk.sk/sL25

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Slušní lidé si mezi sebou vykají a samozřejmě se vyhýbají používání expresivních výrazů. A to obzvláště v diskuzi písemné. No ale co čekat od člověka, jenž takto emotivně reaguje na text, jehož smysl zjevně ani maličko nepochopil.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

JAsi blbej dotaz, ale je mozny ze roadster 2 bude mit prevodovku?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhledem k tomu, že to auto má jezdit dokonce až 400 km/h, tak se dá očekávat, že by mohlo mít více převodů.
Přestože elektromotor má mnohem širší spektrum použitelných otáček než spalovací motor, tak takový rychlostní rozptyl už by, obávám se, znamenal celkem značné kompromisy.

Na tom dotazu samo o sobě není nic blbého.

Nicméně mě osobně by zajímalo odkud se přesně tyto silně zavádějící informace berou? Protože tyto se šíří snad rychleji než sputniknews a CNN tisknou.

1) že elektromobily nemají/nepoužívají mechanické převodovky.
2) že LFP, alias LiFePO4 je úžasná technologie baterií, kterou všichni chtějí instalovat do elektromobilů.
3) že elektromotory v kolech při současném stavu poznání chce každý výrobce instalovat do svých elektromobilů
4) že největší problém baterií pro elektromobilitu při současném stavu poznání je jejich hmotnost
...

Toto se fakt dneska učí na školách?

Obrázek uživatele Josef

Tyhle informace ovšem nejsou samy o sobě nějak invalidní a za jistých okolností všechny platí.

1) Je pravda, že elektromobily zpravidla nemají a nepoužívají mechanické převodovky, jsou to spíše rozvodovky či reduktory. To se do budoucna ovšem změní a možná už i teď existují výjimky.

2) LiFePo je úžasná technologie v tom, že ji Číňané vyrábí v takových obrovských množstvích, že se ji i přes výrazně vyšší hmotnost vyplatí ji dát do aut. To je to úžasné na tom.

3) Elektromotory v kolech jsou u aut nesmysl, ale elektromotor pro každé kolo už je naprosto jiná věc a přitom stačí dodat kloubovou hnací hřídel a je to.

4) A hmotnost problémem opravdu je. Respektive je to problém v případě, že chcete dnes dostat do auta dost baterií, aby dojelo stejně jako spalovací auto na nádrž. Větším problémem je ovšem samozřejmě cena.

Jenže právě jde o ty jisté okolnosti. Za jistých okolností platí kde co. Já narážím na to že za normálních okolností nic z toho neplatí a dá se to snadno ověřit.

1) s tou převodovkou je to tak, že většina lidí se kterými jsem se na toto téma bavil si myslí, že motor je připojen na kola přes diferenciál, ale že při tom není potřeba použití mechanického převodu. A výraz reduktor či rozvodovka z nich nikdo nikdy nepoužil. V odborné české i zahraniční automotive literatuře se používá výraz jednorychlostní převodovka. V průmyslu se rovněž používají výrazy planetová či šneková převodovka. Reduktor je označení pro převodovku která snižuje otáčky a reálně se používá tento výraz pouze v leteckém průmyslu. V automotive se objevuje tento výraz pouze ve spojení redukční převodovka a to pouze u terénních vozů jak speciální převod vložený za vícerychlostní převodovkou.

2) Výroba a použití technologií LFP v číně je silně dotováno místní vládou a to je jediný důvod proč jejich vozy a autobusy tuto technologii dosud používají. Na tom není nic technologicky úžasného. Možná byste se divil kolika lidem se "zbořil svět" když jsem jim řekl, že Tesla opravdu nepoužívá technologii LFP.

3)Elektromotory v kolech nejsou nesmysl. Problém je v neznalosti, že současný stav poznání techniky nám neumožňuje vyrobit takový motor bez zásadních provozních problémů.

4) Hmotnost současných baterií opravdu není skutečný problém, který by bránil rozvoji elektromobility. Se zeptejte lidí co jim na elektromobilu vadí a v 99% případů se dozvíte: cena, dojezd, rychlost a nemožnost dobíjení, životnost baterie. Ale na dotaz co dnes brání zvýšení dojezdu elektromobilu na úroveň spalováku vám stejně jako mně většina veřejnosti odpoví právě hmotnost baterií...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já sem teda upřímně zvědavý...myslíte, že je možné, že Roadster 2 je (teď nebo pro produkční verzi) postavený na jiných (solid state) než Li-ion bateriích, v podsttě jako proof of concept pro novou technologii?

Já myslím že ne. Dle mého názoru je ten prototyp nového Roadsteru postaven na současných produkčních technologiích a nejspíš ještě ani nesplňuje všechny slibované parametry. Motory bych viděl komplet převzaté z TM3, kde k nim jsou/budou patrně vyvinuty nové dvourychlostní převodovky pro tu zběsilou maximálku. Ale je klidně možné že tam ještě vůbec nejsou a tak prototyp používá i stávající jednorychlostní převodovky z TM3 a tudíž dosáhne jen těch 240km/h. To samé se dá říci o baterii, vůbec bych se nedivil, že ve voze je osazena jen cca 100kWh baterie postavená na formátu 18650, která se tam spolehlivě vejde a spolehlivě dá i těch cca 600kW špičkového výkonu. 200kWh baterie je dost možná stále jen na papíře s tím, že se v dohledné době už konečně počítá s dalším skokem v energetické hustotě...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

S prototypem bych sohlasil. A 1865 pořád vidím jako nejpravděpodobnější variantu (přeci jen ani těch 200kWh by nebylo zas až tak těžkých - nějak by se to sneslo), spíš jsem měl na mysli nějaký záměr -přeci jen 2020 je ještě dva a půl(ish) roku daleko a upřímně jsem zvědavý na Teslu v souvislosti se solid state. Reálně věřím, že mají přehled o tom, co se v oboru technologicky děje (teď nedávno jsem nakoukl do toho, jak se competitive technological intelligence dělá a jako člověk toho fakt zjistí neuvěřitelně moc a ani nemusí být insider) a že třeba Sakti3 nepřijde za dva roky jen tak z ničeho nic a nevypálí všem rybník - prostě považuju za pravděpodobný, že nad tím přemýšlejí a tak si říkám, že zrovna nový Roadster by se pro toto hodil.

Toš...spekulace ¯\_(ツ)_/¯

Obrázek uživatele Kuk

Taky by mě hodně zajímalo kam všude narvou těch 200 kWh baterií, když maj vzádu sedačky vyhrožujou i soldně velkejma kuframa? ;D

Sakti3 Dost dlouho nikdo nechtěl koupit i když s tím holka byla i Obami v Bílem domě. Asi to nebylo nic extra disruptivního. Proto mě Dyson docela překvapil že to koupil. Ale myslím, že za to dal jen pár šupů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Já bych si v tomto duchu neodpustil jízlivou poznámku na naše tři výrobce elektrobusů. Takže teď tu máme jeden názor, že takovéto pidiautíčko nejenže klidně uveze 200kWh baterii, ale především ji dost pravděpodobně má v prototypu již dnes!!! A na druhou stranu nám tu vykládáte, že do 11m dlouhého elektrobusu se takováto baterii prostě nevejde a už vůbec že ji neuveze?

Já vám řeknu expresivně řeknu to co říkám už dost dlouho. Přestaňte konečně vymýšlet pí*oviny typu "troleje do kopce" nebo superrychlé nabíječky pro superdrahé LTO baterie. Dejte prostě konečně do vašich vozů normální baterky pro spolehlivý dojezd 250km. Všichni víme že to znamená pokrýt spotřebu 1,5kWh/km pro 11m vozy, tedy od 375kWh výše. Do vozoven si pak k tomu pořiďte normální 150kW CCS nabíječky pro noční dobíjení.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi tak, je tu u nás ve všech těchto oblastech malý zaprděný rybníček ovládaný kamarádíčkováním za asistence tvorů druhu šotoušus.

U busů je nejnebezpečnější šotoušus trolejbusis a šotoušus šalinusis. Šotoušus busis je kříženec s homo kamionis. Šotoušus Bahnis zase bude tvrdit jak nejde změnit železnice, většinou má "žežijky", což normálnímu člověku hlava nebere.

Tady toto celé otočit je problém, kdo to zkusí tak mu právě tyto živočišné druhy začnou dělat peklo přes anachronistické odbory. Což je dost velký problém. Bez těchto obstrukcí a kamarádů by se celý vývoj pohl celkem slušnou rychlostí kupředu. Jsou velmi dobří v hledání toho proč to nejde, což se právě těm různým kamarádským strukturám velmi hodí.

Ale souhlasím s Vámi, v momentě kdy máme sporťák s 200kWh baterií (ona stačí i 100kWh), tak asi takových 90 % problémů proč nejde dát o busu nebo motoráku (810), je umělých a smyšlených. Jestli má řečený motorák 20t a vagon shodné konstrukce k němu 10, pak pohonná jednotka má 10t a kdyby baterie vzala 5t, tak s tím můžete lítat i půl dne.

Obrázek uživatele Radovan

Proto bylo vždy potřeba čínský BYD s dojezdem 400 km na jedno nabití po testování v kterémkoliv MHD v ČR urychleně vrátit :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

ten roadster je to, k cemu je elektromobilita jako delana. elektrokamion je technologicka onanie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

já si to myslím právě naopak, v klasickém kamionu je všechno větší a podstatně těžší, když to vyhází ven (motor,převodovka a další věci) dost váhy pro baterky a úspora na palivu extrémní, navíc kamiony mají úplně jiné vytížení než osobáky které 95% času stojí na parkovišti, necháme se překvapit, rozhodně to má Tesla 1000x lépe promyšlené do důsledku než zdejší "odborníci" z hybridu :-)))

tak od konce. tesla to ma urcite lepe promyslene nez my z hybridu. s tim souhlas. ja neporovnaval kamiony s osobobaky. u osobaku je diskuse docela zajimava a castokrat na vazkach. nekterim se vrati tesla, kdyz najezdi 70 tisic rocne, jinemu leaf s rocnim najezdem 30tisic. kazdopadne roadster a kamion jsou dva protipoly. jeden jeden protipol je roadster - s prominutim za vyraz kundolap, kde fak nejde o nic jen o frajerinu. tam je to super. mam rychlou karu se supr zrychlenim, pac nevim co s prachama. a jdu si zajezdit za vesnici, povozim se a zase to zaparkuji do garaze. a treba za tyden znova. ok. proc ne. a proc ne elektricky. na druhou stranu kamion, kde pocitame kazdou korunu. kazdy prostoj, amortizaci, navratnost. a tahle kalkulace je podle mne v naprosty neprospech elektromobilu. a neste dlouho bude. dokonce i ekologie tady docela straci opodstatneni. kamiony vetsinu casu jezdi mimo mesto. vetsinou konstantni rychlosti, tedy rekuperace nehraje roli. atd. proste minusu je porad hodne.

Obrázek uživatele Radovan

Myslím, že se velmi s tím kamionem pletete. To, že jezdí konstantní rychlostí, elektropohonu z hlediska spotřeby hodně svědčí. Nejezdí však po rovině, takže každý kopeček dolů bude tempomat automaticky brzdit rekuperací a doplňovat baterky. Typické chování tempomatu třeba u BMW i3. Ten má ještě i vychytávku zpomalení a zpátky zrychlení na nastavenou rychlost, když díky Vašemu nastavení vjede moc rychle do zatáčky. Sám ubere a pak se zase vrátí na původní hodnotu. To, že kamiony mohou být vytížené a bez prostojů, protože budou nabíjet v době nakládky nebo v povinné přestávce, jim hraje do karet. A cena paliva a olejů a filtrů a prohlídek a výměn dílů je ten největší ušetřený balík.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

no, rad bych se mylil. co se tyka tech kopecku zase az takove na tech dalnicich nejsou. a co se tyka toho ostatniho, myslim si, ze ani to vsehno co jste vyjmenoval nevyvazi tu porizovaci cenu, ktera bude astronomicka. a jeste dlouha leta zustane. dokud nevyroste dalsich 100 gigafaktories.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No prave ja si myslym, ze pri tych kamionoch by to davalo zmysel. Nemam na mysly 3000km dlhe trasy, ale vacsina ich jazdi letisko<>centralny sklad<>koncovy odberatel v meste. Prave na taketo stale trasy sa da navratnost jednoducho vypocitat, Musk to dobre vie a preto vravel ze cena energie na megachargeroch bude garantovana. Moj kamos robi v autodoprave a ked jazdi Svechat, pripadne zasobuje do BA tak si to vie krasne spocitat. Ceny dizlu sa neustale menia + na splnenie normy pre vjazd do mesta do toho leju tony adblue. Ked sa cosik posere tak prestoj v servise znamena zrusenie zakazky, atd. Mne to teda zmysel dava, a cenou budu asi porovnatelny s ICE kamionmi.

Obrázek uživatele Radovan

Je fakt, že oba dva vycházíme ze svatého nadšení Elona Muska a jeho prezentace, byť na ploše stálo reálné auto. A reálně i jezdilo. A zrychlovalo očividně taky slušně.
Takže bych mu asi věřil i to porovnání nákladů TCO, že bude Tesla Semi truck celkově na 1 ujetou míli levnější než nafťák. A v TCO se samozřejmě rozpočítává i pořizovací cena formou odpisů/amortizace. Že už přišly první předobjednávky od velkého hráče svědčí o tom, že je to minimálně zajímá jako alternativa k dnešnímu stavu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Velký firmy už si tahače objednali o den dřív ve čtvrtek na nějaké spešl seanci. A ty co dali zálohu, tak se pak mohli i svézt a prolézt si to. Jak jsem pochopil tak Tesla s mnoha přepravci spolupracovala na vývoji a zapracovávala jejich požadavky.

Walmart, kterej sám před pár lety předváděl koncepty tahačů budoucnosti si objenal 15 kusů. 5 pro USA a 10 pro Kanadu. Sami vlastněj flotilu 6000 tahačů a na svých střechách maj ohromný plochy pro fotovoltaiku a už i instalace. Dokonce maj snad podíl i v nějaký firmě na solární panely.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Safra ten Walmart koncept z roku 2014 se tomu nápadně podobá, hlavně rozložení kabiny, centrální posed a 2 obrazovky po stranách! ;)))
https://corporate.walmart.com/_news_/news-archive/2014/03/26/walmart-debuts-futuristic-truck

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Aneb ve stylu proč vymýšlet znovu kolo :-) A navíc silně prozákaznický přístup.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to záleží na technologiji. Když se budou srrr s motáním baterčiček jako dopasavad tak dejme tomu, ale až se bude odlejvat lítium rovnou do nádrže pak nikoli ;) Lítija je jako sraček, Bolívie ho má dost a dost. Jde o to jak zefektivnit technologii výroby pak se to poddá, jako s benzínem. Víš co stály rafinérky za posledních 100 let?? :)

Obrázek uživatele Kuk

Tedle týpek už novýho Roadstra rovnou vyhrál v referenmčním programu. :-D
https://www.youtube.com/watch?v=FzDgCTI2JMA

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

pár startů
https://www.youtube.com/watch?v=2B_N1AM7IAE

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Další zážitkové svezení
https://www.youtube.com/watch?v=izhYXO9wKz0

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

“The reason for doing [Roadster 2] is to give a hardcore smackdown to gasoline cars.” - Elon Musk

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Testovací jízda v Roadsteru
https://youtu.be/lAQGBxtLSWU?t=2m49s

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele honza.t

Nevycházím s ůžasu Jak to sakra dělaji to není Možné
To tempo inovací je neskutečné .
https://www.youtube.com/watch?v=5n9xafjynJA

Obrázek uživatele Kuk

https://www.tesla.com/roadster/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Joe

Až na rezervační poplatek 50 000 USD a základní cenu 200 000 USD je to neskutečný dělo. Saudskoarabští šejkové už mydlej do klávesnic a skládaj zálohy...:-)))

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To asi není tolik, né? Když to letmo porovnám s nějakým tuctovým retrosporťákem od koncernu např. Audi R8.... pokud se to tedy dá porovnávat s dvakrát pomalejším autem pro polovinu lidí ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Absolútna pecka.... Tesla je proste jednička!

Kdyz si vzpomenu na trapeni v Porsche v Berline pri 32 st. C v zacpe jak motor vyzaroval takove vedro a tento skvost. To je fakt jako presedlat z parniho stroje. Mimochodem Nissan Leaf ma v zacpe asi vetsi dojezd nez jakykoliv obycejny benzinovy Golf.
Elon Musk by mel dostat Nobelovu cenu za 4. technickou revoluci.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z 2020 bude opet 2025 a nejrychlejsi to zase bude jen v primce ...

Vite, mam rad elektromobily, mam je rad na presun z bodu A do bodu B, mam je rad do mesta, kde jsou idealni, ale sportaky z toho proste nepostavite.

Protoze je to nudne, tezke a baterie tak easy neuchladite + nedokazou dodavat maximalni vykon dlouhodobe (podivejte se na kratkodobou pretizitelnost baterek Tesly S a dlouhodobe dodavatelny vykon).

A ano, mel jsem pujcene jak i8, tak P90D (viz clanky na oEnergetice.cz), a ani jedno bych zabavnym sportakem nenazyval (takovy F-Type S, nebo Mnichovska 4 byly jinou kavou), a stejne tak nikdo z opravdovych ridicskych fandu. Ale na obcasne seslapnuti na podlahu a poteseni cestujicich to staci no. :)

A jen tak mimochodem ten tocivy moment? :D Zalezi na tom, kde je meren (takovato cisla doakzou mit diky zprevodovani i spalovaky na kolech), a zda z toho zas nebude pruser, jak Tesla scitala vykony D verzi a ukazalo se, ze na kolech takovy vykon nema :)

Proboha kdo zase přišel s tím nesmyslem o potřebě chlazení baterie? Jestli baterie něco před okruhem potřebuje tak jednoznačně předehřát alespoň na 25°C. Tesla články, stejně tak jako i jiné konkurenční články formátu 18650, běžně dávají 3C při 25°C trvale (tedy 300kW) a 6C špičkově. Baterie si bude na okruhu spokojeně hovět.

To co se ve voze při okruhovém režimu okamžitě přehřeje je pohon. Jmenovitě první se přehřeje motor v těsném sledu následován měničem a nakonec se dost prohřeje i převodovka. Ono je to i celkem jasné z toho že motor Tesly má nominální/trvalý výkon jen ca 69kW.

Roadster v tomto ohledu bude mít klíčovou výhodu právě v tom třetím motoru. Kde obecně platí že více menších motorů se chladí lépe než jeden velký.

Obrázek uživatele Joe

Sakriš a já blbec jsem si myslel, že Tesla nemá vůbec převodovku a až teď mi o trklo jak se může přehřát něco so tam (asi) ani není....

a je to tak: Odpověď inženýra z Tesly, jestli má převodovku je jasná... Má - jednorychlostní - s konstaním převodem 9,34 k jedné.

Víc v citátu
Question: Does the Tesla have a transmission?
Answer:

Model S and X have a single speed gear box.

To go into more detail, the small drive units, the gear ratio is about 9.34:1, small drive units either go on the front of all dual motor Teslas or the rear of the lower end models. For the large drive units, the gear ratio is about 9.73:1. Large drive units always go in the rear. The highest amount of torque is generated 0 RPM but I find during testing max torque happens around the 3000-4000 RPM during a dragstrip test.

Zdroj: https://www.quora.com/Does-the-Tesla-have-a-transmission

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Take jsem kdysi tvrdil, ze elektroauta prevodovku vubec nemaji. On by totiz mel byt rozdil v transmission a gearbox, ne? Coz oboji je v cestine prevodovka ale.

Nejsem strojar, to at kdyztak nekdo zodpovi, nebyl by lepsi nazev rozvodovka u elektroaut? Tzn staly prevod + diferencial? Aspon tak to tvrdim od te doby, coz vim, ze me prvni tvrzeni je spatne, tak abych se kdyztak poucil. Dik :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sakra chlape, kde ste pobral takovejch nesmyslu...ani jedno nemate spravne.
Ani strojarina by vam nepomohla :)
Akorat rozvodovka, to je novej vyraz pro neco niceho :)
Nechte si to patentovat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/1479 - Rozvodovky a diferenciály

sps-vitkovice.cz/texty/texty/SIV/Rozvodovky-UT.pdf

Vychazim z toho, co se dozvim online, snazim se brat skolni veci, tam predpokladam nizsi chybovost nez v clancich typu hybrid ci autoforum.

Neco niceho? Nerozumim. Ale nechte si to patentovat :)

Je to o slovíčkaření. Odborná literatura používá výraz single-speed transmission i gearbox. Čistě podle mého pozorování se v automatizaci i automobilové technice odjakživa používal výraz převodovka, výraz reduktor se používá především v letecké technice.

Obrázek uživatele ozana

Stálý převod snižující otáčky a zvyšující točivý moment je reduktor.
A diferenciál je diferenciál.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Radovan

A v servise při garančce Ionu mně vyměnili - myslím že po 40 tisících km - podle servisního listu a faktury 1 L oleje v reduktoru. A máme název!

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Snad mne nezastrelite, kdyz se zeptam jeste jednou:

Je tam reduktor (tzn ta jednorychlsotni prevodovka) + diferencial, ok? Mel jsem dle predtim prilozenych odkazu dojem, ze toto se nazyva rozvodovkou, a ze tohle musi byt stejne v kazdem aute, i v pripade, ze je v tom klasicka prevodova skrin.

A fakt budu rad, kdyz mi to vysvetlite, nechci se hadat, rad se poucim, nechci sirit bludy :)

Obrázek uživatele Radovan

Nelezl jsem pod auto, nebylo potřeba. Ale na webu jsou k nalezení servisní manuály, takže tam by jste to našel. Mitsubishi iMiev service manual. Já zatím našel jen uživatelské http://www.driveimiev.com/uploads/3/2/8/9/3289940/i_miev_owners_handbook-1.pdf

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Pár poznámek

1) Ano všechny sériově vyráběné elektromobily mají jednorychlostní převodovku s převodovým poměrem 8-10:1, tedy zhruba ekvivalent dvojky u převodovek spalovacích motorů. Proto také musí umět motory točit >11 000rpm pro dosažení rychlosti 150km/h a více.

2) Ano lze realizovat elektrický pohon bez převodovky, ale nikdo rozumný to do sériově vyráběného vozu nedává a ještě hodně dlouhou to nikdo ani neplánuje. Jsou s tím vesměs jenom problémy, je to mnohem dražší řešení a většinou to má nakonec i celkově horší účinnost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Napriklad: ecomento.com/2014/07/10/tesla-model-s-overheats-tackling-nurburgring/

Nekde jsem kdysi cetl vic, ale nemuzu to najit, samotneho by mne to zajimalo detailne, kdyz uz o tom mluvime. Mel jsem za to, ze prechod na 2170 je take zduvodnen moznosti lepsiho prenosu vykonu pres vetsi elektrody, vyjma lepsi energeticke hustoty samozrejme.

Ze baterka si zije nejlepe mezi 20-25 stupnich je mi samozrejme jasne :) Ale zaroven tyto lithiovky nesmi pres 70, coz je predpokladam jeste v pohode teplota jak pro motor, tak prevodovku.

To samozrejme.

ten článek je především o jednom známém přísloví, které se týká i Mr. Hollanda. "Myslet znamená ho*no vědět". Jediné co se tam píše je že došlo k omezení výkonu, že je na vině baterie si pouze myslí a myslí si to blbě.

O důvodech přechodu na 21-70 se toho taky spousta nakecalo a pokud bystě chtěl znát můj názor, který jsem si vypracoval během několikaletého praktického testování životnosti a parametrů "obyčejných" průmyslových článků formátu 18650, které jsem měl možnost mimo jiné porovnat s vlastními testy Tesla 18650 článků. A nyní po prvních zkušenostech s průmyslovými články 21700 vám mohu říci, že ten hlavní důvod přechodu je opravdu ten nejprozaičtější = prostě větší velikost článku. Tedy jich je třeba méně do baterie a tím zlevnění výroby vlastní baterie(pozor nikoliv článku).

Moderní 18650tky jsou pořád téměř ve všech ohledech stále o něco lepší než aktuální produkce 21700.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Diky :)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Rimac Concept One.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasne, Rimac je neco jineho, stejne jako hybridni Chiron a Koeniggsegg - az je dostanete ro redakce, ozvete se, prijdu se taky podivat... Za 2 miliony eur se da posatvit kdeco samozrejme :D

Asi by jste si měl přečíst zařazení modelu S a X. Nepatří do skupiny supersportů. Nejsou dělané na závodění.

Nový Roadster bude mít jistě chlazení jinak řešené, které dovolí větší časové zatížení.

Samozřejmě se teď můžeme jen dohadovat, uvidíme, až budou nezávislé testy.

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to samozrejme vim, ale 1. Tesla je propaguje jako nejrychlejsi a 2. jejich fanousci dost casto taky a stavi je proti RWD supersportum. Osobne bych je radil k proste sportovnim verzim beznych aut (a ze vykonove i cenove by mely patrit napriklad k RS6, M550), jenom se bojim, ze by nejake vetsi kraveni ani na okreskach nesnesly ...

Druhou veci je, ze prave diky zkusenosti i z i8 tvrdim, ze zabavu ze sportaku dela nejvice prevodovka: clovek citi zmenu tahu motoru, a to ho dopuje spolecne se zvukem adrenalinem daleko vic. Cisty zatah P90D je na urovni startujiciho letadla, ale je to vcelku nuda ... :)

Taky to je pravda. Nejvýkonnější Tesla patří ke špičce ve zrychlení z 0 na 100. A to i v závodech na 1/4 míle. Včetně čtyřkolek.

O závodění na dlouhou trasu se tu nikdo nebaví...

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Obrázek uživatele Michelin

Mel bych otazku kolik casu jste stravil na okruhu, resp. kolik casu tam stravi realne majitele supersportu vs cas straveny v realnem provozu?
V realnem provozu je pak Tesla opravdu jedna z nejrychlejsich, a s chlazenim problemy nema. Mozna v lete na prazdne dalnici v Nemecku se uhrat da, ale ac se tam pohybuji casto, jeste jsem ji prazdnou nezazil.

Co se zabavy tyka ja tvrdim, ze nejzabavnejsi je sledovat v zrcatku jak mizite nejake urvane potvore, ktera stala vic nez ta Tesla.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teslu S P90D si podá na dálnici i třílitrová Alfa Giulia. Tesla je zpřevodovaná tak, aby zdůraznila výhodu elektromotorů - tedy vysoký kroutící moment od nízkých otáček. Platí za to samozřejmě tím, že její výkon ve vysokých otáčkách nutných pro dálniční fofry je v dané cenové kategorii silně podprůměrný. Jinými slovy, Sko sejme Giuliu jen na stovce a čtvrtmíli. Všude jinde si ji Alfa, která stojí polovinu, namaže na chleba.
Tesla je jen výborný Muskův marketing a tento roadster je jen další level.

PS: Dálniční rychlostí opravdu nemyslím Kalifornských 113km/h. Ale ještě pohodlných 160km/h.

No ofiko čísla říkají něco jiného. P90D dá čtvrtmíli za 10,8 s, kdy je na rychlosti 196,3 km/h, P100D je za 10,44 s na rychlosti 199,9 km/h.
Vsadil bych se, že se ta vaše Alfa na 200 nedostane ani za 12 s.

Blablabla

https://www.youtube.com/watch?v=R1bG5nzjjdk
vs
https://www.youtube.com/watch?v=gQnZWQw2Nxc

4 milióny vs. 2 milióny
baterky vs. benzín
550kW vs. 370kW(!)
2250kg vs. 1520kg(!)

A výsledek? Ano na čtvrt míli Alfa dostane. Ano z nuly na sto alfa dostane. Ale udělej si časový snímek z obou videí a dej startovní pozici nikoliv na 0km/h, ale na 130km/h (0:30 u alfy, 1:06 u Tesly) a sleduj sekundu po sekundě. Ajaj, Tesla dostává nemilosrdně klepec. Každou sekundu přidá Alfa o cca 2km/h více než Tesla a po 200km/h už je to už spíše 5km/h. Díky tomu dosáhne Alfa Teslí maximálky (250km/h) o 14 sekund dříve!!!! A aby to nebylo málo, Giulia jede dál.

A to je reálný stav věcí. Nikdo dospělý nepotřebuje vystřelit ze semaforu za sekundu, stačí klidně za dvě. Ale když si valíš svých cestovních 160km/h (v Říši 200km/h) a najednou ti vlítne do cesty předjížděč omezenec, tak musíš zpomalit a když konečně uhne, potřebuješ zrychlit. Dtto při předjíždění (i když tam za normálních okolností tesla stačí). I když teď přemejšlím ... 160km/h cestovní rychlost v tesle? To bych moc daleko nedojel, že :-)

Jo, když vezmete hodně staré video s více než rok starými neaktuálními časy, tak vám to asi vyjde.
Jenže P90D a nyní P100D v módu Ludicrous má zrychlení 0-100 za 2,5/2,4 s (na vašem starém videu 3 s) a 0-200 za 10,8/10,4 s (opět oproti 12,7 s). Další videa ukazují P100D 0-250 pod 22 s, kdežto ta vaše Giulia tam je až za 24 s (vycházím z toho druhého videa).
Sorry, ale fakt nemáte pravdu a i při 160-200, dokonce cokoli do 230-240 km/h a až teprve 200-250 dá Giulia o 1 s rychleji.
Takže můj závěr pro vás:
Blablabla :-D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"A to je reálný stav věcí. Nikdo dospělý nepotřebuje vystřelit ze semaforu za sekundu, stačí klidně za dvě".
Reálny stav vecí je asi taký, že síce zo semaforu nepotrebujem vystreliť za sekundu, keď mám prednosť, ale z vedľajšej na hlavnú sa to už hodí. Korunu tomu dávajú start-stop systémy, ktoré vypnú motor v najnevhodnejšej chvíli.

Nepochopil jsi sarkazmus. Pokud zkusíš s teslou vystřelit naplno do zatáčky, tak jen předvedeš luxusní piruetku a sebereš pneumatikám 500km ze životnosti. To platí samozřejmě pro každé vysoce výkonné auto. Skutečnost je taková, že většina řidičů řídit neumí a nějaké extrémní zrychlení na křižovatkách nepotřebuje, anžto nemá odhad dostatečný se popasovat s okny v řádu několika sekund (to je například utrpení na kruháčích, kdy "ridič" dává přednost vozidlu, které na kruháč teprve vjíždí z protisměru). A skutečnost dnešního elektromobilisty je taková, že po prvních týdnech blbnutí se zkrotí, aby nemusel dobíjet dvakrát denně. pak jsou z nich prakticky brzdiči.
Mimochodem to platí i pro majitele výkonných smraďochů. I když zastávka na pumpě je nesrovnatelně méně bolestivá než na superchargeru, tak je to prostě opruz. Takže nakonec se ze žihadla typu RS6 stane dálniční polykač pro ještě použitelné rychlosti (do 200km/h) a občas se nějakému kreténovi v Tesle nebo jiném rádoby supersportu ukáže, že tohle není obyčejný kombík...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

SOUHLAS lidi co mají TESLU jsou megakreténi protože uvažují ekologicky a celé to oteplovaní planety je jeden velký podvod

Zjisti si, jaká je reální zátěž na životní prostředí je Lithium baterkový a OZE průmysl a pak se kousni do jazyka za tu blbost co jsi napsal.

Obrázek uživatele Kuk

Až teprve když ty doložíš "reální" auto "spalovákový" výroba, výfukový emise a prospektorsko-těžařsko-rafinérový-pumpařský průmysl zátěž na životní prostředí a pak si radši rovnou uřízni pazoury i hlavičku... :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Je samozřejmě výrazně nižší než aktuální fotovětrobaterko průmysl. Musíš to jen podchytit od počátku. Tedy až bude (jestli bude) Gigafactory vyrábět baterky z fotovoltaické elektrárny u/na ní, započítáte i CO2 stopu té elektrárny a stavby nebo budete jen vychcaně počítat jen samotnou výrobu? Protože když si energeticky FV nevydělá na sebe, těžko může nějak rozumně snížit zátěž ŽP napájením výroby baterek.

Obrázek uživatele Kuk

ETak šup dolož to vědátore. Kde máš tu rozvahu? Sypej to z rukávu, rád bych už konečně věděl jak se to skutečně má. Zatím meleš jen pátý přes devátý.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

No jasne, zatimco tezba ropy, jeji doprava do rafinerii, nasledne zpracovani a dalsi distribuce ropnych produktu spolu s vyrobou spalovacich motoru a prevodovek a likvidace vyjeteho oleje atd. atd. zivotni prostredi nijak nezatezuji. To jen vyroba tech zpropadenych baterek a fotovoltaickych panelu...

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Radovan

Zkuste si zjistit, co to znamená neustálá těžba, dovoz a úprava paliv, která spálíte v běžné elektrárně nebo v autě. A pak si teprve ukažte na OZE, kde slunce vyjde každý den, vítr fouká ve zvolené lokalitě prakticky plynule a voda, už kvůli nutnému průtoku, teče neustále (geotermály nezmiňuji, není každá země Island a Italům stačí sluníčko, nemusí navrtávat Etnu). A pak si zjistěte, že lithia je v baterce dnes jen okolo 6% a že je to fakticky nekonečný ukladač energie a ještě recyklovatelný, který se vytěží jen jednou.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

V baterii Tesly 85 kWh je asi 7,14 kg lithia což činí 1,3 % hmotnosti baterie.
Když si vezmete, že v každý kyselinový startovací baterce u miliard spalováků a bohužel i elektroaut je ještě větší množství jedovatýho olova než lithia v každý EV baterce a musej se co cca každý 3 roky měnit, tak to je slušnej mazec. Navíc olova je v zemský kůře skoro 4x míň než lithia.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak tohle asik nemá cenu. Co věta to bomba. Ukázkový ekoterorista (zabij bobra, zachráníš strom). Sorry na tohle v sobotu fakt nemám chuť a asi nikdy jindy. Náboženského fanatika taky nepřesvědčím, že Bůh není.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikdo tady není zvědavý na tvoje pomýlené názory.
Vodpal na autoforum !!!

Obrázek uživatele Radovan

Já vím, že jsem dobrej, nemusíte mne tak veřejně chválit. Se pak červenám u kompu :-)
Bobří maso jsem ještě nejedl, to je bohužel fakt, ale bobr už mne párkrát naštval. Naposledy když jsme museli bořit co pár set metrů hráze napříč řekou při sjíždění horního toku Moravy na raftu.
Mne moje náboženství - čistý vzduch bez kraválu a vibrací - baví. Na ekoteroristu nemám, to bych Vám, petrolheadům, chodil po nocích foukat montážní pěnu do výfuků. Aha, dobrý nápad, máte na mne tvůrčí vliv. Na sídlištích by to určitě zvýšilo nutnost používání MHD a dokázalo, jak je vlastně poddimenzovaná :-))))

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

zabij bobra, zachráníš strom :-))) pěkný srovnání
i když spíše by mělo být zabij dřevorubce, ten bobr ty stromy nekácí kvůli zisku a neodváží je pryč z lesa

Obrázek uživatele Radovan

Musíte cermakuse trochu přivzdělat, díky za to. Fyziku dává, ale zoologii ne.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

A z ekonomiky měl za 5 :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Na bobry mi nesahejte!!! Celý dětsví jsem snil o tom zda se ještě někdy vrátí do Čech a když to opravdu nastalo tak jsem měl pocit, že už se příroda aspoň trochu vzpamatovává z toho komančskýho těžkýho průmyslu a jeho sajrajtů. Kupodivu je tu nikdo nevítal s fanfárama a lidi si okamžitě začali stěžovat že jim kácej stromy a stavěj hráze!!!
Byl dost depresivní jezdit po krásách českých a dozvídat se zde byl zastřelen poslední medevěd, zde byl zastřelen posledni vlk atd. atd. >:((((
Škoda, že se nemůže vrátit i losos. Zatoulanýho zubra teď ididoti v Německu radši rovnou zastřelili protože se ty debilové cejtili ohrožený!!!! Asi protože je to národní polské zvíře nebo co. V poslední době mě přijemně překvapili zatoulaní losové a aspoň dovezení vlci, kterejm se snad i daří. Hoj více té rozmanitosti tu potřebujem, není to tu jen naše a to že si to tu naporcujem dálnicema, vykácíme dle libosti, vyrubem, zavezem, zamoříme sajrajtem a voplotíme plotama neznamená že je tu to všechno jen naše.

Bohužel prej teď mizej hromadně ptáci a stále ubývá včel. Teplomilný druhy se přesouvaj na sever a někteří ptáci už se ani nestěhujou.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

Jj. Videa na internetu. Pan je znalec.
S tou GT3 jsme na dalnici vzdy zbrzdili za nekym na vetsinou 130 az 170, coz byla tedy nase startovni rychlost a jak jsem napsal do 220 nestihal.

Pri 160 nikam nedojel? Ve ctvrtek jsem prejel CR z jednoho konce na druhej a kdyz me nikdo nebrzdil tak jsem si udrzoval 180, kdyz si chtel nejaky informacne vybaveny chudak jako vy vyzkouset jak si tu Teslu namaze na chleba tak jsem to pustil parkrat nekam za 200, zmizel mu a predstavte si dojel jsem v pohode.
V Praze jsme si dali veceri, v Humpolci kafe a detem to uteklo ani se neptali kdy uz tam budem...

A k tem zatackam. Dalnice se zase tak moc neklikati a na okreskach nejezdim jako prase. Neni mi 20.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Btw. video na internetu má nesrovnatelně větší důkazní hodnotu, nežli cancy internetového lháře.

Je to vědecký přístup. I když ne zcela vědecký, tak je mu blízko. Máme dvě videa ukazující u dvou diskutovaných vozidel pokus o maximální akceleraci. A vytvořené časové osy videa nám umožní porovnat jejich akcelerační křivky, které, světe div se, potvrzují, že Tesla S P90D je civilně vypadající dragster pro akcelerace z nuly a pro maximální délky jízdy 400m z nuly. Při dálničních rychlostech ji kdejaký ostřejší benzín ujede.

Sorry, ale žvást o tom, že jsi se honil s 911 GT3 je jen žvást. Nemá ani snahu tvářit se jako věděcky ověřitelné tvrzení.

Proto jsem použil videa, které jsem nedělal já (tedy nemohu být obviněn z účelových úprav) a dávají docela jasný podklad pro mou argumentaci.

Pokud se domníváš, že zjištění (tedy, že při startovní rychlosti 130km/h Giulia každou sekudnu přidává větší delta v k rychlosti než Sko) je nepravdivé, tak jej rozporuj. Najdi důkazy, které to rozporují. Ale odpusť si kecy o videu z internetu, když sám, dáváš nejen dojmy, ale ještě k tomu nepodložené.

Obrázek uživatele Michelin

Pan je dokonce vedec. A vedeckou praci zaklada na tom, ze ma znameho a youtube... :-)
Nejaky patek uz tady prispivam, i clanek uz jsem tu uverejnil a tehdy s presne zdokumentovanou cestou kvuli takovym nevericim Tomasum jako jste vy, takze myslim ze ostatni si uz udelali obrazek o tom jestli jsem lhar nebo nikoli.
Preji prijemnou sobotu a az si treba jednou budete moci dovolit delsi moznost otestovani nejake Tesly tak to pochopite.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pan není ani vědec, ani nevěřící Tomáš, jenom obyčejnej fosilní úchyl.
Nemá cenu mu něco dokazovat a vysvětlovat.

Obrázek uživatele Michelin

No zacinam mit z toho pocit, ze jeste zdaleka neni rozhodnuto. Probouzeji se nam lide, kterym z ropneho prumyslu tecou zisky, at uz je to jen majitel nejake cerpacky ci cele site nebo servisu. Kazdopadne jim asi dochazi, ze se ten kohoutek zacne kvuli elektroautum prinejmensim priskrcovat a tak se zacinaji zajimat o sveho nepritele a kopat...

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

probouzet se můžou jak chtějí , ale pokud VW oficiálně troubí do světa kolik miliard EUR investuje do EV, tak to beru už jako holý fakt, minimálně v Německu, stejně jako Fukushima byla vlastně požehnáním pro OZE na celém světě tak stejně zafunguje dieselgate v kombinaci s narůstajícím smogem v megapolích pro ekologičtější auta (EV,hybridy,cng), čas ukáže, stačí 1 pětiletka a budeme vidět markantní změny

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nekterí se proste jen nemohou smírit s faktem, že fosilum zvoní hrana...
A to jeste když začnou klesat markantne zisky, to pak bude kopancu...

Ano, jsi lhář. Důkazy jsou nekompromisní. nechceš-li být za lháře, tak začni používat fakta.

Dám ti takový příklad. Místo přejel jsem republiku napiš například, jel jsem z Mariánek do Plzně, pak do Prahy, tam jsem dobíjel a musel si dát proto večeři, následně jsem v opět dobíjel a proto si dal kafe. A nakonec jsme dojeli do Brna. To je dejme tomu přes "celou republiku". Snažil jsem se udržovat rychlost 180km/h tachometrových, nicméně průměrná jízdní rychlost byla 145km/h (to je obvyklá realita na našich silnicích s předjíždějícími se kamióny a ženskýma, které si myslí, že předjíždět při 105km/h je správná a bezpečná jízda). Nicméně díky těm dvěma (ne)dobrovolným pauzám byla celková cestovní rychlost jen 80km/h. Párkrát mě dojel Mercedes C s dvoulitrovým motorem a tak jsem mu ukázal záda, hajzlíkovi. Kvůli němu jsem pak musel dobíjet ještě v Humpolci, šmejd jeden!

Protože to byla (pokud se ta cesta uskutečnila) realita spíše, než co jsi popsal. A samozřejmě, je to jen má dedukce. Klidně si můžeš dosadit čísla jiná. Ale musíš je dosadit. Tvůj povodní popis totiž umožňuje libovolnou interpretaci. Vědecká metoda je přístupná všem, kteří ví, co to vlastně vůbec znamená. Nemusíš být věděc, aby jsi ji mohl používat. Samozřejmě to vyžaduje mít nějaké to IQ, kognitivní schopnosti a hlavně znalosti přírodovědných oborů (což zcela zjevně nemáš, fyzika a matematika zde použitá je 2. stupěň ZŠ, to je nad síly většiny lidí, co jsou ze školy déle jak 5 let).

Obrázek uživatele Michelin

Víte soukromí je pro mě důležitější než přesvědčit někoho jako jste vy o něčem o čem se přesvědčit stejně nenechá, takže se omlouvám, ale konkrétní místa odkud a kam jsem jel tu zveřejňovat nebudu.
Pokud někdo soudí podle sebe, že každý primárně lže, pak jsem tedy v očích takových lhář, a ti ostatní, kteří nemají důvod si něco vymýšlet aby byli v anonymní diskzi zajímaví vědí jak to je.
A nezlobte se na mě, ale když vyjedu v půl páté odpoledne a dojedu v noci (ne kvuli nabíjení, ale kvuli tomu, že jsem se ještě cestou stavěl něco vyřídit, a také jsme stáli a popojížděli na D1 v asi pětikilometrové koloně) tak fakt nebudu rodinu trápit hlady. A zastávka na kávu po tom co mi slehla večeře je pro mě taktéž samozřejmá.

PS: Kdyz uz neco, tak jedine co bych tomuhle zpusobu cestovani vytkl je nemoznost vyberu kde si tu veceri dam. Na druhou stranu U krbu zas tak spatne nevari, prostredi prijemne a ve Vystrkove prave rekonstruuji Benzinu. Bude to pry hotove tusim 8 prosince.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Nepochopil. Nešlo o příběh jako takový, jde o jeho použití pro seriózní debatu. Pokud má protistrana mít možnost jakokoliv kriticky zhodnotit tvůj názor/argument, potřebuje znát co nejvíce konkrétních a relevantních podrobností. To je vědecká metoda. A k tomu jsem se chtěl s tebou dopracovat. Vidím, že bez šancí. Byť právo na soukromí respektuji.

Obrázek uživatele Michelin

I kdybych ty konkretni data dodal, tak skoncime u toho, ze mi zapocitate do prumerne rychlosti i zastavky a budeme se prit o to jestli je nebo neni normalni jet necelych 500km bez zastavky.
To vsechno uz tady bylo v minulych diskuzich s jinymi nevericimi Tomasi...

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Radovan

Já už jsem to vzdal a uznal, že na borce, co dávají Chorvatsko v kuse bez zastávky na otočku a tankují jen 3 minuty, prostě nemám. Nu, budu se s tím muset naučit žít. Život není fér :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Michelin

:-)
To je ten problem, ze my se tu snazime prezentovat zkusenosti z realneho normalniho pouzivani, zatimco tihle lide argumentuji nenormalnim cestovanim bez zastavek nebo nerealnym provozem na zavodnich okruzich.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Kuk

Sotěz o nejplacatější prdel a chcaní za jízdy do petky je v plným proudu :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

:-)
Ale na ten okruh si zajedu. Jen tak pro zabavu. Stejne me to vzdycky lakalo. Skoda jen, ze do jara daleko a ted bude studena zem a zimni pneu tomu taky nepridaji.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Radovan

Pokud máte čas, nebylo by od věci zajet tam pro porovnání teď v teplotách kolem nuly a pak v létě. Bude hezky vidět rozdíl letní /zimní pneu a studená / teplá pneu na studeném / horkém asfaltu. K tomu pak odpovídající časy, rychlosti a spotřeba.
P.S. Máme my se ale dobře, že můžeme řešit takové detailíky a ještě jen pro zábavu. Važme si toho.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Michelin

Snad to klapne. I kdyz ten cas ted v zime tam bude delat spise ostudu. A taky to bude ma premiera na zavodnim okruhu...

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Micheline, když cernakus tvrdí že nemáš Teslu tak to prostě ber jako holý fakt!!! jo a ten článek jak jsi odtahoval švagrovu Suzinu tak to byl jasnej photoshop :-)))))))))))

za mně samozřejmě pevné nervy a trpělivost proti ropným prudičům :-))

Michelin je ale také ropný prudič. Jako každý Teslista. Nebo si myslíš, že baterky se vyrábí za pomocí energie vzduchu? A že se nabíjí za pomoci energie vzduchu? Než začneš argumentovat OZE, dovolím si podotknout, že vyjma vodních elektráren si na sebe žádná OZE nevydělá (myšlena energetická bilance) a je tudíž dotována ostatními typy výroby energie. Což jsou, světe div se, vedle uhlí hlavně ropné produkty.

A mimochodem, já byl nadšený elektromobilista v době, kdy to ještě nebylo v módě, ale protože jsem také vystudovaný elektrotechnik, tak vidím trošku širší souvislosti a to co vidím okolo moderních model se mi pranic nelíbí.

PS: Supravodiče je ta správná cesta. Jenže do tak technicky pokročilých věcí se soukromníkům nechce a státy na to, díky kapitalizmu nemají peníze.

Obrázek uživatele Radovan

To jsem rád, že jako Ionista jsem jen malý ropný prudílek. Ale i tak vím, že třeba FV panel si na sebe dle energetické bilance vydělá za necelé dva roky. A že dokonce podle toho, kde ho vyrábí, i on může být vyroben z elektřiny OZE.

Vaše elektromobilní historie nás zajímá. Pochlubte se. Jezdil jste ve Škodě Beta nebo ještě působil v Brně u prvních československých elektromobilů? Jaké to tehdy bylo?

Mně se supravodiče a supravodivé cívky taky líbí. Ale jak by Vám řekl docent z VUT Brno, na grafu využitelnosti úložišť energie jsou stále v intervalu teorie a pokusné projekty v malém. Pak je interval pokusné instalace. A až potom interval komerční instalace. Kde jsou kromě těch přečerpávacích elektráren v podstatě jen komerční baterie všech typů (rovněž s výjimkou experimentálních s teoreticky fantastickými parametry).

Ještě bych si politicky dovolil nesouhlasit s tím, že státy díky kapitalismu nemají peníze na výzkum. Mají, jen se příliš hodně krade. Hyen i vlků je po cestě příliš mnoho a mají příliš velké pole působnosti.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Úzasné tobě konečně docvaklo kde a jak se vlastně vyrábí elektřina a hned se běžíš pochlubit. Tak to je chválihodné, že ses konečně začal zajímat o životní prostředí a začal si myslet zeleně :)))

Studuj dál, jsi na dobrý cestě ;)
Třeba tady:
Fosilní paliva jsou dotovaný 10 milionama $ každou minutu ... :)
Fossil fuels subsidised by $10m a minute, says IMF
http://www.theguardian.com/environment/2015/may/18/fossil-fuel-companies-getting-10m-a-minute-in-subsidies-says-imf

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

To je samozřejmě nesmysl. Na fosilních palivech stojí světová ekonomika. Pokud by fosilní paliva nebyly energeticky ziskové, tak by žádný průmysl neexistoval. Energie je základní vstup, dokonce primární. Pokud systém není v energetickém plusu, entalpie toho systému nakonec klesne na nulu a systém zanikne. Mimochodem, on ani fosilní systém v plusu není, neboť z něj bereme rychleji, než do něj slunce dokáže ukládat a to mnohonásobně rychleji. Ovšem pro výhledy v délce generací jsou fosilní systémy ziskové.

Lidé z IFM jsou ekonomové, tedy lidé, kteří energetické bilanci nerozumí. A článek jsem nečetl. Škoda času.

Obrázek uživatele Kuk

Fuj to sem si voddech a já už myslel, že vyhazujem peníze voknem! :))))))

Té nová vědecká metoda rovnou říct vo něčem co jsem nečetl, že je to nesmysl a že lidé z IMF energetice nerozumí? :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Ano, jsou to ekonomové. Proto znají tzv. externality. Tedy náklady, které nejsou započítány a ten, kdo realizuje zisk z dané činnosti je neplatí. Třeba likvidace ropných lagun v Ostravě, likvidace následků povrchové těžby na Mostecku, dekontaminace zeminy do hloubky několika metrů ve fabrikách na Pardubicku atd. atd. atd.

Ovšem zatímco dekontaminace skončí, na Ostravsku nám budou stále unikat důlní plyny a my to muset řešit, stejně jako budeme muset čerpat důlní vodu. O nemožnosti stavět na poddolovaných územích nemluvě. To jsou nevratné procesy. Jak je oceníte?

A tohle všechno, nemluvě o zdravotních věcech, prostě v ceně uhlí a ropy není a těžař neplatí. Proto jsou tyto obory prudce ziskové.
Až s poklesem ceny ropy přiznali šejci, že budou drtit americký břidlicový plyn a ruskou ropu cenou. Oni vyrábějí barel za 7 USD, ostatní za desítky, tak tu cenu 30-50 zkusí vydržet. Není to přitom tak dávno, co radostně prodávali za 110. A drželi tím svět v šachu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ropní prudiči jsou všichni obyvatelé Země, akorát je někdo větší a menší prudič, a někdo megaprudič (lítá třeba soukromým tyskáčem místo aby chodil pěšky), energetická bilance OZE? k čemu to je? na co se to používá? to jako že je lepší pálit na výrobu elektřiny neobnovující se uhlí,ropu než vyrábět elektřinu z větru, vody, slunce a to uhlí,ropu si šetřit na potřebnější věci?
odkdy státy nemají peníze? stačí napsat, zavolat do ČNB jestli můžou vytisknout pár set miliard korun na supravodiče? když mohli vytisknout na nakupování EURA jistě můžou vytisknout i na ty supravodiče ne?

Není to lepší. Souhlasím s tím, že je třeba zastavit Globální oteplování, protože díky naší technice si lépe poradíme s Globální zimou (je vždy složitější teplotu prostředí snížit, nežli ji zvýšit).

Nicméně, řešením je, hodit Car bombu do Yellowstonské caldery a vyvolat tím nejen globální ochlazení (kdy se pak chladnější oceány postarají o přebytek skleníkových plynů), ale zredukovali bychom také absolutně největší znečišťovatele planety.

Řešením je pokročit v technologiích supravodičů (rozvod, ukládaní, generování a spotřeba energie) a jádra (jediný opravdu použitelný dostatečně čistý zdroj energie při použití FBR a časem i fúzi).

Řešením není pomocí dotací křivit fyzikální realitu a nechat tomuto pokřivení navíc neřízený až chaotický průběh.

řešením je rozumně nastavovat limity pro nové automobily, aby náklady na jejich plnění nestály na vývoji a vedlejších škodách více, než-li se ušetřilo, ale na druhou stranu také násilím ze silnic stahovat staré střepy (není nad to, když popotahují VW za "podvod" na jejich relativně čistých vozidlech a jezdí nám tu vejtřasky, kterým z výfuku ta ropa snad rovnou teče).

řešením je poslat k veslu vědce a techniky, kteří se rozhodují na základě vědeckých faktů a poznatků, ne na základě lobby (ať už zelená, nebo uhelná, nebo jakákoliv jiná).

Řešením je svrhnout aktuální zrůdný kapitalistický režim, který dohnal konzum ad absurdum a produkuje nepředstavitelné množství odpadu tím, že i neinovativní obory průmyslu uměle tlačí do zkrácení životnosti výrobků, aby bylo možné vyrábět v obrovských masách. Což produkuje obrovské množství odpadu.

Řešením je zatnout tipec globální ekonomice, která umožňuje lokální populační exploze neodpovídající lokálním možnostem planety tuto populaci uživit.

Jak vidíte, jsem zelenější, než leckterý ekoterorista. Akorát při ochranně přírody chci používat především hlavu, nikoliv srdce. Emoce, totiž zatemňují vědecké poznání a jsou cestou do pekel.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

klobouk dolů SOUHLASÍM se vším, tak nechápu kde je problém?přece nemůžou být problémem "dotace,podpora" všech čistých technologií které jsou ke prospěchu Země, nebo raději sypat natištěné peníze do tanků? ponorek? letadel? munice, bomb
ta příroda si za ty stovky,možná tisíce let drancování nezaslouží nějaké dotace,podporu? to ta příroda ještě musí lidem kteří ji ničí stovky let dokazovat že je to ekonomicky soběstačné,smysluplné? já osobně být tou přírodou, tak bych vůbec s těmi lidmi nediskutoval, nemluvě o tom kolik toho lidi zničili jen ve 2 blbých světových válkách, (vše to bylo nejdříve vytvořeno z darů přírody - a pak následně zničeno - pro mě ukázka naprosté lidské DEMENCE)

Bohužel dotace a podpora nejsou problémem. Problém je, kdo je uděluje a pro koho. Tam, přesně jako v této diskuzi, nehraje roli přírodovědní podstata systému, ale emoční a ziskuchtivá. Je to problém politickoekonomického systému jako takového.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

takže největším problémem jsou lidi trpící mamonem, bohužel to je většina populace Země

Obrázek uživatele Radovan

I soudruh Lenin měl rád dobré věci. Coby statkářský synek Uljanov měl mamonu dost. Když to pak vezmeme napříč historií a kontinenty, tak snad jen Mao Ce tung a Rudí Khmerové to mysleli s prostotou vážně, ale děkuji, nechci. Trošku moc zla, bolesti a mrtvol, na můj mamonářský vkus.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Radovan

Jen jestli pánové nezaměňujete důsledek za příčinu. Protože já pamatuji u vesla komunisty poměrně dobře a jak tehdy vypadalo Československo z hlediska ekologie taky. Ostatně byl to tehdy ekologický nátlak a první protesty, které začaly demontovat systém, který už jel jen z podstaty, protože všechno nakradené prožral. Když tedy odstraníte kapitalismus, čím ho hodláte nahradit? Co bude vlajkou pokroku na poli elektromobility? A víte třeba, že to byli komunisti, kdo likvidoval celé tramvajové trati mezi městy a trolejbusové v nich, aby je nahradil spalovacími autobusy?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Michelin

Děkuji. Potěší vědět, že to tu čtou i normální lidé.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

samozřejmě lež. Fyzika je svině, pokud jste udržoval 180km/h a ujel dejme tomu 500km (i když ČR může mít jen 350km, od Severu na Jih, ovšem tam byste asi těžko udržoval 180km/h), pak byste při 90km/h při kterých se měří dojezdy Tesly ujel 2000-4000km (je to osminásobek potřebného trvalého výkonu k překonání odporu vzduchu, pokud vezmeme že polovina spotřeby jde za třením a vlastní spotřebou, nikoliv areodynamickým odporem, pak ta polvina).
Z takových lží lze usuzovat buď
a) nemáš teslu
b) máš silně pokroucené vidění reality (s tím jsem se setkával už traktoristů, kteří tvrdili, že jejich ochcávka fturbu papá při dálničním fofru 4 litry na sto)

Samozřejmě, že Tesla, pokud rezignuješ na rozumný dojezd a stačí ti 100-150km, tak je velmi rychlé auto. Aby nebylo, při těch parametrech. Ovšem v zatáčkách je beznadějná. Mám "kamaráda" zbohatlíka, který má jak Teslu S (dozjistím typ, není Sko jako Sko) tak Audi RS6 v kombíku a má docela jasno, která z těch oblud je na našich okreskách rychlejší. Ono ideální rozložení váhy Tesly je jen mýtus. Ve skutečnosti je těžká na zadek a je mi jedno jaké marketingové lži mi tu od Muska vtáhneš. V tomto věřím lidem s Teslami, které znám osobně a kteří jsou velmi dobří jezdci.

Tesla S je civilní dragster. Se všemi výhodami a nevýhodami s tím spojenými.

A příště bacha na ty lži odporující fyzikální realitě. Kupříkladu spotřeba je závislá od průběhu výkonu a ten je zejména v rychlostech nad 90km/h roste s třetí mocninou rychlosti. Tedy vynecháme-li vlastní spotřebu a ztráty v tření pohonného ústrojí (vč. pneumatik) pak pro udržení rychlosti 130km/h oproti 90km/h potřebujeme třikrát více výkonu a tedy i třikrát více energie. Samozřejmě v reálu to je dvojnásobek, anžto vlastní ztráty a tření vynechat nelze, zároveň se při vyšších otáčkách zvedá účinnost motorů (jak spalovacích, tak elektrických). Příklad z praxe, Superb fturbu si při 90km/h v rovinném terénu a STP bral 6l/100km. Při 180km/h v téže podmínkách papkal 17l/100km. A to je složitý pohon s relativně neúčinným dieselovým motorem (tedy vlastní ztráty a tření ukousnou z koláče spotřeby značně vyšší díl, nežli u elektroauta, kde dominuje hlavně ten areodynamický odpor).

Ne každý člověk na internetu je vylízaný a bude vám cancy věřit. A ne každý na internetu nemá možnost si Teslahype nezávisle ověřit. ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

cernakus: Když mluvíte o lžích a fyzikální realitě dovolil bych si trochu nesouhhlasit s formulací vašeho tvrzení že "...spotřeba je závislá od průběhu výkonu a ten je zejména v rychlostech nad 90km/h roste s třetí mocninou rychlosti..."

Tvrzení je poněkud zavádějící. Ano, s třetí mocninou rychlosti spotřeba poroste, ale spotřeba časová, třeba ta hodinová.
Pokud ovšem budeme mluvit o spotřebě na 100km jak je u aut mnohem běžnější, musíme vzít v úvahu že rychleji jedoucí auto těch sto kiláků ujede dříve a bude proto vykazovat tu vysokou hodinovou spotřebu po kratší dobu. Takže spotřeba na 100 km nám neporoste s třetí mocninou, ale třeba jen s druhou mocninou rychlosti, a v praxi vzhledm k částečně lineárním odporům to bude ještě méně. Myslím si že v zájmu objektivity jste na tyto skutečnosti měl upozornit už sám ve svém příspěvku.

Obrázek uživatele Michelin

Víte v čem je rozdíl mezi tou vaší "věděckou" prací založenou na informacích z internetu a kalkulačce a mezi realitou?
V reálu jedete tou 180tkou maximálně pár desítek vteřin pak zrekuperujete na 130 (zatímco ten váš Superb v lepším případě jede chvíli zadarmo pokud mu brzdný účinek motoru stačí, ale spíše ohobluje brzdové destičky), kterými jede někdo v levém pruhu a zase jedete pár desítek vteřin za ním těch 130. Když k tomu pak přičtete několik omezení, kde v opravovaném úseku jedete pěkných pár kilometrů 80 tak světe div se ta spotřeba vůbec nevypadá tak zle jak by se mohlo zdát. Dokonce jsem vypozoroval, že v zimě je rozdíl mezi divokou a klidnou jízdou menší než v létě. Patrně za to může fakt, že se díky většímu odpadnímu teplu ušetří energie pro topení, takže jsem překvapivě zvládl každou etapu s větší rezervou než jsem očekával.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Opět fyzikální nepochopení věci. Rekuperace má význam tam, kde se aerodynamický odpor jako nelineární složka podílí na ztrátách jen okrajově, tedy v nízkých, ideálně městských podmínkách. Jde o jednoduché vztahy zachování energie. Zjednodušeně jestliže je poměr aerodynamických ztrát 10% a uložení do setrvačné energie tak může být klidně 50-60% (z toho odečtě pak konverzi typů energie při rekuperaci) z celkových při 50km/h, pak při 150km/h je to již zhruba 80%. Tedy uložení do setrvačné energie je prakticky bezvýznamné (zbytek poberou ostatní ztráty). A to neřeším, že pokud není možné jet víceméně trvale 180km/h, tak je průměrná rychlost jízdy výrazně menší, obvykle oněch 130-145km/h. V takovém jízdním profilu sice Sko vydrží jet i přes 300km, ale ropáci v takovém režimu dávají 1000 a více km. Tedy opět nesouměřitelná situace.

Stále berte v potaz, že aerodynamika je sviňa a výkon pro překonání odporu vzduchu roste na třetí s rychlostí. Težce tak překonává se zvyšující se rychlostí například i setrvačnost (kinetickou energii, roste s druhou mocninou).

Právě obrovská výhoda elektromobilů je v kolonách (elektropohon má nižší vlastní ztráty) a městském provozu obecně. Tam byli bez konkurence už dříve, ještě za dob olověných baterií.

Obrázek uživatele Michelin

Vy jste fakt takovy teoretik.
A proto, kdyz pustim plyn ve 180km tak plachtim jak blazen jeste jskou dobu a po celou tu dobu cpu do baterky 60kW, zatimco ve meste pri 50ti, kdyz pustim plyn tak se to ani na tech 60kW nedostane, protoze brzdny ucinek by byl tak silny, ze to radeji snizi rekuperaci aby posadka nevisela v pasech a auto nestalo na fleku...

Tak tedy trocha cisel z praxe. Za pul roku jsem najel 37tis. Z toho se da odvodit, ze jezdim prevazne dalky a nikoli po meste. Podle palubniho pocitace jsem si za tu dobu rekuperaci vyrobil vice nez 19% veskere spotrebovane energie...

Je chvalihodne, ze jste neco vystudoval, tak az k tomu jeste vystudujete skolu zivota, zjistite, ze teorie a praxe se casto rozchazeji. Opravdovy vedec by vam pak dokazal vysvetlit i proc. Ja vam jen pisu jak to v realu je.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ve 180 brzdíte 60kW a ono to plachtí jako blázen :D :D :D Jako má to dobrej zábavní systém, o tom žádná :D :D :D

Obrázek uživatele Michelin

Ze 180 na 130 rekuperuju naplno nejméně 15 až 30 vteřin. Což je na dálnici při téhle rychlosti zatraceně dlouhá doba/vzdálenost, ale pokud se našel další nevěřící Tomáš mohu to změřit přesně.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Věřím! Proboha já vám věřím, že to ten zábavní palubní systém ukáže...
Víte, 60 kW je asi tak výkon, který potřebujete, abyste tu rychlost 180 km/h udržel konstantní. A vy, potažmo vaše auto tvrdí, že je to výkon, který rekuperuje, když v té rychlosti na rovině sundáte nohu z plynu. To nemá chybu :D

Obrázek uživatele Michelin

Zrovna mi kolega říkal, že přes OBD konektor vyčetl za jízdy, že to rekuperuje až 72kW.
Natočím nějaké video jak daleko budu z této rychlosti plachtit při vyřazení a jak daleko při rekuperaci.
Aby i chytrolíni vašeho typu, co vživotě 180Km/h nejeli, natož Teslou viděli nevídané...

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prosím pěkně, připojte údaj o podélném sklonu vozovky. Díky :D :D :D

Obrázek uživatele Michelin

Takže, na prvním videu:
https://youtu.be/eGLjINJm-6c
lze vyčíst, že při plné rekuperaci klesne rychlost ze 180km/h na 130km/h za 13s, testováno dvakrát po sobě pokaždé se stejným výsledkem.

Na druhém videu:
https://youtu.be/N1T8TsV6JXs
je vidět, že při plachtění klesne rychlost ze 180km/h na 130km/h za 26s.

Oboje testováno na rovině, první video na cestě tam a druhé na stejné rovině cestou zpět.
Také je třeba vzít v úvahu zimní pneu, které určitě valivému odporu neuberou. Už jen proto, že mi je v Tesle nafoukali na 2.8, namísto 3.1 jako měli letní.

Rychlost klesá sice nelineárně, ale i kdybych bral průměr 155km/h, tak za 13s urazím 559,7m a to je zatraceně dlouhá vzdálenost. To když zahlédnete ceduli sjezd za 500m tak stejně ještě musíte brzdit nohou aby jste do něj nevlétl jak závodník, nedej bože, že to bude trochu z kopce.
Toliko k plachtění jak jsem to nazval i při brždění rekuperací.

Co se týká rekuperace. Můžete samozřejmě zpochybňovat fakt, že auto podle informací z OBD konektoru rekuperuje 72kWty. No bylo by, ale trochu divné kdyby posílali do konektoru ukrytém v útrobách (musíte kvůli němu odcvaknout přihrádku pod displayem) neboť je patrně určen pro servisy Tesla, falešné informace, ale tohle už vám fakt vyvracet nehodlám.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Tohle by mě zajímalo z technického hlediska. Kolik Tesla narekuperuje na běžné trase (mimo dálnici) 100 km? Měřil jsou to na Kia Soul a bylo to kolem 2,5-3 kWh, tedy 10% kapacity baterie.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Nedavno jsem se pripojil pres OBD a vycetl, ze jsem mel v te dobe celkovou spotrebu 13423kWh a rekuperaci jsem nabil za celou dobu 2585kWh tedy nejakych 19%.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Tak to je slušný, ta váha a výkonná rekuperace je na výsledné rekuperované kapacitě znát.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Taky me to prekvapilo, ze je to tolik.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Kuk

Díky bohu za ty dary!

To by chtělo nějakou tabulku skutečnejch % rekuperace u všech aut.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

Psal jsem kolegovi co ma to Sko a pry cca 10MWh spotrebovano a 2MWh zrekuperovano, takze podobne jako ja.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Nevím jestli mám srávnou informaci, v několika článcích jsem četl, že Tesla S má max. rekuperaci 60 kW, tedy stejně jako Soul, to se mi nějak nezdá. Pří běžných trasách na Vysočinu apod. narekuperuje auto cca 4%. Buď to špatně odečítám, nebo má Tesla mnohem vyšší účinnost rekuperace, nebo má vyšší rekuperaci než 60 kW.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Tak mi právě kolega upřesnil, že podle OBD, z kterého sledoval data online za jízdy to rekuperuje až 72kW.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

modenaboy psal, že mu ukazuje palubní počítač až -81 kW rekuperaci, já jsem to dnes vyzkoušel z prudšího kopce a OBD ukázal -74,2 kW.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Tak jsem to natočil. Není to 81kW, ale 79kW. Možná byl krátký rozjezd, bylo to natočeno narychlo. I tak myslím slušná porce. https://youtu.be/M3uh84tNHXg

---

ecotaxiolomouc.cz

Ten palubní počítač má jisté zpoždění a někdy neukáže ten špičkový výkon co zachytí OBD, ale v zásadě to není nic důležitého. Zajímavé je, že zatímco u Leafu nebo BMW i3 jsem neviděl nárůst dojezdu na palubním počítači (přestože dojezd ve skutečnosti naroste), tak Soul toto ukazuje.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Mame oba max. 60kWh.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Pak se hodně projeví váha aut a hlavně terén. Jak psal jeden uživatel Soulu, cestoval po horách a celková rekuperace na 50 km jízdy byla 27%. Vzhledem k tomu, že jezdím víceméně po rovině a s průměrnou rychlostí do 40 km/h tak ta rekuperace je o dost slabší.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Ta vetsi vaha by se mela projevit hlavne v absolutnich cislech. Kdyz se to da do kontextu se spotrebou, ktera je u tezsiho auta take vyssi tak by to melo byt podobne.
Kdo vi co v tom vsechno hraje roli.
Urcite jizdni styl. Ve meste se mnohem casteji brzdi pedalem, za mestem pri trose predvidavosti a udrzovani rozestupu ho vubec nepotrebujete.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Taky si rikam, ze v abs. cislech by to melo byt jedno, ale rekuperace u auta rekneme o 40% tezsiho, ktere jezdi vyrazne rychleji, bude mnohem vetsi (delsi), protoze narust kineticke energie se ctvercem rychlosti je dost zasadni. Bezne Soul rekuperuje pri pusteni plyn. pedalu 40-50 kW, ale pri rychlosti 90-100 km/h je ten ucinek natolik silny, ze staci 3 sekundy na vyrazne zpomaleni auta a pri jizde z mensiho kopce na tempomat je ta rekuperace velmi mala, rekneme 2-5 kWh, protoze ta nizsi hmotnost se da i slabou rekuperaci brzdit. Teprve pri vetsim a delsim klesani se rekuperace projevi razantneji. Nekde jsem videl test Soulu do 4 km kopce, kde nahoru se odecetlo 17km z dojezdu a dolu zase 7 km pricetlo.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Radovan

Možná to bylo na Slovensku u Rasťa Chvály 4. 11. 2015, když se Soulem jel na hory na sjezdovku -https://www.youtube.com/watch?v=Go9RRsJMEmo - "Strmou cestou na Šachtičky pri Banskej Bystrici sme skúšali výdrž batérií do kopca a schopnosť rekuperácie cestou dole. Zisťovali sme, či Kia Soul EV upozorní vodičov vzadu na spomalenie spôsobené rekuperovaním." Nahoru -17, dolů +9 km z dojezdu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ano, to je ten test. Některá auta při silné rekuparaci brzdová světla nerozsvítí, což je docela problém, protože ten brzdný účinek je celkem výrazný.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Rasťo zkoušel rozsvícení brzdových světel i na Tesle kterou už hodně dávno testoval ( https://www.youtube.com/watch?v=mb59Kh22C8s )
Ještě jsem neviděl EV, kde by to nesvítilo automaticky při razantnější rekuperaci. A je to celkem inteligentní. Konkrétně na Soulu se brzdová světla rozsvítí při jakékoli silnější deceleraci. Ta slábne se snižující se rychlostí a s tou se i zhasnou brzdová světla.
Mimochodem jak tu někde výše je uvedeno, že Soul rekuperuje pouze 60kW není to tak. Alespoň podle palubního počítače dokáže až 81kW.

---

ecotaxiolomouc.cz

Mám pocit že Leaf a BMW i3 nerozsvítí světla, ale netestoval jsem to, jen se mi zdálo, že se mi několikrát málem řidiči podívali do kufru.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jojo, Leaf pri rekuperaci nesviti. A je jedno pri jake rychlosti rekuperuje.On taky pri stylu jizdy na rekuperaci, bych porad blikal :-)


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.