Stratosférická papírová vlaštovka

Jan Grohmann - 29 Září 2014

Tým dobrovolníků z Civilní letecké patroly CAP amerického vojenského letectva poslal do výšky téměř 30 kilometrů nevšední náklad. Stala se jim papírová vlaštovka, která se po odpoutání od balónu snesla bezpečně zpátky na Zemi. Byl to nejvyšší dosud zaznamenán let papírové vlaštovky. Stratosferický balon

Celý let zaznamenala HD kamera.
foto: Civil Air Patrol

Civilní letecká patrola spadá pod americké vojenské letectvo. Již od od konce 30. let minulého století tisíce amerických dobrovolníků pronajímá letové hodiny na svých letadlech ve prospěch amerického letectva.

Dobrovolníci se podílejí především na hlídkové nebo pátrací činnosti, a to jak při ostraze hranic, tak například při přírodních katastrofách.

Piloti také transportují citlivý zdravotnický materiál, jako je krev, nebo lidské orgány. CAP je ale také komunita leteckých nadšenců, ve které probíhá výcvik nových mladých pilotů, semináře o letecké tématice a nejrůznější společné projekty.

Kompozitní díl

Papírová vlaštovka musela odolat mrazu až -50°C pod nulou.
foto: Civil Air Patrol

Dobrovolníci z CAP na sebe upozornili před pár dny, když se jim povedl nevšední kousek – vyslat papírovou vlaštovku do svrchních vrstev atmosféry v meteorologickém balónu naplněném héliem.

Balón vystoupal do výšky 29 432 metrů, kde praskl. Vlaštovka se následně od balónu odpoutala a „doplachtila“ (podle přiloženého videa, spíše zřítila) o 132 km dále od místa svého startu. Let trval 2 hodiny a 7 minut.

Z přiloženého videa jde však vidět, že o příliš stabilní sestupný let nešlo.
video: YouTube

Samotná papírová vlaštovka není rozhodně žádné ořezávatko. Je vyrobená z tvrdého kartonu, na délku měří 76 cm, při rozpětí křídel 36,8 cm.

Papírový stroj je vybaven GPS sledovacím systém, teplotním senzorem, snímačem barometrického tlaku, letovým počítačem, baterii, solární panelem a HD video kamerou pro záznam svého letu. Hmotnost vlaštovky a veškerého vybavení je pouze 424 gramů.

Amatérské vysílání čehokoliv (včetně lidí) v balónech naplněných héliem do velkých výšek je ve světě nesmírně populární. Také v Česku existuje projekt Stratocaching – nosný balón zhruba z 30 km výšky shazuje semínka s vlastním GPS lokátorem. Nadšenci po celé ČR pak po semínkách podle GPS údajů pátrají.

Zpět na HybridPřidat komentář

Pozitivní je zjištění, že se to nerozpadlo. Za let bych to ale ale nepovažoval. Nebyl tam ani náznak klouzavého letu. Chtělo by to vymyslet stabilizaci a přesvědčit tu věc, aby kroužila, nebo alespoň letěla rovně. :-)

---

hariprasad

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC Group

Newsletter