Satelit prokázal výrazné snížení znečištění ovzduší v USA

Jan Horčík - 01 Červenec 2014

Znečištění ovzduší v během posledních deseti let výrazně pokleslo. Zjistil to po deseti letech na zemské orbitě satelit Aura americké .auto mapa USA znečištění ovzduší pokles

Krásnou vizualizaci proměny kvality ovzduší v USA stvořila NASA ve svém nástroji Goddard's Scientific Visualization Studio na základě datových podkladů od následujících vědců: Yasuko Yoshida, Lok Lamsal a Bryan Duncan
foto: NASA Goddard's Scientific Visualization Studio/T. Schindler

Součástí satelitu Aura je také zařízení pro měření ozonové vrstvy. Právě to v posledních více než deseti letech monitorovalo stav oxidu dusičitého (NO2) v atmosféře nad Spojenými státy. A výsledky nyní NASA nabídla v dechberoucí vizualizaci.

auto mapa USA znečištění ovzduší pokles

----- KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ -----
foto: NASA Goddard's Scientific Visualization Studio/T. Schindler

V letech 2005 až 2011 je v celých Spojených státech patrný výrazný pokles NO2 v atmosféře. Oxid dusičitý je agresivní, prudce jedovatý plyn způsobující mimo jiné kyselé deště. Může způsobovat i záněty dýchacích cest.

Znečištění ovzduší v USA se v posledních čtyřech dekádách výrazně snižuje, a to i přes růst populace a počtu aut na silnicích. Podle vědců je tato změna dána přísnějšími regulacemi, technologickým pokrokem i ekonomickými změnami.

I přesto ale i nadále žije 142 milionů lidí v USA v oblastech s nezdravě vysokým znečištěním ovzduší. Mezi hlavními problémy i nadále zůstávají pevné prachové částečky a ozón.

NASA
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak ony se dnes dají podplatit i satelity?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Trefné :) Ale jak se v článku píše, jde pouze o stav oxidu dusičitého (NO2), nikoliv ostatní znečišťující látky, především partikuláty.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online