Satelit prokázal výrazné snížení znečištění ovzduší v USA

Znečištění ovzduší v během posledních deseti let výrazně pokleslo. Zjistil to po deseti letech na zemské orbitě satelit Aura americké .

Krásnou vizualizaci proměny kvality ovzduší v USA stvořila NASA ve svém nástroji Goddard’s Scientific Visualization Studio na základě datových podkladů od následujících vědců: Yasuko Yoshida, Lok Lamsal a Bryan Duncan
foto: NASA Goddard’s Scientific Visualization Studio/T. Schindler

Součástí satelitu Aura je také zařízení pro měření ozonové vrstvy. Právě to v posledních více než deseti letech monitorovalo stav oxidu dusičitého (NO2) v atmosféře nad Spojenými státy. A výsledky nyní NASA nabídla v dechberoucí vizualizaci.

auto mapa USA znečištění ovzduší pokles

—– KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ —–
foto: NASA Goddard’s Scientific Visualization Studio/T. Schindler

V letech 2005 až 2011 je v celých Spojených státech patrný výrazný pokles NO2 v atmosféře. Oxid dusičitý je agresivní, prudce jedovatý plyn způsobující mimo jiné kyselé deště. Může způsobovat i záněty dýchacích cest.

Znečištění ovzduší v USA se v posledních čtyřech dekádách výrazně snižuje, a to i přes růst populace a počtu aut na silnicích. Podle vědců je tato změna dána přísnějšími regulacemi, technologickým pokrokem i ekonomickými změnami.

I přesto ale i nadále žije 142 milionů lidí v USA v oblastech s nezdravě vysokým znečištěním ovzduší. Mezi hlavními problémy i nadále zůstávají pevné prachové částečky a ozón.

NASA

Dva komentáře u “Satelit prokázal výrazné snížení znečištění ovzduší v USA”

Napsat komentář