Ostravská Noc vědců 2016 nabídne i elektromobilitu

redakce - 28 Září 2016

V pátek 30. září se od 17 do 22 hodin opět otevřou dveře univerzit a vědeckovýzkumných pracovišť po celé Evropě. Lidé tak budou mít možnost zažít vědu i práci vědců na vlastní kůži.auto Ostrava Program Noc vědců 2016

Noc vědců tak proplete celou Ostravu vědou a poznáním, a to na téma Bezpečnost. Přijďte se podívat na vědu v praxi. Akce je zdarma a láká všechny napříč generacemi, pohlavím i vzdělaností!
foto: Noc vědců

autor: Ing. Radovan Burkovič

Ostravská univerzita se k tomuto projektu Evropské komise přidává počtvrté, letos navíc poprvé spolu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

Programu Noci vědců (PDF) je velmi bohatý a zahrne i elektromobilitu. Nejen čistě baterkovou, ale i vodíkovou. Protože bezpečnost znamená i bezpečnost pro zdraví. Tedy dopravu bez škodlivého hluku, vibrací a jedovatých emisí všude, kam se vozidlo dostane.

Nehledě na nejnovější trendy autonomní nebo samořiditelné dopravy, pro něž je elektromobilita jednodušeji použitelná, než klasické spalovací technologie benzínu, nafty a plynu.

Aneb jak říká jedna z hlášek o Tesla Motors – není to automobilka, jde o výrobce baterií, osazených řídícím počítačem, kolem kterých je postaven automobil.

V areálu kampusu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě, budově CPIT, bude průběžně po dobu celé akce komentovaná ukázka Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství FEI VŠB-TUO “JAK SE STAVÍ ELEKTROMOBIL”

Jelikož mobilita je fenoménem posledních desetiletí, obdobím hledání, jak se dopravit do cíle rychleji, pohodlněji, bezpečněji a v neposlední řadě levněji a ekologičtěji.

Noc vědců mapa

Noc vědců na přehledné mapě
foto: Noc vědců

A jakou roli v tom hraje věda? Přijďte se podívat, jak jezdí elektromobily KAIPAN K3 a HYDROGENIX! A co víc, nechejte se hýčkat svezením bez hluku, jedů a vibrací v elektromobilech členů Asociace pro elektromobilitu ČR (APEL).

Na místě, kromě laboratoří a nabíječky VŠB-TUO pro elektromobily, najdete i stánek APEL s prezentací o elektromobilitě, letáky, elektrokolem a veslařským ergometrem.

Podle posledních zpráv sice nebude přítomna z pracovních důvodů nová Tesla Model X (ano, i majitelé Tesel musí pracovat), ale protože většina veřejnosti nikdy neviděla elektromobil na vlastní oči, natož aby v něm jela, Xko by stejně ocenili jen fajnšmekři.

Na vlastní oči můžete vidět i legendární Teslův transformátor - po celou dobu akce na komentované ukázce v Aule, chodba 1. patro. Jakou sílu má elektrická energie a co všechno dokáže? Kdy je bezpečná a kdy nám může ublížit? Umíme vytvořit krásné vizuální efekty a bezdrátově rozsvítit žárovku i zářivku!

Komentovaná ukázka na tomtéž místě nabídne i MONITOROVÁNÍ AUTOMOBILŮ - Jak sledovat a rozpoznávat projíždějící auta? Jak zajistit bezpečnost například společných garáží? Uvidíte komerčně aplikovaný systém, vyvinutý VŠB-TUO.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Díky všem zúčastněným majitelům elektromobilů za příjemnou akci do pozdních nočních hodin, že vydrželi a věnovali se nezištně příchozím.
Zpočátku se veřejnost trousila pomalu, později se na předváděcí jízdy tvořily fronty. V krátkých okruzích kolem kampusu (byť někteří jezdili i ke Klimkovicím a na další mimoměstské rovinky) se mohli návštěvníci Noci vědců povozit ve vozech Yogomo, Peugeot Ion, Stromos a Nissan Leaf. V jednom z Ionů a obou VelorXtrike i sami řídit. Po část akce přítomná Tesla Model S byla tentokráte jen statickou ukázkou. Podobně jako elektrický Aixam, Renault Twizy, oba Kaipany a vodíkový Hyundai. Nebo nabíjecí stojan VŠB-TUO, který průběžně krmil přítomná vozidla.
Nonstop běžely promítané produkce s komentovanou ukázkou Jak si postavit elektromobil v laboratoři SAZE FEI VŠB-TUO, a na přilehlém stánku Asociace pro elektromobilitu prezentace Proč elektromobil?, Jaký elektromobil si vybrat? a Jak a kde nabiju elektromobil?. K vidění byly např. bateriové články z vozu Tesla Model S, z Kaipanů, rotor kolmé větrné elektárny, kokpit vozu Solar a mnoho dalších zajímavostí. Třeba po 1 roce provozu elektromobilu v Ostravě znečištěný pylový kabinový filtr.
Veřejnost tvořily většinou rodiny s dětmi. Jejich nadšení jízdou elektromobilem bylo nefalšované. Kromě ticha, zrychlení a rekuperace údiv vyvolával obecně fakt, že auto, které je veze, je už několik let sériově vyráběno a dá se pořídit v ČR za přístupnou sumu. Podobně jako informace o nabíjení. Dát auto do běžné zásuvky jako mobilní telefon se stále jeví většině lidí jako sci-fi. Na poli propagace elektromobility je v ČR kupa práce.
Další podobná akce - výstava Alternativní doprava - se uskuteční po celý den na státní svátek v pátek 28.řijna 2016 v Ostravě u Nové radnice na Prokešově náměstí v rámci Dne otevřených dveří magistrátu města Ostravy. Budeme se na Vás těšit!

---

Elektromobily Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 81 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý pro ženu, najeto 36 tis. km (50 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000, p ...

Obrázek uživatele Kuk

Nikdy víc nás tolik nezajímalo skutečný auto, co se bude prodávat, než nějaký dizajnérský šarády a další kecy přešňuplejch manažerů vo budoucnosti.
Ať ukážou realitu a my z toho buďto posadíme na zadek nebo to setřem.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

youtube.com/watch?v=iErN6gh3veU

VW odkoukalo vyvoj od Cinanu. VW vybavil vyvojare fotoaparaty a vyslal je do sveta. Kdyz se vratili, vzniknul ID. Predek Tesla, zadek BMW i3, ovladani Tesla M3. Akorat jsou nekolik let pozadu.

Obrázek uživatele Kuk

VW 10 let zpoždění.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

VW ID, cena prej stejná jako u Golf dízlu, čili to může bejt od 520 000 až do 621 400 Kč. Takže to bude tak od 620 000 Kč vejš.
Na trhu 2020.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?