Nové Volvo XC90 s hybridním pohonem

Jan Grohmann - 28 Srpen 2014

Švédská automobilka Volvo představila novou generaci úspěšného SUV modelu XC90. Kromě čtyř klasických verzí se spalovacím motorem nabídne Volvo také plug-in hybridní pohonnou jednotku kombinující 2l spalovací motor a elektromotor.Volvo XC90

Nové Volvo XC90 získají první zákazníci v roce 2015.
foto: Volvo

Volvo XC90 se vyrábí od roku 2002 ve švédském městě Torslanda a malajském Shan Alam. Ač je XC90 luxusní SUV, jedná se o nejprodávanější model značky Volvo. Představení nového modelu je tak pro švédskou automobilkou klíčovou událostí posledních let.

„Dnešek je jedním z nejdůležitějších dnů v naší historii. Nejenže uvádíme nový vůz, ale zároveň je to i nový start pro naší značku. Tento den znamená pro naši společnost zahájení jedinečné éry,“ říká dokonce o novém XC90 Håkan Samuelsson, generální ředitel značky.

Volvo XC90

Nové Volvo XC90 má majestátní vzhled.
foto: Volvo

Volvo nabízí zákazníkům dva benzínové a dva naftové motory, plus jednu plug-in hybridní pohonnou jednotku.

Klasické motory nechme ostatním motoristickým časopisům, my se podíváme na hybridní pohon. Trend poslední doby naznačuje a Volvo XC 90 potvrzuje – hybridní pohon čím dal častěji proniká do běžných modelů automobilek.

Hybridní pohonná jednotka T8 se skládá ze čtyřválcového benzinového motoru Drive-E o objemu 2 litry, který je vybaven turbodmychadlem. Motor disponuje špičkovým výkonem 298 kW (400 koní) a pohání přední kola.

Volvo XC90

Palubní desce dominuje multifunkční obrazovka.
foto: Volvo

Benzínovému motoru sekunduje elektrický motor o výkonu 60 kW (80 koní), který pohání zadní nápravu. Elektrický motor pomáhá při rozjezdu nebo při potřebě pohonu všech kol – dle módu jízdy a jízdních podmínek (náledí). Baterie navíc umožní až 40 km dojezd čistě na elektřinu. Baterii je možné dobíjet.

Kombinovaný výkon pohonné jednotky T8 je 358 kW (400 koní) a točivý moment 640 N.m. Hodnoty, kterým nemůže v nabídce žádný benzínový nebo naftový motor konkurovat.

XC90 je pro Volvo velká věc.
video: YouTube

Hybridní XC90 se chlubí také velmi nízkými emisemi CO2, konkrétně 60 g CO2 na jeden kilometr podle nového evropského jízdního cyklu NEDC (New European Driving Cycle). Například u nové Fabie III ve verzi GreenLine a motorem 1,4 TDI se počítá s 82 g CO2 na 1 km jízdy.

Netřeba se snad ani zmiňovat o nejrůznějších elektronických systémech nebo bezpečnostních prvcích. Dva stojí ale za zvýraznění - systém ochrany při neúmyslném sjetí z vozovky a schopnost automatického zabrzdění v křižovatce.

Pokud řidič sjede ze silnice, nové Volvo XC90 rozpozná, co se děje, a utáhne bezpečnostní pásy předních sedadel. XC90 dokáže také automaticky zabrzdit, pokud řidič začne odbočovat do cesty protijedoucího vozu. Jedná se o běžnou situaci jak na rušných městských křižovatkách, tak na rychlostních silnicích.

Zajímavý je předstih, s jakým Volvo uvolnilo fotografie a první informace. Nová generace XC90 dorazí na trh až v létě 2015. Na americké trhu, kde je XC90 nesmírně populární, základní verze zákazníky přijde na 48 900 dolarů (960 000 Kč).

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily